18 Maja 2024 07:14:08
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.218.130
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] Tomato by shibby
Steel_Rat
A spróbuj to


fsck.ext3 /dev/sda1

WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
kille72

Cytat

qrs napisał(a):
czy przy powyższym powinienem aktywować Dynamic DNS?

i.imgur.com/jwE1szF.jpg



DDNS nie ma nic wspolnego z powyzszym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/DDNS
 
dar3k

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

A spróbuj to


fsck.ext3 /dev/sda1


To samo.. muszę poszukać gdzie jest backup superblocka chyba tak to się powinno wyświetlać mke2fs -n /dev/sda2 ale na tomato nic nie pokazuje muszę pobrać jakiegoś ubuntu..

A co do błędów 04 i C5 to nie miałem ich zanim podłączyłem dysk do tomato - już drugi dysk, który tomato mi zajechało przez 3 lata. Nie bardzo wiem co jest tego powodem :(
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
qwerty321

Cytat

dar3k napisał(a):

Wczoraj po update do v130 padł mi dysk w routerze - tzn system plików Sad
przy /dev/sda1 pokazuje ile miejsca jest wolne etc. niestety po zamontowaniu pusty dysk, próbowałem odczytać SMART pod windowsem i mam warining przy 05 (Reallocated Sector Count) i C4 (Reallocated Event Count) chciałem go sprawdzić przy pomocy e2fsck (odmontowałem go wcześniej) ale wyrzuca coś takiego:


Te błędy SMART da się naprawić. Pewnie są też inne jeszcze nie wykryte i ujawnią się. Każdy dysk ma pewną ilość zapasowych sektorów tak zwanych SMART sektorów. Jak pada sektor tak jak tobie to dysk umie naprawić to poprzez remapowanie zdrowego obszaru zamiast tego uszkodzonego żeby fabryczna pojemność zgadzała się co do sektora.
Nie raz tak naprawiam dyski w RAID1. Jeden dysk mi padał, odłączałem go od raidu, odpalałem program np WD Diag ze strony Western Digital i tam jest zerowanie sektorów. Trwa to kilka godzin ale dysk wychodzi sprawny z kilkoma wpisami w SMART ale dalej działa przez lata.

Nie wiem czy to się uda z poziomu linuxa i czy dd if=/dev/zero of=/dev/cośtam to załatwi ale mówi się, że wpisywanie zera w sektor powoduje uruchomienie mechanizmu w firmware dysku, który jeżeli wykryje błąd to podmieni sektor na zapasowy.
Nie wiem czy można to wykonać selektywnie ale chyba nie i nie wiem jak zachowa się dd jeżeli napotka błąd. Program WDDiag nawala w sektor do upadłęgo aż firmware to naprawi i zerowanie pójdzie dalej. Może dd ma przełącznik żeby nie stawał od razu. Dane jednak stracisz.

Dysków mam dużo. Czasem padał 1 sektor, czasem kilkanaście, a czasem setki. Czasem urwała się głowica i dysk tylko klekotał. Te błędy powstają od zbyt wysokiej temperatury dysku i od przestawiania go/wibracji lub same z siebie.

Połączony z 21 June 2015 12:39:12:

Cytat

kille72 napisał(a):

Cytat

kille72 napisał(a):

DNS Nameserver Spoofability Test

https://www.grc.com/dns/dns.htm


Ten test mowi ze uzywam 3 serwerow DNS: 1 OpenDNS + 2 od mojego prowidera. DNSSEC+dnscrypt-proxy aktywne...


Mnie też to zastanawia. Kiedyś zauważyłem, że przechwytywanie portu 53 do końca nie działa. Zgłaszałem to dawno temu. Jak ustawisz sobie inne DNS-y w komuterze, ręcznie je wpiszesz, to mimo przechwytywanie portu 53 router to przepuści. To jest błąd w routerze. Trzeba zapytać Shibbiego. Z tym lokalnym DNS jest wszystko fajnie jeżeli komputer korzysta z IP routera jako DNS. To jest bez sensu żeby router puszczał port 53 bokiem.

Połączony z 21 June 2015 12:43:16:

Cytat

dar3k napisał(a):

A co do błędów 04 i C5 to nie miałem ich zanim podłączyłem dysk do tomato - już drugi dysk, który tomato mi zajechało przez 3 lata. Nie bardzo wiem co jest tego powodem Sad


Powodem jest wadliwy dysk lub jego warunki pracy.
1. Za gorąco mu - używaj dysku luzem leżącego stabilnie płasko, wkręć mu śrubki od dołu żeby trochę odstawał od podłoża.
2. Wibracje lub udary w miejscu gdzie jest
3. Zaniki napięcia i głowica opada rysująć powierzchnię

Mnie psuły się dyski po kilku latach, które pracowały w dobrych warunkach, z ups-em. Wyzerowałem je za każdym razem i wsadziłem do raidu ponownie.
Edytowany przez qwerty321 dnia 21-06-2015 12:43
 
dar3k

Cytat

qwerty321 napisał(a):

Te błędy SMART da się naprawić. Pewnie są też inne jeszcze nie wykryte i ujawnią się. Każdy dysk ma pewną ilość zapasowych sektorów tak zwanych SMART sektorów. Jak pada sektor tak jak tobie to dysk umie naprawić to poprzez remapowanie zdrowego obszaru zamiast tego uszkodzonego żeby fabryczna pojemność zgadzała się co do sektora.
Nie raz tak naprawiam dyski w RAID1. Jeden dysk mi padał, odłączałem go od raidu, odpalałem program np WD Diag ze strony Western Digital i tam jest zerowanie sektorów. Trwa to kilka godzin ale dysk wychodzi sprawny z kilkoma wpisami w SMART ale dalej działa przez lata.

Nie wiem czy to się uda z poziomu linuxa i czy dd if=/dev/zero of=/dev/cośtam to załatwi ale mówi się, że wpisywanie zera w sektor powoduje uruchomienie mechanizmu w firmware dysku, który jeżeli wykryje błąd to podmieni sektor na zapasowy.
Nie wiem czy można to wykonać selektywnie ale chyba nie i nie wiem jak zachowa się dd jeżeli napotka błąd. Program WDDiag nawala w sektor do upadłęgo aż firmware to naprawi i zerowanie pójdzie dalej. Może dd ma przełącznik żeby nie stawał od razu. Dane jednak stracisz.

Dysków mam dużo. Czasem padał 1 sektor, czasem kilkanaście, a czasem setki. Czasem urwała się głowica i dysk tylko klekotał. Te błędy powstają od zbyt wysokiej temperatury dysku i od przestawiania go/wibracji lub same z siebie.

Połączony z 21 June 2015 12:43:16:

Cytat

dar3k napisał(a):

A co do błędów 04 i C5 to nie miałem ich zanim podłączyłem dysk do tomato - już drugi dysk, który tomato mi zajechało przez 3 lata. Nie bardzo wiem co jest tego powodem Sad


Powodem jest wadliwy dysk lub jego warunki pracy.
1. Za gorąco mu - używaj dysku luzem leżącego stabilnie płasko, wkręć mu śrubki od dołu żeby trochę odstawał od podłoża.
2. Wibracje lub udary w miejscu gdzie jest
3. Zaniki napięcia i głowica opada rysująć powierzchnię

Mnie psuły się dyski po kilku latach, które pracowały w dobrych warunkach, z ups-em. Wyzerowałem je za każdym razem i wsadziłem do raidu ponownie.


Aktualnie probuje go ozywic za pomoca testdisk'a ale wszystkie zapasowe superblock nie dzialaja jak narazie chyba jednak bez zer i utworzenia na nowo wszystkiego sie nie obejdzie - ten dysk na szczescie byl dyskiem do backupow i torrentow takze waznych danych prawie nie bylo. ale moze sie go uda naprawic.

Bardzo dziwne bo testdisk wykryl go jako HPFS - NTFS, a mial partycje Linuxowa Router pracuje na UPSie (dokladnie na zasilaczu buforowym i akumulatorze dzieki temu sa mniejsze starty enegrii), a zabil go reboot routera przy zmianie firmware (wlaczenie i wylaczenie zasilania USB przy reboocie).
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
qwerty321

Cytat

dar3k napisał(a):

... a zabil go reboot routera przy zmianie firmware (wlaczenie i wylaczenie zasilania USB przy reboocie).


To tak jest. Ja mam w każdym komputerze RAID1. Od czasów IDE jeszcze jak sięgnę pamięcią miałem nawet kiedyś RAID na SCSI takim z ery 386 :-) Raid zawsze uratował mi tyłek, powiem że raz na 2 lata mam wywałkę, bo mam dużo maszyn. Błędy w smarcie rozwalały RAID. Wystarczyło ustalić który dysk jest zły, przepiąć w inne gniazdo/kontroler czy odłączyć ten dobry na noc. Ten zły zerowałem zwykle programem od producenta seatools, wddiag i dysk naprawiał się. Później odpalam z dobrego dysku i podłączam do raidu ten wyzerowany i zaczyna sie odbudowa. Taki zepsuty po naprawie miał wpisy w SMART ale działał poprawnie. Tam są różne wpisy w smart Reallocated sector count, event count, pending count. Na końcu, po zerowaniu, będzie tylko jeden rodzaj na górze ile jest zremapowanych ogólnie i tyle. U ciebie błąd wyszedł w paskudnym miejscu. No i po takiej naprawie wsadzałem dysk ponownie i niektóre chodziły kolejne lata aż nie zmieniłem ich na nowsze modele o większej pojemności.
Generalnie jak wyskoczyły raz bady to później po naprawie działał taki dysk, nie było, że postępuje uszkodzenie. Teraz to mam zawsze zapasowy dysk i jest to przeważnie dysk po remapowaniu. Czeka na swoje 5 miut.

Bez zerowania moim zdaniem nie obejdzie się.

Nigdy nie próbowałem tego, bo jak dysk pada jest panika i szybko szybko żeby danych z drugiego nie utracić ale... Jakbyś zrobił skan powierzchni i ustalił byś jaki nomer sektora to może jakoś by się dało wpisać tam zera jakimś nawet hex edytorem! Trzeba ustalić tylko numer sektora, otworzyć hex edytorem dysk i próbować wpisywać zera w 512 bajtów. Może tak go wyleczysz. Przestanie czytać crc error to może odszuka kopie superbloków.
 
jack78

Cytat

dar3k napisał(a):
A co do błędów 04 i C5 to nie miałem ich zanim podłączyłem dysk do tomato - już drugi dysk, który tomato mi zajechało przez 3 lata. Nie bardzo wiem co jest tego powodem Sad


1. Wyłącz usypianie dysków ( mam z tym niemiłe doświadczenia)
2. Nie używaj dysków Seagate (pewnie mnie zaraz zjecieGrin )

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
qwerty321

Cytat

jack78 napisał(a):

1. Wyłącz usypianie dysków (ja mam z tym niemiłe doświadczenia)
2. Nie używaj dysków Seagate (pewnie mnie zaraz zjecie, ale takie są moje doświadczenia)


To prawda, usypianie wyłączyć, a dyski Seagate i kiedyś Maxtor to syf. Chyba Maxtor był najpodlejszy. Oba głośne. Seagate lubił tak piszczeć jak silniki krokowe. Maxtor głośny, gorący i padały jak muchy. WD są chłodniejsze i ciche i miałem mało problemów z nimi.
SSD nie używam, bo jak w nich coś padnie to koniec.
 
dar3k
Nie mam pojęcia jak to się mogło stać ale:
Miałem partycję ext3 na tym dysku, po reboocie (w związku z update do v130) dysk padł nie mogłem go sprawdzić z poziomu routera więc pobrałem ubuntu, i na komputerze za pomoca testdisk'a (pod linuxem bo pod windowsem miał jakiś błąd już nie pamiętam dokładnie) zrobiłem skanowanie dysku i odnalazł na nim partycję ntfs (której nie było nigdy!) no to kazałem mu są przywrócić i teraz mam dysk ze wszystkimi danymi ale na ntfs Smile
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
qwerty321
To czary jakieś. Teraz zgraj te dane i zrób zerowanie sektorów. Będzie spokój na kolejne 2-3 lata. Akurat to był przypadek i po restarcie jak dysk raz odczytał błędny sektor to już go będzie pamiętał. Widocznie wcześniej nie czytał tego sektora.
Ja bym go naprawiał programem od producenta dysku.
 
dar3k
problem bo to dysk ADATA w zintegrowanej obudowie USB i nie wiem co tam tak naprawdę w środku sieci przedstawia się jako ADATA Classic CH64 1TB
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
qwerty321

Cytat

dar3k napisał(a):

problem bo to dysk ADATA w zintegrowanej obudowie USB i nie wiem co tam tak naprawdę w środku sieci przedstawia się jako ADATA Classic CH64 1TB


To go rozkręć i powiedz nam. Moim zdaniem on nie jest do pracy ciągłej i się przegrzał. Właściwości magnetyczne spadają ze wzrostem remperatury. Rozbieraj i rób fotkę. Takie zamknięte pudełka nie odprowadzają ciepła. Wyjmij go i zrób zerowanie przez SATA a później zostaw otwarty czy wykręć płytkę SATA/USB i zostaw na stole.

https://www.youtube.com/watch?v=1Sc_Kt2Aqvw
Edytowany przez qwerty321 dnia 21-06-2015 14:29
 
dar3k
Mój to jest taki https://www.youtube.com/watch?v=J4_Fd-x01KM więc pewnie również thoshiba, narazie zgrałem z niego dane i chodzi dalej - jak będę miał więcej czasu to pobawie się w zerowanie - pod opt i różnego rodzaju skrypty podłączyłem starego pendrive więc odciąże trochę dysk do tego czasu.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
axp
dar3k pisał o problemie z systemem plików po wgraniu 130. Ja też miałem problem, ale z pendrive'em USB z ext2, który po wgraniu 130tki padł po chyba niecałej dobie od upgrade'u.




kern.info kernel: sd 0:0:0:0: [sda] Unhandled error code
kern.info kernel: sd 0:0:0:0: [sda]  Result: hostbyte=DID_ERROR driverbyte=DRIVER_OK
kern.info kernel: sd 0:0:0:0: [sda] CDB: Write(10): 2a 00 00 00 1f a0 00 00 08 00
kern.err kernel: end_request: I/O error, dev sda, sector 8096
kern.err kernel: Buffer I/O error on device sda1, logical block 4
kern.warn kernel: lost page write due to I/O error on sda1
kern.info kernel: usb 2-2: reset high speed USB device using ehci_hcd and address 2
kern.info kernel: usb 2-2: reset high speed USB device using ehci_hcd and address 2
 
Lacky

Cytat

dar3k napisał(a):

Mój to jest taki https://www.youtube.com/watch?v=J4_Fd-x01KM więc pewnie również thoshiba, narazie zgrałem z niego dane i chodzi dalej - jak będę miał więcej czasu to pobawie się w zerowanie - pod opt i różnego rodzaju skrypty podłączyłem starego pendrive więc odciąże trochę dysk do tego czasu.


Podłącz dysk ściągnij/zainstaluj Crystal Disk Info - prawdę Ci powie w jakiej kondycji masz dysk.
Asus RT-AC68U
 
Boczek
@Shibby. Czy w Tomato dałoby się zrobić failover i failback jak w DD-WRT (http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Dual_WAN_with_failover)? Czyli zdefiniować nowy VLAN a failback zrobić pingiem ze wskazaniem interfejsu, którego ping ma użyć.
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
Barticf
Co trzeba zrobić by w sieci openvpn dostać do www drugiego routera ? Po SSH mogę się połączyć ale nie da rady wejść na jego strone (Remote Access - http nic nie daje)
 
tomasiek
@Shibby czy w GUI dla minidlna można by dodać opcję włączenia innego niż domyślne sortowania? Na TV Panasonic jest problem - nie sortuje po nazwie lecz po dacie, co jest lekko uciążliwe. Poniżej kod z minidlna.conf (z oryginalnego)

Cytat

# always force SortCriteria to this value, regardless of the SortCriteria passed by the client
force_sort_criteria=+upnp:class,+upnpShockriginalTrackNumber,+dc:title

Albo czy istniej możliwość żeby samemu dodać tą linię? Niestety przy jakimkolwiek restarcie minidlna plik konfiguracji jest generowany na nowo Sad

Połączony z 23 June 2015 14:52:33:
@UP - albo dać możliwość wybrania własnej binarki i własnego konfigu - tak jak to jest w transmission
Edytowany przez tomasiek dnia 23-06-2015 14:52
 
marcinq82
Panowie , dobrze wam zlicza tomato pobrane i wysłane dane danego dnia , bo mi rożnie , raz liczy a raz nie i nie wiem czy to tylko u mnie tak jest czy to normalne zjawisko ?
UPC250 + CISCO 3212 + Asus AC56U
 
Barticf
Mam problem z ustawieniem przekierowywania portów
Ustawiam tak
Both
Puste pole (Adres routera)
Port
Port
Adres ip komputera z którego ma być brana strona

Narazie chcę to przetestować i ma to działać tak, że po wpisaniu adresrouteraPfftort pokaże mi to samo co jest Adres ip komputeraPfftort a tak niestety nie działa
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 9

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,067,026 unikalnych wizyt