19 Marca 2024 10:56:03
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.204.181.19
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
Multiroom N z wykorzystaniem openVPN
shibby
Wymagana pewna wiedza w pojęciach VLAN, VPN, bridge oraz podstawowych komend linuxowych!

W poniższym tutorialu opiszę sposób uruchomienia usługi Multiroom N Standard. By w domowych warunkach usługa multiroom działała dekodery muszą być spięte siecią (nie ważne czy przewodową czy bezprzewodową). Muszą należeć do ten samej podsieci IP, by broadcasty mogły swobodnie wędrować, czyli pakiery nie mogą być routowane.

Zarys prezentowanej sytuacji:

LOKALIZACJA 1:
Router Asus RT-N16 z Tomato. Adres IP LAN 192.168.0.1/24. Dekoder (matka) turbo o adrese ip np 192.168.0.10 z maską podsieci 255.255.255.0. Dekoder koniecznie musi posiadać wpisaną bramę domyślna wskazującą na router czyli 192.168.0.1. Kolejny warunek to stałe publiczne ip (najlepiej) lub (w przypadku zmiennego publicznego ip) skonfigurowana i działająca usługa DDNS. Tu postawimy serwer openVPN.

LOKALIZACJA 2:
Router Asus RT-N66u z Tomato. Adres IP LAN 10.1.1.1/24. Dekoder (biały) o adresie ... jak już ustaliliśmy musi być z puli dekodera matki czyli w naszym przykładzie 192.168.0.x ale o tym później. Na routerze uruchomimy klienta openVPN.

Ponieważ dekodery muszą być w tej samej podsieci, nasz tunel openvpn musi być przeźroczysty - zastosujemy urządzenie TAP. I tu mała uwaga. TAP to nasz wirtualny kabel, za pomocą którego spinamy gdzie odległe lokalizacje. Nie jest nakładany routing/NAT tak więc wszystkie pakiety broadcastowe mogą swobodnie przez niego wędrować. Taka sytuacja komplikuje jedną rzecz - w sieci będą istnieć więc dwa serwery DHCP. Jest na to rozwiązanie. Wykorzystać VLANy i wydzielić jeden fizyczny port LAN dla dekodera tak by tylko on miał komunikację po openVPN. Ale dosyć teorii, zabierajmy się do działania.


Konfiguracja serwera openVPN na routerze z dekoderem matką.

Generujemy klucz współdzielony static.key wydają w konsoli routera komendy:

Cytat

cd /tmp
openvpn --genkey --secret static.key
cat static.key


Kopiujemy zawartość łącznie z liniami ----BEGIN do END ----

Wchodzimy do Tomato -> VPN Tunneling -> OpenVPN Server i na zakładce Basic ustawiamy kolejno:

Cytat

Start with WAN: tak
Interface Type: TAP
Protocol: TCP
Port: 1194
Firewall: Automatic
Authorization Mode: Static Key


Na zakładce Keys wklejamy wygenerowany wcześniej klucz. Zapisujemy i startujemy serwer. Tu już skonczyliśmy. Od tej pory zajmować się będziemy tylko i wyłącznie routerem w drugiej lokalizacji.


Konfiguracja na routerze z białym dekoderem:

Najpierw musimy stworzyć osobny VLAN tylko i wyłącznie pod biały dekoder Nki.

Przechodzimy do Basic -> Network i tworzymy nowy bridge:

Cytat

Bridge: br2
STP: nie
IP Address: tu ustawiamy TEN SAM ADRES IP, który wpisaliśmy w kliencie ovpn czyli 192.168.0.200
Netmask: 255.255.255.0
DHCP: NIE


Następnie przechodzimy na Advanced VLAN. Wypinamy port4 z LAN (br0), dodajemy nowy VLAN np VLAN4, VID4, zaznaczamy port4 i bridge LAN2 (br2). Zapisujemy. Wykonany zostanie reset routera.

Przechodzimy na VPN Tunneling -> OpenVPN Client i na zakładce Basic ustawiamy kolejno:

Cytat

Start with WAN: tak
Interface Type: TAP
Bridge TAP with...: wybieramy nasz nowy interfejs LAN (br2)
Protocol: TCP
Server Address/Port: Tu podajemy publiczny adres IP pierwszego routera albo domenę DDNS, port 1194
Firewall: Custom
Authorization Mode: Static Key
Server is on the same subnet: zaznaczamy


Na zakładce Keys wklejamy masz klucz współdzielony. Zapisujemy i startujemy klienta.

Sprawdźmy teraz wyniki naszej pracy. Jeżeli wszystko skonfigurowaliśmy poprawnie podpinając się do portu4 w routerze dostaniemy adres ip z serwera DHCP PIERWSZEGO routera czyli 192.168.0.x !! I o to nam chodziło Smile Urządzenie podpięte do portu4 dostanie też bramę domyślna 192.168.0.1 a więc wychodzić będzie z internetu w lokalizacji 1. Natomiast porty 1-3 będą działać tak jak działały czyli w sieci 10.1.1.1 kompletnie odseparowane od podsieci 192.168.0.x.

Podpinamy więc biały dekoder bezpośrednio do portu4 w naszym routerze. Odświeżamy adresację IP i mamy adres 192.168.0.x. Multiroom sam się "dogada", gdyż dekodery bez problemu się widzą i nie wiedzą, że dzieli je kilka/kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów Smile

Mała porada na koniec: logi openvpn będą dość spore i skutecznie mogą zaśmiecić logi systemowe (messages). Możemy skierować logi ovpn do osobnego pliku. W tym celu na zakładce advanced klienta oraz serwera ovpn w polu Custom Configuration dopisujemy:

Cytat

log-append /var/log/openvpn.log


To by było na tyle. Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 03-03-2024 18:40
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kamilj
Świetny tutorial Smile
Tylko małe pytanie.
Przez przypadek nie jest tak że trzeba drugi dekoder raz na jakiś czas aktywować kartą z pierwszego??
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
backlit
Fajny opis. Zapewne nie jeden skorzysta. Ciekawe co się porobi z multiroom po oficjalnym stracie nc+ (mam tu na myśli nowo zawierane umowy). Tak przy okazji jakie jest wymagana bezpieczna przepustowość łącza DL/UP ? (czy ping rzędu 50 ms będzie miał znacznie?)
------------------------
Asus RT-N18U+ 1.28 -130 K26ARM USB AIO-64K
 
dragmar
Na ten tutorial czekałem:)

@kamilj

Cytat

Przez przypadek nie jest tak że trzeba drugi dekoder raz na jakiś czas aktywować kartą z pierwszego??


Bo tak jest
W8/Linux
 
shibby

Cytat

kamilj napisał(a):

Świetny tutorial Smile
Tylko małe pytanie.
Przez przypadek nie jest tak że trzeba drugi dekoder raz na jakiś czas aktywować kartą z pierwszego??


nie. to nie cyfra. W nce wszystko dziala i nie trzeba przekladac zadnych kart.

przepustowosc minimalna jest potrzebna.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
johnny86
tutek fajnySmile szkoda że już nie mam enkiSmile

P.S. @shibby pomyliles C+ z polsatemSmile
W cyfrze obecnie otrzymujemy dwie niezalezne karty.

Modułów już nie ma.

W Polsacie niestety trzeba biegać z kartami:/
 
shibby
wydawało mi się ze w cyfrze tez tak jest albo było. O CP nawet nie wiedziałek Smile W Nce wiem ze nie ma takich akcji.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tamtosiamto
no to podziekujcie teraz majkel152-owi, bo w sumie to przez niego shibby popelnil tego tutkaWink nieprawdaż?Smile
nic nie mam
 
khain
A czy ktoś z was testował jaki minimalny upload/download jest potrzebny?
TP-LINK TL-WDR3600 @ Openwrt - 300/20Mbps
HP ProLiant DL360e Gen8 @ ESXi 7.0.1:2 x Intel Xeon CPU E5-2450L @ 1.80GHz, 160GB RAM ECC, 2x 1TB SSD
ASRock J4205-ITX @ Debian 11 16BG RAM, 2x 1TB SSD, 1x 1TB HDD
 
kamilj

Cytat

shibby napisał(a):

wydawało mi się ze w cyfrze tez tak jest albo było. O CP nawet nie wiedziałek Smile W Nce wiem ze nie ma takich akcji.


Jak się pytałem w grudniu to w BOA mówili że trzeba co jakiś czas aktywować "biały" dekoder kartą Frown dla tego się zniechęciłem do Multiroom-u...
------------------------------------------------------------------------------
[b]RegulaminOpenlinksys.info v0.1
[url=http://openlinksys.info/forum/viewthread.p
 
shibby
moi rodzice mają N Standard od ponad roku. Nigdy nie musieli przekładać kart. Ja ich biały dekoder na potrzeby tutka miałem przez ponad miesiąc by sprawdzić czy na koniec miesiąca poprawnie przechodza uprawnienia. Wszystko chodziło jak złoto. Oczywiście gdy net/tunel padał to TV też. Może nie tak od razu ale po jakiś 30min od zaniku połączenia ovpn.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pablo170
Super sprawa, też mam eNkę (biały dekoder), kiedyś zastanawiałem się nad takim MultiRoomem z jednej karty, ale system z C+ odpadał, bo karta w N jest strikte przypisana do danego dekodera. Super, że jest możliwość przesłać uprawnienia przez Sieć, miejmy nadzieję, że po powstaniu nc+ nic się w tej kwestii nie zmieni, przynajmniej na gorsze;p

Teraz dołapać tylko drugi dekoder Nki i działamy, ciekawe, jak wygląda sprawa z innymi dekoderami wyposażonymi w Ethernet?
ASUS RT-N10u + Tomato MIPSR2-101 K26 USB Big-VPN z dynamicznym podziałem łącza

ASUS WL-500GPv1 + Tomato-ND-1.28.5x-083V-Std

Mikrotik Wireless

Rób dobrze to, co daje satysfakcję.
 
PawelM78
fajnie, że powstała instrukcja też myślałem aby coś takiego napisać gdyż mam zestawiony taki VPN już od jakiegoś czasu i wszystko śmiga ale lenistwo zywciężyło
różnica w mojej konfiguracji to taka, że oba rutery działają w tej samej sieci
Pierwszy ma adres 192.168.1.1 - server z DHCP, GW 192.168.1.1
Drugi ma adres 192.168.1.2 - client bez DHCP, GW 192.168.1.2

oraz zmieniłem domyślne szyfrowanie: Encryption cipher na 256-AES-256-CBC

Nka działa ale test połączenia szybkości w menu dekodera jest niższy niż przepustowość łącza. Jakie u Was są wyniki testu przepustowości z poziomu dekoderów po stronie czarnego jak i białego dekodera?
2x ASUS RT-N66U + Tomato by Shibby VPN(Nka)
 
maciej2
A oba dekodery muszą działać czy to "odpytuje się" co jakiś czas?
ASUS RT-AC66U v B1 - Asuswrt-Merlin
ASUS WL-500gP v2 - FreshTomato
 
Pirek

Cytat

cd /tm
openvpn --genkey --secret static.key
cat static.key


literówka cd /tmp
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
PawelM78
w moim przypadku tylko czarny dekoder jest podłączony do anteny satelitarnej biały już nie, brak możliwości technicznych na montaż anteny stąd VPN, więc dekodery muszą być podłączone cały czas podczas oglądania TV na białym dekoderze
2x ASUS RT-N66U + Tomato by Shibby VPN(Nka)
 
shibby
@Pirek - dzięki, poprawione

@maciej2 - Co jakiś czas. Z tego co pamiętam gdy odpiąłem od sieci czarny dekoder, musiało minąć ok 30min zanim biały przestał działać

@PawelM78 - dlatego napisałem na samym początku, że opis jest dla Multiroom Standard a nie Premium. Ty masz Premium, więc opis ciebie nie dotyczy. W premium wszystko leci po sieci więc wymagana jest bardzo duża przepustowość na wysyle. Taki VPN (no i upload łącza) musiałby przesyłać stałe 10-15Mbps (dla HD) by biały dekoder w odległej lokalizacji mógł działać bez problemu. Mało kto ma takie pasmo na wysyle.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
PawelM78
Czyli jak widać działa to w konfiguracji Standard jak i Premium :-)
Pewnie gdyby podłączyć biały dekoder do anteny Sat to zapotrzebowanie na pasmo by spadło.
Czyli w Twojej konfiguracji gdyby dodać kolejnego klienta to również zadziała i tak aż do max. 6 białych dekoderów?
2x ASUS RT-N66U + Tomato by Shibby VPN(Nka)
 
maciej2
To kiepsko, mogło by się aktualizować np raz na dzień Smile

To jeszcze jedno pytanie czy są jakieś zamienniki dekoderów, czy muszą być te oryginalne?
ASUS RT-AC66U v B1 - Asuswrt-Merlin
ASUS WL-500gP v2 - FreshTomato
 
PawelM78
z tego co się orientuje to tylko oryginalne, na dodatek dekoder jest powiązany z kartą, oraz w momencie aktywacji usługi dekoder otrzymuje specjalne oprogramowanie
2x ASUS RT-N66U + Tomato by Shibby VPN(Nka)
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,131,949 unikalnych wizyt