01 Maja 2024 01:42:11
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.223.160.61
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
Podział pasma według skrypt generatora.
luk-a-sz
Prosiłbym o jakieś uwagi dotyczące takiego podziału łącza.
Jako że jestem osobą początkującą prosiłbym o porady.

img211.imageshack.us/img211/394/beztytu322ufz6.jpg

Łącze to 2Mb/2Mb


ps. Wesołych Świąt.
Edytowany przez luk-a-sz dnia 07-04-2007 01:48
 
NeoX
Jedyne co moge sie przyczepić to L7 musi być na pierwszym miejscu...
Po drugie po kiego wpisywać DNSa do generatora? Shock
przy QoSie to rozumiem, ma wpływ, ale przy generatorze niebardzo...
 
luk-a-sz
Dzięki,
Dns wyrzucony, L7 na 1 pozycji.
Czy jeszcze jakieś sugestie co mogę dodać ? Chciałbym żeby ta sieć miała ręce i nogi Smile

Niestety nie mogę sprawdzić tych ustawień osobiście bo na razie zdalnie tym się zajmuje.

Ps. Czy sam generatorek wystarczy ? Czy powinienem jeszcze użyć QoSu ?
Edytowany przez luk-a-sz dnia 07-04-2007 14:15
 
NeoX
No pewnie że musisz użyć QoSu Grin
No chyba że chcesz mieć burd** na uploadzie Wink

Czuwa nad uploadem - masz opcje, która przycina statycznie co jest kiepskim rozwiązaniem...
Czemu miałoby cie to przerażac?? Tak dużo regułek chcesz stosować?
Edytowany przez NeoX dnia 07-04-2007 18:39
 
luk-a-sz
A skrypt wygenerowany nie czuwa nad uploadem ? Trochę mnie przeraża mnogość opcji w QoSie a chciałbym to zrobić dobrze.

Wykresy które pokazuje tomato nie wskazują na duże wykorzystanie uploadu. Przynajmniej tak mi się wydaje.

@NeoX
Osoby które mają przycięty Up w sieci to osoby które bardzo dobrze znają się na sieci i kombinują jakby to przechytrzyć limity Smile

Po przeczytaniu Wiki-Tomato jeszcze raz dokładnie doszedłem do wniosku.
Załóżmy że ktoś kto ma przycięty download do 500kb/s i chce coś ściągać przez port 80, to pakiet natrafia na regułę 1 która mówi że limit na port 80 jest 1500kb/s i ściąga z taką prędkością ? Czy dochodzi do reguły dla danego IP i ściąga swoim maxem np. 500kb/s ? Bo jeśli ściąga 1500kb/s to muszę zostawić tylko regułki po IP.
Edytowany przez luk-a-sz dnia 08-04-2007 00:32
 
NeoX
Zgadza się, luk-a-sz, pierwsza reguła do której wpada pakiet go klasyfikuje...

Nie sprawdzałem tego uploadu w generatorze,bo mnie wystarcza QoS, ale z tego co pamiętam, to upload jest stricte statyczny, tzn. każdemu musisz ustawić limit jakistam i on poza tym limitem nie wyśle, a jak jego nie będzie w sieci to masz niewykorzystany upload, z którego mogliby skorzystać inni....A co jeżeli masz np. 30 userów? każdy dostanie po 69Kbit ? :?

Napewno upload jest statyczny, nie wiem jak to wygląda przy niewpisanych IP, tzn. robisz blokade jednemu IP na 128, a czy reszta IP też musi mieć wpisana?? Tego nie wiem, musisz się zapytać twórcy Wink

Ja bym to zrobił tak: generator tylko na download, w QoSie ustaw klasę A z prędkością od jednego, do maksymalnego uploadu dla danego usera, a następnie w klasyfikacji ustaw jak najwyżej (za DNSem) regułkę dla danego IP (lub grupy, lub nawet poszczególnych IP, oddzielasz przecinkiem) z klasą stworzoną przez ciebie Wink
Edytowany przez NeoX dnia 08-04-2007 12:28
 
luk-a-sz

Cytat

NeoX napisał/a:
Zgadza się, luk-a-sz, pierwsza reguła do której wpada pakiet go klasyfikuje...

Nie sprawdzałem tego uploadu w generatorze,bo mnie wystarcza QoS, ale z tego co pamiętam, to upload jest stricte statyczny, tzn. każdemu musisz ustawić limit jakistam i on poza tym limitem nie wyśle, a jak jego nie będzie w sieci to masz niewykorzystany upload, z którego mogliby skorzystać inni....A co jeżeli masz np. 30 userów? każdy dostanie po 69Kbit ? :?

Napewno upload jest statyczny, nie wiem jak to wygląda przy niewpisanych IP, tzn. robisz blokade jednemu IP na 128, a czy reszta IP też musi mieć wpisana?? Tego nie wiem, musisz się zapytać twórcy Wink

Ja bym to zrobił tak: generator tylko na download, w QoSie ustaw klasę A z prędkością od jednego, do maksymalnego uploadu dla danego usera, a następnie w klasyfikacji ustaw jak najwyżej (za DNSem) regułkę dla danego IP (lub grupy, lub nawet poszczególnych IP, oddzielasz przecinkiem) z klasą stworzoną przez ciebie Wink


Mam w sieci 9 komputerów, z czego 3 są w moim mieszkaniu. Osobiście uważam że rewelacyjnie będzie się sprawował statyczny przydział uploadu. Ci którzy go nie mają mogą wykorzystać całe łącze pod kątem uploadu, a Ci którzy mają jakiś limit rozpędzają się do jakiejś tam granicy. Po prostu zmulacze łącza dostali cięcia na upie Wink A Ci którzy potrafią sami się ograniczać żeby nie zmulić całego uploadu to mają wolną rękę.
img213.imageshack.us/img213/3053/123ta1.jpg

To będzie chyba finalny skrypt do podziału łącza. Już nie mogę się doczekać aż będę mógł osobiście sprawdzić działanie tego skryptu.

Dzięki NeoX za pomoc.

Ps. Jeśli ktoś by mógł coś jeszcze doradzić to proszę o napisanie posta.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,482,525 unikalnych wizyt