17 Maja 2024 13:58:41
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.218.25.67
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Czego jeszcze Wam brakuje w Tomato ?
robsonn
Ad 1. z tego co moja skromna osoba sie orientuje wszedzie gdzie spotykam imq wykorzystuje sie do uploadu (oczywiscie mozna dowolnie, ale nie spotkalem sie z tego typu konfiguracja).

Ad 2. van1 ? chyba chodzi o vlan1 ? to interfejs WAN. Komputery podlaczone na WiFi sa na eth1. To normalne,ze nawet w 802.11G wyciagniesz mniej niz na skretce Wink 2,5 MB/s na WiFi w trybie G to juz jest dobry wynik.

Ad 3. rozumiem, ze chodzi o transfer i limitowanie go. Nie da sie tego zrobic bo w praktyce lapanie po MACu nie dziala wszedzie (na wszystkich interfejsach).

Cytat

niby mozna wpisac skrypt no ale przeciez to pomidor a nie linux Smile

Z tego co sie ponownie orientuje to pomidor jest linuxem Wink Jajko 2.4.30

Ad 4. tak dziala serwer DHCP. zablokuj net dla wszystkich kompow (regula 1) i dodaj kolejn aregule przepuszczajaca tylko wybrane MAC i bedzie spokoj - nie musisz sie martwic dzierzawami.

Ad 5. Mysle, ze wyrafinowanie polaczenia crona i jakiegos sposobu do podmiany skryptu powinno pomoc. Jednak na WRTku moze to byc klopotliwe i/lub niemozliwe.

Cytat

(znowu wychodzi niechec pisania skryptow)

kiedys trzeba sie nauczyc Wink A do podzialu pasma masz geneartor Wink skryptow.
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
shaad
Dzieki za szybka odpowiedz. Mam ochote na mala response.

Re ad. 1

Cytat

IMQ umożliwia rozwiązanie 2 problemów:
* Sterowanie ruchem wchodzącym przez rzeczywisty interfejs. Jeśli chcemy ograniczyć ruch wchodzący przez rzeczywisty interfejs, to wystarczy za pomocą iptables cały ruch z niego skierować do imq i sterować ruchem na wyjściu imq, czyli faktycznie na wejściu interfejsu rzeczywistego.
* Sterowanie ruchem przechodzącym przez więcej niż jeden interfejs rzeczywisty.
http://pl.wikipedia.org/wiki/IMQ

czyli na moj chlopski rozum to co nazywa sie szeroko pojetym downloadem na torrencie (ruch wchdzacy na vlan1)
poza tym na www.trzepak.pl temat dosc czesto wałkowany



Re ad.2
sorewicz chodzi oczywiscie o eth1 (interfejs wireless) i zle przedstawilem zjawisko. To ze nie osiagnie sie nominalnej wydajnosci 54Mbps to jasne, ale chodzi o cos innego. Mam internet InternetDSL 1024/256 czyli z prostego wyliczenia wyjdzie ze 1Mbps/ 0,25Mbps w porowaniu do 54Mbps pokazuje ze kanal wireless w pelni i nawet przy 50% wydajnosci, 25 razy przekracza "pasmo internetu". a teraz konretny przyklad: komputer po skretce i sciaganie z www -100 KB; Laptop na wireless (oczywiscie ta sama klasa w Qos) - 60 KB. no i gdzie tu sprawiedliwosc? Smile

Re ad.3
Nie o to mi do konca chodzilo, ale odpowiedz znalazlem w nastepnym punkcie Smile
U mnie panuje pomidor w wersji 2.4.20. (ps. linux to jedna z wazniejszych przyczyn nabycia tego "pomidora")

Re ad.4
Zaraz sprobuje zastosowac. ale jeszcze pytanko.
Czy oznacza to ze gdy odznacze opcje "Block all internet access" w menu Access Restriction to polityka tej reguly automatycznie zmieni sie na "ACCEPTED"?

Re. ad.5
ach.. zycie by moglo byc prostsze Smile

Czyli wg mnie nadal trzeba popracowac nad:
1. ksztaltowaniem downloadu (IMQ)
2. ksztaltowanie Qos dla wireless (ten punkt bez mocnych dowodow jak na razie)
3. dynamiczne okreslanie limitow DL/UL od providera internetowego
 
robsonn

Cytat

Czyli wg mnie nadal trzeba popracowac nad:
1. ksztaltowaniem downloadu (IMQ)

Widze, ze nie do konca rozummiesz idee uzywania i dzialania IMQ.
Istnieje ono po to dokladnie abys mogl ksztaltowac ruch na jednym interfejsie fizycznym w obydwu kierunkach Wink
Przyklad:
Ustawiajac na WRT podzial HTB dla ruchu download (nie trzeba do tego zadnego IMQ) jest on dobrze ksztaltowany. Jednak gdy chcesz rownoczesnie dodac reguly do ksztaltowania uploadu to "nadpisza" one wczesniej ustawiony podzial dla downloadu, a IMQ za pomoca wirtualnego interfejsu pozwala obejsc ten problem.

Cytat

2. ksztaltowanie Qos dla wireless (ten punkt bez mocnych dowodow jak na razie)

Jesli uzytkownicy sa w tej samej klasie to o tym kto dostanie wiecej pasma decyduje zasada "kto pierwszy ...". To nie wina QoS.
Btw - zeby miec prawdziwy QoS na Wifi to musisz kupic sprzet obslugujacy WMM (ktory oczywiscie jest drozszy).

Cytat

3. dynamiczne okreslanie limitow DL/UL od providera internetowego

hmm chcesz zastapic ISP ? Wink Ja myslalem, zete limity to "on" ustala Wink

Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Slig
Cytat ze strony http://www.linuximq.net/faq.html

Cytat

1. What can I do with IMQ ?

The imq device has two common usage cases:

# Ingress shaping:
With linux only egress shaping is possible (except for the ingress queue which can only do rate limiting). IMQ enables you to use egress qdiscs for real ingress shaping.

# Shaping over multiple interfaces:
Qdiscs get attached to devices. A consequence of this is that one qdisc can only handle traffic going to the interface it is attached to. Sometimes it is desireable to have global limits on multiple interfaces. With IMQ you can use iptables to specify which packets the qdiscs sees, so global limits can be placed.


Z tego co rozumiem z tego paragrafu IMQ pozwala w linuksie na kształtowanie ruchu wchodzącego (hmmm...downloadu ?? Grin) na takich samych zasadach jak ruchu wychodzącego (a nie tylko na ograniczaniu transferu) poprzes pośrednicznący interfejs wirtualny, gdyż normalnie linux może kształtować tylko ruch wychodzący z interfejsu. Nie ma tu nic o nadpisywaniu reguł i jednoczesnym kształtowaniu ruchu w obie strony. No i pozwala na kształtowanie głobalne (kilka interfejsów na raz).

1. jak to jest z tym naprawdę ?
2. to mi się rzeczywiście wydaje ciekawe jeśli chodzi o zastosowanie w tomato...
3. pierwszy raz widzę IMQ i guzik o nim wiem ale jak czegoś nie wiem to bardzo chcę się nauczyć więc zaraz przeczytam o nim worek manuali Wink Jeśli gadam nierozumie, proszę mnie natychmiast postawić od pionu.
Edytowany przez Slig dnia 15-10-2006 09:40
E3200 + Tomato by Shibby 140
 
zeeltom
Nie bardzo rozumiem poprzednie teksty :-), ale czy można tak zrobić w tym sofcie, bo system automatycznie przydzielał pasmo w górę i w dół dzieląc maksymalną prędkość dostępową do internetu przez ilość aktualnych użytkowników sieci? Przykładowo: mam łącze 2 Mb w dół i 256kb w górę. Przy pięciu użytkownikach daje każdemu 400 kb w dół i 50 kb w górę, a przy dziesięciu 200 kb w dół i 25 w górę? Czy może to już jest w tym sofcie, tylko nie mogę tego znaleźć?
 
Slig
Zapoznaj się z tym:
http://www.openlinksys.info/forum/vie...ead_id=754
E3200 + Tomato by Shibby 140
 
Hunt
właśnie się przesiadłem z Thibora 15c na Tomato 0.07 i powiem tylko tyle - NIC MU JUŻ NIE BRAKUJE Smile
WRT54GL v1.1 + Tomato 1.28.1816
(router)
 
stegano
Mi brakuje jeszcze zliczania przesyłu danych podczas pracy w trybie client lub WET.
Asus WL-500gP Tomato 1.06 (RouterQoS_only)
5xLa Fonera DD-WRT v24 (Bridge)
1xLa Fonera DD-WRT v24 (AP-baza)
VoIP - Actio + PAP2T - firmware 3.1.16
Buffalo HS-DHGLBB0 500GB firmware 2.06 beta
Pomocy udzielam jedynie na forach
 
zeeltom

Cytat

Slig napisał/a:
Zapoznaj się z tym:
http://www.openlinksys.info/forum/vie...ead_id=754


Ściągnąłem, ale nie widzę takiej funkcji, o którą pytałem. Co to jest DL gwar i max? Max podałem na początku x 0.9, to co tu wpisać?

Mnie chodzi o dynamiczny przydział pasma w zależności od ilości klientów. Jak jest jeden klient, to full, jak więcej, to żeby router dzielił max łącza przez liczbę klientów.
Edytowany przez zeeltom dnia 15-10-2006 15:15
 
Slig
DL gwarantowany jest to taka prędkość jaką dany komp ma zagwarantowaną, suma wszystkich DL gwarantowanych (dla wszystkich kompów) nie może być większa od przepustowości download łącza. DL maksymalny jest to maksymalna szybkość jaką dany komp może dostać, bez względu na to ile jeszcze wolnego pasma zostanie. Jak masz 5 kompów to każdemu dajesz DL gwar = 1/5 przepustowości łącza a DL max = przepustowości łącza.
Analogicznie jest do uploadu (UL).
W ten sposób każdy komp będzie miał minimalną prędkość, którą dostanie zawsze, a jeśli będzie jakieś wolne pasmo w tym momencie to dostanie odpowiednio wiecej.

Poza tym trzeba dobrze skonfigurować QoS (kolejkowanie pakietów), gdyż to znacznie poprawia zachowanie sieci, sam podział pasma nie zapewni idealnego działania.

Nie jestem pewien czy dobrze Cię zrozumiałem, ale Ty byś chyba chciał że jak jest 5 kompów włączonych to każdy dostaje na sztywno 1/5 pasma a jak 4 to każdy 1/4 etc. To chyba nie bardzo jest możliwe, a już na pewno nie bardzo efektywne:

1. Po czym router ma poznawać ile kompów jest właczonych ? Po linku na switchu ? No nie bardzo, niektóre kompy nie wyłączają linku w stanie standby, poza tym kompy mogą być dopięte pod dodatkowy switch... Od bidy mógłby poznawać po arp, być może da się jakoś te informacje sprzęgnąć z podziałem pasma, ale nigdy się z czymś takim nie spotkałem... no ale nie muszę wiedzieć wszystkiego Smile
2. To nieefektywne, bo nie każdy włączony komp zawsze ciągnie cały czas na maxa, w zasadzie to większość czasu nic się nie dzieje, wiec czemu inny komp który właśnie ciągnie coś większego nie miałby dostać więcej pasma niż tą sztywną 1/5 ?

Po to właśnie jest DL/UL gwarantowany i maksymalny oraz QoS
Edytowany przez Slig dnia 15-10-2006 15:49
E3200 + Tomato by Shibby 140
 
godys
co moglby jeszcze miec tomato?

moglbym obslugiwac wrt54g ver 1.x
======godys®======
Linksys WRT54GL1.1EU
Tomato 1.19
ISP: neo 2048/256
Linksys WRT54G v1.0 ostatecznie pad? na amen....
 
md
mozliwosc klasyfikowania ruchu do i z routera przez qos oraz ruchu na sieci wewnetrznej
na razie bez wzgledu na ustawienia qosa ruch na lanie jest zawsze unclassified

 
Hunt
btw a klikaliscie w pingwinka w zakladce ABOUT?
nie? to klikamy klikamy ^^
WRT54GL v1.1 + Tomato 1.28.1816
(router)
 
zeeltom

Cytat

Slig napisał/a:...
Poza tym trzeba dobrze skonfigurować QoS (kolejkowanie pakietów), gdyż to znacznie poprawia zachowanie sieci, sam podział pasma nie zapewni idealnego działania.

Teraz mam jasność jeśli chodzi o max i gwarantowany, a co do QoS...
Masz jakiś przykład? Tego wpisywania jest sporo pozycji, a aż tak dobrze nie znam softu tej strony. I te klasy... :-)
 
Damiano
@zeeltom
Nie bądź leń i poszukaj - wiele razy było na forum i nawet fotki są jak ustawić żeby działało poprawnie B)
Najpierw szukać a później pytać trzeba Pfft
------------------------------------------------------
Cerberus ADSL Lite + WRT54GL v.1.1 + Tomato v1.06.0981 + podzia? z generatorka @Robsonna = The best from the best from the best from the best STUFF Grin
[b]Pan J?zek i kurczaki r?wnie? u?ywaj?
 
gorgiusz
Poniewaz w innym temacie nikt nie potrafil mi pomoc jk rozwiązać sprawę przez Access Restrictions, zglaszam prośbę o pojawienia się identycznej opcji jak jest dla WiFi: Basic/Wireless Client Filter/Permit only the following clients - tale dla klientów na skrętce. Chciałbym wybrać klientów, którzy będą mieli dostęp do sieci wyłacznie wg maców.
WRT54GL v1.1 + SpeedStream 5360 - Tomato 1.28
Orange 6144/512
 
Slig
A ja to bym chciał Tomato w wersji pudełkowej z dodatkami na 5 płytach DVD + koszulka, kubek i naklejka na router Smile
E3200 + Tomato by Shibby 140
 
stegano
Takie fanty to tylko od Ubuntu Smile
Asus WL-500gP Tomato 1.06 (RouterQoS_only)
5xLa Fonera DD-WRT v24 (Bridge)
1xLa Fonera DD-WRT v24 (AP-baza)
VoIP - Actio + PAP2T - firmware 3.1.16
Buffalo HS-DHGLBB0 500GB firmware 2.06 beta
Pomocy udzielam jedynie na forach
 
qristo76
witam!

jezeli to "koncert zyczen" to dodam jeszcze server pptp. korzystalem z tego w dd i jak sie przesiadlem na pomidora, to tylko tego mi brakuje. poza tym pomidor wydaje sie byc lzejszy i bardziej przyjazny niz dd.

pozdorwienia!
 
dsy
Mi by się przydała funkcja , która by pozwalała sprawdzić które komputery wykorzystują łącze np. up , down.
beginner of Tomato 0.07.0812
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 12

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,026,998 unikalnych wizyt