28 Kwietnia 2024 12:45:00
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [9]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.19.30.232
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
Ovislink Airlive WL-1600GL Tomato DD-WRT //tomato 1.25, 1.25V, 1.27
pablo170
Ok, dzięki za odpowiedź shibby Smile

Czytałem na forum, że twoje nowsze kompilacje zawierają nowy sterownik wifi, który nie jest kompatybilny do WL-1600GL. Po za tym bałem się uwalić sprzęt, gdyż codziennie korzysta z niego kilka osób.
Dzięki jeszcze raz za odp., dam znać co i jak po wgraniu nowego softu.
 
pablo170
Jeszcze jedno pytanko, podczas zmiany softu z ND 1,27 to soft shibby (1,28) wystarczy zaktualizować przez www czy najlepiej przez TFTP?
Z góry dzięki za odpowiedź.
 
shibby
przez www. Sterownik wifi jest kompatybilny. Może co najwyżej wykazac gorszą jakość (np mniejszy zasieg) na starszych sprzętach ale tu reguły nie ma.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pablo170
Prosiłbym jeszcze o taką radę, którego dokładnie builda tomato 1.28 wgrać, na stronie www.tomato.groov.pl jest tego masę, który na dzień dzisiejszy będzie najbardziej odpowiedni dla WL-1600GL? Nie potrzebuję oczywiście żadnych wkompilowanych modów do USB, czy SD, zależy mi przede wszystkim na stabilności oraz funkcjonalności softu (m.in wykresy na poszczególnych klientów).
Bardzo proszę o odpowiedź, po czym zabieram się za flash, napiszę potem co i jak.
 
hermes-80
Napewno jest ci potrzebny obraz:
- k24
- MIPSR1
- < 4MB Flash

Jak najnowszy to: http://tomato.groov.pl/index.php?dir=...62-Std.trx

Zdaj relacje potem Wink .
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
shibby
k26 mips1 tez ruszy ale k24 mniej go obciąży więc lepiej pozostać przy k24.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pablo170
Witam ponownie.

Od wczoraj jestem posiadaczem kompilacji softu poleconego przez hermes-80, czyli najnowszy 0,62 MIPS1 K24.

Jak narazie super sprawa, doszły nowe funkcje i możliwości (długo wyczekiwany monitor klientów - dzięki shibby), widzę, że moc na radio mogę podnieść do aż 400mW - i tutaj pytanie, ile mogę podnieść w testach, aby nie spalić radia? Pozostał tutaj jeden mankanent, na starszym sofcie również był, przy podnoszeniu mocy powyżej 42mW nie widzę żadnej różnicy (NetStumbler pokazuje taką samą moc, jak również inne programy oraz APC, jak go rozwiązać? Czy problem może tkwić w zasilaniu (zas. impulsowy 1A) Jaki lepszy zasilacz, impulsowy, czy transformatorowy przy zasilaniu PoE 30m? Zasilanie 12V na początku skrętki, na końcu stabilizator 7805 z kondensatorem. Czy taki system zasilania może być powodem samoistnego wyłączania radia (raz na 2 dni?)
I jeszcze jedno pytanie, po zflashowaniu na nowym sofcie miałem 99dBm granicznej czułości na radio (o 7,8 dBm wyższe sygnały od klientów. Po zmierzeniu czułości przez soft spadła ona do 92dBm. Dużo bardziej urzadza mnie wyższa czułość, czy i jak można ją choć trochę podnieść? Mieszkam w trudnym górzystym terenie, każdy dBm ma znaczenie.

Jest trochę tego, ale będę zadowolony (mam nadzieję też inni użytkownicy forum) z jakiejkolwiek odpowiedzi.

Pozdrawiam!
 
shibby
max 100mW. Ta funkcja wg mnie nigdy nie działała poprawnie.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kszul
pablo170 czy jakość połączeń wifi poprawiła się w stosunku do 1.27? Na początku przygody z Tomato wgrywałem różne wersje (1.25, 1.27 i 1.28 oryginalne, TomatoUSB, tomato-ND-SM_1.28PL.004H.trx) i radio najlepiej u mnie działa na 1.25 od MariuszaNM.

KSz
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
pablo170
Ogólnie sprawa ma się dobrze, jak pisałem wyżej działam na Tomato 1.28 RAF by shibby, jestem ogólnie zadowolony, choć zauważyłem zaraz po wgraniu nowego softu wyższe pingi PC>Ovislink (wcześniej 1,2ms, teraz od 1 do 10ms, a nawet zdarzają się braki odpowiedzi, przy całkowicie nieobciążonym routerze. Dlaczego tak się dzieje?

Zauważyłem również problemy przy 2ch użytkownikach na routerze - ping niekiedy podskakuje z 38ms na 120-150ms - czy to normalne, wcześniej nawet przy wielu użytkownikach nie miałem takich pingów.

Kszul, jeśli chodzi o jakość połączeń, chyba jest lekka różnica bo (choć RSSI komputerów jest takie same jak na 1.27 - może nawet o kilka pktów wyższe) to już przy -88dBi są już problemy, zrywa ping oraz połączenie, ale nie jest to regułą, bo połączenie może się utrzymać nawet do -95dBi (moja graniczna czułość: -92dBi - da się coś podnieść?.

W czym ci się kszul objawia lepsza jakość na Tomato 1.25? Warto przesiąść się? Trochę szkoda mi Monitora Klientów, z drugiej strony przede wszystkim zależy na jakości połączenia, gdyż mam 2 osoby na granicy parametrów (-87-89dBi) - niekiedy nie mogą się połączyć. Pomoże zmiana softu na 1.25?
Pozdrawiam.
 
kszul
O te pingi mi chodzi. Na 1.27 i 1.28 miałem tak jak Ty teraz. Jak sobie robiłem próby po 50 pingów do rutera i z rutera do komputera to do 20% potrafiło nie dochodzić plus maksymalne czasy paru pingów w każdej takiej serii ponad 1s.

W 1.25 100% odpowiada + czasy pingu rzędu 2ms.

Jednak pingi do stron www w nowszych softach nie był taki zły jak komp-ruter i ruter-komp.

Jaki to miało faktyczny wpływ na ogólną jakość połączenia to nie wiem, ale ponieważ nie lubię jak mi coś ginie Smile to powróciłem do 1.25 i mam spokojną głowę.

No i zasięg po mieszkaniu (50m2) na 1.25 mam stabilny, a w nowszych wyraźnie tracił na mocy w innych pokojach.

Sprawdź jak zachowuje się sygnał programem typu inSSider (działa m.in. na Win 7 i Linuxie), NetStumbler i podziel się spostrzeżeniami może to u mnie jest coś nie tak z radiem.

KSz
Edytowany przez kszul dnia 23-07-2011 19:48
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
rtpm
Używałem wersji 1.27 od MariuszNM i działało pięknie.

Po wymianie routera na gwarancji na nowy wgrałem 1.28 Shibby'ego i niestety padaka. (pewnie wina nowego drivera dla wifi w tej wersji). Gubił pakiety na wifi jak dziki, chwilami nie dało się go używać.

Wgrałem z powrotem 1.27 i necik działał wyśmienicie.

RM.
Netgear WNR3500Lv1 + Tomato (od Shibby)
 
pablo170
Szczerze powiedziawszy nie wiem już co o tym sądzić, mam mieszane uczucia. Niekiedy rewelacja, a niekiedy problemy.

Co najlepsze, niekiedy mam piękne pingi rzędu 1ms (niekiedy 2ms) i prawidłowe pingi do www (rzędu 38ms) a niekiedy duże czasy do routera (nieraz braki odpowiedzi!) jak również wysokie czasy do www (120 i więcej ms - czyli dwukrotnie więcej co ciekawe) ale z reguły wtedy, gdy gdy jest więcej jak jeden klient w routerze, wcześniej tak nie było.

Ponawiam pytanie, czy to normalne, że przy 2ch i więcej użytkowników korzystających z www pingi wzrosty 2krotnie?

Dzięki RM i kszul za spostrzeżenia, w wkestii NetStumlera i inSSidera, RSSI w miarę stabilne, ale niekiedy dziwnie skacze oraz zdarzają się braki odpowiedzi w NetStumblerze. Co o tym sądzicie?

Pomimo tego, że funkcjonalność tego softu bardzo mi odpowiada, chyba jestem zmuszony przejść na starszą wersję (wypróbuję jeszcze 1,25) i porównam wykresy RSSI, pingi oraz czułości.

Tutaj prośba do shibby'ego oraz innych współtwórców modów Tomato o wydanie nowej wersji 1,28 z wkompilowanym sterownikiem WiFi pod starszego typu urządzenia takiego jak nasz Ovislink, myślę, że wielu osobom taki mod się przyda i rozwiąże problemy z siecią, szczególnie tym, którzy nie chcą rezygnować z ogromnej funkcjonalności modu shibby'ego w Tomato 1,28.

Jeżeli ktoś jest użytkownikiem Ovislinka WL-1600GL, proszę o spostrzeżenia.

Pozdrawiam!
 
shibby
skoro używałeś k24 to może sróbuj K26 MIPS1 i porównaj. Jak tam tęż będą problemy to musisz wrócić do kompilacji z katalogu MariuszNM. Najnowsza wersja 1.28SM jest przeze mnie robiona i powinna ładnie się sprawować.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kszul
Załadowałem właśnie tomato-K26-1.28.905xRAF-EN-MIPSR1-062-Std.trx i jedyne co mogę stwierdzić po 30 min., to to, że to działa w miarę OK.

porównanie powyższego do 1.25
- inSSIDer siłę sygnału pokazuje mi jak przy 1.25, w pokoju z ruterem -28dB w pozostałych do -40dB

- 50x ping komp -> ruter na trzy serie (z różnych miejsc mieszkania) średnia ok. 3 ms. Tylko w jednej serii utracony jeden (w serii z pokoju z ruterem) - na 1.25 średnie pingi były niższe ok. 1 ms z powodu braku pingów rzędu setek ms (w 1.28 pojawiają się takie w przypadku komp -> ruter)

- 50x ping ruter -> komp średnio ok. 2 ms. W dwóch przypadkach utracone po jednym pingu (w dalszych pokojach) - na 1.25 takie się nie trafiały

- 50x ping komp -> www średnia ok 18 ms. bez straty lub z max. 1 utraconym pingiem.

Nie pamiętam dokładnie jak to było w przypadku 1.27 i 1.28SM z katalogu MariuszNM ale jakość sygnału w inSSIDerze strasznie leciała w dalszych pokojach i było dużo więcej utraconych pingów.

Sterowniki do karty wifi raczej nie były zmieniane w tym czasie (pracuję na Linuxie i nie zawsze wnikam w aktualizowane pakiety).

Subiektywne odczucie mam takie, że chiba sterownik w 1.25 jest dla mnie najlepszy.
Ruter wykorzystuję tylko w podstawowym zakresie - nie wiem jak z działaniem innych opcji.

Obciążenie CPU pokazywane prze tomato jest 1.25 dużo, dużo niższe. Rzadko kiedy przekraczało 0,02 a tu przeglądając tylko www oscyluje ok 0,18 ale może jest ono liczone w inny sposób.

KSz
Edytowany przez kszul dnia 25-07-2011 21:27
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
pablo170
Skoro tak, to i ja przetestuję wersję K26.

Kszul, prośba, jeżelibyś miał możliwość, wrzuć na Ovisa przynajmniej na chwilę wersję, którą mam ja (k24 MIPSR1) i podziel się spostrzeżeniami.

Pozdrawiam!
 
kszul
OK spróbuję wieczorem tylko podaj mi dokładnie, którą wersję masz (a najlepiej linka do niej).

KSz
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
pablo170
Wersja softu którego używam polecona przez Hermesa-80:

http://tomato.groov.pl/index.php?dir=...62-Std.trx

Jak przetestujesz, napisz co i jak.

Połączony z 27 lipiec 2011 21:46:30:
Kszul, napisz jak testy softu, którego ci link podałem, czekam ze swoimi decyzjami na twoją opinię.
Edytowany przez pablo170 dnia 27-07-2011 21:46
 
kszul
...a więc tak:

1. co do tomato-K26-1.28.905xRAF-EN-MIPSR1-062-Std.trx to sytuacja jak parę postów wyżej

2. co do tomato-ND-1.28.805xRAF-EN-062-Std to jak wyżej z tym, że:
- żaden ping mi nie "zaginął"
- sygnał w inSSIDerze mniej "poszarpany" jak w 1.

3. obecnie powróciłem do 1.25.8645 .2RAF ND PL wynik to jak powyżej z tym, że:
- sygnał jeszcze mniej "poszarpany" jak w 2.
- moc sygnału lepsza o ok 5-10 dB w stosunku do 1. i 2.

Sterowniki wifi w Tomato są odpowiednio w wersji 5.10.147.0, 4.150.10.29, 4.158.4.0.

W pokoju z ruterem moc i przebieg czasowy sygnału (dłuuuuuuga prosta) identyczne dla każdego z powyższych.

Nie wiem jak by to było na wolnym powietrzu. Parę dni temu testowałem parę ruterów (standardowo wyposarzonych) dla przesłania sygnału na odległość ok 50 m, 2 drzewa po drodze i świeże pranie i zauważyłem, że nieraz ruter, który miał mocny sygnał w bliskiej odległości na większy dystans przegrywał.

Słabe wyniki moich wcześniejszych testów softów z katalogu MariuszNM mogły byś spowodowane sterownikami wifi w laptopie (wydaje mi się, że od tamtego czasu przynajmniej raz się aktualizowały).

Jak w moim przypadku to każdy z powyższych był by do przyjęcia.

KSz
Ovislink WL-1600GL + Tomato v1.25.8645 .2RAF ND PL
Asus RT-N10U + Tomato
 
pablo170
Dzięki kszul za wyczerpujące informacje dotyczące twoich testów softów.

Przeszedłem z Tomato 1.28 MIPS1 R1 na Tomato 1.25.
Widać od razu poprawę, pomimo kilku klientów użytkujących www odpowiedzi PC-router rzędu 1-2ms tak samo odpowiedzi PC-strona wwwInternet w porządku (38-50ms).

Szkoda mi tylko funkcji Clients Monitor, ale jakość połączeń jest najważniejsza. Co lepsze, teraz router bez QoS śmiga lepiej, niż na nowym, wcześniejszym sofcie z włączonym QoS.

Jeszcze raz dzięki kszul!

Połączony z 03 sierpień 2011 10:33:14:
Tomato 1,25PL, do tej pory super, póki nie wszedłem na chwilę na Internet, strony wolno się ładują. Ping tragiczny, bo ponad 1000ms i tylko 2 klientów na routerze, tragedia. Po chwili wszystko minęło, ping 1ms do routera i normalny do Internetu.

Co może być przyczyną?
Być może soft z bugami (w końcu starszy), które się po czasie ukazują?
Może być to wina zasilania PoE?
Edytowany przez pablo170 dnia 03-08-2011 10:33
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 5

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,116
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,416,091 unikalnych wizyt