19 Kwietnia 2024 04:56:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [15]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.116.118.198
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
Infrastruktura sieciowa dla domu jednorodzinnego
digitall
Witajcie, potrzebuję chyba pomocy bardziej doświadczonych użytkowników tego forum.. Potrzebuję przebudować aktualne rozwiązanie dot. infrastruktury w domu jednorodzinnym..


Stan aktualny:
Internet podłączony jest do domu za pomocą radia na 5GHz 20/3 Mbps około, wprowadzony do routera WNR3500Lv1 na porcie WAN z zewnętrznym stałym IP. Router pracuje pod kontrolą TOMATO 136 VPN i znajduje się na poddaszu (pod dachem) gdzie dobiegają wszystkie kable ETH cat5e. Wszystkie 4 porty LAN są AKTUALNIE użyte, kabli jest znacznie więcej (razem 11, które mogą być w przyszłości użyte) do przyszłego wykorzystania plus kolejne 4 na kamery IP, 1 na router ZWAVE i 1 na moduł kontroli systemu alarmowego (mimo wszystko teraz wiem że użyłem zbyt małej ilości kabli o czym za chwilę..). Na TOMATO wykorzystuję DHCP (przydzielanie statyczne), WINS, przekierowanie portów, limitowanie transferu i okazjonalnie port USB. Router ten również rozsyła sygnał po WiFi lecz jest zdecydowanie zbyt słaby i nie robi pełnego pokrycia. Na parterze znajduje się do tego celu stary router 2.4 G bez DHCP w tej samej sieci i z tym samym SSID ale jest zbyt wolny i LAN tylko 100Mbps do którego na kablu mam podpięty PC i stacje dokujacą laptopa.


Stan docelowy:
Do budynku poprowadzony jest światłowód (jaki typ to nie wiem, ale chyba dwie wiązki) i zostanie na dniach wprowadzony i podłączony prawdopodobnie do routera GW640 lub media konwertera. Urządzenie będzie ulokowane również na poddaszu. Aktualna prędkość jaka będzie użyta na świat to około 100/25 Mbps. Oprócz tego co już do tej pory jest skonfigurowane na TOMATO to potrzebuję uruchomić serwer VPN i uruchomić w przyszłości więcej portów LAN (switch zarządzalny?) Muszę również poprawić zasięg i prędkość WiFi na parterze i piętrze. Parter jest priorytetem i pewnie w miejsce starego AP WiFi potrzebuję coś co da większego kopa dla laptopów i komórek - N66U?.. Mam tylko jedno urządzenie dual/ac ale ono nie jest priorytetem. Reszta urządzeń WiFi ma karty N 2.4 ale to się może zmienić (nowy sprzęt służbowy wkrotce). Chcę również budować system automatyki domowej typu ZWAVE (pasmo 800Mhz) lub podobny np na ESP-WiFi ale to jeszcze nie zostało określone - czekam na Google Brillo. W przyszłości również jeśli będzie to konieczne to w garażu (budynek obok) uruchomię starego LiveGDUO jako repeater czy coś, ale nie sądzę że to będzie potrzebne na tym etapie (automatyka domowa po moście wifi).

Proszę o porady odnośnie routerów, switcha itp. Myślałem żeby przenieść tego WNR3500Lv1 na parter (prędkość WiFi dalej niska ale to bezkosztowy zabieg) a na nowe główne serce użyć N18U. Potrzebuję dzielenia pasma i VPN dlatego nawet nie chcę routera od dostawcy ani jego WiFi. Co do portów LAN to może jakiś switch zarządzalny? Niestety z nimi nie mam doświadczenia oprócz zabaw kilka lat temu na lab Cisco.. Na poddaszu lub parterze (jeszcze nie zdecydowałem) wyląduje domowy serwer na kablu (zwirtualizowane kilka różnych..). Wszędzie na kablach oczekuję min 1Gbps a Internet od ISP w przyszłości na max (chodzi o wysoki upload żeby się nie męczyć) jak będą lepsze pakiety albo będę indywidualnie negocjować jeśli będę miał taką potrzebę.

Koszty chciałbym utrzymać na możliwie niskim poziomie ale bez przesady, co trzeba to trzeba.

Wybaczcie styl - pisane ze smartphona..
Edytowany przez digitall dnia 24-04-2016 14:31
 
shibby
jeżeli chodzi o switch to wiele zależy od ilości potrzebnych portów ale ogólnie tanie i przyjemne są tplinki. Sam posiadam model SG108E i to najtańszy gigabitowy switch zarządzalny jaki jest w sprzedaży. Za ok 320zł można kupić wersję 16-portową a za ok 420 24portową (sg1024de). Trzeba tylko zwrócić uwagę czy potrzebujesz wersję stojącą czy rackową, bo do jednej dodają uszy do racka a do drugiej tylko gumowe nóżki.

Jeżeli chodzi o wifi to myślałeś może o unifi? Są teraz w szprzedaży UAP-AC-Lite w bardzo przyzwoitej cenie. Nie dość, że to ubiquiti czyli jakość, to dwuzakresowiec i to w AC. System skalowalny w przyszłości i w pełni obsługujący roaming.

Z tańszych rozwiązań to zaproponowany przez ciebie RT-N18 bedzie ok ale moim zdaniem zakup routera na teraz to duży błąd. Szybko zauważysz, że na 2,4GHz może być ci ciężko uzyskać pełną przepustowość twojego łącza. Dwuzakresowiec to wręcz must have w twoim przypadku. Poszukaj okazji sprzedaży RT-AC68 lub R7000 (sam w piątek sprzedałem R7000 za 470zł). To już zakup na lata i na planowane w przyszłości szybsze łącze.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
digitall
OK rozumiem. Czyli switchem dzielę wszystko na poddaszu, a na parterze pod jeden kabel podepnę sobię powiedzmy RT-AC68 żeby polepszyć zasięg i prędkość WiFi?
Czy może potrzebuję dwóch takich routerów - jeden na wejściu jako brama a drugi na parterze jako AP?..

Czy źle myślę i chodzi o jeden AC68U i switch na poddaszu a do tego ten AP unify na dole?
Hmm muszę popatrzeć co ten switch potrafi..

Wybacz, ale dawno nie dotykałem sieci i chcę się upewnić.
 
shibby
obecny router będzie miał ciężko z łączem 100mbps. Będzie tak na styk. Jeżeli włączysz np. bw limiter to jego wydajność spadnie na WANie spadnie i będziesz miał problem z wyciągnięciem pełnej przepustowości swojego łącza. Zatem nowy router proponuję ci kupić na górę właśnie. Na dół ew tymczasowo postawić stary i z czasem wymienić go na innego dwuzakresowca (i tu np. Rt-N66u lub RT-AC66u będzie ok bo już mega szybkiego procka nie potrzebujesz) lub właśnie na wspomniane Unifi UAP.

Router musisz mieć zaraz za internetem, czyli bardziej w stronę (1) bym szedł. Chyba że dobrze znasz obsługę VLANów, tagowania pakietów, wtedy faktycznie rozwiązaniem (2) jesteś w stanie to ogarnąć.

Ogólnie to myślałem nad:
INTERNET ------> AC68u )))) wifi poddasze
---- SWITCH x24 ----- PC1
----- TV
----- tymczasowo wnr3500l, docelowo Unifi UAP-AC-Lite )))) WiFi PARTER
----- PC2
......

z czaszem w razie potrzeby dokładasz drugie UAP i masz roaming (pełne przełaczanie klienta między puntkami bezprzewodowymi bez utraty połączenia, jedna logiczna sieć)
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
digitall
Moje schematy w ASCII z poprzedniego posta musiałem usunąć bo nie byłem w stanie tego sformatować a się rozjeżdżały, żeby ktoś się nie pomylił gdy to zobaczy czy coś. Właśnie popatrzyłem na tego switcha i wygląda to całkiem przyjemnie, ale żeby się bardzo nie męczyć z konfiguracją i przekierowaniami to faktycznie potrzebuję dobry router z TOMATO (które już znam i lubię)..

Prawdopodobnie pójdę właśnie w UAP-AC-Lite (potrzebny będzie zasilacz PoE i jedno dobre miejsce na instalację, ale to mogę zrobić za TV w salonie, gdzie jest największa potrzeba instalacji dobrej sieci..)

Dziękuję za pomoc, teraz już wiem od czego zacząć!
PS. Dzięki też za super TOMATO, ułatwia życie!
 
shibby
Zasilacz Poe dodawany jest do każdego Unii, zatem nie trzeba nic dokupywac. Oczywiście można go pominąć jeżeli dysponuje się switchem z Poe na portach ale w twoim przypadku to zbędny koszt.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
digitall
Poprawka, pewnie będę brał łącze 300/60 a kiedyś 700/140 bo jestem niecierpliwy.. Czy ten AC68U da rade? Shock Z tego co widziałem niektórzy użytkownicy wyciągają ~250 Mbps ale nie zauważyłem informacji o max prędkości. Na dodatek pewnie trzeba odpalić to CTF albo użyć Merlina?
Widziałem też że wyciąga ponad 300/60 Mbps (też o tym pisałeś) ale czy 700/140 da radę? Chyba nie? Tak pytam gdyby mi kiedyś odbiło i tyle chciałbym wycisnąć..

Połączony z 28 kwiecień 2016 20:27:08:
OK, kupiłem jednak N18U, tylko dlatego że router znajduje się bezpośrednio pod dachem i nie ma dla mnie sensu pakować tam AC a nawet nie zależy mi na WiFi w tym miejscu.. Ale co ciekawe wrzuciłem najnowsze Tomato-ARM i router nie wyciąga więcej jak 240 Mbps bez CTF.. Włączyłem CTF i działa jak powinien, ale w testach nawet bez CTF powinien polecieć ponad 300 Mbps.. O co tu chodzi?

Co do samej wersji Tomato, czy lepiej wrzucić wersję NOSMP zamiast standardowej? Idąc dalej za jakiś czas dorzucę UAP-AC-Lite i tego SG108E lub wersję 16 portową..

Połączony z 28 kwiecień 2016 20:59:38:
OK, wtopa.. N18U nie daje rady z BWLimiterem, wygląda na to że wyciąga do około 150 Mbps.. Ale przy łączu 300/60 to chyba nie problem..
Edytowany przez digitall dnia 28-04-2016 20:59
 
Steel_Rat
Ciekawe. W teście Shibbiego ten router powinien wyciągnąć bez CTF 328 Mbit/s. Z włączonym CTF ponad około 840 Mbit/s. Spróbuj innej wersji tomato np. 132.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
hermes-80

Cytat

Steel_Rat napisał(a):

Ciekawe. W teście Shibbiego ten router powinien wyciągnąć bez CTF 328 Mbit/s. Z włączonym CTF ponad około 840 Mbit/s. Spróbuj innej wersji tomato np. 132.

RT-N18U?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Steel_Rat
Sugeruję się recenzją RT-N18U. Tam wydajność portu WAN, bez CTF jest na poziomie 41MB/s i 36MB/s, po przemnożeniu przez 8 daje ponad 300 Mbit/s. Sam mam internet raptem 50Mbit/s
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
hermes-80
Sprawdziłem - fakt Wink.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
digitall
Tak, używam tej wersji Tomato Firmware 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K.
Ten N18U jest słaby pewnie przez to że CPU tylko 1 rdzeń?.. Widziałem co biorę, bo wyciąga ten 1Gbps WAN-LAN jednak nie spodziewałem się że BWLimiter nie da rady, ale przy włączonym QoS (zamiast BW) daje radę te 300 Mbps przerzucać. Przy włączonym BWLimiter i QoS nie ma nawet 100 Mbps. Chciałem używać BWLimitera żeby nie zżerać całego pasma w/w domownikom, ale widzę że to chyba nie ma sensu albo w niewłaściwy sprzęt zainwestowałem.. Przynajmniej może będę miał VPNa? Ale jeszcze nie próbowałem.
 
shibby
ja sprawdzałem transfery gdy wszystkie usługi routera były wyłączone. Włączenie bw limitera powoduje, że każdy pakiet jest dodatkowo znakowany "markowany" i na podstawie tylko marków trafia do wybranych klas HTB. To dużo pracy dla CPU, której podczas normalnego ruchu przez NAT router wykonywać nie może. Nic więc dziwnego, ze włączenie tego typu usług znacznie przycina wydajność na WANie.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
digitall
Dla potomności:

N18U wyciąga bez problemu ponad 930Mbps z włączonym CTF na Tomato Shibby Firmware 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K. Co do usług to lepiej zapomnieć o BWLimit czy QoS przy szybkich łączach - BWLimit nie wyciąga więcej jak 150Mbps na WAN-LAN. Za to openVPN server działa jak należy i to był główny cel że się na niego pokusiłem inaczej bym tego nie kupił wcale, gdybym wiedział że to tak bardzo zamula WAN-LAN..

Aha i jeszcze jedno: WiFi słabsze niż na starym WNR3500L v1. Subtelna różnica ale jest.
 
Steel_Rat
Na tomato to wydaje się, że większość routerów ma słabszy zasięg. Poza tym możesz wrócić do AsusWRT. Tam też powinno być coś podobnego do Banwitch Limitera. Zobaczysz czy masz lepszy zasięg oraz czy jest BL.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
shibby
AsusWRT ma licencjonowany QoS od MicroTrenda. Działa on na innej zasadzie i z tego co kojarzę na innej warstwie modelu ISO-OSI niż rozwiązanie z MARK, TC i HTB w Tomato. Nie ma co porównywać tych dwóch funkcjonalności, bo jedynym wspólnym ich mianownikiem jest fakt, że limitują pasmo.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,151,825 unikalnych wizyt