02 Maja 2024 23:26:51
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.22.242.141
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: DYSKI SIECIOWE :: » Rozwiązanie dedykowane
 Drukuj wątek
iBOOD NAS Zyxel NSA310 za 164,95 zł
ava3

Cytat

szubiel napisał(a):

Witam, Mam problem z nowym laptopem (lenovo z710). Otóż system operacyjny (win 8.1) nie widzi niczego w sieci. Ani Starego komputera z win 7, ani dysku sieciowego NSA310.
Czy ktoś się już z tym spotkał? Jak można temu zaradzić?


Witam
sprawdź czy Ci nie blokuje program antywirusowy Wink
 
oscyp
na sofcie 4.50 dysk usypiał się bezbłędnie, a na 4.70 niestety nie... sprawdzając zmienione pliki w ostatnim czasie widzę, że ciągle zmieniany jest:

/etc/cups/certs

co to i jak temu zapobiec?
 
szubiel

Cytat

ava3 napisał(a):
Witam
sprawdź czy Ci nie blokuje program antywirusowy Wink

Już sobie z tym poradziłem. Nie była to wina programu antywirusowego, a prawdopodobnie ustawień sieci w win8.1. Trochę czasu zajęło znalezienie mi odpowiedniej opcji w nowym systemie. Poniżej screen, opcja zaznaczona na czerwono była wyłączona, po jej włączeniu sieć stała się widoczna w nowym laptopie.
http://zapodaj.net/6fb47cbcab1c7.jpg.html
HUAWEI B525S (T-mobile)
NETGEAR WNR3500L v2 (Tomato 140 by Shibby)
ASUS RT-N12 D1 (Tomato 140 by Shibby) + TFA Wheather Hub
ZyXEL NSA310
 
oscyp
omg... to ja chyba poczekam na Win9...

a wracając do mojego problemu - domyślam się, że jakieś programy / usługi powodują wybudzanie dysku, ale o ile w sofcie 4.50 znalazłem winowajcę (był to pakiet S.M.A.R.T.) i dysk usypiał się do czasu gdy rzeczywiście ja go chciałem użyć, to jednak na sofcie 4.70 usypia się i wybudza w kółko...

będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu przyczyny
 
szubiel
U mnie przed aktualizacją do 4.7 Transmission powodował natychmiastowe włączenie dysku zaraz po jego uśpieniu przez NAS'a. Zrezygnowałem z tego dobrodziejstwa i problem znikł.

Pamiętaj, że bardzo czeto wybudzenie komputera ze stanu hibernacji, uśpienia, czy też po prostu włączenie go powoduje nasłuch sieci - co za tym idzie uruchomienie dysku sieciowego.

Jeżeli korzystasz z zasobów NAS'a za pomocą tabletu, smartfona to weź pod uwagę, że aplikacje te mogą nie zawsze się wyłączać (szczególnie na Androidzie) i będą powodować ponowne wybudzanie dysku sieciowego.
HUAWEI B525S (T-mobile)
NETGEAR WNR3500L v2 (Tomato 140 by Shibby)
ASUS RT-N12 D1 (Tomato 140 by Shibby) + TFA Wheather Hub
ZyXEL NSA310
 
oscyp
Nie korzystam z zasobów NAS-a z tabletów czy telefonów, nic co mogło by korzystać bez mojej wiedzy czy tam w tle.

"Nasłuch sieci" jak piszesz jest dla mnie określeniem bardzo nieprecyzyjnym a na pewno nie wystarczającym do wybudzania dysku. Na sofcie 4.50 mogłem nawet klikać po udziałach w eksploratorze Win i dysk był uśpiony (póki operacje ograniczały się do przechodzenia przez katalogi), wybudzał się dopiero gdy rzeczywiście kliknąłem jakiś plik do odczytu. Działało to rewelacyjnie - większość czasu dysk spał i był ruszany tylko gdy rzeczywiście był potrzebny.

Po zmianie softu na 4.70 wybudza się i usypia w kółko. Wyłączyłem już dosłownie wszystkie usługi, serwery, pakiety itp celem znalezienia winowajcy - dalej to samo. Musi być przecież jakaś przyczyna.

Niestety nie jestem specem ze środowiska linuxowego dlatego liczę, że lepsi w tej dziedzinie pomogą mi ustalić przyczynę ciągłego wybudzania. Liczę na Was! Smile
 
SzalonyPtak
Dziś troszkę pokombinowałem i zainstalowałem na czystym V4.70 z czystym dyskiem pakiet FFP.
Mam nadzieje że opisze to w miare zrozumiale Smile

Skasowałem wszystkie pliki z /admin/zy-pkgs/

Wszedłem na ftp://ftp.zyxel-tech.de/NSA310/4.70/z....70/zypkg/
Pobrałem wszystkie pliki i wrzucamy do katalogu /admin/zy-pkgs/

Następnie wszedłem na ftp://ftp.zyxel-tech.de/NSA310/4.70/z...g_02012014 i pobrałem plik "ZYPKGS" i skopiowałem do /admin/zy-pkgs/

Edycja pliku "web_prefex" .Kasujemy wpis "ftp://ftp.zyxel-tech.de/" i zastępujemy wpisem: smb://nsa310/admin/zy-pkgs/

Następnie "Pobierz listę z internetu" i wszystkie pakiety łacznie z ffp sie ukazały Smile
 
lulo
No tak - to nic nie zmienia w kwestii zasadniczej - musisz ręcznie aktualizować zawartość. Wszak wskazana ścieżka jest lokalna i nie ma w niej zmian na bieżąco, czyli z serwera autora oprogramowania. Niby rozwiązuje to problem ale tylko doraźnie w sensie widzenia i zarządzania apkami, ale tylko dostępnymi lokalnie.
Smile
 
SzalonyPtak
Nie koniecznie. Podmieniasy plik web_prefex i znowu masz wszystkie pakiety od Zyxela. Znika z listy do pobraniu FFP ale jest juz zainstalowany i działa mi SSH itd...
Głównie założenie miało zainstalowac FFP na czystym NSA310 z softem V4.70
Edytowany przez SzalonyPtak dnia 25-06-2014 13:08
 
crasher

Cytat

oscyp napisał(a):

na sofcie 4.50 dysk usypiał się bezbłędnie, a na 4.70 niestety nie... sprawdzając zmienione pliki w ostatnim czasie widzę, że ciągle zmieniany jest:

/etc/cups/certs

co to i jak temu zapobiec?


Już wcześniej o tym pisałem, że mam ten sam problem. Rozwiązało go wyłączenie usługi polkast - przynajmniej u mnie... dysk się wyłącza a dioda ładnie miga, że "śpi" (taki dodatek w nowym sofcie)
 
oscyp
na liście pakietów przy pozycji Polkast mam "nie zainstalowano" :/
 
SzalonyPtak
Mi osobiście nie udało sie uspać dysku na 4.70.
Jedynie jak wyjmę wtyczkę z prądu Smile

Przy okazji zapytam. Próbował kto odpalić kamerę po USB na 310 ?
Znalazłem kamere i tutka jak to zrobić. Może jutro sie za to zabiorę.
Edytowany przez SzalonyPtak dnia 27-06-2014 10:46
 
lulo

Cytat

SzalonyPtak napisał(a):

Nie koniecznie. Podmieniasy plik web_prefex i znowu masz wszystkie pakiety od Zyxela. Znika z listy do pobraniu FFP ale jest juz zainstalowany i działa mi SSH itd...
Głównie założenie miało zainstalować FFP na czystym NSA310 z softem V4.70


No właśnie w tym rzecz - po prostu nie wiedzieć czemu autor nagle wycofał się z prawidłowego web_prefix - wszak pakiety w danej ścieżce są. Takie ręczne przełączanie/edytowanie tego pliku w ogóle przeczy idei normalnych updejtów. No wiem - jakieś rozwiązanie to jest - lecz to jeszcze nie to.
SmileWink
Ja generalnie zaktualizowałem z wcześniejszej wersji i też został działający FFP. W przypadku jakichkolwiek zmian w pakietach (a i tak nie ma pewności, że w tej samej wersji pakietów nie nastąpią jakieś zmiany dostosowujące do ewentualnie nowszych OFW - w końcu po to jest data pakietu i suma kontrolna by to wyłapać - ale czy na prawdę trzeba się w to bawić ręcznie ?) czeka nas sporo zabawy ręcznie - można zapomnieć o wygodnej i prostej aktualizacji z web-gui tego co trzeba/chcemy/musimy.
Edytowany przez lulo dnia 29-06-2014 23:20
 
ava3
Witam
jest nowa aktualizacja NSA310 -
V4.70(AFK.1)
 
oscyp
jakieś uber-różnice w stosunku do AFK0?
 
SzalonyPtak
Mi na V4.70(AFK.1) nadal nie sypia dysk. Chyba nabawił się bezsennosci Smile
 
oscyp
Natknąłem się na coś takiego:

http://wiki.qnap.com/w/index.php?titl...setlang=pl

może dało by radę przerobić ten skrypt aby znaleźć winowajcę na ZyXel'u?

Połączony z 30 czerwiec 2014 23:36:40:
znalazłem chyba winowajcę


kjournald2(1675): WRITE block 486928664 on md0
pdflush(172): WRITE block 1266 on sdb1
pdflush(172): WRITE block 239079496 on md0


i co chwila pojawiają się wpisy kjournald2 i pdflush... w chwili kiedy dysk się budzi.

Ok, a teraz co z tym zrobić, żeby spał spokojnie?
Edytowany przez oscyp dnia 30-06-2014 23:36
 
crasher
Wgrałem zdalnie nowy soft V4.70(AFK.1 na razie różnic nie widzę, być może pakiety są po aktualizowane. Nie pamiętam czy było googledrive, bo teraz jest w pakietach
 
paramount
Witam szanowne grono.

Odnośnie usypiania modelu NSA310-V4.70(AFK.1) to problem rozwiązałem wyłączając Dropboxa i lampka już ładnie miga.
 
oscyp
masz na myśli tylko to:

i.imgur.com/z1e8U57.jpg

?

jeśli tak - to u mnie to nie pomaga

Tak jak pisałem wyżej - procesy kjournald2 i pdflush piszą po dysku przez co się nie usypia. Wyczytałem, że jeden jest od systemu plików samego w sobie, a drugi od czyszczenia pamięci... tylko jak to skonfigurować aby się tak nie zachowywało?

A czy ludzie którym dysk się usypia mogliby sprawdzić jaki mają system plików? u mnie to ext4
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 16

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,523,581 unikalnych wizyt