24 Kwietnia 2024 07:50:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.119.107.161
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[Artykuł] Jakie tomato będzie dla mnie najlepsze? - odpowiedź na odwieczne pytanie
shibby
no to jeszcze jedno pytanie: dysk formatowales z poziomu routera (mkfs) czy pod jakims linuxem live?
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
_MaRiO_

Cytat

shibby napisał(a):
no to jeszcze jedno pytanie: dysk formatowales z poziomu routera (mkfs) czy pod jakims linuxem live?


Dysk formatowany z poziomu routera (w konsoli), krok po kroku według Twojego tutoriala.
 
shibby
no to nic innego nie przychodzi mi do glowy jak albo sprzetowy problem z routerem (usb nie wyrabia przy duzym obciazeniu) albo wina dysku. Mozesz testowo wgrac oficjalny soft i zobaczyc jak na nim sprawdza sie dysk.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
_MaRiO_

Cytat

shibby napisał(a):
no to nic innego nie przychodzi mi do glowy jak albo sprzetowy problem z routerem (usb nie wyrabia przy duzym obciazeniu) albo wina dysku. Mozesz testowo wgrac oficjalny soft i zobaczyc jak na nim sprawdza sie dysk.


Testowo podłączyłem Pendrive 4GB i śmiga bez problemu. Zapis/odczyt zarówno przez FTP jak i SAMBA. Niestety dalej pozostają dwie kwestie - albo router nie wyrabia (tak, jak napisałeś) albo dysk.
Na weekend będę miał do testów drugiego WNR3500L, więc jak znajdę czas to się pobawię i dam znać co i jak.

Update:
Podpiąłem, wgrałem tomato i skonfigurowałem inny WNR3500L. Problem z dyskiem nadal występuje. Test ten pozwala wykluczyć sprzętowy problem z moim routerem.
W niedzielę potestuję dysk 3,5" z zasilaniem, podpięty do routera.
Edytowany przez _MaRiO_ dnia 19-03-2011 00:48
 
_MaRiO_
PROBLEM ROZWIĄZANY.

Między routerem i dyskiem twardym postawiłem Aktywny HUB Usb.
Shibby miałeś rację - dysk nie wydalał pobierając zasilanie tylko z WNR3500L.
Problem pewnie możnaby rozwiązać jeszcze w inny sposób, mianowicie zamienić oryginalny zasilacz routera na mocniejszy.

Dzięki za pomoc!!!
 
Adooni
podlanczanie aktywnego huba to dla mnie nie rozwiazanie szczegolnie jak sie kupuje nowy dysk, dlatego warto zamowic online wtedy masz 11 dni na oddanie bez podania przyczyny, a tak ogolnie to przydalaby sie baza jakie dyski z jakim routerkiem pracuja bez problemow. Ja swojego pomimo ze ma mozliwosc podlaczenia do obudowy zasilacza uzywam na pojednynczym usb i zero problemow.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
_MaRiO_

Cytat

Adooni napisał(a):
podlanczanie aktywnego huba to dla mnie nie rozwiazanie szczegolnie jak sie kupuje nowy dysk, dlatego warto zamowic online wtedy masz 11 dni na oddanie bez podania przyczyny, a tak ogolnie to przydalaby sie baza jakie dyski z jakim routerkiem pracuja bez problemow. Ja swojego pomimo ze ma mozliwosc podlaczenia do obudowy zasilacza uzywam na pojednynczym usb i zero problemow.


O ile dobrze pamiętam to 10 dni. Druga sprawa - sprzęt nie może nosić śladów użytkowania. Rozpakujesz pudełko, na którym jest plomba lub np. jest to blister to tracisz taką możliwość. Kolejna sprawa... łatwo sprawdzić czy dysk był używany czy nie i na tej podstawie również możesz stracić prawo do zwrotu kasy.
W moim przypadku pozostaje podłączenie aktywnego huba i skoro działa, to jest jakieś rozwiązanie.

Popieram pomysł z bazą działających dysków z konkretnymi routerami.
 
b3rok
Offtop:
- w ciągu 10 dni należy odesłać (nie ważne w jakim czasie dotrze do sprzedawcy)
- kupiłem online 4 GB RAM Corsair do mojego stacjonarnego kompa w Komputroniku, okazało się, że nie współpracują z moją płytą główną. RAMy były w zgrzewanym blistrze. Nie planowałem zwrotu więc blister był dosyć zmasakrowany przy otwieraniu Smile. Zwróciłem - bez problemów. Miałem do wyboru zwrot pieniędzy albo zakup czegoś innego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.)
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
_MaRiO_

Cytat

b3rok napisał(a):
Offtop:
- w ciągu 10 dni należy odesłać (nie ważne w jakim czasie dotrze do sprzedawcy)
- kupiłem online 4 GB RAM Corsair do mojego stacjonarnego kompa w Komputroniku, okazało się, że nie współpracują z moją płytą główną. RAMy były w zgrzewanym blistrze. Nie planowałem zwrotu więc blister był dosyć zmasakrowany przy otwieraniu Smile. Zwróciłem - bez problemów. Miałem do wyboru zwrot pieniędzy albo zakup czegoś innego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. (Dz. U. z dnia 31 marca 2000 r.)


Na upartego towar może być u Ciebie dłużej niż ustawowe 10 dni. Bo te dziesięc dni masz na odstąpienie od umowy a nie zwrot towaru. Nigdzie natomiast nie ma mowy o 11 dniach :-)

To, że w komputroniku zwróciłeś towar rozblistrowany, nie znaczy że musieli Ci to uznać :-)
Poczytaj fora prawnicze... Ja niestety albo stety mam z takimi problemami styczność na co dzień :-)

W każdym razie odbiegamy od głównego tematu więc na temat Ustawy i zwrotów możemy "pogadać" w odrębnym wątku.
Edytowany przez _MaRiO_ dnia 05-04-2011 00:04
 
Vesp3r
Witam
Potrzebował bym porady gdyż przyszły czasy na zmianę.
Aktualnie posiadam WRT54G z Tomato.
Domowa sieć trochę mnie się rozrosła przez co myślę nad nowym routerem, jak nowy router to od razu z USB na dysk. Doszło jeszcze do sieci TV z DLNA.
A więc:
Szukam porady na temat routera (jakoś nastawiony jestem pozytywnie do Netgear'a jakiegoś) z Tomato.
Zależy mi na tym by:
- bezproblemowy dostęp do dysku z zewnątrz
- serwer dlna
- duży odczyt z sieci (filmy na tv, ale raczej nie fullhd)
- torrenty
- bym mógł odpiać dysk i nie zawieszało by to routera.
- niestety ntfs

Pod router bezie podpięte łączę 25 lub 50 Mb.
W domu jest 5 kompów (3 po wifi) + 4 smartphony + TV Pfft

Myślałem też by nie ciągnać sieci od routera do TV a bezprzewodowo przesyłać miedzy routerami (ale czy wi fi styknei na filmy ?).

W ostatecznosći moge nawet odejsć od Tomato, ale jednak siedze na nim od jakis 4 lat.

Pozdrawiam i licze na pomoc Wink
 
shibby
netgear sie nada. Wifi styknie do odtwarzania filmow z DLNa. Sam podlaczalem samsunga led po wifi (N 300mbps) i bez problemu szly filmy z dlna tomato.

trasnfer z usb routera to 5-6MB i na wiecej nie licz.

torrenty jak najbardziej dasz rade obsluzyc.

ntfs odrzuc. Obciazy ci bardzo router i trasnfery bedziesz mial z usb rzedu 2-3MB/s a to juz moze byc za malo by moc z niego ogladac filmy.

odpinac dysku nie mozna od tak sobie. Trzeba najpierw wylaczyc programy z niego korzystajace (torrent, serwer dlna itd), wylazcyc swap (jezeli bedziesz go mial) oraz odmontowac go (bo drugi raz ci sie juz nie podmontuje).
TEORETYCZNIE moglbys to robic przyciskiem na przednim panelu ale trzebaby co porzadnie oskryptowac.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Vesp3r
hmm jak 5-6 MB z routera to ok ale znając życie to na router bedzie mniej a to mnie jakoś nie bedzie urządzać na przyszłość przy tak zmieniających sie łączach.

Oprogramować przycisk to nie problem, ale kurcze na ntfs mi zależy gdyż często musze podróżować do kogoś z danymi :/

hmmm sam newiem czy lepiej taniego NAS'a kupic teraz czy taki zestaw robić:/
 
shibby

Cytat

a to mnie jakoś nie bedzie urządzać na przyszłość przy tak zmieniających sie łączach.

co ma predkosc lacza do przepustowosci usb?

Cytat

ale kurcze na ntfs mi zależy

ntfs na linuxie zawsze bedzie chodzil wolniej.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Vesp3r
Jeżeli będę mieć łącze 50Mb które daje mi teoretycznie 6,25 MB/s, a przez USB będę mieć prędkość zapisu na poziomie hmm 4MB/s to będę przez nie ograniczany.

Stąd to powiązanie.

NTFS niestety jest mi potrzebny by rodzinka mogła bez problemu pracować na dysku.

Dlatego szukam jakiegoś rozwiązania pod to wszystko.
 
shibby
rodzinka bedzie mogla korzystac z danych na dysku z ext2/3. Przeciez laczyc sie beda przez sambe i/lub ftp a tam dysk bedzie bez problemu widoczny.

co do transferu to nieobciazony netgear wyciagnie prawie 7MB/s a wiec bedziesz mogl teoretycznie zapisywac pliki na dysk z pelna predkoscia. Oczywiscie do danych pobieranych bezposrednio na kompa, trasnfer usb nie ma nic do tego. Mozesz miec lacze i 100mbps i sciagac z pelna predkoscia lacza wprost na kompa.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Vesp3r
Na swojego kompa to wiem, ale chodzi na ściąganie z neta bezpośrednio na dysk, torrent na routerze albo coś.

Tak wiem że przez smb będę mieć bezpośredni dostęp niezależnie od systemu plików, ale zastanawiam się jak będzie z DLNA (nie mogę nigdzie znaleźć info na ten temat:/).

Dodatkowo pomyślałem o takim rozwiązaniu:
Kupuje router z USB, pod nie podpinam małego pena jako dysk dla routera, a dysk po rjtke i przez przycisk na routerze moge go montować albo odmontować.

Tylko dalej zostaje sprawa ntfs'a :/
 
shibby
dlna jest w tomato i ma sie bardzo dobrze

jak juz dysk chcesz miec sieciowy to przewaznie na taki dysk mozesz tez postawic klienta torrenta a wiec jedna rzecz z glowy.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
krisr77
kup sobie NAS np Synology i będziesz miał wszystko to co chceszSmile
 
Vesp3r
No właśnie NAS'a nie chcePfft
Bo NAS'y raczej do przenosnych nie należąWink

A wiem że własnym nakładem mozna samemu stworzyć coś co będzie spełniało wszystkie zadania Wink

Mam upatrzonego NAS'a Synology DS110j lub Netgear ReadyNas Duo
Jednak chciałbym sam chciałbym stworzyć coś takiego przy użyciu tańszych podzespołów typu WNR3500L i jakiś dysk 2,5 cala

I dlatego tak sie uparłem Pfft
 
shibby
router nigdy nie da ci takie wydajnosci jak nas. Chcesz zlozyc sobie co sam, taniego i wydajnego? zainteresuj sie wiec itx i zloz sobie zestaw w oparciu o plyte intela d945gsejt. W recenzjach masz test tej plytki!
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 26

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,279,183 unikalnych wizyt