06 Maja 2024 11:46:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [24]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.221.98.71
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Mocny NAS do małej firmy - jakie komponenty?
jimmy
Cześć
Potrzebuję złożyć mocnego NASa do małej firmy. Z parametrów to najbardziej odpowiadałby mi DS412+ ale 2,4 tys. za wersję bez dysków to cokolwiek za dużo. Pozostaje zatem złożenie sprzętu własnymi siłami. Dlatego mam prośbę o wskazanie jakie podzespoły będą najlepsze do tego celu.
Jeśli chodzi o wymagania to:
- obsługa 4 dysków po 2 TB każdy w raid 5/6 (najlepiej sprzętowo) - dyski 3,5 cala
- złącze 1Gbit (jakby miał 2x 1Gbit i dało by się je sparować to byłoby super choć są małe szanse że to będzie wykorzystywane).
- wydajność transferu danych zapis/odczyt powyżej 100 MB/s najlepiej wysycenie łącza 1GBit - kopiowane będą głównie duże pliki (obrazy VMware) - głównie przez sambę
- co do oprogramowania to będzie to Openmediavault chyba, że macie lepsze propozycje.
- czytanie datastore z VMware ESX/ESXi tzn. nie chcę stawiać datastore ESX na NAS tylko kopiować pliki obrazów VMWare z serwera ESXi na NAS. Opcjonalnie wchodzi w grę postawienie "sieciowego" datastore ESX na NAS i skopiowanie obrazów między datastore.
--EDIT
Zapomniałem dopisać - bardzo przydatne byłby przynajmniej jeden port USB 3.0 do wrzucania/zrzucania obrazów VMWare bezpośrednio.

Co do procesora i RAM to pewnie coś powyżej 1,5 GHZ i około 2-4 GB RAM ale najważniejsza jest wydajność przy kopiowaniu. Liczba użytkowników to nie więcej niż 5 jednocześnie. Łącznie kont będzie około 20-25.

Cenowo na sam sprzęt (płyta, procesor, ram, obudowa, zasilacz) chciałbym wydać do około 1 tys. zł - maksimum 1,5 tys.
Edytowany przez jimmy dnia 09-11-2012 12:31
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
moorgan
zerknij na hp n40l
Synology RT2600
DS215+
 
jimmy
Dzięki za odpowiedź.
Faktycznie wygląda obiecująco ale kosztuje prawie 1,5 tys., nie obsługuje sprzętowo RAID5 no i nie ma USB 3.0 (zapomniałem o tym dopisać).
Patrząc na sprzęty, które składa House to spodziewałem się, że da się złożyć coś wydajnego poniżej tysiaka.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
maglo18
Intel DQ77KB+ G540 + RAM+ zasilacz .
 
anonim747874734

Cytat

maglo18 napisał(a):

Intel DQ77KB+ G540 + RAM+ zasilacz .


o widzisz... Smile można ? można Smile
 
jimmy
Dzięki wielkie za te opcje - zaraz poczytam dokładniej. Co do kwoty wolałbym się w tym tysiaku zmniejszyć - jak się nie da to będzie drożej. Tak czy inaczej nawet 1,5 tysiąca vs 2,4 za ds-412+ jest myślę do przyjęcia. Na dyski muszę jeszcze uwzględnić kolejne 1,5 tys. więc robi się trochę sporo.

Im drożej wychodzi składak to tym bardziej szefostwo będzie skłaniać się do jakiejś tańszej wersji synology np. ds-411 a sprzętowo to mimo wszystko gorszy wybór.

Połączony z 09 listopad 2012 14:23:09:
Miodzio Panowie - płyta 680 zł do tego procek 175 zł, ram 2x4 GB 160 zł obudowa + zasilacz (200 zł?) - rzędu 1200 zł Jak dla mnie bomba. Ma wszystko co trzeba - usb 3.0 sprzętowy raid.
Teraz tylko muszę sprawdzić czy openmediavault na tym pójdzie.

A możecie polecić jakąś fajną obudowę z zasilaczem do tego (najchętniej czarną z dobrą wentylacją? Jakiej mocy powinien być zasilacz przy tej konfiguracji?
Edytowany przez jimmy dnia 09-11-2012 14:23
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
maglo18
Nie wiem czy dobrze doczytałeś ale ta płyta ma własne zasilanie i potrzebny jest zasilacz laptopowy.
Tu masz filmik z testu mojego zestawu z 2 x HDD i 1 x SSD. http://www.youtube.com/watch?v=HOCzCB...OCzCBK2Kjc
 
jimmy
Chyba właśnie nie doczytałem - tak samo jak z pamięciami RAM - tam są SODIMM na szczęście cenowo stoi tak samo.
Dzięki za zwrócenie uwagi.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
shibby
pytanie czy wbudowany zasilacz uciągnie 4x 2TB!!
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jimmy
@maglo - a czy wiesz może czy na tej płycie można zestawić raid 5 na wszystkich czterech dyskach naraz? Skoro są 2x SATAII i 2x SATA III to pewnie są to odrębne kontrolery
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
shibby
a mi sie wydaje ze mozna, z tym ze wszystkie spowolnią się do SATA2
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jimmy
Z tym spowolnieniem to się liczę - byleby działało sprawnie. Transfery rzędu 100-200 MB na sekundę nie powinny przekroczyć możliwości SATAII więc to nie problem - a więcej niż 1 czy dwa transfery równocześnie to będzie rzadkość.

Niestety stronka intela za wiele informacji w kwestii RAID nie wnosi a testów tej płyty jakoś nie mogę znaleźć.

To teraz muszę jeszcze znaleźć małą obudowę na 4 dyski i policzyć obciążenie zasilacza - może jakiś dużej mocy uda mi się kupić.

Jeszcze raz dzięki wielkie za podpowiedzi
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
shibby
rzuć okiem do manuala płyty głównej.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jimmy
W dokumentacji intelowej nie ma nic poza wskazaniem, że są 2x SATA II i 2x SATA III choć opis wskazuje, że oba interfejsy działają na tym samym kontrolerze Intela.
Co do zasilania to na szczęście płyta ma wejście również na wewnętrzny zasilacz więc będzie można podłączyć coś o większej mocy.

Dyski nie powinny zużyć więcej niż 10 W w czasie pracy + do maksimum 20 W na starcie - łącznie z zapasem 100 W. Do tego zasilanie komponentów płyty, USB i podobnych maksimum 110W. Czyli zasilacz wbudowany 250-300W powinien starczyć.


EDIT:
Po rozmowie z szefostwem padła propozycje zbudowania czegoś większego na jak największą liczbę dysków (teraz 4x 2 TB a w przyszłości pewnie 8 albo więcej). Czyli zapewne normalna obudowa ATX z płytą o dużej liczbie złącz SATA.

EDIT2:
Już widzę, że się nie bardzo da. Zazwyczaj płyty mają do 6 złącz sata ew. 6 na płycie + 2 na dodatkowym kontrolerze przez co nie postawię raida na wszystkich dyskach. No cóż - dwie bliźniacze płyty do tego intela mają po 6 sata i standard microatx
Edytowany przez jimmy dnia 12-11-2012 10:35
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
anonim747874734

Cytat

jimmy napisał(a):

EDIT:
Po rozmowie z szefostwem padła propozycje zbudowania czegoś większego na jak największą liczbę dysków (teraz 4x 2 TB a w przyszłości pewnie 8 albo więcej). Czyli zapewne normalna obudowa ATX z płytą o dużej liczbie złącz SATA.


w cenie czterodyskowego ds413 (nie +) możesz kupić 6 dyskowego netgear'a RNDU6000

http://sklep.fipro.pl/rndu6000/

Cytat

Procesor: Intel Atom Dual Core 1.66 GHz
Pamięć: 1 GB DDR2 SODIMM


i może lepiej zamiast budować peceta, kupić gotowe dedykowane rozwiązanie nas a wachlować potem rozmiarem dysków...
klecąc sobie nas samemu w sumie to cały czas będzie pecet z całym bagażem + i - Smile
skoro propzycja dotyczy "czegoś większego" to chyba przy założeniu ,że uwzględnia się też większy budżet Smile

ja dla przykładu mam 4 dyskowego QNAP'a TS-419U+ którego używam wyłacznie do backupów vmware'a i działa naprawdę dobrze pomimo ,że ma Marvell'a 2.0 GHz a nie atoma...
 
jimmy
Niestety budżet większy nie będzie - chodzi tylko o rezygnację z jak najmniejszego rozmiaru sprzętu na rzecz możliwości przyszłej rozbudowy o kolejne dyski. Gdyby budżet nie był ograniczeniem to kupilibyśmy ds412. A w tej półce cenowej to pozostał nam zakup ds411j, przy czym nie mam pewności czy da nam to wymaganą wydajność.

Nie wchodzi też w grę późniejsza wymiana dysków na większą pojemność. To ma być sprzęt, który posłuży bez żadnej rozbudowy przez przynajmniej 3 lata (6TB powinno wystarczyć jeśli chodzi o pojemność).

Znalazłem wreszcie obudowę mini itx na 4 dyski (CoolerMaster ELITE 120 ADVANCED) - 1 dysk trzeba będzie chyba wpiąć sankami do slotu na 5,25 cala.

EDIT
Przegapiłem jeszcze jedną opcję - ds411 (bez j) ma procek 1,6 GHz i 0,5 GB ram - a kosztuje 1700 zł. Może jeszcze ta opcja będzie do przyjęcia.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
lazik
Szkoda że nie patrzyłes na ibood bo 3 dni temu było Synology DS712 za 1240zł.
A teraz może: http://allegro.pl/phenom-x4-965-asrock-970-pro3-usb3-sata3-raid-gw-i2775834265.html
opis RAID:
- 6 x SATA3 6.0 Gb/s connectors, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5 and RAID 10), NCQ, AHCI and "Hot Plug" functions
 
jimmy
Właśnie od tego ibooda się zaczęło. Niestety potrzebuję czegoś na przynajmniej 4 dyski. Płyta fajna ale nie to już chyba wielkość ATX, poza tym nie ma zintegrowanej grafiki więc trzeba wrzucić jakąś choćby najprostszą kartę.

@House czy możesz się wypowiedzieć w kwestii instalacji OpenMediaVault - czy można go zainstalować na jednym z dysków będących w RAID? Jeśli wstawię tam 4 dyski po 2 TB to czy czy nie będę musiał jednego z tych dysków pozostawić poza RAIDem tak aby móc na nim zainstalować OMV?

Druga sprawa - na forum OMV jest bardzo mało informacji o wsparciu konkretnych platform (sterowniki, obsługa chipsetu itd). Czy można w jakiś sposób sprawdzić wsparcie dla danej płyty/procesora przed zakupem (poza samym zapytaniem na forum)? Przy FreeNAS piszą, że bazą jest FreeBSD więc można próbować w ten sposób sprawdzić kompatybilność.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
hermes-80
A może jakieś kontrolery RAID na PCIe?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
shibby
a RACK może być? Serwery rackowe z konkretnym sprzętowym raidem można kupić dość tanio.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,605,666 unikalnych wizyt