19 Maja 2024 03:07:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.227.21.105
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato - bugi/problemy - wszystkie wersje
b3rok
Wiadomo, Ty przesadziłeś ze swoim porównaniem, a ja moje też wyolbrzymiłem : ). W Twoim przypadku - faktycznie, żal tych uciekających megabajtów.

imho PODSTAWOWE zadanie routera to... routing : ), bo nie każdy router ma wifi : P. Przesył po LAN nie sprawia problemów (a przynajmniej nie spotkałem się z problemami).

W Twoim wypadku, jeżeli już przetestowałeś wszelkie możliwe zmiany konfiguracji (inny kanał, zmiana mocy nadawania na domyślną tj. 0, albo na wyższą ~70-80mW, ustawienie samej N-ki, wyłączenie WMM) i nic nie pomogło to rozważałbym przejście na inny soft. Na soft, który spełni Twoje oczekiwania albo przynajmniej większość oczekiwań.

Natomiast gdybym był na Twoim miejscu, nie wiem co bym zrobił. Prawdopodobnie sprzedałbym posiadane routery i kupiłbym jakiegoś routerboarda albo jakiś inny profesjonalny router.
Edytowany przez b3rok dnia 09-07-2013 20:32
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
Marco76
I tu się zgodzę z kolegą @b3rok - dla mnie router to urządzenie rozdzielające net głównie po kablu, a WiFi traktuję tylko jako dodatek, co w zasadzie od początku było pewną normą, tylko użyszkodnicy mający od kogoś neta udostępnianego tylko po radiu lub inne cuda na kiju wymagania mają nieco ponad stan (jak dla mnie, dla przypomnienia).
Sam mam w domu sieć pociągniętą skrętką - to nie problem i koszty nieduże, kabel mi nie przeszkadza. Jakoś nie wyobrażam sobie żebym w smartfonie potrzebował prędkości ponad 18M - do czego? Laptop korzysta z WiFi tylko jak zostaje odpięty z biurka i ląduje na łóżku, itp.
Zdaję sobie sprawę, że nie każdy tak ma zorganizowane łącze, ale nie łudźmy się - WiFi nigdy nie dorówna połączeniu kablowemu, więc jak mam do przepchnięcia Gigabajty danych to nie wyobrażam sobie robienia tego przez WiFi, wolę podpiąć kabel.
Resztę możliwości przedstawił już kolega wyżej.
 
woseba
Hmm, no ciekawa dyskusjaSmile kto jak i do czego wykorzystuje swój router, to już indywidualna sprawa, mnie osobiście nie przekonuje stwierdzenie, że do przepychania gigabajtów jest kabel, bo równie dobrze można napisać, że się to robi z użyciem dysku zewnętrznego Smile
Natomiast b3rok dobrze stwierdził, po to jest alternatywne oprogramowanie, żeby była 'wolność wyboru' i nikt nikomu nic nie narzucałSmile
Z drugiej jednak strony, fajnie byłoby pochylić się troszkę nad tematem wydajności radia, żeby różnica nie była tak znaczna jak to opisuje emer, bo tomato na prawde niewiele brakuje do ideałuSmile
WRT54GL v1.1 + SD Mod + Tomato 1.28 by shibby
RT-N16 + Tomato 1.28 by shibby
RT-AC86U + AsusWRT Merlin
 
b3rok
@woseba - w sumie ja tak samo jak Marco76, przepycham gigbajty po kablu (a na dysku zewnętrznym nie udało mi się osiągnąć transferów rzędu ~90-100MB/s). U mnie jest tak, że punktem centralnym jest NAS (on pobiera, backup-uje, serwuje multimedia, jest bazą sterowników, programów itp. itd.). W moim przypadku wifi wykorzystuję wyłącznie do przeglądania Internetu.
A na wysokich transferach do i z serwera zależało mi na tyle, że za szafką nocną w sypialni mam gniazdko i w łóżku też mogę korzystać ze skrętki ; ).

Co do pochylenia się nad radiem, z tego co się orientuję, "problem" jest znany, ale niestety gorzej z jego rozwiązaniem.
Edytowany przez b3rok dnia 11-07-2013 20:34
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle
 
glorifyday
Po dluzszym uzytkowaniu Tomato w trzech wersjach (109, 109 new driver i 110) na dwoch ruterach (WNR3500L v2 i RT-N16) stwierdzam, ze w przypadku uzytkowania rutera z portem WAN zmostkowanym z LANami (internetu dostarcza po LANie inny ruter z modemem ADSL) na funkcjonalnosci DDNSow nie mozna polegac.

Teoretycznie co 10 minut ma sie uruchamiac 'external IP checker' i po stwierdzeniu zmiany adresu DDNSy maja zostac uzupelnione. W praktyce DDNSy potrafia mi sie nie odswiezyc automatycznie nawet i w dobe po zmianie zewnetrznego adresu.

Reczne wymuszenie odswiezenia dziala, ale na automatycznym nie mozna niestety polegac.
Uzywam dwoch DDNSow no-ip.

Daloby sie cos z tym zrobic?
 
emer
można oczywiście dywagować, co jest naj more important w routerze, ale samo słowo routing znaczy mniej więcej roznosić, i czy to jest po kablu czy bez , "roznoszenie" jest rzeczą podstawową.
Połaczenie po kablu - sorki - łaski bez ze nie ma strat. Rozumiem też doskonale że WiFi nigdy nie bedzie doskonale + rózne zakłócenia. Ale bez przesady, aby z 50M zrobiło mi się max 18M przy odległości routera do lapka 1-1.5m, gdzie przy OFW jest właściwie max tj 50M.
W mieszkaniu jedynie dreamboxa mam na kabelku, reszta , tj 4-5 laptopy (+ tablet i tel z Androidem) jest na WiFi (i nie żartujcie żeby podłączać lapka do kabelka). Więc myślę że statystycznie rzecz biorąc WiFi jest BARDZO WAŻNĄ sprawą i działaniem w routerze WiFi.
I jak Koledzy mówią warto jest "schylić się" nad tym problemem - ponad 2x wolniejszy transfer niż na OFW to chyba dość powazna sprawa ...
Mam również wrażenie (po około tygodniowym testowaniu na OFW) że nie mam tych (wspominanych w moich wczesniejszych postach), przerw w dostepie do internetu na poszczególnych laptopach. Wspomnę tylko , że przy działającym WiFi i takim połączeniu router <>laptop , poszczególne laptopy (raz jeden raz inny), nie miały okresowo i na chwile dostepu do internetu.
Przy aktualnie uzywanym OFW nie mam tego problemu ... na razie.

Mam oczywiście mozność wyboru - OFW czy Tomato , ale nie o to chodzi, że "wieszam psy" na Tomato i wspaniałej pracy wielu ludzi (szczególnie shiby), ale jak sam tytuł topicu mówi - zgłaszam potencjalne "bugi/problemy".
Być może też , że to tylko mój problem, lub tylko RT-N16 ....
R7000 V1.0.3.80_1.1.38 "back to stock"
Dell 7720 + karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM4352
Dell E7240 + WiFi na Broadcom BCM4352
2x WRT54GL w szafie na sprzedaż ...
 
glorifyday
Emer:
masz jeszcze jedna opcje - asuswrt Merlina. Oparte na OFW i oferujace osiagi OFW.
 
emer
Jest gdzies u nas cos więcej o merlinie ? Nie moge znaleźć , a poczytałbym ... no i chętnie potestował Smile
Znalazłem najnowszy FW , tj. 3.0.0.4.372.30_2
W readme napisane że mozna normalnym update zmienić OFW na Merlina, ale czy sa jakies jeszcze wskazania i przeciwwskazania ? Czyścić nvram od razu ? Konfigurawać trzeba od nowa , czy mozna wstepnie zapodać config np z OFW ?
R7000 V1.0.3.80_1.1.38 "back to stock"
Dell 7720 + karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM4352
Dell E7240 + WiFi na Broadcom BCM4352
2x WRT54GL w szafie na sprzedaż ...
 
glorifyday
Merlin udziela sie na forum small net builder. Byc moze tam uzyskasz wiekszosc odpowiedzi. Na pewno mozna wgrywac bezposrednio na OFW, co do czyszczenia NVRAM sie nie wypowiem, ale bezpiecznie chyba wyczyscic...

Jednak wracajac do tematu watku...
Czy moge sie przypomniec z problematycznym odswiezaniem DDNSow w tomato w przypadku zmostkowania WAN z LAN? Szczegoly pare postow powyzej...
 
grz3si3k

Cytat

emer napisał(a):
W readme napisane że mozna normalnym update zmienić OFW na Merlina, ale czy sa jakies jeszcze wskazania i przeciwwskazania ? Czyścić nvram od razu ? Konfigurawać trzeba od nowa , czy mozna wstepnie zapodać config np z OFW ?

Można i tak zrób !
 
emer
mam zapodanego tego Merlina ...
Klikając w administracja/odtworzenie/ustawienia fabryczne > przywróć , to to jest jakby NVRAM i przywrócenie tylko konfiguracji defaultowej, czy np przwrócenie oryginalnego FW ?

BTW - interface merlina taki jak oryginału FW, tylko gdzieniegdzie przybyło dodatkowych opcji w zakładkach ...
Szybkość WiFi wygląda że taka sama jak na OFW.
R7000 V1.0.3.80_1.1.38 "back to stock"
Dell 7720 + karta WiFi AzureWave AW-CE123H na Broadcom BCM4352
Dell E7240 + WiFi na Broadcom BCM4352
2x WRT54GL w szafie na sprzedaż ...
 
glorifyday
Aaaa... do opisu buga w DDNSach dodam, ze na stronie DDNSow mialem przed chwila taki komunikat:

Last Result 14 lipiec 2013 14:35:14:
Error obtaining IP address.


Sprawdzalem po dwudziestej, wiec to wyglada tak, jakby po nieudanym sprawdzeniu zewnetrznego IP (to sie moglo zdarzyc w czasie, kiedy ruter ADSL laczyl sie ponownie, to chwile zawsze trwa) zaprzestal sprawdzania.

Połączony z 24 wrzesień 2013 02:20:57:
Czy byly prowadzone jakies prace nad bugiem w DDNSach?

Bo jesli nie, to mam nowe informacje, ale dotycza 1.28.0000 MIPSR2-110 K26 USB AIO, dlatego, ze poki co stanalem na tej wersji.

Otoz odswiezanie DDNSow nie zacina sie, jesli ruter z Tomato ma niewielka przerwe w dostepie do Internetu. Natomiast dzieje sie to w przypadku przerwy dlugiej. Nie wiem, ile wynosi wartosc graniczna, ale wiem, ze jak utracone polaczenie wraca po kilku minutach, to DDNSy sie odswiezaja, a jak po kilku godzinach, to juz nie.
Edytowany przez glorifyday dnia 24-09-2013 02:20
 
ovner
Wczoraj przypadkowo znajomy odkrył prawdopodobnie bug w mini dlna i powiązany z Admin access, a polegający na tym że logując się do routera z zewnątrz, zamiast okna logowania pojawia się okno z serwera mini DLNA.
Dziś porobiłem kila testów i tak jeżeli mamy ustawiony port dla dostępu z zewnątrz do routera np 8888 i ten sam port jest losowo wybrany przy starcie serwera DLNA to nie można się dostać z zewnątrz do routera, natomiast wyświetla się strona serwera mini dlna. Po przeglądzie logów doszedłem do wniosku że bug ten występuje tylko w tedy, gdy ustawiony jest w mini dlna losowo wybrany port i podczas startu serwera DLNA wylosowany jest port np 8888, a my później ustawiamy dostęp z zewnątrz i wybieramy sobie ten sam port, to po zapisie i restartach usług w admin access w logu dostajemy informacje daemon.err httpd[3478]: bind: [xxx.xxx.xxx.xxx]:8888: Address already in use, czego skutkiem jest brak dostępu do routera z zewnątrz, natomiast wystawienie na zewnątrz strony z informacjami np.

MiniDLNA status
Audio files: 249
Video files: 297
Image files: 1059

W odwrotna stronę jeżeli wcześniej ustawimy port 8888 dla dostępu z zewnątrz i później uruchamiany serwer dlna wylosuje port 8888 to połączymy się z routerem, ale nie będzię dostępu do strony serwera DLNA. w logach informacja
daemon.err minidlna[2095]: bind(http): Address already in use
daemon.crit minidlna[2095]: Failed to open socket for HTTP. EXITING


Doraźnie bezpiecznym rozwiązaniem jest ustawienie na sztywno portu w ustawieniach serwera DLNA, co zapobiegnie wystawieniu na zewnątrz strony z informacjami o plikach na serwerze.

Może w kolejnej wersji da się napisać skrypt który będzie sprawdzał czy port ustawiony w Admin access jest zajęty przez serwer mini dlna, jeżeli tak to albo komunikat o konflikcie, albo restart serwera dlna co zmieni port.
TUF-AX5400 @ Firmware:388.1_0-gnuton1
RT-N16 @ FreshTomato Firmware 2023.3 MIPSR2 K26 USB VPN + Huawei e3372 no-hilink
www.speedtest.net/result/14587008641.png
 
pepe_lodz
W wersji 112 dla routera RT-AC66U jest błąd przy wykresach. Jak nazwa urządzenia jest troszkę dłuższa to adres IP i nazwa nie mieszczą się w jednej linii. IP wędruje do linii niżej i jej nie widać. Jest pod wykresem.

img716.imageshack.us/img716/4710/k763.jpg



W menu w sekcji TOOLS>SYSTEM
Tą pozycje zmieniłbym na SYSTEM COMMAND
ASUS RT-AC88U 3.0.0.4.380-2064
ASUS RT-AC87U 3.0.0.4.380-1394
NAS Synology DS713+ + Server TVHEADEND 4.1.1533
Raspberry Pi 2 + Home Automation System Domoticz
 
majkel152
nie wiem czy to duży problem ale na tomato 112 n5x-newdriver mips2 , jak uruchamiam drugie wifi to po reboot nie podnosi eth0 eth1 eth2 ani br0, dopiero z konsolki jak wklepie ifconfig eth0 up itd to po reboocie dopiero zaskakuje , dzieje się tak od ok wersji 104 . nie jest to jakoś mega uciążliwe dla kogoś obeznanego z kabelkiem . nie mam loga
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
pepe_lodz
W routerze RT-AC66U z tomato 112 przy wydaniu komendy "stealthMode on" nie gaśnie dioda od WIFI 5GHz...
Wszystkie inne gasną poprawnie.
ASUS RT-AC88U 3.0.0.4.380-2064
ASUS RT-AC87U 3.0.0.4.380-1394
NAS Synology DS713+ + Server TVHEADEND 4.1.1533
Raspberry Pi 2 + Home Automation System Domoticz
 
gomez
wersja 110PL i 112EU
sprzęt: wnr3500L v2

mimo że mam podłączony kabel do portu WAN to router twierdzi że ten port jest nieużywany...
zamiast tego wskazuje inny port aktywny...
 
ovner
Też miałem podobny przypadek, że po podłączeniu WAN świecił się port LAN4 i nie było neta, po podłączeniu do LAN1 świecił się WAN i wskakiwał internet . Pomogło czyszczenie nvram i ustawienie wszystkiego od nowa.
TUF-AX5400 @ Firmware:388.1_0-gnuton1
RT-N16 @ FreshTomato Firmware 2023.3 MIPSR2 K26 USB VPN + Huawei e3372 no-hilink
www.speedtest.net/result/14587008641.png
 
gomez
rzeczywiście działa Smile jednak pokazuje odwrotną numerację portów, ale to akurat można zmienić w ustawieniach....

Połączony z 26 październik 2013 16:53:02:
edit:
port WAN mimo że swieci się już prawidłowo nadal nie działa - tzn nie można z niego korzystać gdyż nie przepuszcza żadnych pakietów....

test na wnr3500lv2 i asus rtn16
Edytowany przez gomez dnia 26-10-2013 16:53
 
grz3si3k
Panowie, czy to możliwe żeby mój ruter "strzelił" sobie sam reboota ?
Od dnia aktualizacji do 114, nic przy nim nie robiłem, i nagle dziś o 9.23 zonk ... okazuje się że inne urządzenia w sieci nadal pracują poprawnie, mają uptaime odpowiednie do ich czasu działa, poza ruterem.

Niestety nic z logów nie wynika...bo po restarcie poszły do lamusa :-)
Oczywiście wykluczam restart "siłowy" i "przypadkowy" bo inne urządzenia też by go dostały.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,098,045 unikalnych wizyt