03 Maja 2024 04:06:58
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.191.157.186
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
HUAWEI E3372s-152 + PLAY na Tomato
Bolas

Cytat

Staszek napisał(a):

Sukces: połączyłem sie E3372 HiLink z MT po LTE. Od razu jak go tylko wpiąłem złapał LTE i mam Down 21,5 Mbps a Upl 21 Mbps....


Ciekawe jest to co piszesz, z tego co mi wiadomo (mikrotik wiki) to ten modem nie jest obsługiwany w trybie LTE, natomiast 3272 owszem ale tylko z konkretnym ID. Doprecyzuj bardziej swój sukces - masz go widocznego w zakładce Interface/LTE czy może, sam konfigurowałeś go w zakładce PPP -, powiedz mi jeszcze jakie masz ID Device tego urządzenia ponieważ, sam przymierzam się do zakupu któregoś z tych w/w modeli.
Od razu powiem ci że posiadam ten sam model MK ale, mam modem ZTE MF823 i muszę przyznać że nie obyło się bez przygód z zasilaniem modemu, zdarzało się że MK łapał dopiero stabilne połączenie z modemem za 3 razem, lecz, po podpięciu aktywnego Hub-a ten problem zniknął.
 
shibby
1) na łaczu mobilnym i tak nie będziesz miał publicznego IP więc po co ci DDNS?

2) eth1 to twoje radio 2.4GHz. Przy pppoe nie musisz zmieniać interfejsu. Ono się samo powinno ustawić na ppp0. Zmienić na domyślny vlanX trzeba dopiero gdy chcesz używać WANu (static lub dhcp).
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jarek7714

Cytat

shibby napisał(a):

1) na łaczu mobilnym i tak nie będziesz miał publicznego IP więc po co ci DDNS?
Ja mam publiczny IP na LTE Plusa (dla nowych klientów na dziś nie dostępny), w Orange też można kupić w abonamencie, w T-Mobile chyba też? Nie dostępny w Play.
jareq
 
Staszek
Może ruszy E3372 HiLink z automatycznym akceptowaniem PINu. Trwają testySmile

Połączony z 17 February 2015 00:28:34:
Jest chyba już sukces SmileSmile
Tyle, że nie przypisuje tego sobie. Może kolega sam to opisze, jak to zrobiliśmy, albo raczej jak on to zrobił.

Mój E3372 HiLink siedzi sobie w Mikrotiku i ma zapamiętany PIN w FW

Połączony z 17 February 2015 01:08:02:
E3372 HiLink z PINem od Orange działa pod Tomato v125 na moim R7000
Gdy w ustawieniach wybrałem opcję 4G/LTE i dałem na SAVE, odpalił się automatycznie i działaSmileSmileSmile
Edytowany przez Staszek dnia 17-02-2015 01:08
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
shibby
ciesza takie słowa Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
VipeRsan
Kolega Staszek który był moim testerem na karcie Orange prosił, żebym się podzielił metodą na automatyczne zapodawanie PINu:

Automatyczne podawanie PIN

Z jakiegoś bliżej nie określonego powodu w modemach Huawei HiLink nie działa funkcja automatycznego wpisywania PINu. Dzięki API HiLinka można ten problem ominąć robiąc własny skrypt który automatycznie wpisywałby PIN do modemu. W nowszych modemach, w których za zarządzanie podstawowymi funkcjami modemu odpowiedzialny jest system Android można umieścić taki skrypt (pod warunkiem, że odblokowany jest ADB i telnet) w samym modemie. Rozwiązanie takie jest o tyle lepsze, że nie nie jest przywiązane do konkretnego urządzenia do którego jest podłączony modem, a więc będzie działało zawsze.

UWAGA: Niżej opisana procedura wymaga urządzenia z odblokowanym dostępem przez ADB i/lub telnet.

UWAGA metoda ta ingeruje w pliki systemowe, w wyniku czego można uwalić modem. Za ew. szkody nie odpowiadam.

Niżej opisana metoda wymaga połączenia za pomocą programu PuTTY (protokół telnet) i zainstalowanego na modemie Midnight Commander'a (mc dla modemów E3372x, mc dla modemów E327x). Ten ostatni nie jest wymagany, ponieważ można wykonać wszytko za pomocą podstawowych funkcji jakie oferuje busybox, w tym edycja pliku za pomocą edytora vi :) . Jeżeli protokół telent nie jest odblokowany, ale jest dostęp do modemu przez ADB również powinno dać się wykonać poniższą metodę.

Poniższa modyfikacja była testowana na modemach E3372s-153 z wgranym oprogramowaniem E3372Update_22.286.53.01.161_S_ADB_TLN_01, ale powinna działać też na innych modemach z odblokowanym ADB i/lub telnetem.

Są informacje, że coś się zmieniło w oprogramowaniu 22.491.03.* w związku z tym nie działa pobieranie tokena (API HiLink). Niestety nie mam na czym sprawdzić jakie są zmiany i czy da się je obejść.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić parę rzeczy:
1) Należy połączyć się z modemem za pomocą programu PuTTY

2) Sprawdzamy do jakiego urządzenia jest zamontowany /system

W przykładzie /system jest zamontowany na urządzeniu

/dev/block/mtdblock15
i takie urządzenie jest niżej użyte. Jeżeli jest inaczej trzeba odpowiednio zmienić używane funkcje.

3) Odblokowujemy teraz możliwości edycji plików w katalogu /system

mount -o remount,rw /dev/block/mtdblock15 /system


4) Przejchodzimy z shella ADB do shella busybox:

busybox sh


5) Sprawdzamy ustawienia sieci:

ifconfig

Głównym urządzeniem modemu w przykładzie jest urządzenie br0 i takie zostało użyte do określenia IP modemu w skrypcie poniżej. Jeżeli jest inaczej trzeba skrypt zmodyfikować.

Teraz można przejść już do modyfikacji.
6) Odpalamy Midnight Commander'a


7) Przechodzimy do katalogu /system/etc i tworzymy tutaj nowy plik tekstowy (Shift + F4)

8) W otwarty edytor tekstu wpisujemy skrypt, oczywiście w miejscu 1234 należy wstawić własny PIN:

#!/system/bin/busybox sh
sleep 5

# w miejscu 1234 wprowadź swój pin
PIN=1234

# pobranie adresu na jakim modem funkcjonuje, przy założeniu, że modem jest urządzeniem br0 i adres jego zaczyna się od 192
IPADDR=$(ifconfig br0 | grep 192 | cut -d ':' -f2 | cut -d ' ' -f1)

# pobranie tokena
TOKEN=$(wget -qO- http://$IPADDR/api/webserver/token | grep token | cut -d '>' -f2 | cut -d '<' -f1)

# pobranie stanu SIM
SIMSTATE=$(wget -qO- http://$IPADDR/api/monitoring/converged-status --header "__RequestVerificationToken: $TOKEN" --header "Content-Type: text/xml" | grep SimState | cut -d '>' -f2 | cut -d '<' -f1)

# jeżeli SimState = 260 (wymagany PIN) wtedy wprowadzenie PINu
if [ $SIMSTATE == 260 ] then
   wget -qO- http://$IPADDR/api/pin/operate --post-data="0$PIN" --header "__RequestVerificationToken: $TOKEN" --header "Content-Type: text/xml"
fi


9) Zapisujemy plik (klawisz F2) jako pushpin.sh i wychodzimy z edytora tekstu (klawisz F10)

10) Mając podświetlony plik pushpin.sh edytujemy jego prawa. Z górnej belki programu wybieramy File->Chmod i ustawiamy uprawnienia:
  • read by owner
  • write by owner
  • execute/search by owner
  • read by group
  • write by group
  • execute/search by group
  • read by others
  • execute/search by others


11) W mc teraz trzeba się cofnąć do głównej gałęzi drzewa, a następnie przejść do katalogu /etc i edytujemy plik autorun.sh (klawisz F4) dodając na końcu (na końcu tego pliku powinno być zakończenie funkcji warunkowej, a więc dopisujemy poniżej fi):

/system/etc/pushpin.sh &


12) Zapisujemy plik (F2) i wychodzimy z edytora (F10) i mc (F10).

13) Warto sprawdzić teraz to co zmodyfikowaliśmy. A więc sprawdzamy jak wygląda plik /etc/autorun.sh

cat /etc/autorun.sh


U mnie wygląda to tak:

#!/system/bin/busybox sh

mkdir bin
ln -s /system/bin/sh /bin/sh

/system/sbin/NwInquire &

busybox echo 0 > /proc/sys/net/netfilter/nf_conntrack_checksum

#¸ůžİ˛úĎßNVĎČçšűĘDzúĎß°ćąžŁŹÔňÖťĆđwifiŁŹˇńÔňĆđČŤÓŚÓĂŁŹforgive me pls, no better method thought
ecall bsp_get_factory_mode
#BEGIN DTS2013092201594 yaozhanwei 2013-05-25 modified for wifi factory mode
dmesg | /system/bin/busybox grep "+=+=+==factory_mode+=+=+=="
#END DTS2013092201594 yaozhanwei 2013-05-25 modified for wifi factory mode
if [ $? -eq 0 ]
then
        #BEGIN DTS2013092201594 yaozhanwei 2013-05-25 added for wifi factory mode
        /system/bin/wifi_brcm/exe/wifi_poweron_factory_43241.sh
        #END DTS2013092201594 yaozhanwei 2013-05-25 added for wifi factory mode
else
        /system/bin/insmod_ctf_ko.sh
        /app/appautorun.sh
        /sbin/adbd &
        busybox telnetd -l /bin/sh
fi
/system/etc/pushpin.sh &


13) Sprawdzamy również plik /system/etc/pushpin.sh czy wygląda jak powyżej (punkt 8)

cat /system/etc/pushpin.sh


14) Oraz jego uprawnienia:

ls -l /system/etc/pushpin.sh

Powinno być -rwxrwxr-x

15) Jeżeli wszytko jest ok to wychodzimy z shella busybox:


16) I przywracamy początkowe parametry systemu plików:

mount -o remount,ro /dev/block/mtdblock15 /system


Jeżeli wszystko zostało wykonane poprawnie to od teraz monit o podanie PIN nie powinien się pojawić.

EDIT
Jak napisałem na początku dla osób używających modemu Huawej typu HiLink bez możliwości odblokowania ADB i telnetu pozostaje zawsze stworzenie skryptu przypisanego do urządzenia, do którego podłączony jest modem. W tym przypadku większe możliwości daje linux bo można proces ten zautomatyzować i zmodyfikowany skrypt podpiąć do skryptu hotplug lub interface (ale tu niech się wykażą koledzy lepiej znający się na linuxie).

EDIT 2:
Jeżeli ktoś zainteresowany jest API HiLinka zapraszam do odpowiednich tematów na konkurencyjnych forach >>TU<< lub >>TU<<
 
shibby
trochę roboty z tym jest ale jak widać dla chcącego nie ma nic trudnego. Dzięki Wielkie za opis. Na pewno się przyda Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Staszek
Ta robota była okopana jednym uwalonym E3372. Angry

Żeby ktoś nie wpadł na pomysł i przypadkiem nie zaczął wrzucać inne karty z Orange na modem z zapisanym na stałe PINem. Trzeba zmienić PIN na jeden, ten sam co podaliśmy w skrypcie... Inaczej zablokuje kartę
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
VipeRsan
Jeżeli karta nie ma sprawdzania PINu to nic się teoretycznie nie powinno stać (le nie było sprawdzone) gdyż wtedy SimState powinien wynosić 257 (gotowy do użytku), w związku z czym funkcja wpisująca PIN nie zostanie wykonana.

Gorzej jak karta też ma sprawdzanie PINu wtedy trzeba zmodyfikować plik /system/etc/pushpin.sh i podać poprawny pin. Teoretycznie odpalenie modemu z złym PINem w skrypcie pushpin.sh mnie powinno zablokować karty, gdyż skrypt będzie wykonany tylko 1 raz w związku z tym stracimy 1 z 3 ób na wpisanie PINu.
 
shibby
pozwoliłem sobie wytluscic ten tekst )
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Staszek
Myślę, że lepiej/łatwej zmienić PIN na karcie (gdy ktoś zamierza używać kolejnej karty, np Orange), niż edytować plik pushpin.sh. Prawdopodobieństwo popełnienia błędy przy edycji nie jest małe. Wiem coś na ten temat, i trochę mnie to kosztowało. Ale to już sprawa upodobania.

Póki co cieszymy się z postępu...Smile

Połączony z 17 February 2015 13:00:54:
@shibby,
Czy masz gdzieś gotowe skrypty na Tomato aby resetował się WAN, gdy zmieni się IP usługodawcy (Play, Orange, itd), np w nocy aby pobrał nowe IP. Lub gdy z jakiegoś powodu rozłączy się net na modemie. Gdzieś coś było na forum o tym?
Czy możesz zapodać ?
Edytowany przez Staszek dnia 17-02-2015 13:02
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
shibby
Ogólnie WAN pobiera IP za pomocą klienta dhcp wprost z modemu i dostaje dzierżawę. Jeżeli więc dzierżawa wygasa to router sam powinien ją odnowić.

Ja utrzymałem połączenie przez 5 czy nawet 7 dni. Pokazywałem nawet screena. Specjalnie czekałem tak długo by sprawdzić czy router będzie w stanie odnowić sobie dzierżawę, która właśnie wynosiła 5 dni w moim przypadku.

Jeżeli jednak chcesz używać jakiegoś skryptu typu, sprawdz czy jest net jak nie to reboot, to pamiętaj, że polscy operatorzy poblokowali pingowanie (przynajmniej na tmobile i plusie jak testowałem), tak więc router nie będzie potrafił nic spingować. Trzeba znaleźć inny typ sprawdzania. Może nslookup 8.8.8.8 czyli odpytanie DNSa gogle o zadaną domenę. Jak dostanie odpowiedź to ok, jak nie to restart WANu lub restart routera.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jarek7714

Cytat

VipeRsan napisał(a):
Jeżeli ktoś zainteresowany jest API HiLinka zapraszam do odpowiednich tematów na konkurencyjnych forach >>TU<< lub >>TU<<
Widzę że zabrnąłeś w temacie HiLinka daleko. Smile Używam E3372 i najbardziej uwiera mi przy dostępnym publicznym IP brak możliwości dostania się do modemu z zewnątrz (podobnie jest w B593s-22), czy jest na to jakieś rozwiązanie?
jareq
 
Staszek
z Tym brakiem wejścia z zewnątrz, to kwestia portów, które są na maxa blokowane przez operatorów
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
jarek7714

Cytat

Staszek napisał(a):

z Tym brakiem wejścia z zewnątrz, to kwestia portów, które są na maxa blokowane przez operatorów
Nic takiego nie ma miejsca, mam wykupiony publiczny adres IP w Plusie za dodatkową opłatą (dynamiczny-6zł brutto, 18pln-statyczny), wszystkie porty mam otwarte, stosowne przekierowania na inne urządzenia w sieci lokalnej działają prawidłowo. Smile
jareq
 
shibby
bo masz wykupiona taka usluge, Nie wszyscy operatorzy daja taka możliwość.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
VipeRsan

Cytat

jarek7714 napisał(a):Widzę że zabrnąłeś w temacie HiLinka daleko. Smile Używam E3372 i najbardziej uwiera mi przy dostępnym publicznym IP brak możliwości dostania się do modemu z zewnątrz (podobnie jest w B593s-22), czy jest na to jakieś rozwiązanie?


A o co ci chodzi przede wszystkim? W jaki sposób chcesz się "dostać do modemu"?
It is I, Leclerc Cool
 
jarek7714

Cytat

VipeRsan napisał(a):
A o co ci chodzi przede wszystkim? W jaki sposób chcesz się "dostać do modemu"?
HiLink jest modemo-routerem z translacją NAT-skoro możemy do niego dostać się od strony LAN, to bardzo dobrą opcją byłoby dostanie się od strony WAN-tutaj mam na myśli publiczny nie blokowany IP (wówczas możemy w pełni zarządzać zdalnie tym modemo-routerem). Gdzie jest problem? W konfiguracji firewall?
jareq
 
VipeRsan
Pewnie tak. Rozumiem, że próbowałeś już przekierowania portów? E3372s używa następujących portów:
23/tcp open telnet (przy sofcie z uruchomionym telnetem)
53/tcp open domain
80/tcp open http
443/tcp open https
5555/tcp open freeciv

Połączony z 20 February 2015 16:54:36:
Swoją droga nie bardzo wiem po co chcesz przepuścić na zewnątrz dostęp do modemu :/ Modem jest nie zabezpieczony i każdy będzie mógł mieszać w ustawieniach i nie tylko.

Połączony z 20 February 2015 16:56:16:
Już bardziej bezpiecznie byłoby wypuścić na zewnątrz dostęp do routera do którego jest podłączony modem (łączenie się po ssh) i dalej z modemem już z konsoli próbować rozmawiać za pomocą API HiLinka
Edytowany przez VipeRsan dnia 20-02-2015 16:56
It is I, Leclerc Cool
 
szubiel
Witam ma problem.
Otóż po wpisaniu: modprobe cdc_ether.ko, a następnie: dmesg nie poajwia mi się komunikat eth3...

Wgrywałem od nowa tomato, restartowałem do ustawień fabrycznych, czyściłem nvram i niestety nie pomaga.

Tomato w wersji 1.28.0000 MIPSR2-124 K26 USB AIO w WNR3500Lv2

Połączony z 07 March 2015 15:35:27:
Powyższe już nie aktualne.
Udało mi się dorwać modem w wersji hi-link (wersja rosyjska MTC) i wszytko działa wg. pierwszego postu.
Edytowany przez szubiel dnia 07-03-2015 15:35
HUAWEI B525S (T-mobile)
NETGEAR WNR3500L v2 (Tomato 140 by Shibby)
ASUS RT-N12 D1 (Tomato 140 by Shibby) + TFA Wheather Hub
ZyXEL NSA310
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,531,359 unikalnych wizyt