04 Maja 2024 04:18:31
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.116.90.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
LTE Huawei E3276 vs Tomato
Trev
Przy próbie wykonania powyższej procedury dodania modemu E3276, po wydaniu komendy switch3g pojawiają mi się nast. błędy:
lsFrownetc/usb_modeswitch.d/1d6b:0003: No such file or directory
lsFrownetc/usb_modeswitch.d/1d6b:0002: No such file or directory
lsFrownetc/usb_modeswitch.d/12d1:156c: No such file or directory
rmmod: can't unload 'usbserial': unknown symbol in module, or unknown parameter
Trying to set PIN
PIN set successfully
rm: can't remove '/tmp/switch3g.lock': No such file or directory
rm: can't remove '/tmp/switch3g.lock': No such file or directory

Modem jest z firmwarem do sieci Orange PL (oznaczony E3276s - 151). W logu tomato widzę, że pozostaje w trybie serial.
Kolejne komendy wykonują się poprawnie, można nawet wywołać przełączenie w tryb LTE (dioda stabilnie niebieska) na interfejsie diagnostycznym USB1, ale oczywiście serwis nie działa.

Shibby, czy można liczyć na dodanie do extrasów sterownika dla modemu z tym firmware?
--
Asus RT-AC68U
 
smereka
Trev u mnie też wali takimi komunikatami jak u Ciebie przy ręcznym wywołaniu skryptu. Cały skrypt, który podał shibby wwaliłem tak jak pisał do INIT. Zresetowałem router i nie chciało działać. O dziwo jak wyłączyłem wi-fi i ponownie je włączyłem w trybie AP ( wcześniej pracował jako ap client) to wszystko zadziałało i net ruszył. Oczywiście już przed restartem wyłączyłem całkowicie radio żeby mi się nie łączył z routerem dawcą. Ale widać dopiero pomogło po restarcie wyłączenie i ponowne włączenie wifi. To pomogło u mnie spróbuj może i u Ciebie pomoże. Wszystko testowałem oczywiście na najnowszym tomato shibbiego na RT-N16.
 
Trev
A czy twój modem E3276 ma taki sam firmware jak mój (E3276-s - 151, dla sieci OPL)? Ja mam tomato w wersji 121, ale na RT-AC68U.
--
Asus RT-AC68U
 
domestos007
Ja osobiście wziąłem z play-a e3272 i hula aż miło, sprzedają go w trybie modemu, wystarczy w najnowszej odsłonie tomato włączyć usb 2.0 i obsługę modemów 3g, ustawić wan jako modem 3g i dopisać w init

Cytat

shibby napisał(a):


Cytat

switch3g
PRODUCT=`cat /tmp/3g.detect`
sleep 3
modprobe cdc_ncm
sleep 3
MODE="AT^NDISDUP=1,1,\"internet\"" gcom -d /dev/ttyUSB0 -s /etc/gcom/setmode.gcom
sleep 3
service wan restart




następnie reboot routera i śmiga, kupiłem w promocji play na kartę z modemem za 199 zeta, router netgear wnr3500lv2.

www.speedtest.net/result/3715884567.png

na laptopie wyciągam troszkę lepiej down 30 up 15 Mb/s
 
jarek7714

Cytat

domestos007 napisał(a):

www.speedtest.net/result/3715884567.png

na laptopie wyciągam troszkę lepiej down 30 up 15 Mb/s
Czyli nadal postępu brak, E398 z WDR3600 Gargoyle, niestety bez aktywnego HUB-a i sieć mnie ogranicza o tej porze. www.speedtest.net/result/3716029687.png
jareq
 
smereka
@Trev mam taki model w wersji E3276s-150 z Plusa ale bez simlocka.

@domestoz007 też się zastanawiałem na tym modelem ale nie byłem pewny, czy aby na pewno kupię bez tego dziwadła hilinka. Wybrałem ten o którym wyżej piszę i z testów wiem, że działa lepiej niż E398. Jest czulszy na zasięg ( w sensie lepiej wypada -dB w tym samym miejscu), mniej się grzeje i szybciej oraz prościej go skonfigurowałem niż jego starszego brata E398.

@jarek 7714 Wpinałem E398 do wdr3600 i miałem właśnie na play lte około 54Mbit/s. Żadnego huba nie stosowałem. Na E3276 też tyle samo było. Ale tylko raz mi się udało tyle wyciągnąć w mojej lokalizacji. Normą jest 30Mbit/s i około 12Mbit/s na wysyle i tyle mniej więcej mam cały czas
Edytowany przez smereka dnia 27-08-2014 08:56
 
domestos007
Testowałem plusa u siebie z tym że na dość zaawansowanym sprzęcie, był to mikrotik do tego modem na minipci-e plus dość silna antena panelowa podwójna zysk prawie 18dBi, sygnał -41dBi a transfer up 30 Mb/s ale down tylko 12 Mb/s, na modemie wpiętym w laptopa w ogóle nie wykrywał nadajnika, a znajomy na tym samym sprzęcie wyciąga prawie 80 Mb/s, wychodzi że u mnie są bardziej przeciążone nadajniki. Dzisiaj mam dostać do testów troszkę anten zewnętrznych do e3272 to po testuję czy zwiększy się transfer i czy wykryje nadajniki z plusa.
 
Trev
@smereka obawiam się, że kwestia firmware ma tu kluczowe znaczenie. Plusowy i TMPL mają oznaczenie 150 (starszy firmware), OPL 151 (nowszy). Np z firmwarem 150 są wykrywane przez router tplink, a 151 nie. Pytanie czy ktoś uruchomił pod tomato E3276 z firm. 151 z dostępnymi obecnie w tomato sterownikami... Kwestia sim lock nie powinna mieć znaczenia (mój modem też nie ma).
--
Asus RT-AC68U
 
jarek7714

Cytat

domestos007 napisał(a):

Testowałem plusa u siebie z tym że na dość zaawansowanym sprzęcie, był to mikrotik do tego modem na minipci-e plus dość silna antena panelowa podwójna zysk prawie 18dBi, sygnał -41dBi a transfer up 30 Mb/s ale down tylko 12 Mb/s, na modemie wpiętym w laptopa w ogóle nie wykrywał nadajnika, a znajomy na tym samym sprzęcie wyciąga prawie 80 Mb/s, wychodzi że u mnie są bardziej przeciążone nadajniki. Dzisiaj mam dostać do testów troszkę anten zewnętrznych do e3272 to po testuję czy zwiększy się transfer i czy wykryje nadajniki z plusa.
Modem LTE musi być obsługiwany przez system w trybie NDIS (to podejrzewam problem na ww Mikrotiku), bo jeżeli działa w RAS to nawet najwydajniejsze routery będą miały problem z dobiciem do 30Mbps. Smile
jareq
 
majkel152
panocki nie jestem w temacie lte ale zauważyłem po postach , że prędkości na modemie podłączonym do routera są zauważalnie niższe względem modemu w kompie, pytanie zatem od czego to zależy ? problemem jest wydajność cpu czy coś innego ?
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
shibby
sam niestety tego nie potwierdzę, bo jako posiadacz LTE z t-mobile (modem E3276) uzyskuję na tomato identyczne prędkości jak w sytuacji gdy modem podepnę bezpośrednio do komputera. Max co udało mi się uzyskać to 17/17mbps w trybie LTE (moduł cdc_ncm), średnio jest to jednak ok 13/10mbps.

Po przestawieniu modemu w tryb 3G mam ok 10/2Mbps tak więc LTE w moim przypadku poprawia znacznie jedynie prędkości na wysyle.

Jeżeli jednak faktycznie posiadacze innych sieci uzyskują na routerze znacznie niższe prędkości względem modemu wpiętego do PC to winą obarczałbym starą wersję kernela w tomato a co za tym idzie stare wersje modułów. Router z OpenWRT ze swoim kernelem 3.x może być rozwiązaniem na problemy z transferami.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jarek7714

Cytat

shibby napisał(a):
Jeżeli jednak faktycznie posiadacze innych sieci uzyskują na routerze znacznie niższe prędkości względem modemu wpiętego do PC to winą obarczałbym starą wersję kernela w tomato a co za tym idzie stare wersje modułów. Router z OpenWRT ze swoim kernelem 3.x może być rozwiązaniem na problemy z transferami.
Raczej w tym musi być problem, gdyż pod OpenWRT nawet taka miniaturka WR703N potrafi wycisnąć 40Mbps/30Mbps. U mnie w tej chwili sieć już jest dojechana, lecz na MBP z aplikacją CP wyciąga www.speedtest.net/result/3720651452.png, a podłączony do WDR3600 www.speedtest.net/result/3720732511.png (choć WDR3600 nie daje rady z zasilaniem, ma problemy z nawiązaniem połączenia bez aktywnego HUB-a i łączę poprzez APN prywatny). Hardware w nowych routerach pod Tomato jest daleko do przodu przed OpenWRT, niestety software na tym odcinku zdecydowanie ustępuje.
jareq
 
smereka
@jarek7714- U mnie na przykład tak jak pisałem wyżej ani RT-N16 (tomato shibbiego) nie miał problemów ani WDR3600 (garguś obsego). Obydwa testowane z modemami E398 i E3276. Śmigało idealnie. Ani razu nie złapał zwiechy czy reseta. Na pewno ma na to wpływ zasięg sieci. Jak byłem daleko od eNodeB to np taki mr3040v2 z gargusiem na pokładzie restartował się na zasilaczu (bez włożonej baterii) Gdy go włączę w centrum Warszawy np na Pradze to działa bez zastrzeżeń na samym zasilaczu. Tak samo reagował z modemem bez LTE E3131s-2. Ciekawe czy w Twoim wypadku problemy z nawiązaniem połączenia nie wynikały właśnie z powodu słabego sygnału i większego poboru wtedy prądu.
 
pkirylcz

Cytat

domestos007 napisał(a):

Testowałem plusa u siebie z tym że na dość zaawansowanym sprzęcie, był to mikrotik do tego modem na minipci-e plus dość silna antena panelowa podwójna zysk prawie 18dBi, sygnał -41dBi a transfer up 30 Mb/s ale down tylko 12 Mb/s, na modemie wpiętym w laptopa w ogóle nie wykrywał nadajnika, a znajomy na tym samym sprzęcie wyciąga prawie 80 Mb/s, wychodzi że u mnie są bardziej przeciążone nadajniki. Dzisiaj mam dostać do testów troszkę anten zewnętrznych do e3272 to po testuję czy zwiększy się transfer i czy wykryje nadajniki z plusa.


Hej,
mam podobnie Netgear WNR3500L-100PES v2 i problem z tym, ze u mnie jest tylko provider po radiu.
W obecnym abonamencie mam zenujacy upload 256Kb/s. Pracuje zdalnie i czesto potrzebuje wspoldzielic ekran. Ludzie sie pienia na mnie ze tak wolno sie wszystko laduje.
Maks co mi moze dac moj provider jest Download 40Mb/s i Upload 1Mb/s w cenie 127zl.
Zastanawiam sie wlasnie nad ta opcja w PLAY co Ty posiadasz. Jak sobie chwalisz stabilnosc i PING'i??
Obecnie przelaczylem sie na LTE w telefonie.
Dzisiejszy speedtest wykonany na komorce w pokoju:
Download: 8,93
Upload: 3,17
Ping: 51ms

Troche sie obawiam o PINGi bo w systemie SAP pracuje, ale dzisiaj w ciagu calego dnia nie zauwazylem zadnych problemow.
Powiedz czy jestes zadowolony i mozesz mi polecic LTE w PLAY?
Jak tak, to czy inwestowac w sprzet typu Mikrotic i anteny panelowe, czy po prostu podlaczyc router proponowany przez PLAY do modemu?
Pozdrawiam.
 
domestos007
Ciężko tak jednoznacznie odpowiedzieć, ja akurat mieszkam w takim miejscu że mam w okolicy 5 nadajników z Play to mogę eksperymentować i u mnie się to sprawdza. Nie potrzebuję żadnej dodatkowej anteny bo na samym modemie hula, w porywach ściąganie pliku przez idm jest prawie 5MB/s z tym że modem podpięty do laptopa. Na routerze już tak dobrze nie jest ale to może wina braku aktywnego hub-a usb, jeżeli chodzi o stabilność to pierwsza klasa ani razu nie zerwało połączenia, ten modem z Play Huawei 3272 ma bardzo dobrą czułość zdecydowanie lepszą niż zte mf823.Testowane przed chwilą
www.speedtest.net/result/3734040105.png
godzinę temu było 40/20 Mb/s także jest dobrze i jestem bardzo zadowolony bo mam podobnie jak Ty internet na kablu z telekomuny kolejowej i przepustowość uwaga całe 2 Mb/s down i 348 Kb/s up a na coś lepszgo się nie zanosi chyba że tak jak Ty będę bulić prawie 80 zł.
Na allegro są startery z Play (RedBull) po 20 zł które po zasileniu za 50 zł dają przez 5 m-c transfer do wykorzystania co miesiąc po 200 GB.
Mikrotik z panelem jest dobrym rozwiązaniem jak masz słaby zasięg co u mnie nie występuje dlatego odpuściłem a i cena zaporowa bo cały zestaw wychodzi prawie 800 zł. Na Twoim miejscu dogadałbym się z jakim salonem Play-a i kupił w promocji za 199 zł ich modem 3272 z możliwością zwrotu jakby coś nie zagrało tak jak trzeba i przetestował z aktywnym hub-em usb na swoim routerze. Osobiście jestem zadowolony, bryka i ten transfer w zupełności mi wystarcza bo przepaść z tym co na kablu jest ogromna.
 
majkel152
dobra dobra ja już kupiłem e3131 :E to teraz zapoluje na ten lte Grin ,
p.s robił ktoś load balancing na dwóch modemach lte?
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
Kontrolny

Cytat

pkirylcz napisał(a):

Cytat

domestos007 napisał(a):

Testowałem plusa u siebie z tym że na dość zaawansowanym sprzęcie, był to mikrotik do tego modem na minipci-e plus dość silna antena panelowa podwójna zysk prawie 18dBi, sygnał -41dBi a transfer up 30 Mb/s ale down tylko 12 Mb/s, na modemie wpiętym w laptopa w ogóle nie wykrywał nadajnika, a znajomy na tym samym sprzęcie wyciąga prawie 80 Mb/s, wychodzi że u mnie są bardziej przeciążone nadajniki. Dzisiaj mam dostać do testów troszkę anten zewnętrznych do e3272 to po testuję czy zwiększy się transfer i czy wykryje nadajniki z plusa.


Hej,
mam podobnie Netgear WNR3500L-100PES v2 i problem z tym, ze u mnie jest tylko provider po radiu.
W obecnym abonamencie mam zenujacy upload 256Kb/s. Pracuje zdalnie i czesto potrzebuje wspoldzielic ekran. Ludzie sie pienia na mnie ze tak wolno sie wszystko laduje.
Maks co mi moze dac moj provider jest Download 40Mb/s i Upload 1Mb/s w cenie 127zl.
Zastanawiam sie wlasnie nad ta opcja w PLAY.


Do pracy zdalnej na SAPie, to bym się nie zastanawiał, tylko brał łącze stacjonarne po kablu.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
domestos007
Dzisiaj godzina 11 www.speedtest.net/result/3735490207.png
za 30 zł nie widzę lepszej oferty.
 
pkirylcz

Cytat

Do pracy zdalnej na SAPie, to bym się nie zastanawiał, tylko brał łącze stacjonarne po kablu.

Kontrolny,
Masz jakies z tym doswiadczenie?
BTW, to jest internet radiowy, ale chyba mozna go nazwac stacjonarnym.
Wczoraj jechalem na LTE i stabilnosc byla ok.
Czas reakcji tez bardzo dobry.
Tak jak pisalem, mam jedyna opcje radiowego netu 40Mb/1Mb za 127zl. Pingi rzeczywiscie sa zdecydowanie lepsze.
http://www.ptim.pl/dom/?page=PStructu...ture&id=35
Testowalem raptem jeden dzien, ale juz kiedys mnie moj provider wkurzal i musialem tez jechac na LTE.
Duzy problem mam z rozmowami VOIP na Lync z wspoldzieleniem ekranu. Wszystko sie wolno laduje.
Dzwonilem do tego PTIM i pytalem o oferte dla firm lacza asynchronicznego. Mozna indywidualnie ustawic transfer. Powiedzcie jaki z doswiadczenia powinienem wykupic sobie transfer(czy moze ten upload 1Mb bedzie ok?? W zasadzie jest to 4x wiecej niz mam do tej pory i jakos zyje).
W sieci mam:
4 Komputery
1 Tablet
1xNAS
1xXBMC
Pare telefonow.
Moge tez wykupic staly adres IP na co mam troche ochote zeby wyjsc w razie czego na swiat.

Połączony z 04 wrzesień 2014 11:11:13:

Cytat


za 30 zł nie widzę lepszej oferty.

Domestos,
A wiesz moze dlaczego Speedtest podaje mi pingi w zakresie 30-50 a jak biore
ping wp.pl -l 512
To sa w granicach 100-250?
 
jack78

Cytat

pkirylcz napisał(a):

A wiesz moze dlaczego Speedtest podaje mi pingi w zakresie 30-50 a jak biore
ping wp.pl -l 512
To sa w granicach 100-250?


Może powód taki jak w sieci radiowej w mojej okolicy.
Posiadają własny serwer na speedtest.net i wszystkie testy lecą po sieci lokalnej, a jak się na siłę wybierze inny serwer to już jest znacznie gorzej, bo wyjście na świat mają zawalone.
Sprawdź czy serwer spedtestu nie znajduje się u twojego operatora.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 18

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,553,021 unikalnych wizyt