16 Maja 2024 19:16:40
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [29]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.21.159.86
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
TOMATO DUAL WAN MOD
szalikmars
O kompatybilnych modemach poczytaj tutaj: http://jdtech.pl/...dowie.html


to już wiedziałem wcześniej
problem w tym tylko w tym że kasę wydam

a pod tomato dulawan ten model nie będzie chodził (jest to warunek niezbędny)
poza tym muszę kupić
aż osiem modemów dla siebie, rodziny i sąsiadów
i w tym kłopot zeby nie umoczyć kasy
 
daniello85
Nigdzie nie mogę znaleźć opcji failover. Jak ustawić, aby internet działał poprzez port wan, a gdyby ten automatycznie się rozsypał załączył na 3G i powrót na wan jak zacznie działać ponownie.

Wydaje mi się, że po loadbalancingu nie ważne jak ustawię to będzie korzystał z obu łączy na raz (dla 3G chcę użyć najtańszy prepaid z małą ilością transferu). A z kolei pozostałe 2 opcje wymagałyby dodatkowe konfiguracji.

Ostatnio na aukcjach pojawiły się sprzęty TP Linka TL-MR3220, które takie coś obsłużą. Jeżeli nie da się tego zrobić na dual wanie, to będę zmuszony takiego zakupić.
 
zanio
czy komś udało sie zmusić do działania tomato dual wan mod na netgear wnr3500lv2 ?
 
daniello85
Po paru próbach udało się. Podaję jak uruchomić opcję failover:

Zakładka "Basic" \ "Network"

a) Wan1 \ Internet - sieć osiedlowa - ustawienie po DHCP
b) Wan2 \ Internet - sieć 3G dowolna:

Typ: GPRS...;
Dial number: *99#;
APN: internet
DNS Options: Automatic from DHCP
ConnectMode: Keep-Alive
Reconnection time: 30

c) Dual Wan Mode:

Dual Wan Mode: Intelligent routing
WAN2 Routing Table: China Mobile


Zakładka "Dual Wan - New Features" \ "Link Check"

a) Break Detection Settings

Enable break test: zaznaczone
Test cycle: 10
Target detection timeout: 2

b) WAN1 Detection target

Target 1: www.onet.pl
Target 2: www.wp.pl
Target 3: www.interia.pl

c) WAN2 Detection target

Target 1: www.onet.pl
Target 2: www.wp.pl
Target 3: www.interia.pl


Po powyższych ustawieniach wszystko działa jak należy. Po wyjęciu wtyczki Lan z portu internet przełącza się na tryb 3G. Po włożeniu jej ponownie z powrotem przełącza na sieć usługodawcy lokalnego. Opcji failover nie ustawia się tutaj za pomocą ptaszka jak wcześniej myślałem, ale np. powyższej konfiguracji. Ustawiłem to intuicyjnie. Wcześniej nikt nie potrafił takiej odpowiedzi udzielić tutaj jak i na zagranicznych forach więc jest to pewne rozwiązanie problemu.
 
vwir
Jako failover mozesz nawet uzyc Aero2. Transfer bedzie kiepski, ale przynajmniej nic za to nie bedziesz placil.
 
q2werty
Aero2 będzie chodzić, tylko jest jeden problem - przez jedną godzinę.
Potem trzeba najprawdopodobniej wyciągać modem, i łączyć od nowa.
wvdial pod linuxem radzi sobie z tym wyśmienicie, chwila przerwy i łączy się odnowa.

Plik wvdial.conf dla aero2 ma postać:

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB0
Baud = 460800
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","darmowy"
Init4 = AT&C1
Carrier Check = no
Phone = *99#
Dial Command = ATDTW
Stupid Mode = 1
ISDN = 0
Auto DNS = 1
apn = darmowy
Username =;
Password =;

Na routerze ktoś to skonfigurował, aby sam się ponownie łączył?
 
b3rok
A z jakich wersji Tomato DualWan korzystacie? Tzn. jaki numer wersji, w jakim języku i skąd pobrany?
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
q2werty
http://code.google.com/p/digiland/dow...loads/list wersja angielska 0532
http://tomatousb.org/forum/t-257088
Edytowany przez q2werty dnia 14-03-2012 11:24
 
M@rio
Witajcie,
używam tej wersji:

Cytat

tomato-1_23_0409-dual_wan

na sprzęcie

Cytat

wrt54gl:CL7B = WRT54GL v1.1 / BCM5352E Chipset / CPU 200Mhz / 16 MB RAM / 4 MB Flash

Soft ten jest dla mnie idealny, tylko jest jeden mankament który bardzo mi przeszkadza. Mianowicie, mniej więcej po kilkunastu godzinach pracy nie mogę się do tomato zalogować.Po prostu strona 192.168.1.1 jest niedostępna, ale sprzęt działa i reaguje całkowicie normalnie, po prostu GUI jest niedostępny. Restart pomaga.

Czy znacie rozwiązanie tego problemu?

Połączony z 04 kwiecień 2012 18:30:18:
^^ Podbijam, bo nadal problem występuje.
Edytowany przez M@rio dnia 04-04-2012 18:30
 
falitorek
Jakie modemy 3G współpracują z tym softem ?
Męczę się z E173u-2, E1750c, E3131 i żaden nie łączy się.
Pod normalnym tomato od @shibby, E173u-2 idzie od strzału tak na aero2 jak i na orange.
Edytowany przez falitorek dnia 07-04-2012 16:16
1xRT-N16
2xWRT610N v2
1xQNAP TS-110
1xPCH C-200
 
hawk
Witam wszystkich po długiej przerwie - dla tych którzy szukają wersji pod WRT54G/GL mam info: na stronie twórców jest wersja na bazie 1.25.0341, ja na niej jadę na 2 łącza od 3 lat bez przerwy, nie zanotowałem żadnych zacięć lub niestabilności, w nocy jak wyłącza się QOS i włącza się ściąganie zadanych plików na balancingu 2 łącz 20mbit i 10mbit idzie do 2MB/s a w porywach do 2,5MB/s, oczywiście przy ściąganiu z wielu źródeł wielu plików jednocześnie (rapid itd). Tak więc sam QOS działa w ciągu dnia bez problemu - jedyna metoda na stabilną i bezproblemową pracę to ustawienie autoresetu rutera przynajmniej 1 na dobę - nic się nie zapycha i nic nie przycina, nawet przy awariach jednego z łącz wszystko płynnie się przełącza. Tak więc wszystkim użytkownikom sprawdzonych WRT54G/GL/GS serdecznie polecam.

Jest jednak jeden problem z którym borykam się już dosyć długo i po wielu próbach jedyny efekt jaki udaje się uzyskać to zablokowanie łączności dla wskazanego użytkownika, zamiast jego przekierowania na stronę opłat na serwerze lokalnym. Co ciekawe identyczny wpis w sekcji FIREWALL dawał pozytywny rezultat w wersjach oryginalnego tomato 1.23-1.28, a więc wpis jest taki:

iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp -s 192.168.1.24 --dport 80 -j DNAT --to-destination 192.168.1.254:80

gdzie 192.168.1.24 to adres klienta któremu wypada zapłacić zaległości za internet
a 192.168.1.254 to adres serwera w tej samej sieci lokalnej na którym jest strona opłat

Co ciekawe sprawdziłem tablice PRERUTINGU:

Chain PREROUTING (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
DNAT udp -- 192.168.1.0/24 !192.168.1.0/24 udp dptGrinomain to:1
92.168.1.1
ACCEPT icmp -- anywhere 192.168.100.105
DROP tcp -- anywhere 192.168.100.105 tcp dpt:www
DNAT tcp -- anywhere 192.168.100.105 tcp dpt:webcache to
:192.168.100.105:80
DNAT udp -- anywhere 192.168.100.105 udp dpt:9987 to:192
.168.1.254
DNAT tcp -- anywhere 192.168.100.105 tcp dpt:3389 to:192
.168.1.254
DNAT tcp -- 192.168.1.24 anywhere tcp dpt:www to:192.
168.1.254:80
DNAT tcp -- 192.168.1.16 anywhere tcp dpt:www to:192.
168.1.254

i jest na niej wpis według którego takie przekierowanie powinno następować "przedostatnia linijka" - tak więc pytanie do linuxowców - czy nie trzeba jeszcze jakiejś dodatkowej reguły (np powodującej poprawną odpowiedz docelowego serwera - do wywołującego połaczenie komputera klienckiego??).

Pozdrawiam wszystkich i wszystkiego dobrego na święta (tak przy okazji).
 
jarek7714

Cytat

falitorek napisał(a):

Jakie modemy 3G współpracują z tym softem ?
Osobiście uruchamiałem na nim: E-220, E-1820 i AntyDATA CDMA 510L. Niestety z 2 przyczyn musiałem zrezygnować z obsługi modemów 3G, CDMA pod Tomato: 1-przy DUAL-WAN na moim routerze WL-500gp v2 zbyt mało RAM w routerze (można to ominąć poprzez ustawienie czasowego reboot, ewentualnie jak ma być tylko 1-łącze to jest Tomato-Pandora 3G), 2-większy problem to nie działające przekierowanie portów ustawione w GUI przy dynamicznej zmianie adresu IP WAN przez modem i niemożność zalogowania się telefonu VoIP. Problem ten nie występuje w ogóle przy zastosowaniu softu Olega (być może to przekierowanie należy robić przez konsolę-taką sytuację mam na najnowszych softach Open-Wrt Gargoyle by obsy w TP-Linku MR-3420 iPlus -zapisane w GUI ustawienia działają do chwili zmiany adresu a wklepane przez konsolę działa cały czas-bez wpływu na jakiekolwiek restarty). Wink
jareq
 
Katorga
Witam,
zakupiłem ostatnio router ovislink wl-1600GL i zainstalowałem tomato dual-wan 1.23.0409 w wersji angielskiej (podobno najnowsze możliwe oprogramowanie na ten sprzęt). Niestety mam problem z jego konfiguracja.

Schemat mojej sieci jest taki jak na załączonym obrazku. Mam 2 połączenia 1 to neostrada, jest za modemem który ustanawia połączenie i przekazuje je dalej do ovislinka. Drugie połączenie jest od lokalnego dostawcy przez PPPoE. Router skonfigurowałem tak jak na załączonym obrazku network. Neo podłączone do wyjścia LAN 1 natomiast drugie łącze do wejścia WAN. Niestety konfiguracja ta nie działa, żadne z połączeń nie chodzi, nie wiem nawet jak na routerze sprawdzić czy kable są wpięte w dobre wejścia. Gdy podłączyłem samą neostradę pod LAN 1 i łączyłem się przez wifi to router zadziałał jak zwykły switch (w tym przypadku ap) i dostałem adres z puli modemu asmaxa zamiast od tomato.

PS. W routerze podstawowo jest ustawienie load balancing mi zależy natomiast jedynie na backupie, jeśli lokalny dostawca zawiedzie chcę zmianę na neo. Nie widziałem niestety takiej opcji, trzeba do tego jakiegoś specjalnego skryptu? Jeśli tak to gdzie znajdę jakieś informację jak takie skrypty pisać?
Katorga załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
falitorek
Po uzyskaniu pomocy od kolegi @maxikaaz co do odpowiedniej wersji tego softu w końcu DualWan i failover ruszył na moich modemach.
Niestety zrodził się też nowy problem.
Opcja failover opisana przez kolegę @daniello85 działa dobrze, ale modem pozostaje połączony i lecą małe bo małe ale lecą pakiety.
Aero2 odpada bo po rozłączeniu (po 60min) nie łączy ponownie na tym sofcie, a po za tym zbyt wolne Smile
Co zrobić żeby jednak modem rozłączył kiedy jest łącze podstawowe, a połączył kiedy jego brak ?

Koniecznie muszę mieć takie rozwiązanie w odległym miejscu.
1xRT-N16
2xWRT610N v2
1xQNAP TS-110
1xPCH C-200
 
M@rio

Cytat

maxikaaz napisał(a):

O ile nie namieszałeś gdzieś w konfiguracji - to prawie na pewno brakuje RAM.
RAMmod do WRT-ka masz opisany w dziale "Tutoriale".

Nie namieszałem. Też tak podejrzewałem że brakuje mu ramu, bo jak wyłączyłem log to dłużej wytrzymuje.

RAMmod - to rozumiem ten tut: http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=8355 ??
nie za bardzo chciałbym się za to brać bo wszelkie moje doświadczenia z modyfikacjami elektronicznymi źle wspominam Wink

jakie mam wyjście? co polecacie zamiast mojego obecnego wrtka (konkretnie: WRT54GL v1.1 / BCM5352E Chipset / CPU 200Mhz / 16 MB RAM / 4 MB Flash )
żeby działał DUALWAN i żeby miał więcej ramu..?
Cały czas wypatruje na allegro modelu WRT54GS v1.0 - WRT54GS v2.1 który ma 32MB ale nie mogę tego konkretnego znaleźć..
 
gabrielek
Witam

wgralem tomato dualwan en na asus RT-N16 i nie zapisuje mi wartosci wprowadzanych w max bandwitch w QOS dla WAN2. Wgrywalem juz trzy rozne wersje softu i ciagle to samo. Cos nie tak z softem czy cos istotnego przgapiam w ustawieniach. Wczesniej miale dualwan 1.23 na WRT i smigalo az milo.

Jezeli ktos mi moze podpowiedziec w czym problem to bardzo prosze.
 
xine
Witam,
Zakupiłem dosłownie przed chwilą Asus RT-N10U i czy jest jakis firmware pod DualWan, który mogę w niego wgrać ? Ponieważ nie mogę znaleźć odpowiedniego
 
gabrielek
do wyboru, do koloru np tu http://code.google.com/p/digiland/downloads/list?can=1&q=dualwan&colspec=Filename+Summary+OpSys+ReleaseDate+Size+DownloadCount

Połączony z 04 maj 2012 16:07:03:
http://code.google.com/p/digiland/dow...nloadCount
Edytowany przez gabrielek dnia 04-05-2012 16:07
 
szalikmars
widzę że na tej stronie z linku powyżej wyprodukowali już soft 4 x Wan

bo jest na tej stronie plik

tomato-K26USB-12.04.0009-MIPSR2-8M-cht.trx Tomato DualWAN 12.04.0009 4WAN (繁中版Wink Deprecated
Edytowany przez szalikmars dnia 15-05-2012 10:42
 
Dawid_
Witam

Z uwagi, iż jestem posiadaczem dwóch łącz internetowych (tp i dialog) chciałbym rozpocząć swoją przygodę z Tomato DualWan.
Aktualnie mam w sieci dwa osobne routery, co niestety niesie ze sobą pewną niedogodność, a mianowicie brak load balancingu.
Do tego w przypadku padnięcia któregoś z łącz, muszę przełączać bramę użytkownikom podpiętym do niedziałającego łącza.

Pierwszą rzeczą będzie zakup jakiegoś lepszego routera (chciałbym zainstalować wersję 1.28 eng.) i tutaj niestety pierwszy problem.
Przeczytałem chyba cały ten wątek i podsumowując:
* WRT54G
* WRT54GL v.1.1
* Asus WL-1600GL
są za słabe (mają za mało ramu).

Do wyboru zostały chyba tylko:
* WL-500GP v2 - Jak w końcu jest z tym modelem? znalazłem tutaj opinię że ma za mało ramu, ale kilka osób było z niego zadowolonych (chyba że coś źle zrozumiałem)
* Netgear WNR3500L
* Asus RT-N16
* LINKSYS RV042

To moje początki więc nie chciałbym za dużo inwestować - gdyby mi się coś nie udało zostanę z routerem bez dualwana, albo co gorsze zostanę z popsutym routerem.
Dlatego początkowo wybór padł na Netgear WNR3500L, niestety doczytałem się że mogą być z nim problemy - http://openlinksys.info/forum/viewthr...post_88897 - podczas wgrywania firmwaru (1.28.0534).

Jak to wygląda dzisiaj? Da się wrzucić tylko max 1.28.0532? Jeśli tak to chyba bardziej rozwojowo będzie kupić RT-N16?
Jaka jest teraz najnowsza wersja firmware w wersji ang i skąd ją ściągnąć?

Proszę o podpowiedź w wyborze sprzętu: Netgear WNR3500L, Asus RT-N16, czy może jakiś inny w cenie między tymi dwoma modelami?
Edytowany przez Dawid_ dnia 30-05-2012 16:21
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

71,908,604 unikalnych wizyt