26 Kwietnia 2024 09:02:10
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.137.172.68
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] FreshTomato-ARM
qrs
Przez weekend testowałem sobie adblocka na R7000 z dwoma iPhonami (8+ oraz XS Max), Mac i iPad - niestety router zawiesił się 2 razy, wszystko wskazuje na to, że qwerty321 doszedł do właściwych wniosków:

Cytat

qwerty321 napisał(a):Doszliśmy do wniosku, że winą należy obarczyć ajfona i dnsmasq w włączonym adblockiem. Ajfon nie mogąc siię połączyć ze swoimi serwerami zaczyna w pętli bez końca wysyłać zapytania dns i to powoduje flood, który zawiesza dnsmasq z włączonym adblockiem. Wystarczy też przepuścić adresy applowe w whiteliście i ajfon już nie robi tego głupiego flooda przez co błąd w dnsmasq się nie pojawia mimo, że adblock działa i w związku z tym się router nie zawiesza.

przydałoby się dodać właściwe adresy Applowe do whitelisty, aby potwierdzić powyższe - jeśli po dodaniu problem nie wystąpi to będzie potwierdzeniem tezy.

zna ktoś problematyczne adresy Applowe?
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Steel_Rat
Może Aple musi mieć dostęp do serwerów z reklamami Smile
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
qwerty321
Dodanie adresów applowych nic nie pomaga. Router i tak zawiśnie. Winne jest w jakimś sensie dnsmasq z włączonym adblockiem ale autor tegoż nie bardzo się kwapi do testów, mimo że mu kilkukrotnie proponowałem dostęp do tych ajfonów i routera.
Problem jest na tyle poważny, że stawia pod znakiem zapytania używanie ajfonów. Są też zgłoszenia, że komputer z windowsem komuś robi to samo, nexus i laptop lenovo, więc nie tylko iphony.
Nie jestem pewny co do tego floodowania. Te sprzęty są u kogoś daleko, ja je tylko ustawiam ale pewne jest też to, że kupiony RT-N18U dokładnie tak samo się zawiesza z Addblockiem. Czyli 1 czy 2 rdzenie, inny procesor nie mają tu zastosowania.
Także jak router ma wyłączone wifi, a iphone łączy się przez inny AP to ten główny router też zawisa.
Te wszystkie testy z dodawanie do whitelisty robiłem i ja i inni.
Jak macie więcej wniosków to się podzielcie tutaj.
 
Steel_Rat
Ciekawe czy na openwrt jest to samo?
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
qwerty321
Nie mam już siły testować, bo routery nie są u mnie ani te ajfony. Pewne jest jedno, że po włączeniu adblocka zawiesza się momentalnie na 3 i-urządzenia, reszta i-urządzeń działa z adblockiem.
To może być jakaś paskudna appka, niekoniecznie IOS ale router powiesić się nie powinien. Od użytkowników i-urządzeń ciężko się czegoś dowiedzieć, bo jakby to powiedzieć, mniej rozumieją technikę :-)
 
qbanin

Cytat

qwerty321 napisał(a):

Nie mam już siły testować, bo routery nie są u mnie ani te ajfony. Pewne jest jedno, że po włączeniu adblocka zawiesza się momentalnie na 3 i-urządzenia, reszta i-urządzeń działa z adblockiem.
To może być jakaś paskudna appka, niekoniecznie IOS ale router powiesić się nie powinien. Od użytkowników i-urządzeń ciężko się czegoś dowiedzieć, bo jakby to powiedzieć, mniej rozumieją technikę :-)


Jeśli Ci zależy na Adblocku a nie chcesz się pozbywać Jabłek to proponuję zakup jakiegoś Rpi i postawić na nim pihole Smile

Sam mam takie rozwiązanie i sprawuje się bardzo dobrze.
 
qwerty321
To nie jest wyjście. Router musi przechwytywać zapytania DNS-owe idące bokiem. Trzeba na pewno naprawić dnsmasq. Czy możemy wszyscy troszkę ponapierać na twórcę dnsmasq? Wrzućcie mu kilka maili z zapytaniami. Chciałem mu dać wejście telnet/ssh/ovpn cokolwiek co by chciał żeby sobie potestował ale nie skorzystał do dzisiaj, a kilka razy mu proponowałem.

Połączony z 01 listopad 2019 03:09:40:
A właśnie i chciałbym przypomnieć o Multi-WAN. Dzisiaj mnie dopadła jedna przykrość. Łącze przez port WAN przestało działać. Wymaga wyłączenia z prądu i włączenia, bo to modem na kartę SIM ale taki z ethernetem, nigdy nie był zbyt pewny LB1111. Drugie łącze przez modem USB działa normalnie ale nie da się połączyć do VPN ani wejść zdalnie do konfiguracji przez https. Coś mu się ten multi-wan wygłupia jak nie widzi podstawowego WAN-u. Jak łącze podstawowe wróci to będzie działać ale i tak jakoś dziwnie, bo na VPN można wejść tylko łączem zapasowym.
Edytowany przez qwerty321 dnia 01-11-2019 03:09
 
evangelion69
Widzę że kille72 zawiesza pracę nad projektem...to prawda?
Mikrotiki
 
qwerty321
Niestety prawda. Dziękujemy Killemu za poświęcenie projektowi kilku lat swojego zycia.
[url]
https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/fork-freshtomato-arm.74117/page-154
[/url]
 
qrs

Cytat

qwerty321 napisał(a):

Niestety prawda. Dziękujemy Killemu za poświęcenie projektowi kilku lat swojego zycia.
[url]
https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/fork-freshtomato-arm.74117/page-154
[/url]


pora wrócić do najbardziej stabilnej wersji Tomato AIO na R7000 sprzed roku
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
krystianman

Cytat

pora wrócić do najbardziej stabilnej wersji Tomato AIO na R7000 sprzed roku


czyli której konkretnie?
 
pedro

Cytat

qrs napisał(a):
pora wrócić do najbardziej stabilnej wersji Tomato AIO na R7000 sprzed roku


Słyszałem, że Windows XP też było "solid like a rock"
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Ampersand

Cytat

qrs napisał(a):

Cytat

qwerty321 napisał(a):

Niestety prawda. Dziękujemy Killemu za poświęcenie projektowi kilku lat swojego zycia.
[url]
https://www.linksysinfo.org/index.php?threads/fork-freshtomato-arm.74117/page-154
[/url]


pora wrócić do najbardziej stabilnej wersji Tomato AIO na R7000 sprzed roku


Z dziurami z przed roku...

Jak nie mam nic do zarzucenia ostatnim wersją na R7000 więc to raczej indywidualne przypadki.
Netgear R7000: FreshTomato 2023.4 AIO-64K
Linksys E4200: FreshTomato 2023.2 MIPSR2 K26 USB Mega-VPN
Linksys E2000: FreshTomato 2023.2-Max
Asus TUF AX3000v2: ...
 
jurekk
Zawsze tak jest ze sa tradycjonaliści , na naszym forum szczególnie to miało miejsce przy okazji wersji po 132 , wielu doświadczonych kolegów miało inny niestety pogląd na rozwój tomato niz Shibby no i .... odeszło z tych czy innych powodów z projektu. Każda nowa wersja to kilka kroków naprzód w szczególności w zakresie bezpieczenstwa a i kazda to faktyczne lub potencjalne źródło błędów.
Nie mam obecnie routera z tomato nawet ale jest grubo ponad 3 tys R7000 z tomato i to mówi samo za siebie.
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Marco76

Cytat

pedro napisał(a):
Słyszałem, że Windows XP też było "solid like a rock"


I nadal jest ;-) Tylko trzeba unikać łączenia się z internetem ;-D


Cytat

Ampersand napisał(a):
Jak nie mam nic do zarzucenia ostatnim wersją na R7000 więc to raczej indywidualne przypadki.


Brakuje skondensowanego poradnika która wersja danego modelu routera jak działa, i czy w ogóle działa z Tomato. Przydałoby się, szczególnie w obecnej modzie w której dany model występuje w wielu rewizjach i często tylko z zewnątrz wygląda tak samo, a w środku jest coś innego. Plus wersje z blokadą CFE.


Cytat

jurekk napisał(a):
Zawsze tak jest ze sa tradycjonaliści , na naszym forum szczególnie to miało miejsce przy okazji wersji po 132 , wielu doświadczonych kolegów miało inny niestety pogląd na rozwój tomato niz Shibby
[...]


Shibby często powtarzał, że nie jest programistą, robi jak umie i że robi FW głównie dla siebie. Dodając do tego częste literówki i inne przeoczenia soft z wersji na wersję potrafił mieć coraz więcej wpadek. Sam mając starego RT-N16 i wgrywając coraz to nowsze wersje w końcu się wkurzyłem i cofnąłem do v107 sprzed paru lat, bo najsensowniej pracował przy usługach jakich ja używam i potrzebuję. Mając mały hosting w domu nieprzerwana dostępność ma dla mnie znaczenie. Potem zapomniałem, ze mam w ogóle router (i tak powinno w sumie być).
Po niemal 2 latach przerwy wymieniłem sprzęt i nowe FT jest już całkiem spoko, choć nie idealne. Ważne też, że tworzone jest trochę bardziej świadomie. Ale ideałów nie ma, szczególnie tam, gdzie soft tworzą zapaleńcy.
Poza tym ilu użyszkodników tyle wymagań i innych historii oraz doświadczeń ze sprzętem.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
pedro
Amen
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
rako28

Cytat

batk napisał(a):

Witam.
Router Asus RT-AC68R/U.
Mam fatalne transfery z pendrive podłączonego do portu USB3.
Na PC transfer dochodzi do 130MB/s (z pendrive na dysk lokalny).
Na routerze tragedia. Najlepiej chodzi FTP - około 15MB/s, ale CIFS lub NFS - spada poniżej 1MB/s.
Ludzie piszą, że w oryginalnym firmware jest opcja 'Reducing USB 3.0 interference', która ponoć pomaga zwiększyć prędkość.
Czy planujecie dodanie tej opcji?
Chyba że ktoś wie o innym sposobie poprawienia transferu?


Tez mam problemy z transferem tylko na R8000 Firmware 2019.3.220 -beta K26ARM USB AIO-64K ,masz jakies rozwiazanie?
[Netgear WNR3500L v2 Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-137 K26 USB AIO
Netgear R8000 FreshTomato Firmware 2019.3.220 -beta K26ARM USB AIO-64K
Asus ax56u Merlin 386.1.2
 
jurekk
tak juz jest i tego nie zmienisz (patrz OFW a tomtao raczej nie doscignie OFW pod wzgledem wydajnosci bo działa na darmowych sterownikach czyli starych) a to reduce cale to wyłącz sobie siec wifi 2.4 Ghz i bedziesz miał reduce ;-) (kojarze ze to tylko osłabia moc radia 2.4 GHZ )
https://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32489-netgear-r8000-nighthawk-x6-review-part-2?start=3
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Marco76

Cytat

jurekk napisał(a):
[...]
tego nie zmienisz (patrz OFW a tomtao raczej nie doscignie OFW pod wzgledem wydajnosci bo działa na darmowych sterownikach czyli starych
[...]


Trochę prawda, a trochę się z nią mijasz. OFW i fork Merlina, a także każde inne OFW (oryginalne firmware) nie jest porównywalne z Tomato i pewnie nigdy nie będzie. Bo Tomato tworzy często jedna, dwie, góra trzy osoby i wyłącznie w czasie wolnym i często nie w tym samym czasie, a oryginalny firmware dłubie zawodowo cała rzesza inżynierów mających nowe sterowniki i dokumentację chipów. Mają też środki finansowe na to, by mieć wszystko pod ręką do testowania. Tworzą też często coś na jedną maszynę lub góra kilka modeli, a nie na całą gamę. Z tego tytułu nie da się tych softów w żaden sposób porównać. Jeśli Tomato obsługuje jakiś sprzęt, to obsługa często wymagała dojścia do tego metodą prób i błędów, i być może nie będzie nigdy stuprocentowa. A testerami często są użytkownicy.

Osobna sprawa to spora grupa narzekaczy. Rejestracja w Bitbucket czy innym miejscu obecności kodu Tomato jest darmowa, w każdej chwili można dodać coś od siebie. Można dołożyć rąk do strony domowej FT, akurat chyba może być okazja. Może ktoś zrobi tabelę z routerami, modelami i poszczególnymi ich rewizjami, aby można było ją na stronę wstawić? Może ktoś ma inne pomysły, zdolności, mógłby się do czegoś przydać? Jacyś chętni...?

No właśnie. Często widać tu obrazki w stylu: stwierdzenie, że "należy zdrowo się odżywiać" po czym każdy z tak stwierdzających łupie frytki, pizze czy inne gówno z Maka co najmniej raz w tygodniu i jeszcze popycha to dwulitrową Colą. Może nie najlepsze porównanie, ale chodzi o to, że jakieś wymagania są, ale działań trochę brak. Dzięki temu nie zazdroszczę nikomu prowadzenia takiego dużego projektu, bo oprócz góry problemów do rozwiązania developer może jeszcze gratis zebrać kopniaki od użytkowników.

Nie, Tomato nigdy nie będzie idealne (i nigdy nie było - zarówno ogólnie, czy na danym sprzęcie - ale ja się cieszę, że jest).
Ponadto każdy chętny może pomóc spróbować choć trochę je usprawnić.
[small]Pozdrawiam, Monter
Asus RT-N18 + FreshTomato 2019.3 K26ARM USB AIO-64K-NOSMP + ILHM v2
HTPC Chieftec FLYER FI-02BC-U3 + GA-H61N-USB3 + i3-3225 + 4GB RAM + LibreELEC + Xbox DVD Remot
 
pedro

Cytat

Marco76 napisał(a):
Osobna sprawa to spora grupa narzekaczy. Rejestracja w Bitbucket czy innym miejscu obecności kodu Tomato jest darmowa, w każdej chwili można dodać coś od siebie. Można dołożyć rąk do strony domowej FT, akurat chyba może być okazja. Może ktoś zrobi tabelę z routerami, modelami i poszczególnymi ich rewizjami, aby można było ją na stronę wstawić? Może ktoś ma inne pomysły, zdolności, mógłby się do czegoś przydać? Jacyś chętni...?

No właśnie. Często widać tu obrazki w stylu: stwierdzenie, że "należy zdrowo się odżywiać" po czym każdy z tak stwierdzających łupie frytki, pizze czy inne gówno z Maka co najmniej raz w tygodniu i jeszcze popycha to dwulitrową Colą. Może nie najlepsze porównanie, ale chodzi o to, że jakieś wymagania są, ale działań trochę brak. Dzięki temu nie zazdroszczę nikomu prowadzenia takiego dużego projektu, bo oprócz góry problemów do rozwiązania developer może jeszcze gratis zebrać kopniaki od użytkowników.

Nie, Tomato nigdy nie będzie idealne (i nigdy nie było - zarówno ogólnie, czy na danym sprzęcie - ale ja się cieszę, że jest).
Ponadto każdy chętny może pomóc spróbować choć trochę je usprawnić.


Dokładnie.
Poprosiłem tu jednego kolegę o pomoc w naprawie kolejności portów w E2000 (sam nie posiadam, więc ciężko to zrobić na czuja). Zero odzewu.
Drugiego poprosiłem o przetestowanie testowego builda - jak wyżej.

I co ja mogę?
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 37

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,360,739 unikalnych wizyt