03 Maja 2024 21:23:22
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
52.14.221.113
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Jak optymalnie ustwić QOS
bigl
A ja zastosowałem inne podejście do tematu. Dałem do klasy Highest tylko DNS i VoIP (regułą z Src IP bramki PAP2) i w QoS-->Basic ustawiałem, żeby klasa Highest miała zagwarantowane tyle pasma, że zawsze jej to wystarczy (ja dałem 100 kb/s czyli u mnie jest to 5% pasma). Działa świetnie - nie ma siły żeby jakikolwiek ruch mi zatkał VoIP (robiłem wiele próCool.

Oczywiście jest to w 100% dynamiczne - gdy nie ma ruchu VoIP to całość pasma jest dla innych klas, ale wystarczy wykręcić numer i natychmiast pasmo jest przydzielane dla klasy Highest.

Także polecam spróbować tego ustawienia.
Edytowany przez bigl dnia 04-09-2006 10:36
 
pumek
Moze ktos by sprawdzil i mi podpowiedzial co robie zle. Czy Qes dobrze wylapyje ftp, bo umnie juz wszystko dziala oprócz tego. Wybieralem roznie z klas L7 - ftp, zip, exe w zalezności co ciągnelem i wszystko klasyfikuje pod klase www na high a powinno na lowest. Nie wiem czy to u mnie w systemie nie jest cos popaprane bo jak sprawdzam w ogniomurku to ciągnie na portach lokalnych powyzej 1200 a port zdalny http (czyli pewnie 80 - tak jest w raporcie outpusta) i jak pauzuje i wznawiam to przeskakuje o pare portów w gore itd. Dodawalem ten zakres portów na lowest i dupa. Nie mam juz pomysłów.
 
bigl

Cytat

pumek napisał/a:
ciągnie na portach lokalnych powyzej 1200 a port zdalny http (czyli pewnie 80 - tak jest w raporcie outpusta)

No to nie dziwne, że klasyfikuje to jako WWW. Reguły do FTP testuj na transferach z wykorzystaniem tego protokołu.
 
stegano
Ja zalecam klasyfikowanie FTP po TCP/UDP.
Asus WL-500gP Tomato 1.06 (RouterQoS_only)
5xLa Fonera DD-WRT v24 (Bridge)
1xLa Fonera DD-WRT v24 (AP-baza)
VoIP - Actio + PAP2T - firmware 3.1.16
Buffalo HS-DHGLBB0 500GB firmware 2.06 beta
Pomocy udzielam jedynie na forach
 
pumek

Cytat

stegano napisał/a:
Ja zalecam klasyfikowanie FTP po TCP/UDP.


lepiej - dzieki, ale przy wyłaczonym filtrze L7 - tylko po porcie
Edytowany przez pumek dnia 04-09-2006 14:58
 
jank0
@pumek ...walcz z l7 powinien zadzialac mi zadzialal ....ale do pierwszego reboot Sad pewnie zostanie to poprawine. Z Tomato 0.1 do 0.2 "Fixed problem loading user added L7 filters" dziala na bitorent i IPP2P dla P2P.Klasyfikacja dla ftp ,pdf zadziala mi tylko raz ...do reboot wrt-ka.
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
jank0
ustawienia qos
1.klasa domysla "LOW"
2.wszyscy w sieci maj bardzo wysoki priorytet na DNS
3.wszyscy maja wysoki, szybki dostep do stron bez ciecia pasma
4.P2P przycinane 50% upload download...nawet jak jak wszyscy wysylaj na max po p2p to nie zapchaja lacza
5 ci co szaleja na P2P ustawieni po MAC (strony wchodza im pelnym pasmem)
jank0 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
Damiano
@jank0
Ja bym jeszcze na twoim miejscu dodał sobie ipp2p filter for all p2p na any adresses oraz any port B)
Edytowany przez Damiano dnia 04-09-2006 16:47
------------------------------------------------------
Cerberus ADSL Lite + WRT54GL v.1.1 + Tomato v1.06.0981 + podzia? z generatorka @Robsonna = The best from the best from the best from the best STUFF Grin
[b]Pan J?zek i kurczaki r?wnie? u?ywaj?
 
jank0
@Damiano...nie....bo ta regułka gryzie sie z % przycinaniem pasma i nie dziala ograniczanie do zadanej wielkosci.Czesc pakietow nie trafi tam gdzie powinna...a jak mamy pecha to na tych wlasnie polaczeniach ktos ciagnie na maxa i zapycha nam lacze...sprawdzalem.Przy 2-3 komputerach jest ok ...ale jak wiecej komuterow, to wszystko sie zapycha.(dla ust. ipp2p filter for all p2p na any adresses oraz any port plus procentowe przycinanie )
Edytowany przez jank0 dnia 04-09-2006 17:09
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
robsonn
Z komentarzy i postow, ktore piszczecie widze, ze wiekszosc:
a) nadal nie przeczytala readme.htm umiesczonego w pliku z softem
b) nie rozumie podstaw dzialania QoS
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
bigl

Cytat

robsonn napisał/a:
Z komentarzy i postow, ktore piszczecie widze, ze wiekszosc:
a) nadal nie przeczytala readme.htm umiesczonego w pliku z softem
b) nie rozumie podstaw dzialania QoS

Krytykować to każdy umie. Może by tak jakieś oświecenie zrobić? Wink
 
robsonn
To nie byla krytyka, ale stwierdzenie faktu.
Pierwsze oświecenie mozna uzyskac po przeczytaniu czesci readme.html
Z czego polecam zwrocic uwage na wytluszczenone przeze mnie.

QOS / Access Restrictions Notes
[b]All QOS classification and access restriction checking are performed while packets are travelling out - towards the Internet. "SRC" is always from your computer, and "DST" is always be towards the Internet. [/b]
Some L7/IPP2P patterns are directional and may not work as you expect. An HTTP request from a browser, for example, is different from an HTTP response from a server. The patterns are not clear which is which, unfortunately. You also have to take into account that all classifications are performed in the outbound direction only.
There is an option in the Advanced menu to enable a debug/quick-n-dirty inbound L7 checking. With this option enabled, inbound packets are checked and marked internally as necessary by L7, but are still classified for QOS or checked for access restrictions in the outbound direction only.
[b]L7 and IPP2P are always evaluated for QOS even if another ip/port match exists already. This was done because L7/IPP2P may require several passes before they find a match. [/b]
Custom L7 patterns can be stored in /etc/l7-extra/ (you need to create the directory).
To learn more about L7, please visit: http://l7-filter.sourceforge.net/protocols
[b]If you have a choice between L7/IPP2P or ip/mac/port matching, choose the latter since it requires significantly less resources. [/b]
When changing QOS settings, the firmware will try to flush existing classifications for 30 seconds. During this time, active connections will return to being unclassified.
[b]Although there is an option to limit the download speed, it's not really recommended in most cases. The only thing the router can do once it already has the data is to drop it, which means the data will need to be re-sent again over a slow Internet link.[/b]


Jesli ktos ma problemy ze zrozumieniem - polecam uzyc jakiegos translatora (no chyba, ze ktos przetlumaczy to). Sa to najwazniejsze rzeczy takze radze sie zapoznac.

Nastepnie radze zajrzec do polskich(angielkich) wersji atrykulu na stronce
http://www.lartc.org/

bosiak jakbys sie nie madrzyl ;) i uzyl opcji SZUKAJ na forum choc raz to zobaczylbys, ze "Pan Administrator" tlumaczyl to niejednokrotnie (zreszta nie tylko ja) i nie bede powielal ciagle tych samych informacji. Wystarczy sie odrobine wysilic i nieco poszukac, a nie oczekiwac, ze wszystko zostanie podane na tacy. A tematow "jak ustawic QoS" jest na peczki...
Edytowany przez robsonn dnia 04-09-2006 19:07
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Portal

Cytat

robsonn napisał/a:
Z komentarzy i postow, ktore piszczecie widze, ze wiekszosc:
a) nadal nie przeczytala readme.htm umiesczonego w pliku z softem
b) nie rozumie podstaw dzialania QoS


RObsoon sluchaj - zamiast wytykac innym bledy pokaz swoja wiedze - wylej ja na zewntrz i nie dus w sobie bo to nie zdrowe na dluzszy czas Smile
Zrob maly artykulik w ktorym umiesc fotki dobrze skonfigurowanego QOSa. Jak wiadomo kazdemu chodzi aby przy obciazeniu P2P dobzre chodzily strony , VOIp , komunikatory itp . Majac to na uwadze skonfiguruj i pokaz innym jak powinno to wygladac.
Skoro pokladamy duze plany w Tomato jako najlepszego softu mysle ze taki artykulic sie przyda - bedzie to jeden z najbardziej przydatnych artykulikow
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
robsonn

Cytat

Portal napisał/a:

Cytat

robsonn napisał/a:
Z komentarzy i postow, ktore piszczecie widze, ze wiekszosc:
a) nadal nie przeczytala readme.htm umiesczonego w pliku z softem
b) nie rozumie podstaw dzialania QoS


RObsoon sluchaj - zamiast wytykac innym bledy pokaz swoja wiedze - wylej ja na zewntrz i nie dus w sobie bo to nie zdrowe na dluzszy czas Smile
Zrob maly artykulik w ktorym umiesc fotki dobrze skonfigurowanego QOSa. Jak wiadomo kazdemu chodzi aby przy obciazeniu P2P dobzre chodzily strony , VOIp , komunikatory itp . Majac to na uwadze skonfiguruj i pokaz innym jak powinno to wygladac.
Skoro pokladamy duze plany w Tomato jako najlepszego softu mysle ze taki artykulic sie przyda - bedzie to jeden z najbardziej przydatnych artykulikow


Wiesz najlatwiej jest mowic Wink trudniej zrobic. Rownie dobrze Ty mozesz napisac arytkul i zglosic go - jesli bedzie ok. na pewno zostanie umieszczony na stronie. Skoro uzywamy slowa "Open" to znaczy, ze kazdy moze dorzucic swoje 5 groszy Wink
Tomato ... since 0.01
WRT54G v2.2 Tomato 1.10 Turbo
WRT54GL v1.0 Tomato 1.07 Turbo
PAP2 NA v1.0 Stock firmware 3.1.5(LS) + IPFON
WPC11B v4.0 modded peek drivers
[b]WRT54 Script Generator - obowi?zkowe narz?dzie ka?dego Link
 
Portal
jezeli mial bym taka wiedze jak ty napewno bym sie nie zawachal - niestety drogi sa nie rowne i wiedza ludzi tez. Wiec z doswiadczenia wiadomo ze najlepiej jak napisze ten co ma najwieksza wiedze. Pozniej oczywiscie inne osoby moga duzac swoje 5gr a autor moze je uwzglednic ( bo moga byc trafne) lub odzrucic ( te ktore nic nie wniosa).
Wiec jezeli ktos jest na sile aby takie cos swtozyc ( powrzucac fotki i troche opisac ale madrze opisac) to mysle ze jest to temat do popisu

Ja osobiscie nie dokonca rozumiem tego QOSa wiec nie bede ludzi wprowadzal na zla droge .
Edytowany przez Portal dnia 04-09-2006 19:21
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
tokr21
robsonn mam prośbę pokaż screeny swoiego routera no chyba, że jesteś "guru" a'la administrator z "blad warkoczem"
mam nadzieję, że się nie obrazisz i takim maluczkim jak ja pokażesz swoje ustawienia czekamy to tylko dwa screeny


edit by Robsonn:
dbajmy o to, aby prof. Miodek nie dostał zawału Wink
Edytowany przez robsonn dnia 04-09-2006 20:08
 
jank0
@ALL przestancie "popierdywac" na siebie ...pomagajmy sobie wzajemnie.

PS. kto oprocz Robsona (i kilku innych osob) daje cos od "siebie" popierdywac i narzekac to kazdy potrafi Grin
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
Portal

Cytat

jank0 napisał/a:
@ALL przestancie "popierdywac" na siebie ...pomagajmy sobie wzajemnie.

PS. kto oprocz Robsona (i kilku innych osob) daje cos od "siebie" popierdywac i narzekac to kazdy potrafi Grin


tutaj nikt nie popiruje - mysle ze zrobienie malego artukuliku z dobrze ustawionym QOSem jest jak najbardziej na miejscu niz narzekanie
DASAN H645B (G-PON) <------->Asus RT-AX86U (FW Asus)
 
tokr21
dzieki Portal za zrozumienie, ja swoje screeny z dd-wrt "QoS" wstawiłem w kilka minut bo chyba po to jest forum
 
jank0
ja QOS wstawilem ok 14 postow wyżej
"Jeżeli nie wiesz jak postąpić - na wszelki wypadek postąp uczciwie"
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 69

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,547,294 unikalnych wizyt