27 Kwietnia 2024 15:30:13
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Super Сasual Dating...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [2]
· Super Сasual Dat... [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.142.53.68
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
HE Tunnel Broker - IPv6 dla każdego
shibby
Oto krótki poradnik konfiguracji protokołu IPv6 na tomato z wykorzystaniem tunelu do Hurricane Electric.

Krok 1 - Pingowanie

Mysimy zezwolić na rządania ICMP od strony WAN. Logujemy się na router i w zakładce Advanced -> Firewall -> zaznaczamy opcję "Respond to ICMP ping".

openlinksys.info/images//ipv6/ipv6-ping.png

Jeżeli nie chcemy zezwalać pingowania naszego adresy dla wszystkich to zamiast włączać tą opcję można wpisać do skryptu firewall linijkę:

Cytat

iptables -A INPUT -s 66.220.2.74 -p icmp -j ACCEPT


Zezwolimy w ten sposów na ping tylko jednemu hostowi.

Jeżeli posiadamy stały adres ip to po pomyślnym konfigurowaniu tunelu opcję tą można wyłączyć. Osobiście mam ją cały czas włączoną.


Krok 2 - Rejestracja

Wchodzimy na stronę http://tunnelbroker.net/ i klikamy w Register w celu założenia konta. Następnie po zalogowaniu z lewego menu wybieramy Create Regular Tunnel. Wybieramy serwer, do którego chcemy tworzyć tunel. Najlepiej wybrać najbliższy nam, czyli w przypadku Polski będzie to Warsaw, PL.

Tak przedstawia się podsumowanie u mnie:
openlinksys.info/images//ipv6/ipv6-he.png


Krok 3 - Konfiguracja Tomato

Oczywiście potrzebujemy tomato z wbudowaną obsługą protokołu IPv6. Przechodzimy do zakładki Basic -> IPv6. Wybieramy 6in4 Static Tunnel i :
- w polu Assigned / Routed Prefix wpisumey wartość z HE - Routed /64: (bez prefixu czyli bez /64)
- w polu Prefix Length wpisujemy długość prefixu a więc 64
- Router Ipv6 Address wybieramy Default i powinien nam z automatu wskoczyć adres identycznym jak w HE - Server IPv6 Address
- w polu Static DNS przepisujemy wartość z HE - Anycasted IPv6 Caching Nameserver
- zaznaczamy Enable Router Advertisements
- w polu Tunnel Remote Endpoint (IPv4 Address) wpisujemy wartość z HE - Server IPv4 Address
- w polu Tunnel Client IPv6 Address wpisujemy przydzielony nam adres IPv6, który znajdziemy w HE - Client IPv6 Address, łamane na prefix czyli 64
- Tunnel MTU może pozostać bez zmian czyli 0, ew zmienić na 1472
- Tunnel TTL zostawiamy domyślne 255

Pomocny schemat zapożyczony z http://troywitthoeft.com:
troywitthoeft.com/wp-content/uploads/2012/02/IPv6-HE-to-Tomato.png

Tak to wygłada u mnie:
openlinksys.info/images//ipv6/ipv6-tomato.png

Zapisujemy zmiany i przechodzimy wchodzmy na stronę http://test-ipv6.com/ i sprawdzamy czy IPv6 nam działa. Jeżeli mamy wynik pomyślny możemy sobie pogratulować.

Uwieńczeniem naszej pracy jest odpowiednia informacja na zakładce Status -> Overview


Krok 4 - DynDNS (opcja)

Ktok ten wykonujemy tylko gdy posiadamy łącze ze zmiennym IP. Osoby posiadające stały adres IP tego kroku nie wykonują.

W menu Tomato wybieramy Basic -> DDNS. W pierwszym wolnym serwisie wybieramy HE.net IPv6 Tunnel Broker a następnie:
- w polu User ID wpisujemy nasz identyfikator, który znajdziemy na HE -> Main Menu -> User ID
- w polu Password podajemy oczywiście nasze hasło do HE
- w polu Global Tunnel ID wpisujemy identyfikator tunelu, który znajdziemy w HE - Tunnel ID
- zaznaczamy Force next update i zapisujemy

Dostaniecie prawdopodobnie komunikat "Unkown response" ale nie przejmujcie się tym. IP zostanie zaktualizowanie i tunel będzie działał.


Uwaga na koniec

IPv6 na chwilę obecną działa tylko dla br0. Pracuję nad rozwiązaniem tego problemu.


Pozdrawiam
Edytowany przez shibby dnia 12-07-2012 12:20
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mieszk3

Cytat

shibby napisał(a):

Niektórzy podają, że po pomyślnym skonfigurowaniu tunelu opcję tą można wyłączyć. Osobiście nie sprawdzałem i mam ją cały czas włączoną.

U mnie wylaczenie pingowania skutkowalo niedzialajacym tunelem po zmianie mojego IPv4 (mam internet z kablowki bez stalego IP).
Asus RT-AC66U + FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
 
shibby
kolega @przemasisko pisał, że mu działa. Mniemam, więc że ma stałe ip.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
przemasisko
Potwierdzam, mam stałe IP więc pewnie dlatego trzeba opcję odpowiadania na icmp od strony WANu zostawić w przypadku dynamicznego IP od dostawcy.
 
shibby
poprawiłem

Cytat

Jeżeli posiadamy stały adres ip to po pomyślnym konfigurowaniu tunelu opcję tą można wyłączyć. Osobiście mam ją cały czas włączoną.

Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
majkel152
sorki że tak nie na temat ale czy w nowym tomato jest ta skórka z asusa ? spodobała mi się bardziuchno
nie znam się na tym ^^

kupię coś fajnego
sieć domowa:
router z pfsense https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png, jakieś dziwne urządzenia , ups, światłowody, apeki i działa miło Smile
 
kille72
Jest od v. 093.

i48.tinypic.com/5n6wqp.png
 
shibby
z sixxsem czytam ze sa problemy, bo tomato nie wspiera go.

tu wiecej info i (chyba) rozwiazanie.
http://tomatousb.org/forum/t-362498/
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
rsh
@shibby co do problemu z "Unknown response" to tutaj: http://openlinksys.info/forum/viewthr...ost_105153 zaproponowałem rozwiązanie, które powinno załatwić sprawę.
 
shibby
tak widzialem to ale nie dokonca rozumiem jak tego uzyc Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
rsh
Już tłumaczę w takim razie :)

Tak pokrótce funkcja "update_heipv6tb" (linie 1407-1470) powinna wyglądać mniej więcej tak jak na końcu tego posta. Poprawiłem także komentarz, bo zmieniła się nazwa jednego parametru. Co prawda "ipv4b" dalej działa, ale HE zaleca podawać to jako "ip":

Cytat


IPV4ADDR: Your IPv4 endpoint. Set to AUTO to determine your IP based on the IP you requested this page from. Previously passed as ipv4b


Niestety nie mam jak sprawdzić co dostajemy w odpowiedzi, gdy nasze IP się zmieni. Kiedyś było to "Your tunnel endpoint has been updated to: X.X.X.X" i sprawdzamy (linia 1443) czy odpowiedź zawiera "has been updated". Ciężko powiedzieć czy jest tak dalej.

Czy ktoś ze zmiennym IP mógłby sprawdzić co dostanie w przeglądarce po wejściu na poniższą stronę?



https://ipv4.tunnelbroker.net/ipv4_end.php?ip=IPV4ADDR&pass=MD5PASS&apikey=USERID&tid=TUNNELID


IPV4ADDR = Twój publiczny IP (musi być różny od tego, który mamy podpięty w tej chwili do panelu Tunnelbroker-a)
MD5PASS = Hash MD5 hasła do Tunnelbroker-a. Najprościej w konsoli wykonać polecenie "echo -n moje_haslo | md5sum" (bez cudzysłowów) i wkleić ciąg znaków z wyjścia w miejsce tego parametru (uwaga: hash to tylko początkowy ciąg znaków, bez tych spacji i myślnika na końcu)
USERID = Identyfikator użytkownika, ten sam który podajemy w User ID w DDNS
TUNNELID = Identyfikator tunelu, zawartość pola Global Tunnel ID z zakładki DDNS

Poniżej poprawiony fragment kodu:

Cytat

/*

HE.net IPv6 TunnelBroker
https://ipv4.tunnelbroker.net/ipv4_end.php?ip=$IPV4ADDR&pass=$MD5PASS&user_id=$USERID&tunnel_id=$GTUNID

---

"HTTP/1.1 200 OK
...

Good responses:
+OK: Tunnel endpoint updated to: XXX.XXX.XXX.XXX
-ERROR: This tunnel is already associated with this IP address. Please try and limit your updates to IP changes.
Bad responses:
-ERROR: Tunnel not found
-ERROR: Invalid API key or password
-ERROR: IP is not in a valid format
-ERROR: Missing parameter(s).
-ERROR: IP is not ICMP pingable. Please make sure ICMP is not blocked. If you are blocking ICMP, please allow 66.220.2.74 through your firewall.
-ERROR: IP is blocked. (RFC1918 Private Address Space)

*/
static void update_heipv6tb(void)
{
int r;
char *body;
char query[2048];

// +opt +opt +opt
sprintf(query, "/ipv4_end.php?pass=%s&user_id=%s&tunnel_id=%s",
md5_string(get_option_required("pass")),
get_option_required("user"),
get_option_required("host"));

// +opt
append_addr_option(query, "&ip=%s");

r = wget(1, 0, "ipv4.tunnelbroker.net", query, NULL, 0, &body);
if (r == 200) {
if ((strstr(body, "endpoint updated to") != NULL) || (strstr(body, "is already associated") != NULL)) {
success();
}
if (strstr(body, "Invalid API key or password") != NULL) {
error(M_INVALID_AUTH);
}
if (strstr(body, "Tunnel not found") != NULL) {
error(M_INVALID_PARAM__S, "Tunnel ID");
}
if (strstr(body, "IP is not in a valid format") != NULL) {
error(M_INVALID_PARAM__S, "IPv4 endpoint");
}

error(M_UNKNOWN_RESPONSE__D, -1);
}

error(M_UNKNOWN_ERROR__D, r);
}

Edytowany przez shibby dnia 31-07-2012 21:31
 
Pirek
1. Czy ktoś ze zmiennym IP mógłby sprawdzić co dostanie w przeglądarce po wejściu na poniższą stronę?
Wynik:
-ERROR: Tunnel not found

2. W zakładce DDNS- Dynamic DNS 1 po zapisaniu przez SAVE Force next update jest nie zaznaczone

3. Czy to są poprawne wyniki testu
Pirek załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Edytowany przez Pirek dnia 16-07-2012 11:05
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
rsh
@Pirek

1) Nie do końca o to mi chodziło Wink Ten komunikat mówi, że podałeś zły id tunelu. Cała procedura wygląda następująco:

1) Wyłącz DDNS dla HE.net
2) Spróbuj wejść na podany przeze mnie URL (z Twoimi danymi oczywiście). Powinieneś dostać w odpowiedzi: "-ERROR: This tunnel is already associated with this IP address. Please try and limit your updates to IP changes."
3) Rozłącz Twoje połączenie z internetem
4) Połącz ponownie, jeżeli masz dynamiczne IP powinieneś dostać nowe
5) Wejdź ten sam link co w punkcie nr 2. Powinieneś dostać odpowiedź w stylu: "Your tunnel endpoint has been updated to: X.X.X.X". Dokładnie odpowiedzi z tego punktu szukam.
6) Włącz DDNS dla HE.net
 
Pirek
1. link ze starym IP

-ERROR: This tunnel is already associated with this IP address. Please try and limit your updates to IP changes.


2. link z nowym IP

+OK: Tunnel endpoint updated to: XXX.XXX.XXX.XXX
Asus RT-N16 [B4] Tomato v1.28 K26 USB K26 123 EN-AIO
 
rsh
@Pirek
Dzięki! O to mi chodziło.

@shibby
Myślę, że mój kod z postu wyżej (już po wszystkich poprawkach) jest gotowy do wrzucenia do repo i testów.
 
shibby
odezwij się proszę do mnie na pw. Skompiluje ci wersje testową i sprawdzisz czy jest ok.

Połączony z 02 sierpień 2012 12:47:49:
kto używa DDNS dla HE? Podesłałbym poprawione tomato by sprawdzic czy komunikaty sa juz poprawne.
Edytowany przez shibby dnia 02-08-2012 12:47
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mieszk3
Ja uzywam, mozesz mi podeslac wersje dla wnr3500l v1 tor-vpn.
Asus RT-AC66U + FreshTomato Firmware 2020.2 MIPSR2 K26AC USB AIO-64K
 
izynek
Tunel działa pięknie,ale w BWlimiterze ,niestety nie można przychamować tego co idzie po ipv6.
 
lazik
"IPv6 connections work, but connections using DNS names do not use IPv6. For some reason, your browser or your OS is not doing IPv6 DNS 'AAAA' lookups. "
O co w tym chodzi? reszta testów jest OK, tylko z tym dnsem nie tak.

Połączony z 08 listopad 2013 08:35:58:
Oj coś mocno się pozmieniało w tunnelbrokerze lub Tomato, bo coś nie chce mi zaskoczyć ipv6. Na 100% ubyła opcja Enable Router Advertisements, ale czy to może być prolem? Dodatkowo trzeba uważać bo Routed /64 i opcja Default pod Router IPv6 Address na Tomato zwróci błedny adres ip - trzeba wpisywać z palca.
Edytowany przez lazik dnia 08-11-2013 08:35
 
belliash
@shibby: A nie mozna do AIO dolaczyc aiccu, tak aby mozna bylo korzystac bezbolesnie z sixxs?
Linksys WRT1900AC: OpenWrt 19.07.2
Jetway JC390F841AA34B: OpenWrt 19.07.2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 20

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,405,563 unikalnych wizyt