03 Maja 2024 09:00:30
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.14.132.214
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » Asus
 Drukuj wątek
Dysk zewnętrzny
Victor
Nie wiecie czy można do niego podłączyć dysk zewnętrzny 2,5'' z zasilaniem poprzez USB?
Dysk będzie na stałe podłączony, czy starczy mu prądu i się nie zjara?
Czy raczej kupić z własnym zasilaczem?
Edytowany przez Victor dnia 04-01-2007 22:43
 
obsy
Można, jak tak mam. Tyle że kup dysk o jak najmniejszym poborze mocy bo wygląda na to, że wydajność prądowa portów USB w wl jest mocno ograniczona. U mnie 5V/500mA czasami przy starcie dostaje zadyszki, później chodzi dobrze. Jak kupisz z zasilaniem zewnątrznym to już w ogóle nie będzie problemu. Ew. podłącz przez aktywnego huba usb (tzn z własnym zasilaniem, koniecznie USB2.0)
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
bigl

Cytat

obsy napisał/a:
Można, jak tak mam. Tyle że kup dysk o jak najmniejszym poborze mocy

A jaki dysk masz i jaką obudowę, że to działa?
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
obsy
Dysk - 6 letni (to znaczy juz 7 Smile) IBM DARA 10GB 5V/500mA, obudowa taka: http://www.allegro.pl/item153197685_p...m_gw_.html (to nie moja akcja), na chipie ali bodajże.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
LeszeQ
Zainteresowani hdd 2,5" niech spojrza na dyski z seri WD Caviar Scorpio 2,5". WD ma jakis tryb Reduced Power Spin (szersze informacje na www producenta oczywiscie).
Osobiscie uzywam WD Caviar Scorpio 2,5" 80GB w kieszeni na USB z wlaczonym trybem RPS i jak dotad zadne (nawet starsze urzadzenie) nie poleglo przy rozpedzaniu dysku.
Pozdro Wink

PS - nie wiem czy inni producenci nie maja swoich sposobow na ograniczenie zuzycia pradu podczas spin-up'u (bo pozostala czesc pracy dysku to pikus jesli chodzi o Amperki) nadmieniam tylko ze WD ma cos co nazywa RPS Grin
 
Mandragor
Czy taki Caviar będzie dobry? Czy obudowa może być dowolna?
Edytowany przez Mandragor dnia 03-05-2007 21:35
 
bigl
@obsy - jaką dokładnie masz obudowę? Możesz podać model? Link do Allegro już nie działa a chciałbym kupić coś co na pewno działa bo eksperymentowałem z moim dyskiem WD Caviar Scorpio 120GB już z 2 obudowami i obie nie działają.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
obsy
Na pm poszło. To Welland ME-930 2,5 Aluminium
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
elektro-it
na allegro te obudowy ida jak swieze bulki. ale wczoraj trafilem jedna. po weekendzie pewnie bedzie w domu Smile.
Linksys wrt54g v.3.1| OpenWRT
La Fonera | DD-WRT

>> Gramy na imprezach <<
 
bigl
Dzięki - obudowa rzeczywiście działa. Wprawdzie dopiero na prądzie z obu portów USB (a miałem nadzieję na działanie na jednym), ale ponieważ na drugim porcie jest kabelek z przelotką, więc jest OK.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
bigl
A próbował ktoś uruchamiania urządzeń przez hub (pasywny lub aktywny)? Na innych forach znajduję info, że huby nie działają ale jakoś nie bardzo mogę w to uwierzyć.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
obsy
Działa na jednym. Może po prostu masz jednak dysk, który potrzebuje wiecej mocy. Tak jak pisałem, czasem po zimnym starcie nie chce dysk wystartować, ale wystarczy jeszcze raz go podłączyć jak jeszcze talerze się kręcą i działa.

Co do huba - nie mam takiego pod ręką, więc nie sprawdzę.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
bigl
Dysk mam WD Caviar Scorpio 120GB EIDE (dokładniej - model WD1200VE). Ten dysk był tutaj polecany i również na internecie piszą, że jest jednym z najoszczędniejszych na rynku. Według dokumentacji producenta przy starcie i w trakcie pracy pobiera max 500 mA czyli powinno być OK na jednym porcie USB. Na PC działa na jednym porcie, ale na Asusie nie chce - działa tylko na dwóch. Więc wygląda IMHO na to, że Asus daje na porcie jednak mniej niż te 500 mA.

No ale tak jak napisałem kabel do drugiego portu jest z przelotką umożliwiającą podłączenie innego urządzenia. Więc jest OK bo nie tracę portu - o to mi chodziło.

Co do huba to na razie nie potrzebuję go, ale patrzyłem "na przyszłość". Jakby ktoś miał jakieś własne doświadczenia to byłbym wdzięczny za info.
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
Mandragor
Ja też kupiłem WD Scorpio 80GB WD800VE i niestety przy jednym porcie USB nie startuje. Potrzebuje podłączenia do dwóch portów. Kicha. :|

Włączenie RPS też nie pomaga. Robiłem według tego http://www.wdc.com/en/library/portable/2579-001116.pdf
 
LeszeQ
Sam posiadam WD Scorpio 80GB 2,5" w zewnetrznej kieszeni ICY-BOX IE-2821 i sprawdzalem - dysk startuje na jednym porcie USB Asusa WL-500G Premium. Sprawdzane na oficjalnym firmware ze wzgledu na przeznaczenie routera (jest nie dla mnie, ja go tylko 'dopieszczam' nim trafi na docelowe miejsce pracy)

Wiec moze to kwestia obudowy jednak?
U mnie RPS wlaczony jest wg powyzszych instrukcji zawartych w pliku PDF (link post wyzej)
Edytowany przez LeszeQ dnia 13-05-2007 11:01
 
bigl
Patrzyłem na stronę WD i wychodzi na to, że RPS "jedynie" zmniejsza prąd do wystartowania z 900mA do 850mA oraz czas zapotrzebowania na taki prąd z 800 ms do 125 ms. Czyli jeśli port daje rzeczywiście tylko 500mA zgodnie ze specyfikacją, to nie ma siły żeby dysk wystartował.

@LeszeQ - nie znalazłem tego modelu obudowy nigdzie. Cz może chodzi o model IB-821 ? (http://allegro.pl/item191218197__eleg..._usb_.html)

I jeśli tak to czy rzeczywiście startuje tylko przy jednym kabelku USB czy też jest potrzebny ten drugi do zasilania?
Edytowany przez bigl dnia 13-05-2007 13:24
Router: Netgear R7000 + FreshTomato (latest)
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite
NAS: AsRock BeeBox Fanless + Ubuntu 20.04 Server + WD My Book Essential 8TB
Players: Odroid N2+ with Coreelec / Android TV (Nokia Streaming Box 8010)
 
LeszeQ
bigl: tak, dokladnie ten model mialem na mysli. Konkretniej to jego 'starszego brata' z funkcja One Touch Backup (IB-282U - tak powinienembyl napisac), ale jak sadze jest to zbedny detal w omawianym temacie.

Zatem podsumowujac:
Router: Asus WL-500G Premium
Firmware: Orginalny
Obudowa do hdd: Icy-Box IB-282U
hdd: Western Digital 2,5" 80GB - WD800VE z wlaczona funkcja RPS

i hdd odpala na jednym porcie USB (bez uzycia dolaczonego do kieszeni 'rozgaleziacza'Wink zarowno podpiety bezposrednio do routera jak i za posrednictwem kilkunasto centymetrowego przedluzacza USB.

...a poza tym to ten zestaw (kieszen + hdd) odpalaja rowniez na jednym porcie USB takze na starszych maszynach z USB2.0 na pokladzie.
 
Mandragor
No to chyba będę musiał kupić drugą obudowę. KICHA.

@LeszeQ
A może ja źle zrozumiałem tą instrukcję do RPS. Ja zrozumiałem, że trzeba założyć zworkę na ukos. To chyba wystarczy żeby włączyć RPS?
 
LeszeQ
Mandragor, tak. Tak wlasnie zrobilem - wlozylem zworke na ukos.

Mysle ze problemy z odpaleniem dysku moga miec jak najbardziej zwiazek z obudowami, wszak w nich tkwi elektronika przez ktora tez plynie prad, a nie kazdy mA wyplywajacy z gniazdka musi wedrowac przez silniczek naszego dysku, a jak wiadomo tu brak kilku mA to brak zbyt wielu mA :>

...ale dyski tez radze wybierac rozwaznie (dla potomnych :>)

a co do RPS to koniecznie wlaczac ten tryb, bo bez niego ani rusz Wink 50mA zmniejszone zapotrzebowanie na wiekszy prad przez blisko osmiokrotnie krotszy czas to duzy zysk (ulatwienie dla sprzetu) wg mnie.
 
Mandragor
W takim razie czas an zakup innej obudowy.
Znalazłem tą cy-Box IB-282U za 105zł (trzeba będzie się szarpnąć)

Jak na tym nie pójdzie na jednym porcie to się chyba zdenerwuje Smile
Edytowany przez Mandragor dnia 14-05-2007 12:21
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 36

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,536,518 unikalnych wizyt