02 Maja 2024 11:59:40
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.227.228.95
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato - bugi/problemy - wszystkie wersje
enigma
Heja,
Na 132 wszystko działa OK, dostaje DHCP po kablu z mikrotika. Przesiadka na 136 i nie bangla DHCP, nie dostaje ip. Tymczasowo pomogło ustawienie statyczne ale to nie rozwiązanie. Czyszczenie, powrotka na 132 i bangla wszystko od strzała.
rt-n16

 
shibby
sprawdź czy na WANie nie zmienił ci się adres MAC. Prawdopodobnie się zmienił, więc ustaw go na taki jaki masz zgłoszony u operatora.


Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
enigma

Cytat

shibby napisał(a):

sprawdź czy na WANie nie zmienił ci się adres MAC. Prawdopodobnie się zmienił, więc ustaw go na taki jaki masz zgłoszony u operatora.


sam sobie jestem operatorem, mikrotik nie sprawdza maca wali na wyjście ze swojego serwera dhcp, tomato pobiera pierwszy wolny ip, na 132 nie ma z tym problemu.
jutro dla testu wyczyszczę wszystko jeszcze raz i kopsnę 136 wtedy luknę w logi, ale jest tylko renew i tyle. THX

 
Boczek

Cytat

Chodziło oczywiście o to, że MAC WANu w tomato nie jest czytany z CFE, tylko genrowany na podstawie LANu.

Tego nie wiedziałem. Na kartonikach moich Asusa i Linksysa jest wypisany MAC adres WAN-owego interfejsu. Dlatego myślałem, że jest gdzieś zapisany w sprzęcie. W TP-Linku znajomego na naklejce na routerze pamiętam LAN i WAN-owy MAC był wypisany.


Cytat

Nie mniej jednak spojrzę w źródła, czemu "odchyłka" jest aż tak duża. Mniemam, że pierwotny autor MultiWANa wolał zachować "bufor" bezpieczeństwa by nie dopuścić do sytuacji w której np. WAN i WiFi mają identyczny adres MAC.

Dzięki. Było by fajnie gdyby coś się udało wykombinować.


EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
shibby
znalazłem miejsce, które powoduje zmianę MACa WANa.

w pliku rc/wan.c było
set_mac(p, "mac_wan", 1);

teraz jest
set_mac(p, strcat_r(prefix, "_mac", tmp), wan_unit + 15);

dlatego właśnie MAC WANu między tomato 132 a 136 różni się dokładnie o 15 (na twoim przykładnie końcówka maca B9 + 15 = C8).

Na pewno zostało to zrobione po to by mieć pewność, że adres MAC WANów nie pokryje się z macami interfejsów wifi czy dodatkowych bridge`ów. Spróbuję tak zmodyfikować kod by MAC pierwszego WANa był po staremu, zaś MACi pozostałych WANów dopiero były zwiększane o 15.


Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tomaszc
Witam,
Mam dwie propozycje usprawnień, mimo że to nie są błędy, to mam nadzieję że mogę je tutaj przedstawić, postaram się je uargumentować:

1) Ze względu na to że noip.com poszedł w ślady DynDNS.com i życzy sobie potwierdzenia co miesiąc swoich hostów przez WWW bo inaczej je skasuje (nawet jeśli się je uaktualnia przez API) to mam propozycję dodania dwóch serwisów:
- now-ip.com - zaletę ma taką że oprócz tego że jest darmowy to deklaruje nie usuwać hostów, oraz to że jako jeden z nielicznych ma czas TTL 60s, wadą jest to że loginem jest adres e-mail, co powoduje brak możliwości uaktualnienia przez URL, gdyż dwa razy występuje '@' (gdy się podaje dane do autoryzacji) co uniemożliwia wykonanie tego za pomocą opcji 'Custom URL', dodam od razu że sposób z zastąpieniem @ przez %40 nie działa,
- dynu.com - zalety: również TTL 60s, oraz możliwość skonfigurowania własnej domeny aby była aktualizowana przez DDNS, co rzadko jest darmową opcją. Tutaj jednak da się aktualizować przez 'Custom URL' więc już obecnie można korzystać.
Zdaję sobie sprawę że jest masa pozycji do DDNS, jednak moim zdaniem wiele z nich jest zdublowanych lub mniej 'pożytecznych' niż wyżej wymienione.

2) Możliwość zrobienia forwartu portu na IP broadcast (przy domyślnej klasie 192.168.1.254), ta opcja jest bardzo przydatna jeśli chcemy skonfigurować Wake on LAN. Tutaj też postaram się uargumentować:
- skonfigurowanie WoL było by o wiele prostsze - obecnie skonfigurowanie WoL jest możliwe, jednak trzeba to robić na około, czyli dodać statyczny IP z odpowiednim MAC i na ten IP zrobić dopiero forward portów,
- możliwość wpisania 192.168.1.255 jako IP docelowego jest ograniczona tylko przez interfejs (chyba .js), jeśli wyślemy żądanie bezpośrednio POST-em, to w ten sposób da się ustawić 192.168.1.255 i co najważniejsze to działa, zatem nie widzę powodu (chyba że jest jakiś inny?) aby wycinać możliwość ustawienia broadcast jako 'Int Address'

 
qrs

Cytat

tomaszc napisał(a):

- now-ip.com - zaletę ma taką że oprócz tego że jest darmowy to deklaruje nie usuwać hostów, oraz to że jako jeden z nielicznych ma czas TTL 60s, wadą jest to że loginem jest adres e-mail, co powoduje brak możliwości uaktualnienia przez URL, gdyż dwa razy występuje '@' (gdy się podaje dane do autoryzacji) co uniemożliwia wykonanie tego za pomocą opcji 'Custom URL', dodam od razu że sposób z zastąpieniem @ przez %40 nie działa,


możesz aktualizować poprzez curl

Cytat

curl -u : "https://now-ip.com/update?hostname="


---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Boczek
Mam dość dziwną przypadłość. Zamiast JFSS mam małego pendrive zamontowanego w routerze na stałe. Trzymam tam optware i adblocka. Montuję partycje po UID partycji w skryptach Wan UP oraz HotPlug (automontowanie wyłączone). W HotPlug patrząc na ProduktID i akcję. Problem w tym, że kiedy podłączam modem USB to rozwala mi to zamontowane wcześniej partycje z pendrive.

Tak wygląda mój skrytp Hotplug


logger "Skrypt Hotplug - Begin"

echo $(date +'%Y-%m-%d %H:%M:%S')" Action: $ACTION Product: $PRODUCT Interface: $INTERFACE" >> /var/log/hotplug

if [ $PRODUCT = "951/1689/100" ] then
    if [ $ACTION = "add" ] then
      logger "Podlaczono Pendrive: Kingston DataTraveler SE9 4GB"
      logger "Montowanie /opt i /nas"
      # UID uzyskasz komenda: blkid
      /bin/mount UUID="15cb358c-9a4e-434e-9592-b7821f4e725c" /opt
      /bin/mount UUID="f07d6382-dd2a-4307-802e-9b1288d8a470" /nas
#      logger "Przelaczam logowanie do /nas/log/"
#      nvram set log_file_path=/nas/log/messages
#      nvram set rstats_path=/nas/log/bw/
#      nvram commit
    fi
    if [ $ACTION = "remove" ] then
      logger "Odlaczono Pendrive: Kingston DataTraveler SE9 4GB"
#      logger "Przelaczam logowanie NVRAM"
#      nvram set log_file_path=/var/log/messages
#      nvram set rstats_path=
#      nvram commit
      logger "Odmonotowywanie /opt i /nas"
      /bin/umount /opt
      /bin/umount /nas
    fi
elif [ $PRODUCT = "12d1/15ca/102" ] then
    if [ $ACTION = "add" ] then
      logger "Podlaczono modem: Huawei E3131h-2"     
    fi
   if [ $ACTION = "remove" ] then
      logger "Odlaczono modem: Huawei E3131h-2"
   fi
fi
logger "Skrypt Hotplug - End"


EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX56U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd
 
spades
Witam!
Mam problem z drukowaniem, po kilku dniach od resetu przestaje drukować. Pomaga reset routera lub wył/wł Core USB Support

Drukarka - Brother HL-1112

Asus RT-N18U - 136 K26ARM USB AIO-64K

Ten sam problem na Asus RT-N16 - MIPSR2-136 K26 USB AIO

Wcześniej używałem Asua RT-N16 z starszymi wersjami (132, 124, 123, 115, 108, 105, 101, 99) i drukowanie działało miesiącami.

 
donkarleone83
wgrywam na rt n10u 137 wersje max i w APN nie moge zapisac INTERNET czy to jakis błąd czy ja cos zle robie


================================
Asus RT N66U + Merlin +Entware
Asus RT N18U + tomato-RT-N18U-ARM--132-AIO-64K + 1 TB WD RED
nBox ADB 5800S Enigma2 HIPERION 5.1 HDD
Vu-Solo2 Hiperion 5.1
Rasphery pi 2 kodi klient-vu
 
shibby
wersja MAX nie ma obsługi USB, więc jak chcesz wpisać APN?

sprawdzałeś wersję VPN? Jeżeli jest za duża to ją zubożę.


Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
donkarleone83
no tak mój bład

próbowałęm wersje VPN i NOCAT żadna nie wchodzi too big


================================
Asus RT N66U + Merlin +Entware
Asus RT N18U + tomato-RT-N18U-ARM--132-AIO-64K + 1 TB WD RED
nBox ADB 5800S Enigma2 HIPERION 5.1 HDD
Vu-Solo2 Hiperion 5.1
Rasphery pi 2 kodi klient-vu
 
tomaszc

Cytat

qrs napisał(a):

możesz aktualizować poprzez curl

Cytat

curl -u : "https://now-ip.com/update?hostname="


Będąc precyzyjnym to nie mogę, bo w tomato standardowo nie ma curl'a (przynajmniej u mnie), wiem też że da się go zainstalować. Uprzedzając odpowiedź dodam że wget z busybox też nie posiada możliwości podania parametru loginu i hasła.
Pomijając to wszystko to mój post miał poddać pomysł jak dzięki dwóm niewielkim zmianom ułatwić życie wielu użytkownikom, nie chodziło mi o to aby szukać mniej lub bardziej wyszukanych obejść tylko przekazać takie pomysły, jeśli zostaną uznane za niepotrzebne to trudno.

 
qwerty321

Cytat

RafcioS napisał(a):

Wracając do tematu zawieszającego się routera, który tutaj był wałkowany na wszystkie strony jakiś czas temu (ostatni mój wpis był 27/01) i sugestia była, że jest to problem z zasilaniem. Otóż nic takiego. Mam to teraz czarno na białym.



Aż muszę coś dopisać, bo na przestrzeni około 3 tygodni zakupiłem kilka routerów w tym 4 sztuki RT-N18U. Po dwie sztuki dla każdej lokalizacji. Pierwsze dwie sztuki działają od 2 tygodni na tomato 137. Trzecią sztukę odpaliłem dwie doby temu, zainstalowałem na czysto Tomato v137 i router się powiesił kilka razy do dzisiaj rano. W ogóle miał czasami jakieś takie przycinki nawet jak się klikało w menu Tomato. Klient miał na szczęście jeszcze jeden nierozpakowany RT-N18U. Szybko wgrałem Tomato v137 i wgrałem konfigurację z tego uszkodzonego i jak ręką odjął. Nic więcej nie przestawiałem. Kazałem mu tylko podmienić router. Chodzi płynnie po menu i od razu widać, że jakby mu łatwiej to menu działało. Możliwe, że Ty masz te routery uszkodzone, może uległy uszkodzeniu od zaników zasilania i tych kombinacji z prądem.

Aha ten zły miał temperaturę procka 82 stopnie, a ten drugi 75 stopni. Chodzi na nim Adblock, 2 VPN-y, 2 obtagowane VLAN, SSD z NTFS driver Paragon (max transfer ZAPIS 20.1MB/s, kieszeń USB 3.0 podłączona do portu 3.0 ale chodzi w trybie 2.0 nie wiedzieć czemu), zasilacz zmieniony na 3 Amperowy i cała firma na tym stoi.

Objawy zawieszenia były różne.

1. Raz zdechło wszystko
2. Raz zdechło tylko wifi ale się pingował i się źle zachowywał
3. Raz tylko się pingował ale nie było ani wifi ani switch nie działał.

Wyłączenie z prądu pomogło za każdym razem. Zwisów było więcej i mam też wrażenie, że czasem się restartował sam bez powodu. Łącze WAN jest ethernetem statyczny adres IP.
Wcześniej go czyściłem i ustawiłem z palca ponownie, myślałem, że mu przejdzie.

Połączony z 08 lipiec 2016 15:22:29:
Jeszcze mi się coś przypomniało. Ten uszkodzony N18U po resecie niby działał ale jak łączyłem się do niego po OpenVPN-ie TAP to nie zawsze widziałem otoczenie sieciowe po jego stronie lub był problem z wyświetleniem wszystkich komputerów. Czyli coś go bolało. Testuje ten drugi i zachowuje się normalnie, tak jak poprzedni 3500L V2, który tam stał przez 2 lata.

Będę zdawał relację, bo to co robię teraz wyeliminowało Tomato jako winowajcę.


Edytowany przez qwerty321 dnia 08-07-2016 15:22
 
swie99
Witam, czemu moja drukarka jest widziana podwójnie gdy jest włączona, a gdy ją wyłączę istnieje jeden wpis ? Ten problem uniemożliwia mi drukowanie. Pomaga jedynie wciśnięcie przycisku save, które jak się domyślam restartuje usługi związane z obsługą usb, ale tylko na jakiś czas niestety.
Mam router Asus RT-N10u i Tomato 131 K26 USB Nocat-VPN

s32.postimg.org/4b7ii6yn5/image.jpg


Asus RT-N10u => FreshTomato Firmware 2020.6 MIPSR2 K26 USB IPv6-VPN
 
qwerty321
Chyba jest błąd w MIPSEL-u w Adblock (oba v137)

3500L V2:


Jul 14 02:29:29 myrouter user.info adblock: [7] downloading blacklist - https://raw.githubusercontent.com/WindowsLies/BlockWindows/master/hosts
Jul 14 02:29:29 myrouter user.info adblock: ... [7] download error! Please check URL

Jul 14 02:29:44 myrouter user.info adblock: [11] downloading blacklist - https://raw.github.com/notracking/hosts-blocklists/master/hostnames.txt
Jul 14 02:29:44 myrouter user.info adblock: ... [11] download error! Please check URL


N18U:


Jul 14 02:21:40 rtbydgoska user.info adblock: [7] downloading blacklist - https://raw.githubusercontent.com/WindowsLies/BlockWindows/master/hosts
Jul 14 02:21:40 rtbydgoska user.info adblock: ... [7] found 109 entries

Jul 14 02:21:51 rtbydgoska user.info adblock: [11] downloading blacklist - https://raw.github.com/notracking/hosts-blocklists/master/hostnames.txt
Jul 14 02:21:53 rtbydgoska user.info adblock: ... [11] found 27227 entries


Nie chce załadować na mipselu przez https...
Przeglądarką oba linki otwierają się normalnie. Czyli dojście jest. Coś jest nie tak z zapytaniami https:// wychodzącymi z mipsela.


Edytowany przez qwerty321 dnia 14-07-2016 02:42
 
pedro
Od kiedy to RT-N18U to mipsel? Wink


Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
kille72

Cytat

pedro napisał(a):

Od kiedy to RT-N18U to mipsel? ;)


Kolega napisal ze problem wystepuje w 3500L V2 (MIPSEL) i porownal z N18U (ARM) ze tam dziala, patrz log...
Za 30 minut sprawdze to na 3500Lv2 i napisze jak to wyglada u mnie.

Połączony z 14 lipiec 2016 11:36:36:
Potwierdzam buga na MIPSELu, blocklisty z adresow https nie sa sciagane, download error! Please check URL.


Jul 14 11:32:36 unknown user.info adblock: skip disabled blacklist - http://someonewhocares.org/hosts/zero/hosts
Jul 14 11:32:36 unknown user.info adblock: [1] downloading blacklist - https://raw.githubusercontent.com/WindowsLies/BlockWindows/master/hosts
Jul 14 11:32:39 unknown user.info adblock: ... [1] download error! Please check URL
Jul 14 11:32:39 unknown user.info adblock: [2] downloading blacklist - https://raw.github.com/notracking/hosts-blocklists/master/hostnames.txt
Jul 14 11:32:39 unknown user.info adblock: ... [2] download error! Please check URL


Edytowany przez kille72 dnia 14-07-2016 11:42
 
shibby
openssl w mipselu jest bardziej wykastrowany względem ARMa ze względu na mniejszy flash w routerach. Brakuje s_client w openssl i dlatego wget nie potrafi nawiązać połączenia HTTPS. Skompiluję obraz z tą funkcją i zobaczę o ile on urośnie.

Połączony z 14 lipiec 2016 12:53:45:
dodałem s_client do mipsela. Obraz urósł o 20KB więc nie ma tragedii.

teraz działa (RT-N16u)

Cytat

Jul 14 12:51:49 unknown user.info adblock: [6] downloading blacklist - https://raw.githubusercontent.com/WindowsLies/BlockWindows/master/hosts
Jul 14 12:51:52 unknown user.info adblock: ... [6] found 109 entries


Edytowany przez shibby dnia 14-07-2016 12:53
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
qwerty321
Bardzo dziękujemy za szybką reakcję :-)
Czy można gdzieś pobrać ? Jak już nie możesz wkompilować to chociaż poprosimy dla routerów co mają >=32MB flasha :-)

 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 26

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,514,140 unikalnych wizyt