23 Kwietnia 2024 11:31:36
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.116.63.174
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Fresh Tomato i SurfShark VPN
czarnydb
Cześć,

jestem początkującym jeśli chodzi o sieci komputerowe, openWRT i całą resztę tych tematów :-)
W związku z powyższym szukam pomocy w temacie jak powyżej.

Skonfigurowałem Klienta VPN zgodnie z tutorialem:
https://support.surfshark.com/hc/en-us/articles/360003780834-Tomato-router-tutorial
ustawiłem serwer polski, protokół UDP na porcie 1194

niestety tutorial dotyczy Tomato, a we Fresh Tomato jest trochę więcej opcji...
chyba coś z ta konfiguracją jest nie tak :-(

przy wyłączonym kliencie VPN prędkości netu na sppedtest.net mam w granicach 220-270 Mbit/s ping 6ms
a przy włączonym kliencie VPN prędkość netu mam w granicach 30-50 Mbit/s a pingi 50-80 ms

ktoś ma jakieś pomysły? jakieś doświadczenia w tym zakresie?


Pozdrawiam
Daniel


bo spodziewałem się spowolnienia ale nie aż takiego :-)
czarnydb załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
Adooni
moze napisz jaki masz router.

np na AUSUS RT-N16 bez VPN predkość na tomato dochodzi do 150-180Mb/s a z VPN tak do 8-10Mb/s

wszystko zależy od tego jaki mocny jest procek i jak sobie radzi z encrypted traffic throughput
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
czarnydb
To skomplikowana sprawa :-)

tak w skrócie, mam 3 routery:

1. FunBox 2.0 (Neostrada światłowód), do którego podłączony jest:
2. Linksys EA6700 (na którym jest sieć gościnna i klient VPN SurfShark), do którego podłączony jest:
3. Netgear R6400v2 (na którym jest moja sieć prywatna)

Połączony z 15 października 2020 21:52:55:
Zrobiłem test... prędkości sa praktycznie identyczne niezależnie czy klienta odpalę na Linksys EA6700 czy na Netgear R6400v2

Połączony z 15 października 2020 21:55:14:
a i jeszcze jedno... test zrobiłem zarówno na serwerze warszawskim jak i gdańskim i prędkości takie same :-(

Połączony z 15 października 2020 22:02:21:
no i ostatnia rzecz :-)
Zrobiłem test wyłączając Klienta VPN na routerach a uruchamiając Klienta VPN na kompie (Linux)
Server warszawski praktycznie z niewielkimi stratami (ok.120 Mbit /s na WiFi) a serwer gdański już z większą stratą (ok. 60 Mbit/s)
Edytowany przez czarnydb dnia 15-10-2020 22:02
 
pedro

Cytat

czarnydb napisał(a):
/.../
a przy włączonym kliencie VPN prędkość netu mam w granicach 30-50 Mbit/s a pingi 50-80 ms


I tyle maksymalnie możesz uzyskać. Spójrz sobie na obciążenie procesora podczas testu...
To są routery, które służą do routingu a nie odpalania klienta VPN - tak jak to już kiedyś @shibby napisał: cała pozostała funkcjonalność jest dodatkiem.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
czarnydb
Rozumiem...

czyli niestety cała ta funkcjonalność klienta VPN jest dodatkiem, do tego nieużywalnym :-(
bo jaki jest sens tego dodatku skoro "nie najgorszy" router korzystając z tego dodatku utnie mi 90% prędkości netu :-(

a szkoda bo miłoby było zabezpieczyć cała sieć na jednym routerze a nie kilkanaście urządzeń oddzielnie... trudno też zabezpieczyć aplikacją urządzenia inne niż komputer czy telefon (np.: NAS, TV, CAM, AV)
 
Adooni
to nie do konca tak malo jaki kraj ma taki dobry net jak u nas - tutaj akurat mozemy sie cieszyc ze jesteśmy jednym z najbardziej opoznionych rozwojowo krajow w EU - u nas kladli na koncu siec internetowa Smile

w wielu krajach transfery rzedu 30-50Mbit to luksus.

jak chcesz VPN na naszyl aczach postawic np na 1Gbit to juz mowily o jakims mini PC z procmiem topowym 6 i wiecej rdzeni a nie router z ARM (max 2 rdzienie pod tomato)
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
czarnydb
jakbym to wiedział to od razu zamiast kupować routery
zrobiłbym router z miniPC (choć pewnie to nie takie proste), który w dobrej konfiguracji można kupić w cenie dobrego routera :-)

Połączony z 16 października 2020 17:42:31:
A i jeszcze jedno... czy te prędkości będś takie same od każdego dostawcy VPN?
czy jest szansa że przy innym dostawcy będą niższe straty np.: ze 300Mbit/s na 100Mbit/s na VPNie?
Czy nie ma szans bo to ograniczenie routera i żaden z moich routerów nie uciągnie szyfrowania?

Korzysta tu ktoś z Klienta VPN na routerze z Tomato i ma inne doświadczenia?
Edytowany przez czarnydb dnia 16-10-2020 17:42
 
Steel_Rat
Z tego co się orientuje to Openwpn jest zasobnorzerny. Na nim na routerze nie oczekuj dużych prędkości. Nie zależnie od dostawcy. Podobno lepsze rezultaty są przez Wireguard.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Adooni
no widzisz wlaśnie po to jest forum aby się spytac przed zakupem. Niestety ale bardzo dużo osób robi ten błąd najpierw kupi sprzęt a potem próbuje coś zrobić i okazuje się ze kupili zły router czy coś innego.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
czarnydb
a no... człowiek uczy się na błędach... (2 routery linksysa miałem, ostatnio nabyłem Netgeara)
ale jeszcze nic straconego, lubię się "bawić" i ambitnie podchodzę do kwestii :-)
jak znajdę jakiś dobry przewodnik jak zbudować router na miniPC (najlepiej z Fresh Tomato), który będzie dużo lepszy od mojego routera (Linksys EA6700 i tak docelowo planowałem wymienić) i ogarnie mi Klienta VPN bez utraty prędkości netu - to pewnie podejmę wyzwanie

tym bardziej że zamierzam lada moment instalować Net 1Gbit/s :-)

zatem podpowiedzi i materiały w tym temacie mile widziane
 
Adooni
FT nie ma na mini PC Smile masz watki developerskie i masz info na jakie jest routerki. Mini PC to pewnie albo debian albo openwrt itp
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
czarnydb
na Debianie się nie wyznaję za bardzo :-)
więc prędzej OpenWRT choć nie jest ono tak czytelne i przyjazne jak FreshTomato... ale wszystkiego się można nauczyć..
ale zainteresowałeś mnie tematem budowy własnego Routera na miniPC :-)
 
Adooni
na forum UI/EdgeRouter znalazłem coś takiego
https://community.ui.com/questions/ER...249aa6454a - jak widać też na edgerouter nie daja sobie rady - pewnie jakis topowy za XXXX zielonych by dal ale ponizej info mniejwiecej jaka konfiguracje PC potrzeba. Poszukaj co dziala na OpenWRT i do dziela


I managed to push my OpenVPN on an i3-2100 running Ubuntu to ~800-850  Mbit/s.

Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
tamtosiamto
moze najpierw zadaj sobie pytaniem, jakii szybki vpn potrzebujesz, czy ma sluzyc do bezpiecznego logowania www czy np do torkow. Po co sie pchac w koszty bez szczegolowej analizy? Ja do vpn mam wlasnie osobna tende i podlaczam sie tylko jak potrzebuje, poniewaz nie widze sensu siedziec tylko na vpn, ale to juz zalezy wlasnie od konkretnego przypadku.
nic nie mam
 
amikot
Ja odpalałem SurfSharka na swoim linksysie ale też na OPNSense na PCcie. Na tym pierwszym maksymalna prędkość took 15Mbit przy na tym drugim 2x więcej. Pingów nie testowałem bo mnie nie interesowały.
Co ciekawe, przy OPNsense obciążenie CPU było raczej znikome.
Łącze mam również chyba coś 200 czy 300 Mbitów - nie pamiętam.

Szczerze mówiąc to nie widzę wielkiej różnicy między tym, a poprzednim łączem (70Mbps) a szło i idzie na tym kilka pecetów i 2 telewizory jeden HD drugi 4K.

Moim zdaniem prętkość netu już obecnie jest znacznie na wyrost. Większość serwerów się nie wyrabia i ciężko jest pobrać cokolwiek z pełną prędkością tych 200 czy 300 megabitów, a co dopiero z 1Gbps który już przeszedł fazę testów i od pewnego czasu jest już montowany.
Jak dla mnie to zakładanie większego łącza niż obecnie nie ma sensu i jeszcze długo nie będzie miało.
No może jeśli ktoś ma jakiś hub rentottowy to tak, albo jeśli ktoś chce otworzyć business hostingowy - no ale wtedy to by musiało być jeszcze symetryczne łącze, a na to żadko kiedy można liczyć.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
czarnydb
moje dziwne obserwacje:

a ja trochę przebudowałem siec i postawiłem wszystko na jednym Routerze (Netgear R6400v2), wywaliłem FunBOXa...
niestety ten zabieg spowodował spadek prędkości :-(
na FB speedtest.net wykazywał ok 280-290 Mbit/s a na Netgear prędkość spadła do ok. 230-240 Mbit/s

Odpaliłem też na nim Klienta VPN (darmowa wersja Proton VPN) i o dziwo żadnej straty na prędkości (a nawet mam wrażenie że jest kilka Mbit/s szybciej :-)

Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym ProtonemVPN?
To działa?

w zasadzie zależałoby mi w głównej mierze na anonimowości i bezpieczeństwie w sieci, zmniejszeniu liczby atakujących z każdej strony reklam...
 
amikot
Szyfrowanie AES-256 wymaga sporej mocy obliczeniowej i jest to niemożliwe abyś mógł osiągnąć prędkość 280Mbit/s na R6400v2.
Najprawdopodobniej ruch sieciowy poszedł bokiem, albo w ogóle ci połączenie wywaliło.

Inna sprawa że speedtest.net to nie jest wiarygodne źródło informacji - sam niejednokrotnie się o tym przekonałem. Choćby wtedy gdy kożystałem z PowerEthernetu - czyli tunelowania LAN przez sieć elektryczną. miałem ogromne problemy z przesłaniem pliku przez FTP po LANie, a speedtes.net pokazywał prędkość jakby nie było problemów. Wynika to zapewne z faktu że Speedtest nie patrzy na prawidłowość pakietów docierających a jedynie czy dotarły. W efekcie łącza mające spore zakłucenia będą i tak pokazywały wysokie prędkości, mimo że realna prędkość może być wręcz koszmarna.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

71,258,465 unikalnych wizyt