29 Marca 2024 00:25:22
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.200.179.138
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Pozostałe
 Drukuj wątek
LAN kat. 5e czy kat. 6?
branetre

Cytat

Cytat

servee napisał(a):

Tak na szybko cytując za Wikipedią:
"Stosowanie przewodów ekranowanych wymaga od wykonawcy okablowania znajomości zasad prawidłowego ekranowania oraz elektrycznych połączeń wyrównawczych budynku. Podstawową zasadą ekranowania jest prawidłowe uziemienie ekranu na obu końcach przewodu, w przeciwnym wypadku ekran zadziała jako antena odbierająca i nadająca zakłócenia, pogarszając parametry sygnału"
Skrętka ekranowana


+1

Cytat

Szczególnie taka prowadzona rurkami polipropylenowymi...

Edytowany przez branetre dnia 09-04-2016 06:40
 
Cieplak
Z czego sa rurkii to jest malo istotne. Cala instalacja CO musi byc uziemniona tak czy inaczej.... Kolego hermes-80 Twoje wypowiedzi sa dosc aroganckie i piszesz jakbys wszystkich traktowal jak idiotow.
A kable w domowym uzytku w sieci opartej o ruter zawsze sa lepsze EKranowane. Najlepiej jak maja osobne pary ekranowane.
 
servee
Normalnie brak mi słów.
Dobranoc...
 
hermes-80
Moje wypowiedzi są aroganckie? Tylko cie informuje i przestrzegam twórce wątka przed niepoprawna instalacją kabli ekranowanych. Łatwo jest kabel położyć na ścianie - zachlapać tynkiem i odpalić sieć ale jak potem są przerwy w komunikacij, ping jak fala na oceanie - to co potem?
Poza tym to ty powinieneś mieć trochę dystansu do tych, który znacznie dłużej siedzą na forum z jakimś tam dorobkiem.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Cieplak
Rozumiem ze jak jestes VIP to wszytkie rozumy pojadles..,.. Pierwszy raz slysze o jakims "dorobku" na forach. Myslalem ze tu w kulturalny sposob popisac w ogolnym temacie sieci..,bez jakis dziwnych wstawek o ludziach i grzejnikach...

Cytat

hermes-80 napisał(a):

Moje wypowiedzi są aroganckie? Tylko cie informuje i przestrzegam twórce wątka przed niepoprawna instalacją kabli ekranowanych. Łatwo jest kabel położyć na ścianie - zachlapać tynkiem i odpalić sieć ale jak potem są przerwy w komunikacij, ping jak fala na oceanie - to co potem?
Poza tym to ty powinieneś mieć trochę dystansu do tych, który znacznie dłużej siedzą na forum z jakimś tam dorobkiem.
 
hermes-80
Jak chcesz sobie popisać i pokłócić się, oraz podyskutować o dorobku na forum to sobie załóż własny temat (to nie jest twój wątek byś sobie zrobił uziemienie z plastikowych rurek CO), a nie wcinaj się komuś kto zadał konkretne pytanie i oczekuje rzeczowej pomocy.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Cieplak
Jednak zostane na ang jezycxnych forach bez polskiego chamstwa.

Twoj.. Moj.. Watek .. Widac ze pomimo 3tys "porad" nie do konca rozumiesz jak dziala forum.
 
Szczotek
Unikaj kabli z oznaczeniami CCA - to sa aluminiowe powlekane miedzia.

Dobry kabel to okolo 250zl za szpule i drozej.
Stosuje Madex, belden i UBNT jesli trzeba ekranowane kable.

Ekranowanego kabla nie stosuj w domu bo trzeba uziemic chociaz z jednej strony

Cieplaka nie sluchaj bo z sieciami to moze on mial doczynienia ale z rybackimi albo jakies amatorskie w domku.

Najlepsze jest to ze myli sie i stara sie wszystkich przekonac o tym ze wie lepiej.
Robilem nie jedna siec. Nie jedna siec tez certyfikowalismy na miernikach Fluke i jak sprawdzalismy zrobione sieci przez domoroslych fachowcow to tylko jedna przeszla na kablach FTP. Reszta byla do poprawki i dosc czesto trzeba bylo kuc sciany i rwac kable bo nie bylo jak uziemic.
Jak byla mozliwosc uziemienia to zaczynaly sie wszedzie koszta. Od wymiany patchpanela po wymiane gniazd podtynkowych i wszystkich patchcordow bo wymiane nawet switcha (ktos przyoszczedzil i kupil najtanszego tplinka z plastikowymi portami).

Jak juz trzeba przeciagnac kabel gdzie sa duze zaklocenia to taniej jest swiatlowod zastosowac. Sam kabel jest tanszy a mediaconvertery wychodza tyle co gniazda FTP a mniej babrania jest. Zaspawanie kabla to tez moment jest tylko spawarke trzeba miec.

Zreszta co ja moge wiedziec jak siec mam rozlegla na wieksza odleglosc niz ilosc kabla sieciowego polozonego przez cale zycie wiekszosci na forum

10Gbit na 35km tez jakos magicznie dziala...
 
boogdanko

Cytat

evangelion69 napisał(a):

gigabit idzie na 4 parach, cokolwiek kupisz, będzie działać na rozsądnej długości ...

Mamy w firmie kilkadziesiąt tysięcy kabli kat 5e (nieekranowanych i zdarzają się również kilkudziesięciometrowej długości). Problemy z gigabitem były tylko wtedy, gdy ktoś użył dwuparowego patchcordu i raz, gdy do położenia okablowania zamiast drutu użyto linki.
 
evangelion69
Miesięcznie kładę ok 2km kabli, od 5 lat. W domowej sieci nie ma co iść w koszta i wystarczy przewód utp 5e, najlepiej drut, kolejny krok to światłowód a nie jakieś FTPy. Teleoptyka robi się już tańsza od miedzi...
Mikrotiki
 
branetre
Kolego @Cieplak @hermes-80 jest na forum od 2009 roku (8 lat) Już nie o sam staż chodzi ale o ilość tematów w jakich uczestniczył i wiedzę jaką z tego tytułu posiada. Mogę Cię zapewnić, że posty przez niego nie były nabijane, byle by tylko (gdyby tak robił to miałby ich pewnie z 15000) Jest częścią forum, jaką i Ty się możesz stać. Warunkiem tego jest koleżeńskie uczestnictwo w rozmowach, a nie pyskówki jak "rodem z gimnazjum" Rozmowa niepotrzebnie weszła na etap przegadywania.

Przypominam że wątek nie jest o tym "kto ma dłuższego" tylko o dopasowaniu najlepszego kabla pod instalacje.

Edytowany przez branetre dnia 09-04-2016 09:11
 
Cieplak
Roznica miedzy zakladaniem sieci przy uzyciu wiertarki . Mlotka , poziiomnicy , przecinaka a ich projektowaniem jest duzo. Widze ze tu sa instslatorzy ktorzy potem wtykaja miernik w RJ45 wcisksja test i widza pass.

Co to jest firma Madex Wink

W Polsce jedym kryterim przy projektowaniu sieci jest jej CENA. I dlatego jedt to UTP kiepskiej jakosci.



Kolego brantre poczytaj od poczatku moje wypowiedzi to jasno wyczytasz ze ja pisalem o kablach a kolega hermes-80 wtracil cgamsks wstawke o grzejnikach itd
 
branetre
Nie chodzi mi o to o czym Pisałeś, tylko w jaki sposób się zwracasz. Tak jak pisałem każda informacja jest cenna, nawet te mniej wartościowe doprowadzają do poruszenia tematów bliskich, a co za tym idzie jeszcze większej ilości informacji (o jakie chodzi zakładającemu wątek). Proszę jedynie o zachowanie koleżeńskiej atmosfery. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 
qrs
widać, że wywołałem pioruny swoim nieuziemionym wątkiem Wink

po przeczytaniu każdego wątku stwierdzam, że zainwestuję w UTP 5e

ps. jestem pod wrażeniem ile wiedzy macie w temacie, który wydawałoby się, że jest prosty jak drut Wink
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
evangelion69
to polecam kable A-Lan
Mikrotiki
 
belliash
Ja bym na te kable uważał. Próbowałem kilku kat5e i na żadnym nie mogłem uzyskać 1gbps na odcinku ok 30 metrów. Dopiero kabel kat6 załatwił sprawę.
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
evangelion69
Miałem na myśli 5e strong, linki 1gb zestawiają się nawet na łączonych kablach
Mikrotiki
 
gandalf
Dorzucę swój kamyczek do tego ogródka i zapytam znawców tematu.
Co sądzicie o kablu

1) JETLAN6+ U/UTP 4X2X23AWG CAT6 500MHZ PVC
2) MADEX UTP ULTRALINK 4PAR Cat 5e

Który będzie lepszy do "standardowej" sieci domowej
Asus RT-AC68U Asuswrt-Merlin 384.9
+ HDD 1TB --- OwnCloud 8.0.11
APC UPS 700
QNAP 251 (16GB RAM) - 12TB
 
evangelion69
skoro cena nie jest kryterium... no to cat6
Mikrotiki
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,431,451 unikalnych wizyt