26 Kwietnia 2024 03:33:30
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.47.253
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Serwer na Windowsie - co polecacie ?
raq
Witam.

Muszę kupić lub złożyć serwer danych, który będzie używany przede wszystkim jako serwer do programu Optima i archiwizacji danych.

Optima działa tylko na Windowsie i tutaj jest pytanie pierwsze, jakiego wybrać ? Server, 7 czy XP ?

A teraz główne pytanie, co kupić lub złożyć ?, na pewno serwer musi mieć dyski połączone w RAID.
Dobrze by było, gdyby był cichy i nie zużywał dużo prądu.

Co możecie mi doradzić ?

Pozdrawiam
 
bynio
Win XP wystarczy. A na serwer polecam HP Microserver N36L. Włożysz 4 (5) dysków do niego, bierze 30-50W w idle zależnie od ilości dysków. Tylko musisz trafić na moment. Normalnie są dostępnie po ok 700 zł, są w wyszukiwarkach i sporo ich się pojawia za te pieniądze i można je normalnie kupić i nagle 2 dni później ani widu, ani słychu po nich, zostają oferty po 900-1300 zł. I tak było np w tym tygodniu, w poniedziałek były po 680 na skąpcu czy ceneo, dziś najtańszy to 899.
Edytowany przez bynio dnia 22-06-2012 07:07
 
shibby
ma byc tower czy rackowy?
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
bynio
Rack i cisza raczej się wykluczają... chyba że składak, ale dawanie ponad 500 zł za samą obudowę mija się nieco z celem przy tym zastosowaniu.
 
raq
bynnio - nie potrzebuję aż tylu dysków, 2 w zupełności wystarczą;
shibby - rack odpada, bo nie ma sensu inwestować w szafę, tower też raczej nie ma sensu, bo chcę wsadzić tylko 2 dyski.

Co do ciszy, to nie musi być to ultra silent, po prostu nie chcę, by chodził jak odkurzacz Smile

Jakie polecacie jeszcze dyski do RAID ?

Dzięki za zainteresowanie tematem.
 
bynio
Wsadzasz 2 i masz 2 Smile Za tą cenę trudno o inny wybór, tym bardziej że jesteś niejako "przywiązany" do x86. Możesz coś złożyć na atomie, czy jakimś Ix, ale i tak nie wyjdzie to taniej - szczególnie uwzględniając praktyczną i cichą obudowę z kieszeniami na HDD.

Ja używam do serwera storage Barracudy ES2, stara seria, ale niezawodne i wydajne, a do tego z 5-letnią gwarancją jeszcze kupiłem. Teraz to chyba dowolne dyski, nie ma pewniejszych i gorszych, może coś w kierunku SSD + HDD na kopie? Bazę optimy na SSD a codzienne kopie na HDD. Wygoda pracy na optimie się zwiększy, a backup na hdd będzie zabezpieczeniem. W tym hp microserver dostajesz już szybki dysk 250gb w komplecie.
Edytowany przez bynio dnia 22-06-2012 11:00
 
raq
Sprawdzałem właśnie na stronie HP i tam opłaca się tylko kupić wersje podstawową i później samemu wymienić to, co nam potrzebne.

Co do dysków, to najpierw chciałem z nich utworzyć macierz RAID ale teraz myślę, ze Twoja opcja z SSD-kiem jest bardziej wydajna, szczególnie, że głównym zastosowaniem serwera będzie Optima z której korzystają przede wszystkim 2 osoby.

Co zestawu podstawowego musiał bym dokupić właśnie dysk SSD, ram wymienić na minimum 2x1GB (Optima niestety trochę szama) i dokupić jakiegoś OS-a.
 
bynio
Mi na starym już ML110 z 1GB ram pracuje 8 użyszkodników po sieci więc i u Ciebie też da radę. A co do ram-u - włożona tam jest kość ECC, niemniej jednak bez problemu ten serwerek łyka do 8GB non-ECC - są dużo tańsze.
 
shibby
mamy troche inne pojecie slowa "serwer" Wink Serwery od DELLa z dyskami SAS mozna kupic naprawde tanio

http://allegro.pl/dell-840-3-0-ghz-dc...90714.html

Ja kupilem ostatnio taki
http://allegro.pl/dell-1950-2x-dualco...88915.html

Cytat

rack odpada, bo nie ma sensu inwestować w szafę,


a o szafach rackowych z IKEI nie słyszałeś? Grin
http://wiki.eth-0.nl/index.php/LackRack
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
bynio
Wcale nie inne, tylko na co innego zwracamy uwagę. Serwery które podałeś - owszem - są ok, ale po pierwsze są głośne, prądożerne co dziś jest dość istotne, używają nietypowych i drogich rozwiązań dyskowych, i ogólnie odstają wydajnościowo on nowych konstrukcji (podejrzewam że wydajność tego hp microserver będzie co najmniej zbliżona do tych które podałeś).
Edytowany przez bynio dnia 22-06-2012 12:09
 
buniaczek

Cytat

shibby napisał(a):

Cytat

rack odpada, bo nie ma sensu inwestować w szafę,


a o szafach rackowych z IKEI nie słyszałeś? Grin
http://wiki.eth-0.nl/index.php/LackRack


Genialne LACKRACK! Grin
You made my day! Smile

PS. U chłopaków z AMSO można czasem coś ciekawego upolować - parę razy kupiłem u nich rożne rzeczy i jestem zadowolony
-------------------------
Netgear WNR3500L || Tomato-K26USB-1.28 RT5x MIPSR2 101V Big-VPN ||
Asus RT-N56U || Asus firmware 3.0.0.3.135 - wygrania w konkursie na openlinksys.info||
[b]Asus RT-N10U v.B1 [small]
 
raq
shibby teraz to mnie zabiłeś , ciekawe rozwiązanie, jeść obiad na serwerze przyjmuje nowego znaczenia Grin

Co do sprzętu, to chyba wybiorę nowy, tak jak pisze bynio, to nie będzie typowy serwer obsługujący miliony połączeń i wykonujący miliardy obliczeń Wink, docelowo używać będą go 2 osoby w przyszłości może jeszcze ktoś do nich dołączy.

Wcześniej chciałem wykorzystać serwer także jako rejestrator, ale jest mi to już zbędne.

Co do poboru mocy, to w moim przypadku raczej nie chodzi o koszt energii co o wydajność na zasilaniu awaryjnym. Firma w której serwer będzie stał jest w ciągłej przebudowie(dostawianie maszyn,częściowa wymiana instalacji itd.), więc często jest wyłączany prąc a i w ostatnim czasie burze w mojej okolicy się nasiliły i co kilka dni zdarzają się sekundowe braki prądu powodujące rozłączenie wszystkiego co nie jest podłączone do UPS-ów.

Co do ilości ram, to wg. specyfikacji optimy serwer powinien mieć minimum 2GB, wiadomo w praktyce potrzebne będzie mniej, ale po co za rok/dwa bawić się w dokładanie Smile

Jak by ktoś jeszcze miał jakieś propozycje to zapraszam do wypowiadania się Smile
 
bynio
No, ja jestem trochę na della obecnie "cięty". Swego czasu kupiłem do firmy w której pracuję mnóstwo sprzętu właśnie della. Głównie optiplexy gx, później komputery all-in-one vostro. Równolegle kupowałem HP (zależnie co znalazłem z 3-letnią gwarancją nbd on-site). I o ile optiplexy wszystkie się już rozpadły - strzelały mostki południowe bądź gubi ustawienia biosu pow wyłączeniu zasilania (to nie bateryjka), vostro też zaliczył zgon płyty gł, na szczęście na gwarancji o tyle z HP nie miałem jeszcze żadnego problemu a powoli zaczynają się już kończyć gwarancje. Działają po 8 godzin 5 dni w tygodniu.
 
raq
Co do Della to kupiłem pół roku temu laptopa, wszyscy mi go polecali i teraz szczerze mówiąc jestem średnio zadowolony.
Mam Vostro 3550 z bateria 9-komorową, wg. specyfikacji i użytkowników miał trzymać przy normalnym użytkowaniu 6h, obecnie jest ciężko osiągnąć 4h ;/ następną rzeczą jest to, że laptop lubi się grzać - w miejscu gdzie jest grafika, napis Vostro pod klawiaturą jest już niewidzialny, dysk twardy przy lekkim ruszeniu laptopa piszczy, klawiatura w prawym dole jest źle spasowana, wraz z naciśnięciem strzałem rusza się ;/

Niestety trochę się zawiodłem na tej marce, jak tylko skończy się sesja Dell leci do serwisu. Wróć, serwis leci do mnie ;d

Połączony z 23 czerwiec 2012 16:25:11:
Poczytałem trochę na temat dysków SSD i wiele osób odradza to rozwiązanie do serwerów pracujących 24/7, więc już sam nie wiem ;/

Co do serwera HP-ka to poluję na jakąś okazję, bo na pewno go kupię Smile
Edytowany przez raq dnia 23-06-2012 16:25
 
bynio
No tak, ssd nie nadaje się na dane które mają rozmiar bliski pojemności dysku i przy tym często się zmieniają (np dysk systemowy). Niemniej jednak w przypadku baz danych (w optimie możesz te bazy przenosić) to większych przeciwskazań nie ma. Ważne aby ilość danych nie przekraczała ok. połowy wielkości dysku - aby kontroler miał miejsce na rozkładanie zapisów, a tym samym na równomierne rozkładanie zużycia pamięci użytych w dysku ssd. Nie wiem jak duże masz bazy - u mnie mają one łącznie kilka GB - dysk 32GB za ok 300 zł byłby ok.
 
raq
Co do baz dancyh, to nie są one duże. Na ssd-ku postawię system + optime + kilka dodatków serwerowych. Ja się rozglądnę za jakimś 64GB Smile
 
anonim747874734

Cytat

bynio napisał(a):

No, ja jestem trochę na della obecnie "cięty". Swego czasu kupiłem do firmy w której pracuję mnóstwo sprzętu właśnie della. Głównie optiplexy gx, później komputery all-in-one vostro. Równolegle kupowałem HP (zależnie co znalazłem z 3-letnią gwarancją nbd on-site). I o ile optiplexy wszystkie się już rozpadły - strzelały mostki południowe bądź gubi ustawienia biosu pow wyłączeniu zasilania (to nie bateryjka), vostro też zaliczył zgon płyty gł, na szczęście na gwarancji o tyle z HP nie miałem jeszcze żadnego problemu a powoli zaczynają się już kończyć gwarancje. Działają po 8 godzin 5 dni w tygodniu.


ja sprzet della kupuje od lat i nie dla marki a serwisu.kiedys getronix/css a teraz kapschpsuc sie psuje jak kazdy inny ale serwis ma bardzo dobry.mam kilka serwerow fujitsu-siemens i przy nich trzeba sie modlic aby nie padly bo support to porazka...
 
bynio
Owe optiplexy padały już po gwarancji (miały po 5-6 lat). Fakt że na gwarancji nic się z nimi nie działo poza wspomnianym vostro. Niemniej jednak niesmak pozostaje - komputery nie były tanie i sądziłem że pożyją dłużej od składaków....
 
raq
Bynio czym różni się N36L od N40L? czy opłaca się dopłacać do N40L ?
 
bynio
W zasadzie to nieco lepszym CPU i chyba w standardzie dają 2GB ramu zamiast 1 w N36. Osobiście uważam że nie warto, choć nie miałem styczności z N40 i nie wiem czy szybszy CPU wnosi coś do wygody/responsywności/wydajności ogólnej tego sprzętu. Ten co jest w N36 jest zupełnie wystarczający, ludzie na tym robią środowiska do wirtualizacji i przy niezbyt wymagających systemach-gościach dają radę.

Jeżeli ktoś zechce to mogę zrobić testy wydajnościowe N36L. OS Debian x64, proszę nazwę pakietu do instalacji i dokładną składnię polecenia, wkleję wyniki.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 13

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,349,660 unikalnych wizyt