29 Września 2022 10:29:53
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato

Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nsa310- brak dostęp...
· AiMESH Asusa.
· TPlink a mesh
· Multiroom N z wykorz...
· Xpenology na cienkim...
· server proxy tomato ...
· Filtr geoip na er-12
· Połączenie site 2 ...
· Zaufany certyfikat S...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· ruter z szybkim wi-fi
· VLAN na podstawie MAC
· Telkab vs Orange
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Co kupić po uszkodz...
· Szafka - tablica bez...
· Serwer DNS w tomato
· EdgeRouter zamiast O...
· Vlan trunk
· Vpnonline tomato dua...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Multiroom N z wyk... [1299]
· AiMESH Asusa. [45]
· nsa310- brak dost... [7]
· TPlink a mesh [3]
· Xpenology na cien... [1]
· server proxy toma... [1]
· Filtr geoip na er-12 [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
37% [149 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
51% [209 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
3% [14 głosów]

Ogółem głosów: 406
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.235.173.74
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM - wątek deweloperski
Bb
Czy w Tomato coś się zmieniło w kliencje pppoe w odniesieniu do neostrady? Z rok temu (nie pamiętam dokładnie) przestał działać klient pppoe gdy modem był przestawiony w bridge. Przestawiłem modem w router, tomato w dhcp client i zapomniałem o tym. Jednak dziś stawiałem nowy router z softem 2021.5 w miejscu gdzie działał mikrotik w konfiguracji z pppoe client. I mikrotik działa, Tomato nie. Dane dostępowe przepisane z mikrotika. Zaznaczenie single line mlppp nie pomaga. W logach jedynie komunikat o braku PADO czy coś takiego. Znowu trafiłem na jakiś bład?

rogal
Kilka spostrzeżeń:
1) W wersji 2021.2 po wpięciu pendrive USB3.0 widoczny był on w sieci wewnętrznej. Teraz dostępu do niego nie ma. Jest zamontowany, a po wpisaniu ścieżek w BW czy IP monitoring odczytane zostały dane z poprzednich miesięcy zapisane w plikach na tym pendrive, więc router go widzi. Podłączyłem też inny pendrive - to samo.
2) WWAN Modem Status - Click to view SMS: kiedyś nie było widać żadnych SMSów, teraz widać informację WWAN SMS.png, rozumiem, że powinny być tu widoczne SMSy na karcie SIM modemu?
3) Kiedyś było to pół godziny (post #493 str. 25), poprawiło się do pięciu minut (post #582 str. 30), teraz znów powrót do WAN0 z WAN1 (modem USB) trwa pół godziny po wpięciu wtyczki z powrotem.
rogal załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Bb

Bb napisał:

Znowu trafiłem na jakiś bład?

Odpowiem sobie sam że tak, trafiłem na błąd. Modem przestawiony w half-bridge i tomato działa. Zatem część odpowiedzialna za autoryzację połączenia nie działa.

Boczek
Router Asus RT-N18U. Kolejność wyświetlania portów jest nieprawidłowa. Mam podłączony kabel do portu 4 (na routerze) czyli LAN3 wg obrazka. Nie mam zaznaczonej opcji Invert Ports Order.
i.postimg.cc/9zBtr9MB/rt-n18u-porty.png
Czy też tak macie?
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX65U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd

qrs
zmień sobie kolejność w ustawieniach

Ethernet Ports State - Configuration
Invert Ports Order

---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650

Boczek
@qrs
Zaznaczyłem "Invert ports ortder". Teraz wykazują podłączenie WAN0 i LAN0. Kabelki mam podłączone do fizycznych portów LAN3 i LAN4. Oba są aktywne 1Ghz tylko, że ten podłączony do LAN3 nie jest podłączony do żadnego urządzenia z drugiej strony więc powinien się świecić wyłącznie LAN4.
i.postimg.cc/hJKtGHfq/rt-n18u-inverted-ports-order.png

Scalony z 05 października 2021 07:28:10:
Mój problem z kolejnością portów rozpoznany. Pomieszało się kiedy dodałem do switcha port WAN.
Tak są podłączone kabelki:
i.postimg.cc/TYQnkjQk/rt-n18u-porty.png

Bez zmiany w VLAN jest ok:
i.postimg.cc/zGN4k7Ly/rt-n18u-porty-ok.png
Kabelki są w portach 2 i 4 switcha (LAN1 i LAN3).

Dodaję port WAN do switcha:
i.postimg.cc/ncmt2M0P/rt-n18u-5-portow-switch.png
Czyli do VLAN 1.

Efekt końcowy - pomieszane porty:
i.postimg.cc/nhwgtJRD/rt-n18u-porty-zle.png
Oznaczenie aktywnych portów jest złe.
Edytowany przez Boczek dnia 05-10-2021 07:28
EdgeRouter X: EdgeOS
RT-AX65U: AsusWRT
EA6900: tbd
EA6350: tbd

pedro
FreshTomato-ARM 2021.7 jest gotowe do pobrania. Więcej info w pierwszym poście
Edytowany przez pedro dnia 15-10-2021 10:22
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
Asus RT-AC3200 + freshtomato AIO-128K
Asus RT-N18U + freshtomato AIO-64K-NOSMP
Asus RT-N66U + freshtomato AIO-64K

rogal
W wersji 2021.7 napotkałem na poważny problem - urządzenia w sieci wewnętrznej nie są dostępne z zewnątrz, tak jakby nie było przekierowania portów, również w sieci wewnętrznej nie ma dostępu do routera wpisując zewnętrzne IP.

Wersję 2021.5 uaktualniłem do 2021.7 bez czyszczenia NVRAMu. Sprawdzam czy wszystko działa: nie są dostępne urządzenia z zewnątrz. Więc czyszczenie NVRAMu, ustawienie DHCP Reservation i Port Forwarding i teraz urządzenia są dostępne. Ustawiam więc dalej z palca, MultiWAN dla modemu USB, LAN br1 dla WiFi dla gości, WiFi, Administration - Admin Access, sprawdzam i znów urządzenia nie są dostępne z zewnątrz...

Sprawdziłem też że to co pisałem w punktach 1 i 2 w poście #622 nadal nie działa (Netgear R6400). Punkt 3 OK.

Wróciłem do wersji 2021.5

pedro

rogal napisał:

Kilka spostrzeżeń:
1) W wersji 2021.2 po wpięciu pendrive USB3.0 widoczny był on w sieci wewnętrznej. Teraz dostępu do niego nie ma. Jest zamontowany, a po wpisaniu ścieżek w BW czy IP monitoring odczytane zostały dane z poprzednich miesięcy zapisane w plikach na tym pendrive, więc router go widzi. Podłączyłem też inny pendrive - to samo.
2) WWAN Modem Status - Click to view SMS: kiedyś nie było widać żadnych SMSów, teraz widać informację WWAN SMS.png, rozumiem, że powinny być tu widoczne SMSy na karcie SIM modemu?

ad1. To znaczy w jaki sposób był widoczny w sieci wewnętrznej, bo ja sobie jakoś tego nie wyobrażam? Jak włączysz sambę (+ automatycznie wsdd2 się załączy), to pojawi się 'router' (nazwa wpisana w zakładce Basic->Identification->Hostname) w otoczeniu sieciowym plus udostępnione zasoby i tyle.

ad2. Tak SMS-y z karty i z żadnym z moich modemów nie mam problemów (co prawda od czasu do czasu na ARM wykrzacza się pdureader, ale mimo to w końcu zwróci te smsy). Co to za modem?

rogal napisał:

W wersji 2021.7 napotkałem na poważny problem - urządzenia w sieci wewnętrznej nie są dostępne z zewnątrz, tak jakby nie było przekierowania portów, również w sieci wewnętrznej nie ma dostępu do routera wpisując zewnętrzne IP.

Wersję 2021.5 uaktualniłem do 2021.7 bez czyszczenia NVRAMu. Sprawdzam czy wszystko działa: nie są dostępne urządzenia z zewnątrz. Więc czyszczenie NVRAMu, ustawienie DHCP Reservation i Port Forwarding i teraz urządzenia są dostępne. Ustawiam więc dalej z palca, MultiWAN dla modemu USB, LAN br1 dla WiFi dla gości, WiFi, Administration - Admin Access, sprawdzam i znów urządzenia nie są dostępne z zewnątrz...

Tak, coś się dziwnego porobiło i wygląda że tylko przy mutliWANie, będę sprawdzał.

rogal
1) Tak, o to mi chodziło, dzięki za naprowadzenie na to co spaprałem w ustawieniach. Kiedyś to ustawiłem dobrze, przy kolejnym ustawieniu z palca ustawiłem zakładki Basic > Identification oraz USB and NAS > USB Support a zapomniałem o zakładce File Sharing. Przepraszam za zamieszanie.

2) Modem Huawei E3372s-153 non-hilink (Play) CL1E3372SM, firmware: 21.297.05.00.264

pedro
ad2. naprawione: https://bitbucket.org/pedro311/freshtomato-arm/commits/9e0d7aa52dfddc306134a7f47831f83cec16a382

Scalony z 20 października 2021 17:18:42:

rogal napisał:

Sprawdziłem też że to co pisałem w punktach 1 i 2 w poście #622 nadal nie działa (Netgear R6400). Punkt 3 OK.

Wróciłem do wersji 2021.5

Sprawdziłem 2021.5 i 2021.7 (oba z czyszczeniem nvram, w konfiguracji multiWAN, WAN0 - DHCP, WAN1 - LTE, waga 1/0).
Tablica routingu - taka sama.
Wpisy iptables - te same.
Wszystko działa jak powinno. A dokładniej: przełączanie między WANami działa o wiele, wiele szybciej niż w poprzednich wersjach.

Więc ciężko mi powiedzieć co się dzieje?...
Wg mnie nic, bo odpowiadające za to usługi są identyczne.
Edytowany przez pedro dnia 20-10-2021 17:18

Blacon
Czy jest jakas szana na Wireguard w Tomato?

esem
A dlaczego śmiecicie w tym topicu? Nie można założyć nowego?
Asus RT-AC56U @1000/666 + aktualne tomato
Fonera 2100/200 | DD-WRTv24sp2
W rezerwie:
ADB VV5822
Netgear WNR3500L/U/v2 (wg. tomato). Ale to jest WNR3500L v.1 Wink

kobrawerde

Cytat

Czy jest jakas szana na Wireguard w Tomato?

https://openlinksys.info/forum/viewth...ost_176236
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2022.1 K26ARM USB AIO-64K / VOIP FritzBox Fon

Blacon

Tak, gdzies mi to się obiło o oczy. Chodziło mi bardziej to WireGuard w GUI tak jak to jest w DD WRT.

seneka
W wersji 2021.7 K26ARM USB AIO-64K na ASUS RT-AC68U skanowanie sieci WiFi działa w upośledzony sposób. Po restarcie routera działa a potem nie działa. Klikam "scan" i zaczyna przez 1 sekundę skanować a potem przestaje. Żeby zobaczyć ten błąd przeskanujcie sieć 3 raz pod rząd. Za 2 albo 3 razem nie chce skanować.

i.imgur.com/GzVg6cJ.jpeg

pedro
Sprawdziłem po 5 razy na każdym z trzech moich dostępnych WL: wszystko działa jak należy.

seneka
Dzięki za odpowiedź. W takim razie będę musiał zrobić czyszczenie NVRAM w routerze, bo u mnie skanowanie działa losowo.

kamkil

pedro napisał:

[...]
Sprawdziłem 2021.5 i 2021.7 (oba z czyszczeniem nvram, w konfiguracji multiWAN, WAN0 - DHCP, WAN1 - LTE, waga 1/0).
Tablica routingu - taka sama.
Wpisy iptables - te same.
Wszystko działa jak powinno. A dokładniej: przełączanie między WANami działa o wiele, wiele szybciej niż w poprzednich wersjach.

Więc ciężko mi powiedzieć co się dzieje?...
Wg mnie nic, bo odpowiadające za to usługi są identyczne.

U mnie również występuje problem z dostępem do usług po WAN0 IP z LAN gdy włączone są 2 WANy.
Mam dokładnie taki sam config: multiWAN, WAN0 - DHCP, WAN1 - LTE (e3372 non-hilink), waga 1/0.

Wgrywałem drugi raz od nowa soft + czyszczenie NVRAM.
Na routerze włączony nginx, gdy jest jeden WAN wszytko śmiga wpisując WAN0 IP lub domenę, gdy włączę MultiWAN brak odpowiedzi, na pingi do WAN0 IP zawsze odpowiada.
Z zewnątrz wszystko działa zarówno nginx jak i przekierowanie portów, problem występuje tylko z LAN.

Przechodziłem z 2021.5, tam nie było żadnych problemów.

załączam screeny z Wireshark.

A jak się włączy CTF + MultiWAN to już w ogóle cuda się dzieją, router ma dostęp do internetu, a urządzenia do niego podłączone już nie.
zwykły ping 8.8.8.8 ma 60% straconych pakietów z laptopa podłączonego po wifi, po zalogowaniu ssh na router ping 8.8.8.8 brak strat.
Wystarczy wyłączyć drugi WAN i wszystko działa.
kamkil załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez kamkil dnia 03-12-2021 17:40
Asus RT-AC68U + FreshTomato Firmware 2021.7 K26ARM USB AIO-64K

pedro
Masz ustawiony dodatkowo jakiś statyczny i/lub multiwan routing (advanced-pbr.asp/advanced-routing.asp)?

Dałbyś radę zrobić testy i przesłać tu wyniki (może być na priva):

iptables -t filter -vnL --line-numbers
iptables -t nat -vnL --line-numbers
iptables -t mangle -vnL --line-numbers
iptables -t raw -vnL --line-numbers

ip route show
ip addr show
ip rule show
ip neigh show
tc -d qdisc show
netstat -rn
route -n

z takimi samymi ustawieniami na 2021.5 i 2021.7 (tylko żeby było pewne że na 2021.5 jest wszystko ok, a na 2021.7 - nie)?

PS. wszystkie instalacje zrób z czyszczeniem nvram'u, bez używania back-up'u, bo inaczej nic nie będzie jasne...
Edytowany przez pedro dnia 04-12-2021 12:29

Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,109
· Najnowszy użytkownik: tomek198609
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

man1
28-09-2022 22:19
Czy mając vectrę i ich router 6g w trybie bridge (ale wszystkie porty LAN działają) da się zrobić z tego bonding lub cokolwiek by wykorzystać 1,2Gbps od nich?

kerios83
15-09-2022 21:03
@pedro cos tam poleciles? Bo nie widze wiadomosci z shouta nigdzie. Przypominam, chodzi mi o jak najdszybsze wifi (w przystepej cenie) do swiatla 1gB/1gB (bo nie moge dac tam kabla).

tamtosiamto
13-08-2022 20:57
nie za wczesnie na przejmowanie sie takimi sprawami? Wifi 6 jeszcze dobrze nie zagoscilo w domach, mozna powiedziec, ze wcale Smile pozyjemy zobaczymy. Najwyzej da sie po 1 apeku na 1 room i git Wink

dziubek
11-08-2022 22:09
Ciekawi mnie jak z przenikaniem sygnału przez przeszkody? https://www.telepo
lis.pl/tech/sprzet
/...y-z-wifi-7

sts
28-06-2022 11:11
Mój wynik po wifi 1.2GB/s (serwer po lan 1GB/s) https://tiny.pl/93
mj2 i szukam jeszcze czegos szybszego (mówimy o wifi)

maxikaaz
28-06-2022 10:50
@sts - nie, to wyniki z kabla. Klientów AC mam kilku, ale chyba wszyscy "jednostrumien
iowi" 80MHz (czyli 433Mbit/s), więc max. po radiu to ok. 200Mbit/s.

sts
28-06-2022 07:48
@maxikaaz Czy takie prędkości masz po wifi?

maxikaaz
27-06-2022 21:54
@sts - https://ujeb.se/tw
XQeW

maxikaaz
27-06-2022 21:42
@sts - u mnie światło 1000/300 obrabia R7000, awaryjnie mam AC56u. R7000 wykręca 930-940Mbit/s, AC56u mniej o jakieś 20-30Mbit/s. Na obydwu FreshTomato i CTF.

kille72
27-06-2022 19:11
Dołączył: 12/02/2007, zauważyłem ze jestem 15 lat starszy... Grin

56,005,871 unikalnych wizyt