29 Kwietnia 2024 17:12:23
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.117.196.217
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
WRT54 Script Generator v1.00
luk-a-sz

Cytat

robsonn napisał/a:
SuchyX oczywiście, że się da.
Komp stacjonarny:
DL gwarantowane - 5 Mbit
DL max. - 6 Mbit
Laptopy (każdy)
DL gwarantowane - 512 kbit
DL max. - 6 Mbit


Ja mam pytanie co do twojej odpowiedzi. Czyli jeśli te kompy z dl gwarantowanym są włączone to stacjonarny już nie może ściągać 6Mb/s ?
Czy tylko wtedy gdy coś robią na necie ?
 
sino
W generatorze przydałyby się reguły czasowe, np. 20.00-24.00 takie, a reszta siakie (o ile to możliwe).

Przeczytałem już wszystkie wątki (a WRT kupuję za kilka dni), a ponieważ dużo tam było o wersjach beta (genaratora i Tomato), więc przydałby się jakiś oficjalny faq z przykładami wyjaśniającymi podstawy.

Ja tu podam MODEL UPROSZCZONY i mam nadzieję Robsonn, że rozjaśnisz sprawę:
-wyobraźmy sobie, że siostra jest podłączona przez WiFi (teraz już to chyba bez znaczenia?) a ja przez lan
-niech download i upload wynoszą po 100, ale zgodnie z zaleceniem daję po 90
-ip_moje DL gwar 45 DL max 90 - priorytet wysoki
ip_siostry DL gwar 45 DL max 90 UL max 65 priorytet niski

I tu powstają pytania czy to oznacza, że:
UPLOAD
-siostra ma co prawda priorytet niski, ale i tak wyższy niż ja (bo mnie na uploadzie nie ma) i w efekcie: ona dostaje 65, 25 jest dla mnie, a 10 jest marnowane. Ponadto gdy nie korzystam to ona ma 65 max, a gdy jej nie ma to ja mam 90?
-a może: to tylko przycina ją do 65, 25 jest moje, a 10 trafia bez obróbki do QoS-a, który obrabia całe 100. I dalej: ja mam dużo wyższy priorytet na QoS-ie, więc ja biorę 25+10=35, a u niej tworzy się dłuuuga kolejka i moje następne pakiety wpychają się przed nią, w efekcie ja mam ~70% a ona ~30%
DOWNLOAD
-gram online wykorzystując 5% łącza, to ile ma ona? 100-5=95 co da tragiczne pingi? 90-5 (b.słabe pingi)? a może 55 (bo ja korzystam więc gwarantowane 45 jest moje)? albo 45?
 
NeoX
@jackbelfer mnie chodziło o coś troszeczkę innego:
Nikt nie ma limitu downloadu, a dynamiczny podział przycinałby łącze tym którzy wykorzystują je np. do P2P na czas np. ściągania jakiegoś filmu czy czegoś przez HTTP Wink
 
robsonn
luk-a-sz to jest podział dynamiczny. Stacjonarny nie będzie osiagał 6Mbit tylko wtedy gdy inne kompy będą coś robić w sieci. W innym wypadku nie ma znaczenia czy są włączone czy nie.

sino generalnie jeśli limitujesz komuś upload to nie wyskoczy powyżej limitu. Jesli ty nie ustawiłeś sobie to będziesz mógł wysyłać bez problemów.
Poza tym sam (z tego co podałeś) będziesz dobijał swoją sieć. Zbyt duże dysproporcje w ustawieniu uzytkowników mogą powodować powstwanie kolokwialnie mówiąć dużych lagów Wink Jeśli będziesz ustawiał QoS na Tomato to nie priorytetuj całych kompów tylko np. porty ma, których grasz.

NeoX w takim wypadku wydaje mi się, że powinieneś podzielić download na usługi tak aby żadna nie górowała na łączu.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
MarcinSan
Do robsona
Skrypt jest elegancki ale dziś przyszła mi myśl żeby za jego pomocą zrobić tylko ograniczenie połączeń; bo tylko to mnie nęka w sieci (przyczyna wiadomo p2p ładnie sobie wygenerowąłem patrze a tutaj regułki tylko do TCP podczas gdy na routerze widze że 80% tego mojego ruchu to UDP próbowałem ręcznie przez SSH ale coś mi nie wychodzi. Co w poniższym jest źle (bo mi nie łyka tego)

iptables -I FORWARD -s 10.1.1.4 -p udp --dport 1025:65355 -m connlimit --connlimit-above 50 -j DROP

p.s gdy udp zamienie na tcp wtedy przechodzi :/

Drugie pytanko: czy takie coś (patrz niżej) ograniczyło by ilość połaczeń dla kazdego ip do 5 czy globalnie dla wszystkich do 5

iptables -I FORWARD -s 10.1.1.0 -p tcp -m connlimit --connlimit-above 5 -j DROP
Edytowany przez MarcinSan dnia 09-05-2007 20:00
 
robsonn
MarcinSan moduł connlimit potrafi ograniczać tylko pakiety TCP. O limitowanie liczby pakietów UDP na sekundę było na forum już kilka razy.
Wystarczy ograniczyć szybkość tworzenia połączeń UDP na sekundę.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
dutche
zrobilem sobie automatyczny podzial lacza na www i poczte i teraz mam pytanie reszta uslug bedzie miala jaki priorytet???Znaczy jak te uslugi beda traktowane przez ten automatycznie wygenerowany skrypt.Moze ktos podesle swoje ustawienia tak zeby strony www mialy najwyzszy priorytet.Mam lacze 1500/1500 z crowleya
 
mamar
Witam wszystkich

Mam pytanie; jeżeli ograniczę jednemu użytkownikowi max upload np. do 128 kb/s (całe łącze ma upload 256 kb/s) a innym nie będę uploadu kształtował, to mają oni do dyspozycji pozostałe 128 kb/s czy cały upload czyli 256kb/s.

Pozdrawiam
 
robsonn
mamar mają do dyspozycji całe łącze - (minus) to co wysyła tamten użytkownik. Czyli teoretycznie mają zakres 128-256 kbps.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
luk-a-sz
Witam

@robsonn

Jak będziesz miał czas, o ile studiujesz to sesja już się kończy Smile
Mógłbyś pomyśleć o takim rozwiązaniu:

2 wersje skryptu który się przełączają o danej godzinie.

Wydaje mi się, że takie rozwiązanie miało by wielu zainteresowanych.

Pozdrawiam
 
robsonn
luk-a-sz niestety studiowanie zakońćzyłem w zeszłym roku Wink Obecnie sobie pracuje Wink oraz aktualnie rzeźbie dalej w generatorze. Jeszcze trochę to potrwa bo mam co nieco do przerobienia. A jeśli chodzi o Twój pomysł to myślałem nad czymś podobnym, testowałem też i zobaczymy. Niestety samo przełączenie skryptu nie zmieni ustawień QoS'u, a nie chciałbym ingerować w NVRAM routerów, gdyż każdy soft (w różnych wersjach) różni się bardzo, a generator nie wykryje co akurat używasz na routku - stąd względy bezpieczeństwa. Ale dzięki za sugestięSmile
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
luk-a-sz
Ale np. dla nie używających QoSa istnieje już takie rozwiązanie z przełączaniem się skryptów ?

Bo z tego co napisałeś wynika, że jest już taka możliwość.

ps. O co chodzi z tym Tomato Turbo z podpisu ? B)
 
robsonn
Tak - ci, którzy nie używają QoSu wbudowanego nie będą mieć problemów, ale jest to mniejszosć. A Turbo to na razie takie małe eksperymrnty 8)
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
luk-a-sz

Cytat

robsonn napisał/a:
Tak - ci, którzy nie używają QoSu wbudowanego nie będą mieć problemów, ale jest to mniejszosć. A Turbo to na razie takie małe eksperymrnty 8)


Więc mógłbyś podać to rozwiązanie dla tych którzy nie używają QoSu (w tym Ja). Upload kształtuje generatorem. Łącze 2 Mb/s symetryk.

Bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi. Bo za tydzień zostawiam moją sieć na prawie 3 miesiące bez opieki (12kompów). Tylko zdalnie będę tam zaglądał. Chciałbym jeszcze to rozwiązanie potestować.
 
Max Monroe
Witam serdecznie a zarazem pozdrawiam użytkowników Pomidorka
Mam krótkie pytanko, upload kształtuje sobie za pomocą QOS w tomato natomiast download za pomocą poniższego skryptu wygenerowanego przez Generator:
img530.imageshack.us/img530/3602/wrtkc8.th.jpg

a co się stanie gdy połącze się na porcie który nie został uwzględniony w skrypcie (np. jakieś gry sieciowe) jakie pasmo downloadu dostane ?
 
robsonn
Reguły L7 powinny byćod samej góry !!! Następnie reszta.
Jeśli połączysz się na porcie, który nie jest uwzględniony (ale mam nadzieje, że znasz swoją sieć) to dostanie to co pozostało po podziale. Jeśli będzie całe łącze wolne to dostanie wszystko. (chyba, że coś w pomidorze ustawiałeś).
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
nierealny
robsonn a powiedz dlaczego l7 mają być na samej górze ?? czy to ma jakieś znaczenie ?? jak tak to jak powinien wyglądać przykładowy skrypt.
http, p2p (jest w kolejności jakieś znaczenie czy daje priorytet przez l7 czy przez port ?), gg, port gry, dodatkowy komp (konsolka), skype, dns.
dzięki za odpowiedź :]

ps. podziel sie turbo Grin
 
Portal
a ja mam takie male pytanko - czy moze w ktoryms wydaniu pojawi sie podzial predkosciw zaleznosci od czasu ( tzn od do pewnej godziny jedna predkosc a od do np inna predkosc - tryb nocny , dzienny - tak jak stosuje to wielu operatorow)
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
luk-a-sz

Cytat

Portal napisał/a:
a ja mam takie male pytanko - czy moze w ktoryms wydaniu pojawi sie podzial predkosciw zaleznosci od czasu ( tzn od do pewnej godziny jedna predkosc a od do np inna predkosc - tryb nocny , dzienny - tak jak stosuje to wielu operatorow)


Z tego co wiem to takie rozwiązanie pojawi się w tym wydaniu na które wszyscy z niecierpliwością czekamy Smile B)
 
Camis
Witam

Wygenerowalem sobie skrypt i ustawilem na kazdego uzytkownika limit polaczen na 100.

Po zastosowaniu skryptu odpalilem emule i sprawdzilem przez ssh ilosc polaczen z mojego ip i wywalio:

cat /proc/net/ip_conntrack | grep -i $192.168.1.2 | wc -l
371


Co jest nie tak ze pozwala na powyzej 100 polaczen ??
* Opera * WTW * Foobar *


* Asus RT-N10 + Tomato *


* Net 60mbit/2mbit*
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 1
kobrawerde

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,442,149 unikalnych wizyt