27 Kwietnia 2024 07:34:55
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.223.21.5
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
Banana PI (BRI-R3)
shibby
Ktoś ma i się podzieli opinią? Sprzęt wygląda na bardzo solidny i względnie tani. Jest w pełni wspierany przez Openwrt (a przynajmniej przez obrazy od Obsego)

https://www.youtube.com/watch?v=PmTMm...mTMmande14
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
Nie jestem znawcą ale pewnie jeśli coś jest skierowane li tylko na router to powinno być super + OpenWRT FW od Obsego niż coś co jest do wielu rzeczy ? np.
Taki kombajn penie droższy ale można wykorzystać w różnych celach nawet jako PC / router z chyba ulepszoną obudową ( tdp 6W / 15W ) będzie lepszy dla niektórych ale czy akurat jako sam router ? trzeba dołożyć wifi itd itp
https://pl.aliexpress.com/item/100500...80539.html
Ps . dawno nie kupowałem czegoś na ali o znacznej kwocie tzn ktore wymagało by uiszczenia podatku vat lub cła ...czy ktoś ma jakieś doświadczenie ile trzeba dołożyć do takiej transakcji jeśli np. kwota takiego PC jest powiedzmy 900zł ? niby 23% czyli jakieś 200 zł + ...cło ? a może jakieś inne haracze ktore robią taką transakcję wątpliwą :-)
na ali jest już chyba nowszy model Banana Pi BPI-R4
Edytowany przez shibby dnia 28-12-2023 08:07
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
miałem podobny sprzęt z Ali rok temu na N5105 i 4x2.5G. O taki (Model C)
https://pl.aliexpress.com/item/100500...81434.html
Chodził pod openwrt. I nie powiem złego słowa o nim. Jak go sprzedawałem to poszedłem o krok dalej i postawiłem proxmoxa i router jako wirtualkę, więc już na takim sprzęcie można było porządzić z wirtualizacją.

Jak ja kupowałem to cła nie płaciłem. Samo Ali doliczyło tylko VAT. Ja kupowałem na black week to mnie on wyniósł 733pln na gotowo.

Ale wracając do BananaPi - on ma wbudowane WiFi i to całkiem konkretne. Jak ktoś poszukuje routera z wifi to za 650pln ma wypasiony komplet. Oczywiście jak ktoś ma dedykowane WiFi no Unifi czy Omada to nie będzie w taki sprzęt się pchał. Już może faktycznie lepiej pójść w BR4 które co prawda nie ma WiFi na pokładzie ale ma za to 2x SFP+ 10G
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
Dzięki za konkretne info ... w tym przypadku dostawca jak się zorientowałem już sam odlicza podatek vat przy płatności bo wie że klient z UE musi dopłacić :-)
Sam szukam sprzętu pod bardzo energooszczędny serwerek i w dodatku cichy czyli raczej z passywną obudową do chłodzenia procka itd bo niestety będzie stał prawie przy głowie więc cisza to podstawa :-). Trochę tego sprzętu jest na rynku i trudno się zdecydować może odroid odroid h3+ może rpi ale może ten chińczyk na procku Intela N100 tdp 6W nie będzie bardziej przyszłościowy ? lub i3-N305 z tdp 15W nie wiem czy to aż tak istotne w takim podstawowym serwerku (ftp/samba/LAN/torrent) Nie miałem styczności z w/w nawet nie mam pojęcia jak się instaluje na nim system czy obraz iso / usb (boot) czy tu akurat jakaś kara sd z systemem . Czy wymaga jednak najpierw Proxmoxa i potem virtualki z systemem. Swoją drogą czy systemy na proxmox np. debian / windows mają własne adresy ip i są z zewnątrz LAN / WAN dostępne np. przez ssh ? raczej tak bo było by to trochę dziwne i tak naprawdę system byłby bezużyteczny ale lepiej się upewnić bo virtualki potrafią w swojej konfiguracji zaskoczyć :-)
Teraz mam Odroid-a HC1 / Armbian (debian/linux/arm) i dziala OK choć może nie jest jakiś super wydajny i czasem sprawia kłopoty np. system na karcie sd ( ma to swoje zalety ) ale z czasem karta pada :-) teraz jest już opcja przerzucenia sytemu na hdd a tylko boot z sd. Ale gdzieś rzadko bo rzadko ale serwerek potrafi się samoczynnie zawiesić. Szukam zamiennika:-)
Edytowany przez kobrawerde dnia 28-12-2023 13:29
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
Tak się przedstawia ich wydajność:
- N5105 - ok 4000 ptk w passmarku
- N100 - ok 5600
- N305 - przebija 10000ptk
- dla porównania mój i7-7700T ma 7500ptk

tu widać jak wydajny jest N305. Ale jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach... Na wszystkie te procki z serii Nxxx włoży się max 16GB ram. Ja obecnie mam 32GB i to już jest mało na moje potrzeby. Powinienem wymienić 4x 8GB na 4x 16GB...

Z drugiej strony N5105 jako router spisywał się świetnie. Myślę że postawienie Proxmoxa + router jako wirtualka, do tego np druga wirtualka na np homeassistanta lub jakiś debian do zabawy + jakieś konterery dockerowe i on spokojnie dałby sobie radę z tym. W końcu taki N5105 osiąga wydajność i5 3/4gen,

Cytat

Swoją drogą czy systemy na proxmox np. debian / windows mają własne adresy ip


tak, traktuj każdą wirtualkę jako osobną maszynę, osobny sprzęt, gdzie przydzielasz ile chcesz rdzeni procesora, ile ramu ile miejsca na dysku oraz kartę sieciową o konkretnym MAC adresie. Zatem każda wirtualka dostaje lokalnie z dhcp swój adres IP. Wirtualizację stosuje się po to by zamiast 4-5 słabych serwerków mieć jeden wydajny, który zastąpi zasobami je wszystkie. Oczywiście największy zysk to oszczędność na prądzie. Drugi plus jest taki, że łatwo się takie wirtualki backupuje (kopiuje się plik dysku wirtualnego na którym są wszystkie dane) oraz łatwo przenosi między serwerami (np na jednym serwerze brakuje ci zasobów to migrujesz wirtualkę na drugi serwer gdzie zasoby są wolne). Można nawet migrować w locie, tj nawet nie odczujesz kiedy wirtualka zostanie przeniesiona na inny fizyczny serwer.

Jak widzisz w mojej stopce ja nawet router mam w wirtualizacji i tak to działa od blisko roku Smile A że mam w serwerku kartę 2x 10G SFP+ to jestem gotów na łącza >1gbit Wink

i na koniec: i7-7700T + 32GB + 1x NVMe + 4x SSD + karta 2x SFP+ zużywa mi 35W z gniazdka Smile To mój główny switch Netgeara zjada blisko 40W - ale on zasila 5 innych urządzeń po PoE (2x switch unifi, 2x ap unifi i konwerter modbus), stąd takie zużycie.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
Dzięki za info wszystko jasne :-) ... ale dziwne że faktycznie przeczytałem iż procek N100 obsługuje do 16GB ram a na aukcji jest opcja 32GB ram + ssd ?
ponoć działa do 32GB ale ktoś tam testował i nawet 48GB ?
https://www.reddit.com/r/intel/commen...ed_by_the/
Edytowany przez kobrawerde dnia 29-12-2023 12:24
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
dobre info. W sumie będę wypatrywał jakieś rozsądnej płyty na tym procku ale koniecznie musi mieć port PCIe x4 minimum.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dar3k
Poszukaj sobie i3-N300 - ma TDP 7W zamiast 15W, niestety nie ma ich za wiele u chińczyka, ale wydajność niewiele mniejszą od N305 (ok 15%) przy TDP o połowę niższym, jak chcesz mieć coś co podziała szybko i dłużej to raczej odpuściłbym te wszystkie zabawki typu Rpi czy Odroid Smile
Ja mam od ok 2 lat taki serwerek na j6412 z 16GB ram, przy dyskach SSD słychać jedynie pracę dysku (takie ciche piszczenie przy zapisach). Czytałem opinie, że cała seria N się dość mocno grzeje i idea pasywnego chłodzenia tutaj jest słaba bo procesor ogranicza swoje taktowanie gdy jest za gorący.
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
kobrawerde
Dzięki za info poszukam czegoś na tym procku jeśli jest coś w necie.
Mini PC ma podobną konfigurację ale nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia nawet 32GB ram do pracy ...jedynie 16 ( jest to wersja N więc może będzie to samo jak przy N100 ale to już kot w worku ) ...drugi minus wentylator chłodzący może być OK ale może też przysporzyć bólu głowy wiele takich mini PC ma negatywne opinie właśnie odnośnie wentylatorka. I trochę mnie zaniepokoiło iż prawie nie ma na ALI żadnego miniPC na tym procku ...wnioskuję iż może przetestowano w/w i nie był jednak opłacalny ? może właśnie brak wsparcia dla choćby 32GB ? może coś innego ale jednak ...
https://www.ikoolcore.com/products/ik...oolcore-r2
Edytowany przez kobrawerde dnia 31-12-2023 14:09
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
majkel152
Tę bier Grin jest szatan , w Q1 będzie moduł wifi 7
i.imgur.com/gwiJACq.jpg
i.imgur.com/wSMufZk.jpg
i.imgur.com/3biNYGL.jpg
i.imgur.com/qtYHyCY.jpg
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
kobrawerde
Odnośnie Banana PI (BRI-R3) pomocne informacje / konfiguracje z operatorem CD...
https://www.youtube.com/watch?v=IlKq2...lKq2H1H3-0
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
jak nie piszę komentarzy na YT tak pod tym filmikiem musiałem rzucić 2 grosze.

Dla uzupełnienia tu cały wątek Rafała z Obsym, jego problemami z uruchomieniem Leoxa (które wciąż w jakimś stopniu występują) więc do ideału jeszcze brakuje.

https://eko.one.pl/forum/viewtopic.ph...p?id=23477
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
+ Netia banuje użytkowników z opcją klonowania mac-adresów :-)
https://www.youtube.com/shorts/jyEh1s...yEh1skEOwg

Scalony z 31 stycznia 2024 21:16:24:
Nabyłem chińczyka (topton) na ali i ... nie zapłaciłem vat -u :-)
Edytowany przez kobrawerde dnia 31-01-2024 21:16
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby
Pochwal sie co dokładnie i jak się sprawuje Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
Kupiłem bez ramu i dysku ( dopiero zamówiłem w pl ) bo taniej i wolałem dmuchać na zimne z powodu jw. ... na pewno się odezwę bo pewnie będę potrzebował informacji itd :-)

Scalony z 02 lutego 2024 22:33:11:
Sory ale nie zakładam nowego wątku. Ja nabyłem minipc firmy topton z linku podanego w drugim poście tego wątku na procku intel N100. Dołożyłem dysk ssd : Lexar NM620 2TB M.2 (NM620X002TRNNNG) / ram: Crucial RAM 32GB DDR5 4800MHz CL40 CT32G48C40S5 wydaje się iż wszystko jest OK ale trzeba więcej czasu na testy.
Przydał by się jakiś tutek odnośnie proxmox-a / minipc bardziej obeznanych w temacie :-)
Sprawdziłem Debiana 12 live i uruchomił się poprawnie wszystko działa OK ...ale nie instalowałem bo chciałem wypróbować proxmoxa.
OK Proxmox zainstalowałem i jest to banalne i działa OK... ale konfiguracja pod tworzenie nowego systemu to lekki koszmar dużo ustawień jak to na virtualce nie wiadomo co wybrać trzeba szukać w necie albo metoda prób błędów :-) ... za drugim razem system Ubuntu12 zainstalował się poprawnie.
i.imgur.com/sRJqxV6.jpeg
temperatury w stanie spoczynku systemu są akceptowalne

smartctl -a /dev/nvme0n1p3 | grep "Temperature"
Temperature:                        40 Celsius
Warning  Comp. Temperature Time:    0
Critical Comp. Temperature Time:    0
Temperature Sensor 1:               40 Celsius
Temperature Sensor 2:               51 Celsius



sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Package id 0:  +39.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:        +39.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:        +39.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 2:        +39.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 3:        +39.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)

acpitz-acpi-0
Adapter: ACPI interface
temp1:        +27.8°C  (crit = +110.0°C)

nvme-pci-0600
Adapter: PCI adapter
Composite:    +39.9°C  (low  = -273.1°C, high = +89.8°C)
                       (crit = +94.8°C)
Sensor 1:     +39.9°C  (low  = -273.1°C, high = +65261.8°C)
Sensor 2:     +50.9°C  (low  = -273.1°C, high = +65261.8°C)


i.imgur.com/TUVHLzV.jpeg

Scalony z 02 lutego 2024 22:42:08:
Trzeba pamiętać żeby mieć klawiaturę / myszkę pod usb bo inaczej nic nie ustawimy w BIOS -ie i systemie u mnie działa logitech i ich usb unifying receiver.
Można się połączyć przez ssh tak do proxmoxa i debiana ...ale czy da się np. podpiąć monitor pod działający system debian ? u mnie nie działa pd hdmi ...konfig systemu robiłem w przeglądarce internetowej.

Scalony z 02 lutego 2024 22:54:00:
płyta główna
i.imgur.com/nTZSkZo.jpeg

Scalony z 04 lutego 2024 11:34:56:
Temperatury są dość ważne i przydatny skrypt zmieniający GUI proxmox-a dla wyświetlania w/w bez konieczności ciągłej diagnozy z shell-a / ssh .
i.imgur.com/riUV7yQ.png
https://github.com/Meliox/PVE-mods#no...ature-view

Scalony z 04 lutego 2024 11:45:52:
Działa także sprawnie na tym modelu opcja wakeonlan. Trzeba w BIOS ustawić odpowiednio ACPI /lan zidentyfikować MAC-adres w shell proxmoxa czyli wpisy dla : vmbr0

wystarczy potem z dowolnego linux-a w sieci komenda

wakeonlan aX:bX:eX:0X:4C:eb(mac-adress)


Scalony z 04 lutego 2024 13:13:04:
Przetestowałem CPU/N100 w stresie programem :stress-ng przez 10min. CPU pracował na max-a :-) ... przy samym starcie (pik) temp: 75C ale natychmiast ustabilizowała się do średniej 60C (59-63)

stress-ng --cpu 4 --cpu-method matrixprod  --metrics-brief --perf -t 600

i.imgur.com/pgBGIkM.png
Edytowany przez kobrawerde dnia 04-02-2024 13:13
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
Adooni
tutaj masz tutek Proxmox https://pve.proxmox.com/pve-docs/pve-...guide.html

a taka rada jak zainstalujesz z obrazu ISO cos na VM (szczególnnie rouiter) to nigdy nie wyrzucaj obrazu ISO (chyba że dołaczysz to z boot order Smile ) ja tak mialem na OPNsense i zanim doszedlem jak to zrobic potem z poziomu command mi troche zajeło. A Proxmox wypisal ze nie było obrazu ISO i go szukał Smile U mnie sprawa sie komplikowala gdyż nie wiedziałem co siędzieje szukałem monitora ze starym DSUB Smile, no i mam specjalny grub do startowania HPE MS gen8 gdzyz w AHCI nie bootuje z CD gdzie mam podpietego SSD.

Tak słabo z czasem ostatnio ze jednak zostane na HPE az mi wysiadzie i tak 2.5Gbit to chyba za pol wieku bedzie potrzebny Smile
Edytowany przez Adooni dnia 04-02-2024 18:34
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
shibby
co do wirtualek to:
1) stawiaj na q35 zamiast i440fx
2) procesor wybieraj "host" (na samym dole listy jest)
3) Unikaj "balloning" jeżeli chodzi o RAM
4) jeżeli podpinasz dysk na SSD to zaznaczaj że to SSD
5) dyski w miarę możliwości wybieraj jako "sata" zamiast "scsi"
6) kartę LAN zostawiaj wirtualką, chyba że się system burzy (nie obsługuje) to wtedy e1000
7) właczaj Guest QEMU jeżeli wirtualka wspiera (nie będziesz miał problemów ze stopowaniem i resetowaniem wirtualek)
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kobrawerde
W sumie proxmox to fajna sprawa trzeba by się sporo doszkolić w obsłudze w/w ...ale powiem szczerze że chyba na dzień dzisiejszy ( bo czas goni ) wolę postawić jeden system "zwykłego" :-) debiana / ubintu + ftp (vsftpd) + transmission muszę jeszcze podpiąć dysk zaszyfrowany w prog. veracrypt itd itp i będzie ok :-) ... pewnie uzyskam to co chcę na wirtualnym systemie ale po wielu bojach. Nie wiem czy jest mi to potrzebne przynajmniej na tą chwilę. Samo dodanie dodatkowego dysku w proxmox żeby był widoczny w wirtualnym systemie już jest zagwozdką którą doczytałem i jest OK. Jednak z podpowiedzi widzę że mój wybór odpowiednich opcji wyboru w przypadku tworzenia "wirtualek" był nieco inny ( systemy działają debian12 / ubuntu-server !) a co za tym pewnie w przyszłości takie systemy mogą szwankować ? i znowu szukanie przyczyn itd. Wszystko jest nieco inne i może na początku utrudnione np nie sprawdziłem jeszcze czy podpinany usb jest widoczny w virtualce czy li tylko w proxmox ...jak będzie działać samba w sieci LAN z wirtualnego systemu itd można mnożyć :-)
Nie wiem czy w ogóle będę korzystał z innych tak zbudowanych systemów ? ...z jednego na pewno ale co daje mi uruchomienie dwóch systemów ? no może byłby to jakieś rozwiązanie gdyby jednego można było używać jako serwer np. debian / ubuntu bo nawet nie trzeba podpinać w/w do monitora wystarczy przeglądarka / ssh / vnc itp... ale już Winda nie wiem po co skoro nie mogę z żadnego systemu wirtualnego wyprowadzić sygnału audio wideo po hdmi na monitor lub TV. Może się da ale znowu szukanie w necie i grzebanie w systemach. Jak znajdę więcej czasu i determinacji to pewnie się jeszcze pobawię.Wolę pracować na znanym mi już systemie linux niż jakiejś graficznej nakładce nad obsługą wielu wirtualnych systemów linux z tym że obsługa ich jest przez to zupełnie inna ... nawet drivery pod karty sieciowe są pewnie jakieś inne wirtualne z proxmox-a ? ... czas pokaże czy skorzystam z proxmox-a ...może ? :-)

Cytat

2) procesor wybieraj "host" (na samym dole listy jest)

ja mam: x86-64-v2-AES nie jest to lepszym wyborem ? jeśli w systemie będę miał dysk szyfrowany veracypt ( AES ) ...
Zmieniłem na : Guest QEMU Agent : Enabled było disable bo czasami virtualka się trudno wyłączała .. i się porobiło nie chciało się w ogóle wyłączyć :-) przedtem były trudności w wyłączeniu virtualki jeśli byłem zalogowany do systemu graficznie przez _Console musiałem się wylogować. Przywróciłem na Disable :-)
Jak zmienię na q35 zamiast i440fx ... z debianem 12 jest OK start i shutdown
z Ubuntu 22.04 server są błędy w postaci długiego boot-owania i w końcu jest możliwość zalogowania ale nie ma połączenia z internetem :-) sprawdziłem dwa razy wróciłem na Ubuntu do i440fx i jest OK internet / ssh OK :-) może tego wyboru trzeba dokonywać przy tworzeniu virtualki a nie przestawiać w ustawieniach choć w debianie12 to nie przeszkadza :-)

Na razie walczę :-)

pozdo !
Edytowany przez kobrawerde dnia 05-02-2024 20:51
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
shibby

Cytat

ja mam: x86-64-v2-AES nie jest to lepszym wyborem ? jeśli w systemie będę miał dysk szyfrowany veracypt ( AES ) ...


"host" oznacza natywną obsługę fizycznego procesora wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami.

Cytat

Zmieniłem na : Guest QEMU Agent : Enabled


musisz najpierw zainstalować paczkę na wirtualce. Dla debian/ubuntu będzie to: qemu-guest-agent

Cytat

ale powiem szczerze że chyba na dzień dzisiejszy ( bo czas goni ) wolę postawić jeden system "zwykłego" :-) debiana / ubintu + ftp (vsftpd) + transmission


To postaw sobie po prostu Synology (Xpenology). Będziesz miał to co potrzebujesz + możliwość stawiania dockerów (np pod transmission) a jak najdzie cię ochota na wirtualkę to też jedną pod synology sobie postawisz za free.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 20

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,398,213 unikalnych wizyt