29 Marca 2024 15:40:58
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [28]
· [Howto] Xpenology... [15]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.222.87.38
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM - wątek deweloperski
pedro

Cytat

Ampersand napisał(a):

Wystarczy, że pobierzesz sobie dump-a (Download NVRAM Dump) z zakładki Debugging i tam wszystko masz. Ja tak robię od dawna, że mam skrypt shell-owy z tym co zajmuje najwięcej czasu do konfiguracji (VPN, statyczne DHCP itd.). Wystarczy skopiować i dodać "nvram set"


Dokładnie.
W ten sposób mam teraz zrobione 90% konfiguracji swojego głównego routera, po zaaplikowaniu i reboocie pozostaje mi do wklepania parę rzeczy (które już nie chciało mi się wyłuskiwać z dumpa, a zajmuje to może z 5 minut).
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Ampersand
@pedro
Czy możesz napisać jak się ma metoda, którą razem stosujemy do przywracania backup-u? Czemu akurat ta druga może powodować problem?
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
pedro
Bo w backupie masz cały nvram, włącznie z tym co nie powinno się znaleźć w nowej instalacji (śmieci).
Ja mam dokładnie i szczegółowo wyciągnięte tylko i wyłącznie te zmienne które zapisują się na poszczególnych stronach GUI, nic więcej.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Marco76
@pedro - może jakaś lista takowych zmiennych?

Ogólnie to narzuca taki pomysł, że przydałaby się:
a). lista aktualnych zmiennych w NVRAM
b). ideałem byłoby publikować ją co wydanie, łatwiej byłoby zorientować się co zmieniło nazwę, zostało dodane lub usunięte

Przy okazji - wyczaiłem jakiś miesiąc temu z okładem fajny programik pod Windows do grzebania w pliku backupu konfiguracji routera i zrobiłem trochę poprawek - program jest tutaj
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
qwerty321
Czy mógłbyś zapodać .sln i cały projekt po Twoich zmianach?
 
pedro

Cytat

Marco76 napisał(a):
@pedro - może jakaś lista takowych zmiennych?


Tu jest problem, bo każdy używa czego innego.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Marco76

Cytat

pedro napisał(a):

Cytat

Marco76 napisał(a):
@pedro - może jakaś lista takowych zmiennych?


Tu jest problem, bo każdy używa czego innego.


Ale podstawy są zawsze takie same. I na pewno ułatwiają migrację (mniej do przepisywania).
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
pedro
OK, jak będę miał chwilę, to zapodam skrypt backupujący ustawienia których ja używam (większość przynajmniej).
Potem, po instalacji "na czysto" aktualizacji, odpalamy skrypt gdzieś z /opt i reboutujemy router.

No chyba że w danym przypadku nie ma dysku USB, to pozostaje nam Tools -> System Commands i przekopiowanie po parę linijek ustawień tamże.

I trzeba pamiętać by nie za dużo na raz, bo może się pokiełbasić.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
kille72
Ja używam tego skryptu, edytujesz items= i dopisujesz zmienne które Cie interesują, dla przykładu Static DHCP:


#!/bin/sh

#USE AT YOUR OWN RISK.
#THIS SCRIPT DOES NOT COME WITH ANY WARRANTY WHATSOEVER.
#
#Backs up selected nvram variables in "nvram export --set" format.
#
#Correctly handles multi-line entries.
#
#Thanks to ryzhov_al for basic approach.
#
#Should work equally well with both MIPS and ARM builds.
#
#Looks for a list of items to export in $etc/scriptname.ini
#OR enter items to grep for below.
#
#The items list is a list of regular expressions to match against the
#nvram variable names.
#
#Script assumes all entries are at beginning of line(prefixed with ^).
#
#Leave items list blank to backup up all of nvram.  Resulting in essentially
#the same output as MIPS "nvram export --set"
#
#The items list below is only intended as example and is not complete or
#comprehensive. Customize for your own use.
#
#Edit list below if not using .ini file, it is ignored if .ini file is found

items='
  dhcpd
'

etc=/tmp/etc
base=${0##*/}; base=${base%.*}
config=$etc/$base.ini

#file to output - default to stdout
if [ "$1" != "" ] ; then
  backupfile="$1"
else
  backupfile=/proc/$$/fd/1
fi

grepstr=$( { [ -r $config ] && cat $config || echo "$items" ; } | sed -e 's/[\t ]//g;/^$/d' | sed ':a;N;$!ba;s/\n/\\\|\^/g')

{
echo "#Exporting $grepstr"
for item in $(nvram show 2>/dev/null | grep "^.*=" | grep "$grepstr"  | awk -F= "{print \$1}" | sort -u)
do
  item_value="$(nvram get $item | sed 's!\([\$\"\`]\)!\\\1!g' echo nvgetwasnull)"
  case $item_value in
  nvgetwasnull) ;;
  *) echo "nvram set ${item}=\"${item_value%
nvgetwasnull}\"" ;;
  esac
done
}>"$backupfile"
 
bigl
Dzięki za informacje i skrypty. Od zawsze zakładałem, że powinno coś takiego istnieć. Ale skoro tyle lat tylu inteligentnych ludi używa Tomato i nic o tym nie pisze to zakładałem, że albo jednak jest to mało realne albo bardzo pracochłonne. A teraz widzę że to tylko nikt nie pytał Smile

Swoją drogą - czy można wpisywać komendy w sesji ssh lub tam stworzyć skrypt i uurchomić? Pytam bo nie mam USB.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
qrs
Bardzo ładnie, ja lubię pobierać NVRAM DUMP i działać ręcznie. Powstaje pytanie po co jest opcja backup?
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
bigl

Cytat

qrs napisał(a):

Bardzo ładnie, ja lubię pobierać NVRAM DUMP i działać ręcznie. Powstaje pytanie po co jest opcja backup?


Backup jest po to żeby zrobić kopię zapasową pełnej konfiguracji.
Może inaczej - czy nie byłoby dobrze gdyby pojawiła się opcja backupu parametrów niezależnych od modelu i wersji i potem opcja przywracania takiego backupu? W wersji rozbudowanej mogłaby być lista elementów (tak jak ma kille72 w swoim skrypcie) i można byłoby zaznaczyć sobie które części zbackupować. Tyle zaawansowanych kwestii zostało oprogramowanych więc taką kwestię użytkowę też na pewno się da.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
Marco76
I tak, i nie.
Dać może i się da ale różne potrzeby (jak pisał @pedro) i różne routery plus zmiany jakie zachodziły z czasem powodują, że nie ma jednego zestawu ustawień dla wszystkich. Każdy musi radzić sobie sam, może dlatego nie powstało do tej pory żadne w pełni uniwersalne i zautomatyzowane narzędzie.
Z jakichś powtarzalnych podstaw skorzystają też tylko Ci co migrują z wersji na wersję, a i to pod warunkiem, że w razie jakichś zmian nazw zmiennych czy dołożenia nowych da się o tym przeczytać w opisie zmian.

A backupy są po to, że jak w ramach przeładowania NVRAM lub przepięcia zasilania nagle się nam ów postanowi samoczynnie wyczyścić po restarcie (miałem takie przypadki na RT-N16) to jest z czego wrócić.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
bigl
Potrzeby różne adresuje możliwość wybory sekcji ustawień - tak jak w skrypcie kille72 tylko z GUI. Skoro w tym skrypcie nie ma problemu z wersjami FW i routerów to dlaczego miałoby to być problemem w wersji GUI?
Oczywiście to wszystko można zrobić jako "no guarantee" i jak zadziała to dobrze.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
LeWy11
Witam.
W jaki sposób zmienić by w IP TTRAFFIC Daily i Monthly dane zostawały dłużej, chodzi mi by miec w jakiś sposób historię do 2 - 3 miesięcy np?
 
Marco76

Cytat

bigl napisał(a):

Potrzeby różne adresuje możliwość wybory sekcji ustawień - tak jak w skrypcie kille72 tylko z GUI. Skoro w tym skrypcie nie ma problemu z wersjami FW i routerów to dlaczego miałoby to być problemem w wersji GUI?
Oczywiście to wszystko można zrobić jako "no guarantee" i jak zadziała to dobrze.


Choćby dlatego, że dane w NVRAM są różnie "kodowane". Raz coś jest umieszczane pomiędzy znakami < a > a raz po prostu zmienna zawiera wiele linijek z \n na końcach wierszy (tak są np. zapisywane skrupty z admin/scripts). Ponadto wpisując w powyższym skrypcie w items freazę "http" dostaniemy co chcemy plus rzeczy narmiarowe, np. http_id.

Ponadto pierwsze słyszę o wersji dla GUI.

Zresztą - skoro to takie proste jak piszesz to każdy z piszących tu może założyć repo w jakimś systemie online i zacząć oraz zaprosić innych do zgłaszania poprawek.

Połączony z 18 maja 2020 00:03:51:

Cytat

LeWy11 napisał(a):

Witam.
W jaki sposób zmienić by w IP TTRAFFIC Daily i Monthly dane zostawały dłużej, chodzi mi by miec w jakiś sposób historię do 2 - 3 miesięcy np?


Na dole strony masz taki napis "Options" i jak klikniesz na "(Click here to show)" obok to rozwiną się opcje. W sekcji Date Range wybierasz daty od i do, pod spodem zaznaczasz ptaszka przy "Hide IPs without traffic" i voila.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
LeWy11

Cytat

Marco76 napisał(a):

Cytat

bigl napisał(a):

Potrzeby różne adresuje możliwość wybory sekcji ustawień - tak jak w skrypcie kille72 tylko z GUI. Skoro w tym skrypcie nie ma problemu z wersjami FW i routerów to dlaczego miałoby to być problemem w wersji GUI?
Oczywiście to wszystko można zrobić jako "no guarantee" i jak zadziała to dobrze.


Choćby dlatego, że dane w NVRAM są różnie "kodowane". Raz coś jest umieszczane pomiędzy znakami < a > a raz po prostu zmienna zawiera wiele linijek z \n na końcach wierszy (tak są np. zapisywane skrupty z admin/scripts). Ponadto wpisując w powyższym skrypcie w items freazę "http" dostaniemy co chcemy plus rzeczy narmiarowe, np. http_id.

Ponadto pierwsze słyszę o wersji dla GUI.

Zresztą - skoro to takie proste jak piszesz to każdy z piszących tu może założyć repo w jakimś systemie online i zacząć oraz zaprosić innych do zgłaszania poprawek.

Połączony z 18 maja 2020 00:03:51:

Cytat

LeWy11 napisał(a):

Witam.
W jaki sposób zmienić by w IP TTRAFFIC Daily i Monthly dane zostawały dłużej, chodzi mi by miec w jakiś sposób historię do 2 - 3 miesięcy np?


Na dole strony masz taki napis "Options" i jak klikniesz na "(Click here to show)" obok to rozwiną się opcje. W sekcji Date Range wybierasz daty od i do, pod spodem zaznaczasz ptaszka przy "Hide IPs without traffic" i voila.


Daily traffic 2 dni temu historia byla od 11 maja, a dzis jest tylko:
LeWy11 załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.
 
pedro

Cytat

kille72 napisał(a):

Ja używam tego skryptu, edytujesz items= i dopisujesz zmienne które Cie interesują, dla przykładu Static DHCP:


No właśnie w nazwach zmiennych i ich odpowiednim przefiltrowaniu jest największy ambaras.
Skrypt to pikuś.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
godol
Czy ktoś kto używa R8000 i 2020.3 ma również problemy z 5GHz? U mnie jest reguła, że po dobie czasami dwóch siada jedno radio 5GHz. Jego moc drastycznie spada. Widzę, że w Polsce tylko 2 użytkowników R8000 z 2020.3 a globalnie około 30... Nvram czyściłem już kilka razy. Zmieniałem kanały i szerokość ale kończy się zawsze tym samym.
 
Marco76

Cytat

LeWy11 napisał(a):
Daily traffic 2 dni temu historia byla od 11 maja, a dzis jest tylko:


A jakie masz ustawienia w Adm/IP Traffic Monitoring ?
Ja mam:

Save Frequency - Every 24h
Save On Shutdown - On
Create New File - Off
Create Backups - On
Enable Auto-Discovery - On

i bez problemu w miejscu wskazanym uprzednio w zakresie dat mam na dziś dostęp do zakresu od 2020-03-18 do 2020-05-18 w Daily i 2018-05 do 2020-05 w Monthly (bo domyślnie dane są trzymane max dwa lata).
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,445,023 unikalnych wizyt