27 Listopada 2021 12:26:16
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato

Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Jaki Router ? PILNE !
· Merlin/transmission ...
· WNR3500Lv2
· Przekierowanie użyt...
· Debrick netgear R7000
· [DIY] NAS bez kompro...
· [S] Unifi U6-LITE
· Przepustowość łą...
· Błąd nr 13 - insta...
· Multiroom N z wykorz...
· Jaki router wybrać-...
· Słaby transfer po W...
· reverse proxy nginx ...
· OMV priorytet aplikacji
· Konfiguracja serwera...
· Nie mogę dodawać s...
· rt-ac87u maksymanla ...
· Nastepca RT18
· światłowód 600mbi...
· ASUS RT-N18U dual wan
Najpopularniejsze obecnie wątki
· WNR3500Lv2 [727]
· Debrick netgear R... [60]
· Przepustowość ... [21]
· Przekierowanie u... [11]
· [DIY] NAS bez kom... [7]
· Jaki Router ? PIL... [6]
· [S] Unifi U6-LITE [6]
· Merlin/transmissi... [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
37% [146 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [205 głosów]

Atheros
Atheros
5% [21 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [4 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
3% [12 głosów]

Ogółem głosów: 395
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
54.227.97.219
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
[DIY] NAS bez kompromisów
shibby
Minęło raptem 10 miesięcy i zapragnąłem czegoś nowego, silniejszego. Dedykowane rozwiązania raz, że są dla mnie za słabe a dwa, że trochę mnie nudzą - wolę zbudować coś niż kupić gotowe. Dlatego zapraszam Was do przygody z budowy nowego NASa.

Procesor

Dobór procesora nie jest rzeczą łatwą. Wytyczne miałem początkowo trzy:
1) musi to być intel, minimum Haswell (ze względu na lepszą kompatybilność z Xpenology)
2) minimum 4 rdzenie (pełne)
3) wersja "T" czyli 35W

openlinksys.info/images/nas-diy/proc1.jpg

Najchętniej nabyłbym i5-8400T czyli pełne 6 rdzeni ale procesor jest bardzo ciężko dostępny na rynku wtórnym a jak już się pojawia to jego cena odstrasza - jeszcze pół roku temu widziałem po 450pln, dziś ta cena oscyluje w granicach 600-700pln). Musiałem zatem trochę ostudzić swoje "ambicje" i zacząłem szukać procesora 6-gen. Natrafiłem na aukcję procesora i5-6600T, na której to sprzedający sprzedawał uszkodzony procesor - wieszał się u niego. Cena 150pln - zaryzykowałem, bo założyłem że to będzie wina płyty sprzedającego a nie procesora. Procesor przyszedł i o dziwo "zagadał", płyta wystartowała, bios procesor rozpoznał. Uruchomiłem Windowsa w trybie Live, porobiłem kilka testów obciążeniowych i wszystkie zostały ukończone bez problemów. Niestety czar prysł gdy spróbowałem zainstalować system. Komputer się wieszał, restartował, nie pracował stabilnie. Zrobienie delida i podbicie napięcia Vcore ustabilizowało nieznacznie pracę, niestety w trakcie uruchamiania wirtualizacji niestabilność znów się uaktywniła. Trudno, 150pln w błoto, ale jak to mówią "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana". Zakupiłem drugi, identyczny procesor - 350pln. Miał być w pełni sprawny, przetestowany. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się że ma dokładnie takie same objawy co ten pierwszy!! Wymiana kilku zdań ze sprzedającym poskutkowała przyjęciem zwrotu i korektą - żeby nie było niedomówień, procesory sprawdzane były na dwóch różnych płytach, różnych RAMach i zasilaczach Wink "Do trzech razy sztuka" powiadają, zatem udałem się na allegro i nabyłem i5-6500T za 370pln (niestety modelu 6600T już nie było). Na szczęście procesor okazał się w pełni sprawny - pierwszy punkt odhaczony.

Płyta główna

Poszukując płyty głównej również miałem kilka z góry nałożonych wytycznych:
1) format mATX
2) 6x SATA
3) port M.2 (pod dysk NVMe)
4) port PCIe x16 + PCIe x4 (jeden pod kartę 10GbE, drugi pod kontroler M.2 by wsadzić drugi dysk NVMe i z obu zastosować SSD Cache)

Takich płyt jest niezwykle mało. Gdybym zrezygnował z dysków NVMe tj. portu M.2 na płycie i portu PCIe x4 to idealnym wyborem byłaby płyta na chipsecie H110. Jednakże moje wytyczne zobligowały mnie do zakupu płyty na H170. Tak oto stałem się posiadaczem Asusa H170M-Plus za 270pln.

openlinksys.info/images/nas-diy/plyta1.jpg

Pozostałe podzespoły

- Pamięć RAM zakupiłem na zaprzyjaźnionym forum. Nie zależało mi na wysokim taktowaniu (i tak chipset H170 ma ograniczenie), zatem zakupiłem pamięć Crucial 8GB 2400MHz za równie 100pln.

- Zasilacz - tu wiedziałem, że pójdę w picoPSU. Nabyłem zatem Inter-Tech Mini-ITX PSU DC/DC 200W NAS Edition, głównie z uwagi posiadanych złącz: 4x SATA i 2x Molex. Cenę 179pln również uważam za atrakcyjną. Komplet uzupełnia zasilacz zewnętrzny Akyga 12V 6A 72W - cena 65pln.

openlinksys.info/images/nas-diy/psu1.jpg

- Kartę 10GbE posiadałem już wcześniej. Jest to dokładnie Edimax EN-9320TX-E. Większym wyzwaniem było skompilowanie dla niego sterownika pod Xpenology ale ten proces opisałem już w innym artykule https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=22700

- Chłodzenie BOX`owe dostałem w komplecie z procesorem i takowe użyłem by nie iść w kolejne koszta.

- Wentylator na "front" już posiadałem ze starej obudowy i taki też użyłem.

Obudowa

Specjalnie wydzieliłem dobór obudowy do osobnego bloku, ponieważ z obudowy jestem najbardziej dumny Smile Ale po kolei... Pierwotnie zamysł był taki by całość upchać w obudowę Cooler Master Elite 110, którą to już posiadałem. Niestety, mimo iż płyta, którą nabyłem, była w formacie mATX, okazała się za duża. Zwykle płyty mATX mają wymiary 22x20cm. Moja miała 24x22. Te 2cm na wysokości więcej sprawiało, że wszystkie obudowy typu Cube o akceptowanych dla mnie wymiarach okazywały się za małe do mojej płyty. Gdybym wcześniej zwrócił na to uwagę to wybrałbym pewnie płytę na H110 i odpuścił temat dysków NVMe. Niestety mleko się rozlało i trzeba było poszukać na to rozwiązania. Pomyślałem, że zbuduję obudowę sam z profili aluminiowych. Nie musi być piękna, ponieważ docelowo i tak NAS będzie zamknięty w szafce (pawlaczu). Całkowicie przypadkiem natrafiłem na Youtube na filmik, na którym autor użył profili "konstrukcyjnych", które się skręca ze sobą zamiast nitować. Wszystko w tym momencie stało się jasne - zbuduję obudowę z profili konstrukcyjnych!

Tanio nie było... wszystkie potrzebne elementy kosztowały przeszło 300pln

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa1.jpg

*śrub M8 8mm mi zabrakło i musiałem dokupić. Za to śrub M8 20mm w ogóle nie użyłem

Początki były ciężkie. Planowanie, przymiarki, poprawki - tu możliwość rozkręcenia i poprawienia okazały się zbawienne - przy nitowaniu takiej możliwości nie mamy

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa2.jpeg openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa3.jpeg

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa4.jpeg

efekt końcowy przeszedł wszystkie moje oczekiwania. Obudowa jest stabilna i wygląda naprawdę świetnie. W sumie mogłem zamówić nieco mniejsze profile jeżeli chodzi o szerokość i wysokość, wtedy obudowa byłaby jeszcze zgrabniejsza ale to pierwsza taka obudowa w moim życiu i jestem z niej dumny Smile

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa5.jpeg openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa6.jpeg

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa7.jpeg

Kilka uwag, dla osób które zechciałyby zbudować własną obudowę z profili konstrukcyjnych:
- profil 25x25 jest optymalny do budowy tego typu obudowy
- śruby M5 8mm nie są popularne i łatwo dostępne w marketach, zatem proponuję kupić ich więcej.
- do montażu płyty głównej użyłem śrub M3 a jako dystanse użyłem ściętych kołków rozporowych Smile
- taka wielkość obudowy pozwala na swobodny montaż nawet 6ciu dysków 3.5" w odstępach 4cm
- na froncie można zamontować wentylatory 2x 140mm lub 3x 92mm
- ze skrawka C-ownika zrobiłem ramię do montażu kart PCIe

Podsumowanie kosztów

Nie licząc wpadek z uszkodzonym procesorem, kosztów wysyłek, itd. tak przestawiają się koszta budowy NAS`a:
- procesor - 370pln
- płyta - 270pln
- pamięć RAM - 100pln
- zasilacz Inter-Tech Mini-ITX PSU DC/DC 200W - 179pln
- zasilacz Akyga 12V 6A - 65pln
- obudowa - 335pln
---------------
RAZEM: 1319pln

Jeżeli ktoś zechciałby dorzucić do kompletu kartę 10GbE od Edimaxa to musi doliczyć koszt rzędu 480pln.

NAS stoi już na swoim zaszczytnym miejscu i dzielnie służy Smile

openlinksys.info/images/nas-diy/obudowa8.jpeg

Ciekawe co wpadnie mi do głowy następnym razem Wink
Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 07-11-2021 09:52
Router: EdgeRouter ER-12
Switch: Ubiquiti US-8-150W
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-Pro + U6-Lite
NAS: Xpenology DS918+
Serwer: Dell 3040M

b3rok
Fajny sprzęcior, mocny konfig. Też zaczynam o czymś podobnym myśleć, bo mój hmmm 8/9 letni DS1512+ już nie dostał najnowszego DSM. Zastanawia mnie jak wygląda zakup licencji na kamery dla takiego DIY serwera? Bo chętnie wykorzystałbym go również jako rejestrator dla 6 kamer.
Edytowany przez b3rok dnia 21-11-2021 16:42
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle

Cuma
Bardzo fajny zestaw Wink Ja też powoli zastanawiam się nad swoją wersją NASa wykorzystując Twój config oraz Twoje wcześniejsze analizy. Interesuje mnie głównie Xpenology.

Planowany zestaw:
- i5-6500T
- płyta na chipsecie H110 (tak się czaję na Asus H110M-K)
- 4/8GB ram
- SSD na system (64/128 GB)
- obudowa CM 130 (posiadam)

Nie wiem tylko jaki zasilacz pod taki zestaw. Ty użyłeś dwóch - ja pójde w standard jakiś. Coś polecisz i jaka moc?

khain
@b3rok ja do CCTV używam darmowego zonemindera na dockerze. Sprawdza się świetnie.
https://hub.docker.com/r/dlandon/zone...zoneminder
https://wiki.zoneminder.com/Understan...or_Dummies
TP-LINK TL-WDR3600 @ Openwrt - 300/20Mbps
HP ProLiant DL360e Gen8 @ ESXi 7.0.1:2 x Intel Xeon CPU E5-2450L @ 1.80GHz, 160GB RAM ECC, 2x 1TB SSD
ASRock J4205-ITX @ Debian 11 16BG RAM, 2x 1TB SSD, 1x 1TB HDD

Bb

khain napisał:

@b3rok ja do CCTV używam darmowego zonemindera na dockerze. Sprawdza się świetnie.

I nie zarzyna Ci zoneminder procesora? Ja próbowałem toto ustawić i już 2 kamery potrafiły zarżnąć CPU z SandyBridge. A już całkiem siadało jak wykrywanie ruchu włączyłem. Od tamtego czasu kupuję rejestratory za ~200 zł i po 8 kamer na urządzenie działa bezproblemowo łącznie z wykrywaniem ruchu.

b3rok
khain - dzięki za info, na pewno sprawdzę.
Bb - sandy bridge? to 2gen intela? Jeśli tak to aż tak bym się nie przejmował, bo 1sza i 2ga gen. to trochę zabytki, wydajnościowo też bez szału. Ale za to opcja z rejestratorem za 200 zł - ciekawa : ). Masz jakieś wypróbowane marki, modele?
I. Huawei HG8240 + 1x Netgear r7000 @FreshTomato + Synology DS1512+
II. TP-Link TL-WDR4300 @Obsy OpenWRT Gargoyle
III. TP-Link TL-WDR3600 @Obsy OpenWRT Gargyle

Bb
No wiesz, tak naprawdę to różnica wydajności między sandybridge a wspomnianym w wątku i5 na rdzeń to raptem x2. Te procesory i dziś świetnie sobie radzą z większością typowych zadań domowych, już nie wspominając o NAS-ach - nie będąc przy tym mniej energooszczędnymi. Więc nie wiem skąd to oburzenie.
Rejestratory to hybrydowe Gise sprzedawane przez Eltrox. Mam kilka i działają bez najmniejszych problemów.

shibby
@b3rok - myślę, że musiałbyś mieć SN i MAC oryginalnego Synology, wtedy z licencją nie będzie problemu. Ale również uważam, że zakup dedykowanego rejestratora to lepsze rozwiązanie.
Router: EdgeRouter ER-12
Switch: Ubiquiti US-8-150W
Wi-Fi: Ubiquiti UAP-AC-Pro + U6-Lite
NAS: Xpenology DS918+
Serwer: Dell 3040M

Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,052
· Najnowszy użytkownik: gzvh
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

maxikaaz
21-11-2021 17:35
@man1 to puść sobie to światło do piwnicy, stamtąd wypuść skrętkę jakimś pionem wentylacyjnym do mieszkania.

man1
21-11-2021 12:55
juz mam odpowiedz - w przypadku uslugi ftth 900/300 na laczach Orange nie moga tego puscic oficjalnie konwerterem na skretke.

man1
19-11-2021 20:25
czy są tu posiadacze ftth od tmobile? Mieszkam w starym bloku i nie moge wprowadzic swiatlowodu do lokalu, wiec chcialbym by uzyli konweretra na skretke. A tego zrobic podobno nie mogą...

jurekk
05-11-2021 14:27
Ponoć ax82u ma mieć port RMerlina, sam Merlin o tym mowil to mzoe byc najbardziej ekonomiczna wersja

AdrianAdi
05-10-2021 23:03
Przymierzam się do kupna takiego i mam kilka pytań z tym zwoązanych

AdrianAdi
05-10-2021 23:02
Jest tu kto?

AdrianAdi
05-10-2021 22:59
Witam mam pytanie odnośnie routerów gamingowych do ps4 czyli konsoli

Maniek91PL
04-09-2021 10:34
Wink super ! Dzięki ! Adooni ! już testuje co i jak