29 Kwietnia 2024 14:27:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.145.105.105
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaki router z gigabit lan + tomato?
radzio
Hej,

Jestem nowy na forum, ale od znajomego słyszałem, że tutaj dowiem się wszystkiego na temat routerów dostępnych na rynku. Obecnie stoję przed zadaniem zakupu routera.

Interesuje mnie modele, które:
1) mają gigabitowego LANa
2) możliwość instalacji tomato (i to tomato działa stabilnie)
3) wifi standardu N
4) można na nich odpalić VPN z tomato

Opcjonalne i mile widziane opcje:
1) port usb do podłączenia dysku/drukarki
2) możliwość odpalenia torrenta i ściągania na dysk podpięty do routera
3) wifi 5ghz działające równocześnie z 2.4 (najmniej ważne kryterium).


Po zrobieniu researchu na forum wstępnie wybrałem następujące modele:
Linksys Cisco WRT610N v2
Netgear WNR3500L-100PES
Asus RT-N16

I teraz pytanie, jaki router polecacie? A może jakiś całkiem inny? Powiem szczerze, że ten Netgear wygląda ciekawie, ale czy pociągnie tomato z tymi wszystkimi vpn, torrentami etc?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc ;-)
 
radzio

Cytat

maxikaaz napisał(a):

Miałem WNR3500L - i chwaliłem. Przesiadłem się na RT-N16 - też mi pasuje. Obydwa warte swojej ceny, obydwa mogę polecić.
Netgear powinien wystarczyć, do tego co zamierzasz... ale to zależy, jak intensywnie chcesz z niektórych funkcji korzystać. Wiadomo jest, że obsługa USB zabiera sporo zasobów, więc klient BitTorrent na pewno dość znacznie router obciąży... No chyba, że to tylko okazjonalnie, wtedy Netgear jest rozwiązaniem optymalnym.


A jak sprawa wygląda z tomato na tym Netgear - ładnie śmiga ;>? I czy zasięg też daje radę?
 
GoGi
Zapraszam do tematu, pod koniec są wykresy ze specyfikacją sprzętową routerów.

Jaki router kupić? Zestawienie routerów obsługujących TOMATO >>klik<<

Swoją drogą dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem WNR3500L (nic nie piszczy!!), oryginalny soft na razie śmiga (jest nawet po polsku), na razie działa fajnie. Co przykuło moją uwagę - jak 2gi komputer był włączony dioda na routerze była zielona, jak go wyłączyłem jest pomarańczowa. Niby nic, a cieszy Grin. Z tego co wiem ludzie na forum mają na WNR3500L odpalone pod USB różne śmieci i wszystko działa sprawnie i generalnie są zadowoleni (mowa oczywiście o tym jak sprzęt działa pod tomato).

Jak martwisz się czy netgear pociągnie to wszystko - alternatywą zostaje tylko asus. O tym czy warto zapłacić 130zł więcej musisz zdecydować sam.
Edytowany przez GoGi dnia 14-06-2011 01:18
 
shibby

Cytat

jak 2gi komputer był włączony dioda na routerze była zielona, jak go wyłączyłem jest pomarańczowa. Niby nic, a cieszy .


zielona dioda oznacza polaczenie gigabitowe
pomaranczowa - 100mbps.

Gdy wylaczasz kompa, sieciowka jest nadal w stanie czuwania (np dla WOL) i utrzymuje polaczenie 100mbps dlatego swieci ci na pomaranczowo Wink

Kolor diody ma nic wspolnego z tym ze komp jest wlaczony lub nie. Jakbys mial sieciowke 100mbps to diode mialbys caly czas pomaranczowa i na tomato tez tak jest.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
silvah

Cytat

shibby napisał(a):

Cytat

jak 2gi komputer był włączony dioda na routerze była zielona, jak go wyłączyłem jest pomarańczowa. Niby nic, a cieszy .


zielona dioda oznacza polaczenie gigabitowe
pomaranczowa - 100mbps.


Pomaranczowa to od 100 w dol. Szkoda ze przy 10 nie swieci na czerwono ;-)
 
GoGi
No to się wyjaśniło Wink.

Komp włączony - dioda zielona
Listwa włączona, a komp wyłączony - dioda pomarańczowa
Listwa wyłączona - dioda gaśnie

Szpiegostwo!!
Netgear WNR3500L v1 + tomato-K26USB-1.28.RT5x-MIPSR2-085V-PL-BT-VPN + Dysk zewn?trzny 3,5' Western Digital 1 TB.
Asus RT-N10U v2 + tomato-K26USB-1.28.RT-N-MIPSR2-088V-BT
 
shibby
nie słuchasz. Bedziesz mial kompa z sieciowka 10/100mbps i bedziesz mial zawsze diode pomaranczowa a nie zielona Wink
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radzio
Hej,

A co powiecie o tym Netgearze? http://www.netgear.com/home/products/wirelessrouters/high-performance/WNDR3700.aspx wersja 2.4 i 5ghz.... Na to jest działające Tomato?

Czy może ten http://www.chip.pl/testy/akcesoria/routery-wifi-n/asus-rt-n56u#axzz1Pzun5iem (przyznam się, że nie zwracam uwagę na wygląd)
 
shibby
1) netgear 3700 - atheros a wiec tomato nie pojdzie. Wspierane przez ddwrt i chyba openwrt.

2) asus rtn56 - ralink, tomato nie pojdzie. Nie wspierane obecnie przez zadna z alternartyw.

Wybrał bym na twoim miejscu obecnie Linksysa E4200. Ma ten sam procek co rtn16, 64MB ram i 16MB flash co jest ważne patrząc jak tomato się rozrasta!! Mój soft AIO już wykracza ponad 8MB flash Ma gigabit i usb. Ma dwa radia. Co prawda tomato nie dziala jeszcze na nim w pełni (nie dziąła radio 5GHz) ale wszystko inne działa poprawnie. Jeżeli chcesz oba radia to jest też dd-wrt.

Tak więc na chwilę obecną stawiam na E4200. Moja wersję tomato też wydam na ten router.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radzio

Cytat

shibby napisał(a):

1) netgear 3700 - atheros a wiec tomato nie pojdzie. Wspierane przez ddwrt i chyba openwrt.

2) asus rtn56 - ralink, tomato nie pojdzie. Nie wspierane obecnie przez zadna z alternartyw.

Wybrał bym na twoim miejscu obecnie Linksysa E4200. Ma ten sam procek co rtn16, 64MB ram i 16MB flash co jest ważne patrząc jak tomato się rozrasta!! Mój soft AIO już wykracza ponad 8MB flash Ma gigabit i usb. Ma dwa radia. Co prawda tomato nie dziala jeszcze na nim w pełni (nie dziąła radio 5GHz) ale wszystko inne działa poprawnie. Jeżeli chcesz oba radia to jest też dd-wrt.

Tak więc na chwilę obecną stawiam na E4200. Moja wersję tomato też wydam na ten router.


Ok, to teraz mam pytanie odnośnie tego E4200 - gdzie mógłbym znaleźć informacje na temat tego co wspiera na nim Tomato (np czy działa na nim openvpn/torrent). Jestem świeży w temacie bo dotychczas o router dbał mój współlokator (rtn-16 + tomato pl) i mnie tym trochę rozpieścił stąd też szukam z tomato ;-), a wolę zainwestować w coś co posłuży mi przez kilka lat i wspiera najnowsze standardy...
 
shibby
wszystkie funkcje tomato na nim dzialaja. Skompiluje obrazy dla niego na dniach i bedziesz mial openvpn/torrent i reszte. Na nim pojdzie tez wersja AIO czyli najbogatsza wersja tomato ktora posiada wszystko (musze tylko skompilowac wersje dedykowana dla e4200).

Jedyne czego tomato obecnie nie wspiera w rtym routerze to radio 5GHz. Będziesz miał więc na chwilę obecną bardziej wypasionego Netgeara. A w przyszłośći jak dojdzie wsparcie na 5GHz będziesz się cieszył dualbandem.

btw obraz 060-Mega-VPN dla E4200 już kompiluję. Będzie wieczorem.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radzio

Cytat

shibby napisał(a):

wszystkie funkcje tomato na nim dzialaja. Skompiluje obrazy dla niego na dniach i bedziesz mial openvpn/torrent i reszte. Na nim pojdzie tez wersja AIO czyli najbogatsza wersja tomato ktora posiada wszystko (musze tylko skompilowac wersje dedykowana dla e4200).

Jedyne czego tomato obecnie nie wspiera w rtym routerze to radio 5GHz. Będziesz miał więc na chwilę obecną bardziej wypasionego Netgeara. A w przyszłośći jak dojdzie wsparcie na 5GHz będziesz się cieszył dualbandem.

btw obraz 060-Mega-VPN dla E4200 już kompiluję. Będzie wieczorem.


Dzięki wielkie ;-) za pomoc i ogólnie. Jak będziesz w Krakowie to daj znać bo wiszę Ci dobre piwo Wink
 
shibby
W katalogu k26/testing/057 jest juz wersja mega dla e4200
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
radzio

Cytat

shibby napisał(a):

W katalogu k26/testing/057 jest juz wersja mega dla e4200


Router już zamówiony ;-) kolo poniedziałku/wtorku powinien już dojść wtedy też zainstaluję http://tomato.groov.pl/index.php?dir=K26/testing/057/&file=tomato-E4200USB-NVRAM60K-1.28.905xRAF-EN-MIPSR2-057-Mega.bin i dam znać jak się spisuje ;-)

czekam też na wersje AIO/Mega-VPN :-)
 
radzio
Router właśnie przyszedł. Tomato już zainstalowane.

Wszystko działa stabilnie i jak na razie nie było problemów. Muszę przyznać, że fabryczny soft też nieźle się prezentował Wink. Sam router ma też bardzo ładny design (o wiele ładniej wygląda na żywo niż na zdj).
 
shibby
no to się ciesze Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
alvaro99
Ciekawy router... tylko:
- cena
- dla mnie dyskwalifikuje go brak zewnętrznej odczepianej anteny na 5 GHz... jak można w 5 giga robić router z wewnętrzną antreną skoro fale są tak wrażliwe na przeszkody...
ISP WiFi 5GHz >><< Ubiquiti NanoStation M5 Smile <---> FRITZ!Box Fon VoIP <---> AP+BT+FTP+SAMBA OVISLINK WMU-6500FS i C009-M2 by JKR >><< 3 Kompy po WiFi
 
shibby
@alvaro kupiłem niedawno dla ubnt loco M5 na 5GHz. Wczesniej mialem link miedzy blokami na 2.4GHz. Teraz na 5GHz link jest stabilniejszy a transfery po linku sa 6x większe.

Pamietajmy tez ze to router dla domu a nie by robic za podworkowy hotspot Wink Myślę ze wbudowane anteny to celowe posuniecie producentow. Zauwaz ze nie ma zadnego dualband routera z zewnetrznymi antenami.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
alvaro99
To jasne o czym piszesz. W tym samym celu ja również przeszedłem na 5 GHz stosując NanoStation M5.
Pisząc miałem na myśli, że to cudo mogło by służyć jako WISP... odbierać mi 5 GHz od providera, a wysyłać N-ką po domu.

5 GHz po domu raczej mnie nie rajcuje Wink

PS- potrzebował bym takiego Ovisa G.Duo z "lekkim powerem", w postaci 1gbit porty, USB, N-ka ... no i Tomato Smile
Edytowany przez alvaro99 dnia 27-06-2011 22:48
ISP WiFi 5GHz >><< Ubiquiti NanoStation M5 Smile <---> FRITZ!Box Fon VoIP <---> AP+BT+FTP+SAMBA OVISLINK WMU-6500FS i C009-M2 by JKR >><< 3 Kompy po WiFi
 
jarek7714
Takim produktem może być Netgear 3700 v2, ale po małym własnym tuningu w postaci wyprowadzenia pigtaili na anteny zewnętrzne, ale to się wiąże z utratą gwarancji, inna kwestia to że nie wrzucimy do niego Tomato, jest Open-Wrt Gargoyle i DD-WRT, cena za to do przełknięcia ok.320zł Wink
jareq
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 56

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,440,297 unikalnych wizyt