02 Maja 2024 17:57:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.223.106.100
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Linksys
 Drukuj wątek
WRT54GL v1.1 zrywa połączenia
daarth
Mam internet od UPC, ostatnio zmienili mi na Fiber Power 60 i MNIEJ WIĘCEJ od tego czasu są problemy. Zmienili mi wtedy też modem na router TC7200, ale nie korzystam z niego (chcieli 15zł/mc za WiFi w nim).

Na TC7200 wyłączyłem serwer DHCP, ustawiłem DMZ na adres 192.168.0.12.
Podłączyłem do niego mój router WRT54GL z Tomato by Shibby v116. Na sztywno ma ustawiony adres 192.168.0.12. A sam jest serwerem DHCP (192.168.1.100-150).

Przy połączeniu WiFi oraz ethernet przez WRT54GL każdy klient gubi pakiety i połączenie z internetem. Jest to nieregularne - czasem co 5 min, czasem co 40. Gubi się sieć na 2-7sek. Nie jest zrywane połączenie Wifi ani Ethernet (ikonka w pasku cały czas taka sama, czasem wyskoczy tylko ten wykrzyknik, że brak internetu). Problem występuje na urządzeniach z Windows, Android, Linux Mint. Nie ma reguły, że na WiFi zrywa częściej niż na ethernet. Kiedy podczas zerwanego połączenia pinguję WRT54GL i TC7200 to odpowiadają normalnie, ale już ping na serwer DNS czy jakąś stronę WWW nie przechodzi. Zrobiłem też WinMTR w momencie zerwania połączenia:


|------------------------------------------------------------------------------------------| 

|                                      WinMTR statistics                                   |

|                       Host              -   %  | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |

|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|

|                             192.168.1.1 -    0 |   22 |   22 |    1 |    1 |    7 |    1 |

|                   No response from host -  100 |    5 |    0 |    0 |    0 |    0 |    0 |

|                   No response from host -  100 |    5 |    0 |    0 |    0 |    0 |    0 |

|                   No response from host -  100 |    5 |    0 |    0 |    0 |    0 |    0 |


Przy bezpośrednim połączeniu kablem z TC7200 problem nie występuje (Ping monitor chodził 6h i uptime jest 100%). W ten sposób chyba wyizolowałem problem - mój stary, poczciwy WRT54GL.

Przywracałem na nim fabryczne oprogramowanie. Wgrywałem DD-WRT, Tomato, Tomato by Shibby. I zawsze, nawet na tych domyślnych ustawieniach oprogramowania, bez podłączonych innych urządzeń zrywał połączenia z internetem po WiFi i kablu. Próbowałem włączać i wyłączać QoS, firewall - bez zmian. Nie kombinowałem jedynie z rozmiarem MTU - jest domyślny 1500.

Wymieniałem zasilacz na nowy, czyściłem NVRAM, hard reset 30/30/30, kondensatory na płycie wyglądają jak nowe.

Router pracuje już długo, bez większych przerw przez około 6 lat. Przez większość czasu pracował na tomato, potem Tomato by Shibby. Od jakiegoś roku podkręcony do 250Mhz.

Macie jakieś pomysły co to jeszcze może być?
 
maxikaaz
Zacząłbym od przywrócenia normalnego zegara w WRT-ku.

Drugi temat - to modem. Tak dla ciekawości sprawdź, czy bez DMZ na Linksysa problem nadal będzie istniał. Po prostu wyłącz.


No i jeśli "Fiber 60" oznacza łącze o przepustowości 60Mbit/s, to stoisz przed decyzją o wymianie routera, jeśli chcesz wykorzystać łącze w pełni.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
daarth
Teraz jest na normalnym taktowaniu, po tych wszystkich zmianach oprogramowania na nim zostawiłem praktycznie ustawienia domyślne.

Niestety, nie pomogło wyłączenie DMZ. Zmieniłem jeszcze kabel między routerami, gniazda. Ciągle to samo.

Za Fiber 60 płacę 6zł mniej niż za Fiber 30 Smile
Wiem, że router jest za słaby. I tak miałem kupić nowy, ale ten chciałem wykorzystać w innym miejscu jako klient VPN.
 
maxikaaz
Ok, pomyślmy dalej...

Włącz DHCP na modemie, a z Linksysa zrób zwykły AP z wbudowanym switchem, czyli wyłącz mu WAN, dołącz do LAN, wyłącz DHCP. Kabel od modemu podłącz do któregoś LAN Linksysa. Komputer najpierw do pozostałych na Linksysie LAN, na koniec do WAN, oczywiście testując cały czas na okoliczność utraty pakietów. W ten sposób sprawdzić chcę, czy może któreś z gniazd - a w zasadzie to od WAN - nie jest uszkodzone mechanicznie - zaśniedziały albo podgięty styk, zimny lut do płyty...

Kondensatory w routerze nie muszą wyglądać źle, mogą czasem tracić pojemność, bo wysychają. Wcale nie muszą puchnąć ani dawać zewnętrznych objawów. Koszt wymiany to grosze, a pozwala wyeliminować potencjalną przyczynę.

A, i jeszcze jeden test - w tej konfiguracji co teraz daj jakiś prosty switch miedzy Linksysa a modem, tak żeby im linie sygnałowe odseparować galwanicznie.

Zasilacze do routera i modemu masz jakie...? Impulsiaki czy transformatorowe? Pożycz na sprawdzenie gdzieś dwa klasyczne transformatorowce, może być tak, że przetwornice interferują ze sobą, bo któryś impulsowiec nie jest do końca odfiltrowany.

Pomyślałem jeszcze o jednym... Rozbierałeś już go do kontroli wizualnej kondensatorów, ale... pokusiłeś się może, żeby sprawdzić na pracującym temperaturę procesora, tak zwyczajnie, "na palec" ? Bo jak robi się gorący, to masz pewnie na zbyciu fajny komplet "obudowa+zasilacz+antenki".
Edytowany przez maxikaaz dnia 31-01-2014 07:59
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
daarth
Dzisiaj zakupiłem WDR3600 i podłączyłem go zamiast staruszka- wszystko zdaje się pięknie działać. No i w końcu mam 5GHz w mieszkaniu Smile

Dzięki za wskazówki, będę dalej drążył temat i szukał usterki. Ostatnio jeszcze jedną rzecz sobie uświadomiłem. Jak oglądam film na komputerze czy tablecie, który jest streamowany z domowego serwera (podłączony kablem do WRT54GL) to nie ma żadnych przerw. Bufor na tablecie mam 3sek, więc przerwa która zwykle trwa 5-7 sek byłaby zauważalna. Tak samo na komputerze, nie widzę żeby zrywał połączenia. Duże pliki z serwera też mogę kopiować i nie zrywa nic. Twoje podejrzenia co do gniazda WAN mogą być strzałem w dziesiątkę.

Kondensatory mam zamiar wymienić, muszę tylko podskoczyć do sklepu kupić bo nie mam takich małych.

Zasilacz ten oryginalny to transformatorowy (12V 1A). Ale ostatnie kilka dni pracował na impulsowym (12W 2A). Żadnej różnicy nie zaobserwowałem.

Nie zrozumiałem ostatniego akapitu. Tzn. sprawdzę temperaturę, wiem o co chodzi. Ale dlaczego jak się grzeje to jest router do wywalenia? Przecież CPU naturalnie się grzeją, nie?
 
maxikaaz
CPU naturalnie się grzeją, i są ciepłe. Kiedy parzą - wtedy już nie jest to naturalne Smile i świadczy o uszkodzeniu w strukturze.
Bardzo gorący procesor to powód, żeby sprawdzić, jaki jest pobór prądu przez router. To ciepło się skądś bierze. Duża ilość ciepła, to bardzo duży pobór prądu, i często przeciążone wewnętrzne przetwornice napięcia, a to w prostej linii daję niestabilną pracę.

Co do problemu z WAN - wrzuć Tomato z VLAN-ami, i przypisz WAN do któregoś z gniazd LAN, temat się rozjaśni.
WL-500gPv1@128MB&OC300MHz, Tomato DualWAN
RT-N16, FT 2021.8
RT-AC56u, FT 2022.1
R7000, FT 2022.1
DIR868L=>RT-AC66u B1, FT 2022.1
ZyXEL NSA-310, GargoylePL
ZyXEL NSA-325v2, GargoylePL
 
ader
To jesli mozna to sam sie podepne pod temat gdyz mam bardzo podobnie, tj. puszczam sobie pinga na np. wp.pl i co jakis czas info "Uplynal limit..." nie jest to regularne. System operacyjny nie sygnalizuje mi konfliktu ip czy tez braku dostepu do neta - wszystko jest normalnie z tym, ze sa przerwy. Gdyby jeszcze tego bylo malo to przez router moj transfer spada i to sporo z 80u/40d na 20d/10u a czasem mniej. Wgrywalem stockowy rom, tomato by shibby i zawsze to samo.
Gdy podlaczam kabel bezposrednio do kompa to lata elegancko i dzisiaj dla sprawdzenia podlaczylem przez tp-linka jakiegos i wszystko tez bylo dobrze. (Wifi wl/wyl nie robi roznicy).
Jest jakies rozwiazanie takiego problemu czy nalezy nabyc cos nowego ?
Swoja droga nastawiam sie na Asusa RT-N12vD ewentualnie Asusa RT-N10U - musze sie upewnic czy ten 1 dziala z tomato. (chyba, ze macie swoje typy w tej cenie i cos polecacie)

Dzieki
 
hsurim
Trzeba by podejrzeć, na jakich kanałach pracują routery u sąsiadów i w razie czego, zmienić na wolny.
Hitron CGNV4; SPA3102-EU
 
ader
Hsurim ale masz na mysli wifi ? bo ja pisze o podlaczeniu po zwyklym kablu rj45. Router mam obok kompa to nie ma sensu wifi zestawiac.
 
marcjan
Mam identyczny problem.
UPC 30 (ale to działa u mnie od może wakacji a zrywa dopiero ostatnio - może miesiąc mniej więcej).

Technicolor oraz WRT54GL (i soft standardowy i Tomato).
Zrywa zarówno przez WiFi jak i po kablu. Nieregularnie i na krótko co oczywiście rozłacza ściąganie, stream itp.

Gdy podłączę się bezpośrednio komputerem do Technicolora nic nie zrywa (nie mogę przez WiFi bo mam wyłączone).

Jakieś dziwne to jest.
 
waw_snow
i u mnie jest ten problem od około 5 dni.
UPC 30, technicolor oraz Netgear wnr 3500lv1 na tomato by shibby v115.

Przełączałem porty w modemie, czyściłem navram(pomogło na około 24h), przypisałem na stale dnsy... dalej rozłącza po około 15 min, transmission dalej śmiga a strony i inne nie hulają, pomaga dopiero w panelu odnowienie IP z modemu na router ale na kolejne 15 min
 
marcjan
Czy jest w ogóle taka możliwość, że problem powstaje ze strony UPC (czyli, że nie przez router lub przez modem Technicolor)?
 
waw_snow
możliwe bo niedawno restartowałem modem a wedle artykułu miał wgrać się nowy soft

http://niebezpiecznik.pl/post/dziura-w-routerach-sprzedawanych-przez-upc/
ostatni akapit
 
marcjan
No właśnie. Podsumujmy.

Ja wcześniej pisałem, że problem jest już może z miesiąc, ale to przesada. Problem pojawił mi się mniej więcej od początku lutego.

Teraz na stronie Niebezpiecznika o której wspominasz czytam, że
"dla wszystkich klientów jest od 1 lutego udostępniona jest wersja STD6.01.27, w której zostały wyeliminowane błędy (a przynajmniej ich część, którą udało nam się wyłapać)."

U mnie on się zaktualizował jeszcze na początku lutego (ponieważ wyłączam go na noc, więc pewnie poszło już wtedy bez mojej wiedzy).

Zatem byłbym skłonny uważać, że to ten nowy soft Technicolor powoduje zrywanie z routerami. Czy to możliwe?

W tym wątku jest mowa o routerach:
WRT54GL - na: Tomato by Shibby, Tomato (zwykłe), sandardowy od Linksysa,
Netgear wnr 3500lv1 na: Tomato by shibby v115.

TECHNICOLOR - na STD6.01.27.

U mnie internet przerywa i przez wifi i gdy podłączę po kablu (komputer z Linksysem).
 
waw_snow
a ja zauważyłem właśnie ze jak puszcze ping na ip modemu to odnawia połączenie, net chodzi. U mnie wifi i kabel tez zrywa. Sprawdzimy co będzie za kwadrans.

Następnie sprawdzę jak to jest na zwykłym routerze
 
hsurim
Mam to samo zestawienie: TC7200 + WRT54GL.
Właśnie zrestartowałem modem i obecnie mam w nim najnowsze oprogramowanie.
Poobserwuję.

Połączony z 17 luty 2014 02:48:24:
... i zrywa połączenie, co kilkanaście minut.
Zatem zabieram się do pisania zgłoszenia technicznego do UPC.
Edytowany przez hsurim dnia 17-02-2014 02:48
Hitron CGNV4; SPA3102-EU
 
marcjan
Ale nie macie tak, że gdy podłączycie się komputerem (po kablu) bezpośrednio do TC7200 (czyli nie przez router) to wtedy nie zrywa?

Bo mi się wydaje, że tak jest. Czyli, że:
TC7200 -> komputer (nie zrywa)
TC7200 -> router -> komputer (wifi i po kablu - zrywa).
 
waw_snow
modem --> komp nie rwie
modem --> router --> komp rwie

ogólnie zrobiłem upgrade tomato zaraz jak pojawił się problem i dalej to samo... zaraz dzwonie na infolinię UPC
 
marcjan
No właśnie mam tak samo.
Tylko, że UPC powie, że wszystko jest ok skoro połączenie
modem -> komputere nie rwie
powiedzą, żeby sobie sprawdzić router albo zmienić.
 
waw_snow
ale pingi w połączeniu modem --> router --> komp dochodzą do modemu, transmission śmiga tylko jakby dnsy gubił

po telefonie na jutro technik umówiony, mają podmienić modem
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,517,751 unikalnych wizyt