26 Kwietnia 2024 19:40:42
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.128.203.143
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Dysk sieciowy do studia foto- pomoc w wyborze
Kontrolny
Niech sobie zobaczą jak to wygląda w konkurencyjnym studiu foto. Takim, które łapie lepszych klientów i więcej zarabia. Jeżeli tam mają lepszą sieć, to niech sobie zrobią jeszcze lepszą. Jeżeli to konkurencyjne studio ma gorszą sieć, a mimo to więcej zarabia, to trzeba się zastanowić, czy to w ogóle do czegoś potrzebne.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
ded
Wiesz co, robilem tez troche w konkurencyjnych studiach i tam wygladalo to jeszcz gorzej. Przypadkowe urzadzenia i domyslna konfiguracja. Zdziwilbys sie ile raz trafiam na siec w przynoszacej imponujace zyski firmie oparta na liveboxie. Wsrod ludzi, ktorzy kumaja troche to nie do pomyslenia, ale to mozna porownac do stanu technicznego przecietnego auta starszego niz 5 lat Pfft

Ja bym nie patrzyl na zarobki przez pryzmat sieci komputerowej w firmie. Najwyzej ta sama czynnosc zajmuje 5 razy wiecej czasu i wymaga posiadania pendrajwa Wink Klienta to zuplenie nie interesuje. Nikt tez raczej nie chwali sie dochodami/obrotami/posiadana siecia. W przypadku sieci pewnie tez dlatego, ze nie ma czym Pfft
 
Kontrolny
Sieć to jest narzędzie pracy. Jeżeli ma kosztować więcej niż firma może sobie pozwolić, a przy tym nie podnieść wydajności pracy, nie podnieść jakości (mniej czasu poświęcone na przegrywanie zdjęć na pendrive -> więcej czasu pozostaje na realną pracę nad zdjęciami), to nie ma sensu na siłę nic robić.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
ded
Jestem po "modernizacji" sieci. Uzylem jednodyskowy NAS Synology i tani gigabitowy switch 8portowy. Co do NAS, to nie bede sie rozpisywal, ale dla mnie rewelacja pod wzgledem mozliwosci. Na razie zainstalowalem tylko antywirus, ale widze ze system ma potencjal i jest bajecznie prosty w obsludze. Co do szybkosci dzialania to nie jestem w stanie sie wypowiedziec, ale nie mam zastrzezen puki co.

Zastanawiam sie, jakie uslugi wartoby uruchomic? Ponoc jest kilku klientow, ktorzy wrzucaja swoje fotki hurtem przez ftp na firmowy hosting, wiec az sie prosi, zeby wrzucali na NAS, na ktorym odpale serwer FTP.

Co jeszcze moze przydac sie w studiu foto? Widze, ze oni czesto robia cos takiego: fotki zgrywaja do folderu na komputerze (zwykle na pulpit), potem obrobka, (obracanie, przycinanie, gamma itp), jak caly folder jest gotowy to wgrywaja na serwer do stosownego katalogu i z serwera fotki popbiera juz maszyna, ktora wywoluje (na maszynie trzeba cos tam wyklikac). Teraz pytanie czy ma sens praca w chmurze albo cos podobnego. W sumie dodatkowe obciazenie sieci i NAS, ktore sie z tym wiaze nie jest problemem. Niestety jesli chodzi o nazywanie katalogow, to sa to straszni balaganiarze. Tworza nowy folder, ktory dostaje na koncu kolejny numerek (jest ich juz ponad 100 w glownym katalogu) i posluguja sie numerem.

Warto ulatwiac im zycie, czy zostawic tak jak jest? Chcialbym zeby synchronizowalo sie to na 3 komputerach ale troche sie boje, ze jak zaczne im wprowadzac "zaawansowane" rozwiazania, to jak cos sie sknoci ciezko bedzie dojsc do ladu.

Myslalem tez nad przelaczeniem Routera ADSL w tryb mostu i zeby funkcje DHCP pelnil NAS, ale nie wiem czy nie strzele sobie tym w kolano. Jak by padl NAS, to bede mial wtedy duzy problem. Bezprzewodowki nie maja i nie planuja, ale nie wiem, czy im sie nagle nie odwidzi i wtedy caly wlozony trud na marne.

Wszystkie opinie i rady mile widziane. Dziekuje tez za pomoc w wyborze urzadzenia.
 
Kontrolny
Osobiście uważam, że lepiej było wziąć NAS dwudyskowy i załadować do niego jeden dysk. Cena jest taka sama, a w przyszłości jednym ruchem można rozbudować do macierzy z redundancją danych. Przy zastosowaniu w firmie, to moim zdaniem jest minimalny poziom bezpieczeństwa danych. Ale co ja się będę wtrącał.

Oczywiście możesz uruchomić serwer FTP dla klientów i pracowników łączących się z zewnątrz. Będziesz musiał zapanować nad systemem kont, dostępu/ograniczenia dostępu do odpowiednich zasobów. Plus takiego rozwiązania w stosunku do serwera FTP na hostingu - kiedy już pliki są załadowane, to w LANie są dostępne z przepustowością LANową. Minusem jest to, że trzeba samemu tego pilnować i płacić za prąd 24/365. Przy jednodyskowym NASie może się także okazać, że momentami nie wyrabia się, jeżeli będzie jednoczesna praca kilku użytkowników, który będą zapisywać/odczytywać pliki. Dwudyskowiec znacznie lepiej by sobie z tym poradził.

Dalej - możesz uruchomić serwer WWW, na którym będzie wszystko co potrzeba. - np. blog firmowy. Bardzo popularny profesjonalny program do obróbki zdjęć Adobe Lightroom ma taką fajną funkcję tworzenia galerii zdjęć. Bardzo ułatwia prezentowanie dużej ilości zdjęć klientom (i nie tylko klientom, także a może nawet bardziej wewnątrz firmy) do wyboru. Zapisujemy galerię w katalogu udostępnionym przez WWW i mailem wysyłamy linka.

Jeżeli w tym studio mają aparaty fotograficzne z kartami WiFi, to w trakcie sesji zdjęcia z aparatu mogą być zapisywane od razu w odpowiednim katalogu na NASie.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
ded
Akurat dostepny byl jednodyskowy w hurtowni, backup danych nie jest priorytetem, bo widze ze na NAS trzymaja pliki od wielu lat, do ktorych nikt nie zaglada i nie zajrzy. To co jest wazne jest tez na stacjach roboczych. Jak by szlag trafil NAS, to bylby problem, jesli tylko dane na dysku to nie byloby tragedii.

Serwer FTP bedzie tak jak mowisz. Mysle ze wydajnosci starczy, szczegolnie, ze wiekszosc klientow jest z okolic a tu przodujacym prowiderem jest TP ze swoja nerwostrada Smile Koszt pradu jest nieistotny. Nie wiem ile ciagnie maszyna do wywolywania zdjec, ale w zime sie tu nie dogrzewaja Pfft

Hosting juz maja u mnie i szczegolnie nie ogranicza mnie powierzchnia dyskowa, wiec nawet kilka gb nie jest problemem na galerie, wiecej na razie nie mieli. W kazdym razie dzieki za rade, jesli pomysl by sie rozwinal, to mysle ze skorzystam.

Aparaty niestety nie maja wifi. Ponoc nie ma takiej potrzeby.

Uwarzasz ze chmura ma sens, czy tylko niepotrzebnie obciazy serwer?
 
Kontrolny
Czyli to jest bardziej foto-lab, niż studio - tak?
Studio, to takie miejsce gdzie przede wszystkim odbywają się sesje fotograficzne na zamówienie klienta firmowego. Uczestniczy w tym modelka (model, modele/ki), stylistka, charakteryzatorka, asystent, jest sporo lamp, odpowiednie tła i/lub elementy scenografii. Obróbka komputerowa wykonanych zdjęć może się odbywać w tym samym studio, ale całkiem niekoniecznie.
Foto-lab, to takie miejsce, gdzie klienci detaliczni przynoszą wykonane przez siebie zdjęcia na kartach pamięci, pendrive itp. lub przysyłają mailem, ładują przez FTP, lab robi lekką obróbkę, albo nie i na maszynie typu Fuji Frontier robi odbitki. Od czasu do czasu pojawi się klient, któremu trzeba na miejscu zrobić zdjęcie do paszportu/dowodu/legitymacji.
Studio i foto-lab będą miały nieco inne potrzeby i idealne rozwiązania sieci.
W pierwszym przypadku potrzeba jest taka, żeby klient detaliczny miało możliwość przysłania mailem lub załadowania przez stronę dużo zdjęć w dobrej jakości. Raczej nie wyobrażam sobie, żeby typowy klient detaliczny uploadował fotki przez FTP. Musi być interfejs WWW do tego celu i pojemna skrzynka mailowa.
W drugim przypadku raczej nie potrzeba rozwiązań dotyczących uploadu, tylko serwer FTP i/lub WWW przez który klient, odbiorca zdjęć wysokiej jakości, będzie mógł po podaniu hasła obejrzeć i pobrać zdjęcia w postaci ciężkich plików.
Edytowany przez Kontrolny dnia 12-04-2013 16:34
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
shibby
jak będzie kasa to kup drugiego synologi i ustaw na niego codzienną synchronizację tego pierwszego. To bedzie dwój backup/
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Kontrolny
Do prostego backupu nie potrzeba wykosztowywać się na drugiego NASa, wystarczy zwykły dysk USB i odpowiednie ustawienie w GUI NASa, żeby robił w zadanych odstępach czasu backup na ten dysk. Przynajmniej w ReadyNASie tak jest.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 26

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,377,272 unikalnych wizyt