26 Kwietnia 2024 05:55:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.141.24.134
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaka bramka VOIP
baranek
Na bramkach z serii SPA spokojnie można ustawić dwóch operatorów np spa1001 jest tanią bramką. Osobiście uważam ,że seria spa dużo lepiej się sprawuje niż papy. W biurze miałem spa3102 i sprawowała się świetnie. Na pewno nie warto inwestować w bramki d-link niestety w nich nie można zmienić czasu rejestracji u danego operatora, co jest dużym problemem przy współpracy z internetowymi operatorami. Polecam dopłacenie i kupno jakieś bramki z serii SPA
Pozdrawiam, Przemek

Netgear WNR3500L V2 - Tomato
 
rzuku
To jeszcze napisz w czym jest przewaga SPA nad PAP?
 
bigl

Cytat

rzuku napisał/a:
To jeszcze napisz w czym jest przewaga SPA nad PAP?


1. Możesz skonfigurować bez problemu 2 operatorów na jednym fizycznym porcie (jednym telefonie) - dla większości osób to duża zaleta.

2. Dział sprawniej - moje subiektywne odczucie, ale wiele osób ma podobne odczucie.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
baranek
Moim zdaniem SPA czyli dawna SIPURA ma lepsze kodeki i dużo lepiej sobie radzi z centralami. Do niedawna pracowałem w firmie która sprzedawała usługi VoIP i tam testowaliśmy wiele bramek. My i nasi klienci jednogłośnie stwierdzili ,że na SPA słychać lepiej, rozmowy są lepszej jakości.

SIPURA specjalizowała się w VoIP a linksys wypuścił mase tandetnych routerów które się wieszały. Osobiście zachęcam do testów np na pap2 z oryginalnym softem a potem po przeróbce.
Pozdrawiam, Przemek

Netgear WNR3500L V2 - Tomato
 
rzuku

Cytat

bigl napisał/a:

1. Możesz skonfigurować bez problemu 2 operatorów na jednym fizycznym porcie (jednym telefonie) - dla większości osób to duża zaleta.

2. Dział sprawniej - moje subiektywne odczucie, ale wiele osób ma podobne odczucie.


Ad. 1. Na PAP2T też możesz bez problemów skonfigurować kilku opów na 1 fizyczneym porcie. Mam tak i działa.

Ad.2. Nie mam porównania do SPA, ale PAP2T działa sprawnie, nie wiesza się, jakość jest ok.
 
bigl

Cytat

rzuku napisał/a:
Ad. 1. Na PAP2T też możesz bez problemów skonfigurować kilku opów na 1 fizyczneym porcie. Mam tak i działa.

Ad.2. Nie mam porównania do SPA, ale PAP2T działa sprawnie, nie wiesza się, jakość jest ok.


Ad. 1 - wiem, ale musisz to robić bardzo pokrętnie (te same loginy i hasła u obu operatorów) i jeszcze pisać specjalny dialplan. A w SPA1001 masz to fabrycznie - dla każdej linii masz niezależnie pełną konfigurację taką jak w PAP2T dla jednego portu i do tego masz konfigurację domyślnej linii wychodzącej oraz klawisza do przełączenia na inną linię (najlepszy jest #). Dzięki temu możesz mieć na każdej z linii oddzielne, normalne dialplany i proste przełączanie - duże lepsze i prostsze w obsłudze rozwiązanie zwłaszcza dla osób mniej zaawansowanych technicznie (sprawdziłem na swoich rodzicach Wink ). Zresztą popatrz sobie jak to wygląda: http://ui.linksys.com/files/SIPURA/SP...vanced.htm

Linie konfigurujesz w zakładkach Line1 i Line2 a domyślną linię wychodzącą masz w zakładce Phone (takiej zakładki nie ma w PAP2T).

Ad. 2- Ja mam porównanie bo używałem obu bramek i podobnie moi rodzice. I ja i oni stwierdziliśmy, że SPA1001 daj lepszą jakość rozmów przy tych samych parametrach łącza - nie zmieniałem nic poza bramką. Dodam, że moi rodzice nie mają żadnej wiedzy technicznej także ich ocena jest dość obiektywna - stwierdzili, że od mojej ostatniej wizyty u nich lepiej słychać a ja nawet nie mówiłem im, że zmieniałem bramkę z PAP2 na SPA1001. Smile

Dodam, że:

3. Nie oznacza to, że PAP2T działa źle - po prostu z SPA1001 jest jeszcze trochę lepiej i efekt 2 operatorów jest naturalną funkcjonalnością a nie kombinowanym rozwiązaniem z ograniczeniami.

4. Jeśli już masz gotową, działającą konfigurację to wszystko OK i z tym pozostań. Smile
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
baranek
Przypuszczam ,że spa po prostu ma kodeki od sipury a pap2t i te inne wynalazki mają darmowe kodeki ;>. Pewnie za parę lat to się wyrówna jak wymiksują kody tylko pytanie co z tego wyjdzie Grin. SPA ma identycznie menu jak sipura, nie wiem jak teraz ale jeszcze w mojej jak się wciśnie bodajże **** to się zgłasza SIPURA CONFIGURATION MENU Grin Generalnie sipura specjalizowała się w VoIP i robiła naprawdę pożądany sprzęt. A tak swoja drogą popatrzcie na allegro i ebay jakie to teraz tanie na rynku wtórnymSmile

Przy zakupie jakiejkolwiek bramki trzeba sprawdzić jaką centrale ma nasz operator, niestety niektóre bramki z niektórymi centralami przy określonych kodekach nie współpracują lub stwarzają problemy

A tak przy okazji skoro już rozmawiamy o bramkach to pochwalcie się jakich operatorów używacie i czemu uważacie ,że jego oferta jest dobra. - dotychczas miałem służbowy VoIP i teraz muszę się na coś zdecydować...
Pozdrawiam, Przemek

Netgear WNR3500L V2 - Tomato
 
falcon31
Witam
Mam małą zagwozdkę jaki bramkę kupić. Moja sieć wygląda następująco:
modem->router wrt54gl->jakieś 100m dalej switch->następne 100 m dalej komputer. Bramkę chciałbym postawić na samym końcu przy komputerze czyli bramka musiała by pełnic role switcha żeby można było podepnąć komputer i telefon stacjonarny. Jest to mogole możliwe do wykonania ?

pozdrawiam
falcon
 
bigl
Ku bramkę z routerem - np. Linksys 2102 (tylko porty FXS) lub 3102 (port FXS i FXO). W opcjach części LAN można ustawić pracę w trybie Bridge czyli chyba właśnie switch bez NAT. Zresztą sam zobacz:

[url]
http://ui.linksys.com/files/SIPURA/SPA-3102/Admin-Advanced_Router.htm[/url]

http://ui.linksys.com/files/SIPURA/SP...Router.htm

A nawet jeśli dasz NAT to komputerowi to nie powinno przeszkadzać - tylko "bardzo wybredne" aplikacje mają problemy z wielokrotnym NAT-em.
Edytowany przez bigl dnia 11-07-2008 21:23
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
miruglosnik
Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć że jestem calkowicie zielony jeśli chodzi o Voip. Mam problem z wyborem sprzętu. Zupełnie niewiem co mam kupić. I czy mogę Was prosić o pomoc w doborze sprzętu??
Jaką bramkę kupić (najlepiej na 2 operatorów), jaki telefon (czy może być zwykły domowy bezprzewodowy), I jakich operatorów polecacie (zaznaczam że mieszkam za granica)? I kolejne moje pytanie jak wygląda numer po przydzieleniu przez dostawcę i jakie by były koszty np. dzwoniąc z PL do mnie?
Z góry dzieki za pomocSmile
 
jimmy
Sprzęt to pewnie jakaś bramka w rodzaju PAP2T lub SPA (Sipura). Wystarczy zwykły telefon - podpięty będzie do bramki a bramka do netu. Z dostawców to zależy do kogo najwięcej dzwonisz - na wychodzące to masz jakiegoś betamaxa np. voipdiscount - część krajów (w tym całą Polska) za free na stacjonarne (5h tygodniowo). Jeśli chodzi o przychodzące to wykupujesz sobie numer u polskiego dostawcy - najlepiej z kierunkowym pasującym Twoim znajomym w PL - płacą wtedy za połączenia jak za lokalne. Pamiętaj tylko żeby nie kupować zablokowanej bramki - czyli takiej tańszej ale ustawionej pod konkretnego dostawcę bo nie będziesz mógł tego zmienić. Większość jest prekonfigurowana pod dostawcę ale nie jest to całkowita blokada. Koszt miesięczny za numer zależy od dostawcy - ifon ma chyba za 1 pln/miesięcznie, freeconet jakieś 2 pln. Niektórzy dostawcy mają "ważność konta" czyli bulisz co 3 miesiące, żeby utrzymać numer - całą kasa zostaje jednak na rozmowy.
Ważna rzecz - jeśli chcesz korzystać z betamaxa to postaraj się o login zaczynający się od litery (u dostawcy numeru). Betamaxy nie pozwalają na loginy zaczynające się od cyfry a zgodność loginów i haseł jest ważna np. w PAP2T żeby ustawić dwóch operatorów na jednej linii.
Ważne też jakie masz łącze i jaki router. Jak nie ustawisz dobrze zarządzania pasmem to przy dużym obciążeniu łącza rozmowa może mocno rwać. Tu pomoże jakiś linksys lub asus z alternatywnym fw.
Edytowany przez jimmy dnia 10-12-2008 19:21
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
miruglosnik
Jesli chodzi o router to mam 2 WRT54g na tomato 1.20 bodajrzeWink Ilu można providerów ustawić na takiej bramce? Bo zastanawiam się nad samym telefonem (SIEMENS Gigaset C470 IP). Jest w dosyć dobrej cenie a ma wszystko w jednym co zaoszczędzi mi już plontaniny kabliWink Warto taki telefon czy lepiej bramke i telefon?
PozdrawiamWink
 
jimmy
Na PAP2T są dwie linie na każdej po jednym providerze (na bramkach sipury na jednej linii dało się chyba dwóch operatorów). W praktyce w PAP2T można dialplanem zrobić połączenia wychodzące do nawet kilku operatorów - wymóg ten sam login i hasło. Ew. można skorzystać z jakiegoś zewnętrznego switcha sip (typu mysipswitch) lub postawić na routerze coś o podobnej funkcjonalności (asterisk na openwrt) i można mieć niemal dowolną liczbę providerów na jednej linii.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
kuba848484
Witam

Posiadam router edimax Br 6315 srg z wi fi. czasem się wiesza i ma problem przy dużej liczbie połączeń np. torrenty( duze pingi , strony wolno sie otwieraja). Przymierzam się do kupna bramki voip . Zalezy mi na tym by nie przerywalo mi rozmow telefonicznych wiec pomyślałem ze kupie bramke voip razem z routerem np. Linksys RT31P2 w którym można ustawic priorytet dla Voip a do niego podepce edimax-a z wi fi. Co myslicie o tym rozwiązaniu ? A moze inny sprzet .. ?

Sprzęt który biore pod uwage:
-Linksys RT31P2 bramka VoIP + router R11; 140 -150 zl
- Linksys Bramka VoIP SPA1001 ok. 140 zl
- BRAMKA VOIP LINKSYS PAP2T R11; ok. 90 zl
-Linksys Router WiFi bramka VoIP Betamax, Actio R11; ok 140 zl

1.Ten ostatni, niestety jest z blokada, czy da sie ja sciagnac??
2. Czy ktorys z wymienionych routerow ma mozliwosc wgrania alternatywnego oprogramowania

Ceny sa akceptowalne a sprzet pewnie posiada rozne mozliwosci, ktorych nie znam. Co mogli byscie doradzic ?
 
radko
Hejka
Co lepiej kupić na start Grandstram 386 czy Linksys PAP2T?
Ta pierwsza to już chyba leciwa a ta druga brak jej obsługi faxu T38.
Poradzcie
 
hsurim
SPA-3102 powinna Cię zadowolić.
 
radko
znalazłem jeszcze fritzboxa 5113 w porównaniu z SPA3102 to prawdziwa centrala. różnica w cenie 50 pln
 
whizzo

Cytat

radko napisał/a:
znalazłem jeszcze fritzboxa 5113 w porównaniu z SPA3102 to prawdziwa centrala. różnica w cenie 50 pln


Jesli do Voip to zdecydowanie FritzBox. Nie ma lepszego sprzetu do VoIP
Pozdrawiam
 
kobrawerde
Zgadza się FritzBox Fon ( na linux-ie)...i po kłopocie ! ...miałem Pap2t i zawsze było coś nie tak ...to kodeki to zmiana co parę miesięcy dziwnych ustawień u danego operatora przez co np. rozmówca mnie nie słyszał :-) ...etc etc. Nie mówię że bramka PAP2T jest zła ...ale ...no właśnie chyba raczej dla zaawansowanych a w szczególności cierpliwych !!! lubiących od czasu do czasu grzebać w konfiguracji. Mnie tej cierpliwości już brakło :-)
Powiem szczerze iż nie zależało mi na najnowszym modelu i wybrałem "używkę" ...i powiem szczerze to była najlepiej wydana niewielka kasa na bramkę Voip. Od trzech lat nie wiem nawet że ona pracuje :-)
Nie wiem czy można podawać linki ale zerknąłem na aledrogo :-) ...i jeszcze teraz mają ją w ofercie ...choć to raczej staroć i brzydka jak noc :-) ..ale schowałem ją do szafki i jest git ... ma pracować i tylehttp://allegro.pl/avm-fritz-box-fon-n...41100.html
Edytowany przez kobrawerde dnia 13-10-2014 21:18
Netgear R7000 - FreshTomato Firmware 2023.5 K26ARM USB AIO-64K
Proxmox VE: (Topton X6C) Intel N100, 32GB RAM, 2x2TB SSD / NVMe
VM NAS: Xpenology SA6400 (TCRP: tinycore-redpill.v1.0.1.0.m-shell)
VM VPS: Debian-12.5.0-xfce , Kodi , Jellyfin
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,354,405 unikalnych wizyt