28 Marca 2024 16:01:54
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [13]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.83.87.94
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Netgear
 Drukuj wątek
NETGEAR WNR3500L V1 shibby max 100Mbit
wolku
Mam problem ze swoim NETGEAR WNR3500L v1. Zmieniłem łącze na 350Mbit (wcześniej miałem 100). Niestety mój router maksymalnie uzyskuje 120-130. testowane na różnych firmware
od wersji 137 do 140 (Obecnie wgrane Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-140 K26 USB miniVPN).
Czy przyczyną może być że router nie wyrabia? Ma port WAN 1Gbit więc chyba nie powinien mieć problemów z taką przepustowością?

Proszę o pomoc . Zamierzam wgrać freshTomato ale nie wiem czy to cokolwiek pomoże
 
djwujek
Po pierwsze masz archaiczną wersję tomato wgraj najnowsze FreshTomato i protestuj.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
wolku
Żeby wgrać fresh tomato strace konfiguracje ? czy da się dokonać upgradu bezboleśnie? czytałem że muszę zaznaczyć opcje After flashing, erase all data in NVRAM memory.
 
djwujek
Stracisz trzeba ustawić wszystko z palca od nowa.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
wolku
Wgrałem najnowszy FreshTomato 2.5 z wyczyszczeniem wszystkich ustawień. Po wpisaniu nowych ustawień tzn tylko połaczenie PPPoE. Jest nadal to samo. Maksymalna prędkość to 120Mbit/s. Próbowałem też wersji 2.4 ale efekt ten sam. Plik użyty do flashowania to : freshtomato-K26USB-NVRAM32K_RT-MIPSR2-2020.5-VPN.

Jakieś sugestie co mogę zrobić, aby osiągnąć większą prędkość połączenia WAN?
 
djwujek
A ctf masz włączony jest w zakładce/advanced/miscellaneous ? jeśli nie to włącz i zrestartuj router.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
wolku
nie widze opcji CTF .
Natomiast w opcji WAN port speed jest tylko opcja 10 100 i auto brak opcji 1000
W załączniku zrzut
wolku załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
djwujek
To zostaw na auto w opcji brodacom fast nat ( bcm nat ) nie masz kwadratu który możesz zaznaczyć i na dole apply a potem restart rutera ???
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
wolku
Zrobiłem jak napisałeś. Trochę szybciej 135 DOWN / 155 UPL. Jednak do 350 dużo brakuje.
Dodam , że jeśli podłączę się komputerem bezpośrednio do konwertera z pominięciem routera to otrzymuje wyniki w granicy 330-350Mbit/s

Obciążenie podczas testu prędkości wynosi :
CPU Load (1 / 5 / 15 mins) 1.52 / 0.87 / 0.35
Choć w pewnym momoencie doszło nawet z 1.52 na 1.97.

Coś jeszcze da się zrobić? Czy po prostu nie wyrabia i potrzebuje szybszy router? Jeśli szybszy to jaki w rozsądnej cenie (nie potrzebuje WIFI)
 
djwujek
Qos oczywiście nie właczałeś nie wiem czy procek nie jest za słaby żeby obsłużyć ci te 300 Mbps spróbował bym jeszcze na twoim miejscu ddwrt tylko poczytaj forum ddwrt jaką najlepiej wgrać wersje bo nie wszystkie działają najlepiej i poczytaj jak wgrać żeby nie uwalić rutera.Przypuszczam że odpowiednie ddwrt da kopa ruterowi ale nie jestem pewien czy uzyskasz az 300 Mbps.
Jeśli nie chce ci sie w to bawić i potrzebujesz rutera który ma naprawdę ogrom funkcji i jest tani popatrz na Edgerouter X u mnie bez hwnata spokojnie wyciągał 350 Mbps na najnowszym oprogramowaniu nic lepszego do ceny 250 zł nie znajdziesz z takim ogromem funkcji.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
tamtosiamto
wywalic do smieci i kupic uzywke asusa, chocby n66 czy ac66, za grosze toto chodzi
nic nie mam
 
majkel152
zapomnij o alternatywie, może na ofw ogarnie
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
wolku

Cytat

tamtosiamto napisał(a):

wywalic do smieci i kupic uzywke asusa, chocby n66 czy ac66, za grosze toto chodzi


A na n66 czy ac66 pójdzie bez problemów te 350Mbit ? czy też trzeba będzie uaktywniać to CTF i wyłączać wszystkie zaawansowane opcje?
Ktoś używa tego routera i tomato na takim łączu ?

Nawiasem mówiąc to Asus RT-AC66U kosztuje ok 400zł ,a ASUS RT-N66U ponad 300zł , Więc nie takie grosze. Chyba że masz na myśli inny model
Edytowany przez wolku dnia 01-08-2020 01:34
 
amikot

Cytat

wolku napisał(a):

Zrobiłem jak napisałeś. Trochę szybciej 135 DOWN / 155 UPL. Jednak do 350 dużo brakuje.
Dodam , że jeśli podłączę się komputerem bezpośrednio do konwertera z pominięciem routera to otrzymuje wyniki w granicy 330-350Mbit/s

Obciążenie podczas testu prędkości wynosi :
CPU Load (1 / 5 / 15 mins) 1.52 / 0.87 / 0.35
Choć w pewnym momoencie doszło nawet z 1.52 na 1.97.

Coś jeszcze da się zrobić? Czy po prostu nie wyrabia i potrzebuje szybszy router? Jeśli szybszy to jaki w rozsądnej cenie (nie potrzebuje WIFI)


Twój CPU Load w przypadku jednordzeniowego procesora oznacza że CPU pracuje na 100% obciążeniu i procesy muszą czekać.
Nie jest to dziwne, bo w sumie ten router ma dość mizerne parametry.
Mój WNDR4500 również nie ma opcji CTF do włączenia. Możliwe że wymaga ona nowszej architektury CPU. Może jest dostępna w routerach serii R.

Co do routera jaki mógłbym polecić to oczywiście Asusa, ale nie tylko. Najprościej wejść do działu download gałęzi ARM Fresh Tomato i po kolei googlować sobie modele. Sprawdzać parametry i ceny.
Im więcej rdzeni CPU, im wyższa częstotliwość taktowania CPU tym lepiej. Ilość pamięci RAM i Flash też ma znaczenie.
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
wolku
Wiem ,że jest leciwy . Jednak myślałem że skoro ma 1Gbit to bez problemów da się to obsłużyć. Na stockowym firmware będzie szło 1Gbit czy to tez jakas fikcja jedynie.

Odnośnie konkretnego modelu to liczyłem na odpowiedź ,że ktoś potwierdzi mi , że ma łącze np 500Mbit i że działa mu z taką prędkością .

Router NETGEAR AC1750 R6400 (V2) DualBand 2.4-5GHz ceno jest jeszcze do zaakceptowania 369zł. Pytanie czy da radę bez problemów?

Jeszcze pytanie , który firmware działa sprawniej . Tomato czy moze OpenWRT albo może jeszcze coś innego .
 
hermes-80
EDGERouter
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
amikot

Cytat

wolku napisał(a):

Wiem ,że jest leciwy . Jednak myślałem że skoro ma 1Gbit to bez problemów da się to obsłużyć. Na stockowym firmware będzie szło 1Gbit czy to tez jakas fikcja jedynie.

Odnośnie konkretnego modelu to liczyłem na odpowiedź ,że ktoś potwierdzi mi , że ma łącze np 500Mbit i że działa mu z taką prędkością .

Router NETGEAR AC1750 R6400 (V2) DualBand 2.4-5GHz ceno jest jeszcze do zaakceptowania 369zł. Pytanie czy da radę bez problemów?

Jeszcze pytanie , który firmware działa sprawniej . Tomato czy moze OpenWRT albo może jeszcze coś innego .



1GBit to jest maksymalna przepustowość portu WAN i LAN. Niestety w przypadku routerów bez opcji CTF wszystko (mówiąc w uproszczeniu) przechodzi jeszcze przez CPU, a to oznacza że procesor może stać się słabym ogniwem. Tak jest w tym przypadku.

Nie mam łącza 350Mbit - jedynie jakieś 220Mbit i mój Linksys EA6900 ładnie sobie z nim radzi (oczywiście z włączonym CTF). Oczywiście nawet wtedy taktowanie CPU ma jakieś tam znaczenie, ale znacznie mniejsze niż bez CTF. EA6900 to odpowiednik Asusa RT-AC68U - są one praktycznie identyczne. Z tych dwóch jednak lepiej brać Asusa, głównie dlatego że Linksysy serii EA mają tak zwany błąd CFE (czyli czegoś w rodzaju BIOSU) i bez wgrania patchowanego CFE tylko połowa pamięci NVRAM nadaje się do użytku. Ja swojego spaczowałem i działa bardzo dobrze, ale i tak wolałbym Asusa.
Mam też Netgeara WNDR4500 - w sumie tylko odrobinę lepszego od twojego WNR3500L i on też nie ma opcji CTF - dlatego podejżewam, że to musi być związane z rodziną procesorów MIPS, że one takiej funkcji nie posiadają?

Router jest obecnie dość problematycznym tematem. Ludzie mają coraz to szybsze łącza, a router nie jest z gumy. Do tego pojawiają się różne dodatkowe wymagania. Ja na przykład byłem zadowolony ze swojego linksysa do momentu kiedy nie zachciało mi się zamówić usługę VPN. Okazało się, że mój router nie jest w stanie wydolić więcej niż 20Mbit przez VPN. No i w takim wypadku puszczenie całego ruchu sieciowego przez VPN mija się z celem. Musiałem ograniczyć się do kluczowych programów i ustawić dostęp do VPN selektywnie - bardzo selektywnie.

Dlatego właśnie na routerze nie ma co za bardzo oszczędzać i trzeba celować w modele z zapasem mocy. Oczywiście można kombinować inaczej. Jak mi poradził jakiś kolega, zainteresowałem się PCtami z małym pomorem mocy. Taki PC z dwoma interfejsami sieciowymi i z odpowiednim oprogramowaniem potrafi znacznie więcej niż jakikolwiek sprzętowy router. Niestety nie ma róży bez kolców.
Routery bazujące na PCtach mają problemy z obsługą WIFI, a to dlatego że większość modułów WiFi stosowanych w kartach pcie, m.2, czy donglach usb nie posiada trybu Access Point. W efekcie taki router PC może być klientem WiFi, ale sam nie może udostępniać sieci.
Tylko nieliczna grupa modułów Airtheos umożliwia taką funkcjonalność - na pewno nie moduły intela.
Z tego powodu robiąc swój router, najlepiej pomyśleć o jakimś sprzętowym Access Poincie. Ja mam do tego celu Linksys RE6500 - można zresztą z niego zrobić router - bo ten sprzęt jest wspierany przez OpenWRT. Ja jednak po krótkiej zabawie z OpenWRT, wgrałem najnowszy stock firmware, bo OpenWRT dla zwykłego AP byłby zbytkiem łaski - Firmowe oprgramowanie jest poza tym prostsze w obsłudze, bardziej przejżyste i co dziwne - wciąż uaktualniane.

Poza małymi PCtami w formacie mini ITX, do zrobienia samoróbki nadają się również specjalnie skonstruowane pod to płyty główne - One mają więcej portów LAN, a często nawet jakieś układy WIFI. Niestety takie dedykowane pod router płyty główne są drogie. Pewnie nawet kilka tysięcy złotych.

Ahh, gdzie te czasy kiedy modem USB od neostrady spełniał wszystkie oczekiwania?
ZTE MF286D - Stock Firmware (Vodafone UK)
ASUS TUF-AX3000 V2 - AsusWRT/FreshTomato 3.0.0.4.2023_4-gb6923ed
Acer Aspire E1-571 - OMV 6
 
larry_d
CTF nie sprawdza ramek w NAT i może wyrzucać błędy.
To po co NAT ? który nie tylko dzieli ale też rządzi....Smile

Połączony z 02 sierpnia 2020 09:25:21:
Przyszło mi jeszcze do głowy że dobrze spreparowany nagłówek ramki przez programersa może przynieść niepowetowane straty w systemie jeśli taka ramka prześliźnie się niespostrzeżenie pomiędzy innymi dobrymi....
Cena jaką płacisz za akcelerację jest utrata kontroli i ryzyko.
Gdyby CTF do końca był okay to byłby defaultem a nie opcją.

Przed chwilą sprawdziłem słowo :"Nasłuch**je" które rzeczywiście zostało odrzucone.
Pomimo tego że nie jest to już to słowo ale i tak wiesz o co mi chodzi.

Tak można omamić każdy NAT stosując dopalacze....))) pz
Edytowany przez larry_d dnia 02-08-2020 09:25
 
wolku
Generalnie WIFI nie potrzebuje bo mam osobnego AP.
Ten netgear R6400 ma CPU 800MHz. Myślicie , że da rade bez uaktywniania CTF. Nie chce pozbawić się funkcji QoS.
 
djwujek
Funkcja qos strasznie obciąża procesor dla przykładu ja mam bardzo słabego Asusa RT-N 12d1 bez qos spokojnie wyciąga 100 Mbps z włączonym qos max 25 Mbps żeby działał qos przy twoim łączu ( co dla mnie osobiście jest bez sensu - bo i tak nie wykorzystasz całej przepustowości łącza ) musiałbyś kupić coś lepszego niż Netgear R6400 i powiem ci coś jeszcze ten Edgerouter X bez włączonego Qos przerobi łącze 1Gbps/1Gbps a z włączonym max 200 Mbps. Nie używaj Qos nie warto.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 1
cyberbob32

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

70,421,275 unikalnych wizyt