04 Maja 2024 02:02:02
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.14.253.221
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaki router kupić? Zestawienie routerów obsługujących TOMATO.
Kolin

Cytat

whitelista jest zazwczyaj zaszyta w biosie - włożenie nie dopuszczonej karty wali komunikatem zazwyczaj w drugiej fazie post bios'a. pokombinuj może coś - zgranie przycisku fn-wireless w lapku lub coś w podobie - brak sieci a zainstalowana karta sugeruje wyłączenie radia przez sterownik.


Kombinowałem wczoraj do 3 w nocy, niestety bez powodzenia. Tak jakby radio było zupełnie wyłączone i nie jestem w stanie go włączyć. Nie mam żadnego przełącznika mechanicznego na obudowie od wireless ani też możliwości z klawiatury typu fn-wireless. Ściągnałem też sterowniki od Intela ze strony sony (chyba te laptopy też wychodziły z kartami od intela bo jest wybór Atheros/Intel) i wykrywa kartę, dokładnie ten typ co powinno ale też cisza w eterze. Próbowałem też na czystym systemie bez zbędnych śmieci od Sony Vaio - efekt ciągle ten sam.

Wiec znowu karta wylądowała w Dell'u mojej żony, tam nawiązuje połączenie od pierwszego kliku.
Asus RT-AC87U Merlin
Asus RT-N66u Tomato K26USB 1.28.RT-N5x-MIPSR2 v131 -AIO
Synology DS415+, DS212j DSM - 5.2
 
Gikey

Cytat

Adooni napisał(a):

oficjalnie to tylko Netgear daje gwarancje na wgranie alternatywnego softu. (...).


No z tym do końca nie jest też tak różowo, napisałem o tym tu:
http://openlinksys.info/forum/viewthr...ost_112504
 
emer
Panowie, czy coś zmieniło sie w kontekscie tytułu topica i podsumowania na pierwszej stronie:

Opcją podstawową na dzień dzisiejszy jest Asus RT-N10U. Można mieć router z portem USB, tomato i 802.11n za 130zł. W dodatku wszystkie Asus RT-N10U mają chipset Broadcom - nie ma obawy że kupimy router, który nie jest kompatybilny!

Gdy potrzebujemy czegoś mocniejszego warto zainteresować się Netgearem WNR3500L.

A jak mamy za dużo pieniędzy to można kupić wypasionego Asus'a RT-N66U albo Netgear'a WNDR4500. Obecnie Asus wygrywa ten pojedynek. Ma pełne wsparcie Tomato i wymienne anteny zewnętrzne. Gdy nie jest potrzebny dualband - można obczaić Asus'a RT-N16.

Moim faworytem jest sprzęt który wygrywa na wykresie przelicznik/cena. Asus RT-N10U i Netgear WNR3500L są routerami o interesujących możliwościach i w przystępnej cenie.


Trochę czasu upłynęło ... może coś przybyło, coś zmieniło sie ?
Jak wypada taki TP-link 1043 na tle w/w ?
Ja osobiście nie jestem fachura w tych klockach - oczekuję od routera stabilności, dobrego zasięgu i działania w podstawowych opcjach jaknajlepej ... No i w moim przypadku odpadaj opcje zakupu tych najdroższych i chyba bez 5GHz (w kontekscie słabszego zasięgu przez mury żelbetonowe blokowiska).
 
shibby

Cytat

Jak wypada taki TP-link 1043 na tle w/w ?


przede wszystkim 1043nd posiada procek atherosa a więc nie zainstalujesz na niego tomato. A w tym temacie opisujemy tylko routery pod tomato. Jeżeli już nie patrzymy na soft to 1043nd można porównać do WNR3500L v1 przy czym netgear ma 2x więcej ramu.

Cytat

No i w moim przypadku odpadaj opcje zakupu tych najdroższych i chyba bez 5GHz


no to wg cen:
- Asus RT-N10U
- netgear 3500L (v1) refurbished z allegro np od kompranetu
- netgear 3500L v2
- Asus RT-N16
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
tsowa
Dobry Wieczór !

Jestem nowym użytkownikiem forum, ponieważ chcę zmienić router na nowy sprzęt, na którym mogę uruchomić Tomato przeczytałem cały ten wątek ( gratulacje i podziękowania dla autora ! ), mam jednak jeszcze pewne wątpliwości - proszę o pomoc w ich rozwiązaniu.

1. Router potrzebuję do domu jednorodzinnego, stoi na piętrze i ma "ogarnąć" cały dom, aktualnie pracujący ZALIP CDW530AM ( wg specyfikacji: 1.8 dBm di-pole antenna ) radzi sobie słabo, musiałem postawic na parterze repeater. Czy Netgear 3500L ( wewnętrzne anteny ) da sobie radę ? Czy lepiej Asus RT-N16 ?

2. Nie znam dobrze Tomato i nie wiem jak wygląda obsługa USB, widzę natomiast że Asus RT-N16 ma 2 złącza USB - czy można do jednego złącza podłączyć drukarkę a do drugiego dysk twardy z plikami widocznymi dla użytkowników sieci ?

Będę wdzięczny za rady/sugestie

Pozdrawiam

Tomek
 
piotrg
@tsowa
pyt. 1 - RT-N16, pyt. 2 Tak - do jednego złącza podłączyć drukarkę a do drugiego dysk twardy
NETGEAR XR700
Asus RT-N66U - Merlin
Buffalo HS-DH320GL LinkStatin (dysk sieciowy)
 
raptor123
Witam, mam problem z wyborem routera Asus RT-N16 czy dopłata 100% ceny do Asus RT-N66U. Routera potrzebuję jako zmianę do WRT54GL, gdyż ten bez wyraźnej przyczyny na Tomato od 54 do 102 traci połączenie, dzieje się to czasami kilka razy dzienne a czasami 2 tygodnie działa dobrze. Przy stracie połączenia ratuje tylko odłączenie zasilania Sad.
Stąd moje pytanie, który z tych dwóch a może jakiś inny (3500L v2) oraz czy warto jest dopłacić tyle kasy do 5GHz.
 
shibby
a potrzebujesz 5GHz? Masz urządzenia (laptopy, komorki), które posiadają kartę 5GHz? Masz duzo sieci 2.4GHz w eterze?
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
raptor123
W lapku mam kartę Intela 5100 i pena WiFi do Manty DVBT05 z 5GHz. Co do sieci to w bloku pokazuje mi dostępnych 6 sieci na 2,4.
Edit: i chyba w Samsungu Wave I jest 5GHz
 
shibby
a narzekasz na wydajność sieci? Ja ci powiem ze mi lepiej chodzi na 2.4 (w eterze tez ok 6 sieci mam) niz na 5GHz i choć w lapku mam kartę 5100 to łączę się od paru dni na 2.4GHz.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jarek7714
Wg mojej oceny sytuacja na rynku routerów pod alternatywne oprogramowanie w ciągu ostatnich 6 m-cy się bardzo dynamiczne zmieniła i na dziś w tej klasyfikacji jako opłacalne cenowo i zarazem obsługujące Tomato są 2 jednostki Asusa: 1-RT-N16 z zastosowaniem do wydajnej sieci LAN, zainstalowanych usług na routerze i przy w miarę luźnym eterze na 2.4GHz (cena jednostki również spadła), 2-RT-N66U jest wydajnym routerem wifi z dual-bant na alternatywnym oprogramowaniu. Pozostałe egzemplarze kosi w rankingu TP-Link z modelami WDR-3600, WDR-4300, oba routery z dual-band procesorem 560MHz i 128MB RAM a cena WRD3600 to już niespełna 210zł i 3 lata gwarancji. Wink
jareq
 
raptor123
shibby na wydajność sieci nie narzekam, mam łącze 3Mbps, (głupia umowa na 3 lata), więc na te czasy słabo, Manta daje rade 9-11Mbps po WiFi, więc prawdę mówiąc to WRT54 jest wystarczający prędkościowo. Dzielić poza lokal z sąsiadami nie dziele się, chcę dobrego zasięgu w bloku (żelbeton) w promieniu ok 8 m od routera. Wkurza mnie to wywalanie połączenia i chcę zmienić router na taki co ma USB i będzie miał alternatywne fw najlepiej Tomato.
 
shibby
no to kup netgeara 3500L v1 z allegro za ok 160zł i tyle w temacie.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
raptor123
czyli podsumowując nie opłaca się do domowego użytko płacić takij kasy za sprzęt dla łącza do 3MBps) (od maja może 20), tak?
 
jarek7714

Cytat

maxikaaz napisał(a):
Komuś, kto ma net z jedynej we wsi linii od TPSA na poziomie 10Mbit max, i dzieli go między najbliższych sąsiadów, wystarczy najtańszy stabilny router umożliwiający odpowiedni podział pasma, byle miał USB dla zapisywania logów. Zakup kobyły za 300-500PLN jest ekonomicznie nieuzasadniony, a w tej branży zakupy "na zapas" to się raczej nie sprawdzają.

Rynek dostawców internetu w dużych miejscowościach może i kwitnie, ale wciąż jest mnóstwo miejsc, gdzie łącza na poziomie 2Mbit/s to rarytas.
Zgadza się ale nowe routery z portem USB mają znacznie więcej w firmware niż obsługa samego łącza i na tym też zależy użytkownikom aby mieć możliwość podpięcia dysków z zawartością multimedialną i przez sieć korzystać ich zasobów na smart TV których również na prowincji nie brakuje a możemy mieć do tego klienta torrentów, serwer wydruku, web-cam serwer czy dostęp do sieci poprzez operatora LTE, 3G... . Dziś nie musimy mieć szybkiego łącza WAN aby był nam potrzebny wydajny router, wiele też zależy od tego jakie, ile mamy urządzeń i w jaki sposób będą się łączyć z siecią. Do podanych przez Ciebie wyżej przykładów sprawdzą się lepiej starsze jednostki (Linksysy GL/GS, Asusy WL 500..., na nowe nie ma sensu wydawać kasy), z tym że dziś już inaczej korzystamy z sieci domowej. Wink
jareq
 
raptor123
Zdecydowałem się na Asusa RT-N16, i myślę, że będzie spełniał założenia z dużym zapasem.
Łączę mam 3MBps nie dlatego, że dostawca jest ze wsi i ma maks 2Mbps (maxikaaz), ale, że na ten czas była to optymalna cena za takie łącze na taki czas. Poza tym muszę się wstawić za dostawcą, gdyż jest jednym z pierwszych w Polsce, który całą swoją sieć szkieletową oparł na optyce, skrętka jest tylko doprowadzeniem do poszczególnego abonenta (ok. 4500).
 
devil723
Jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich bardzo serdecznie. Z racji tego, że mój D-Link DI-524 zakończył dziś swoją długoletnią żywotność, zmuszony byłem podłączyć netia spot'a i w związku z tym poszukuję routera. Mieszkam w domu dwu piętrowym i dobrze by było gdyby zasięg obejmował cały dom stojąc na samej górze, bym mógł połączyć stacjonarkę lanem. Z urządzenia miały by korzystać wspominany PC, 3 laptopy i komórki z wi-fi. Oczywiście z możliwością instalacji Tomato, oraz podpięciem dysku zewnętrznego 500 gb bez dodatkowego zasilania. Dostawca internetu oferuje mi transfer na stronach do 50Mbps w pozostałych usługach download 20Mbps, upload 10Mbps (w nocy bez limitów) który też chciałbym wykorzystać. Czy ASUS RT-N16 spełni moje wymagania? Czy jednak potrzebuje czegoś mocniejszego? Jeśli tak jaki router najbardziej by mi odpowiadał?
 
shibby
będzie ok.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Dudzio
Który router w dobrej cenie będzie miał dobre transfery po usb?

Obecnie mam netgeara 3500L v1 ale trochę wolno to idzie.

5GHz narazie nie potrzebne.
- MikroTik RB2011UiAS-2HnD-IN
- Tplink 1043ND + Attitude Adjustment -
- Netgear WNR3500L + Tomato
 
labik
a jakie masz ? i jakie Cię zadowolą ? Bo na rt-n16 to max 6-7 Mb/s.To ograniczenie usb i raczej się tego nie przeskoczy.
Asus TUF AX5400
Asus RT-AC68U
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,551,578 unikalnych wizyt