02 Maja 2024 01:40:14
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.118.137.243
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] Tomato by shibby
qwerty321
Raczej nie wróci. To są już drgawki przedśmiertne. Po prostu jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć tego razem z rodziną i pracą zawodową i do tego nic z tego nie mając.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Shibbiemu za lata pracy ale chyba już jest czas aby projektem zajęła się grupa ludzi.

Połączony z 08 kwiecień 2017 15:23:17:
W związku z tym prośmy Shibbiego aby projekt uspołecznił.
Edytowany przez qwerty321 dnia 08-04-2017 15:23
 
kille72

Cytat

qrs napisał(a):

a jeśli tak to znalazłem kolejny błąd do poprawki

status-webmon.asp > Recent Web Searches

wyszukiwania po http są widoczne

Cytat

http://www.google.pl/search?q=test+bez+https


i.imgur.com/qaxp27R.jpg

ale z https już nie

Cytat

https://www.google.pl/search?q=test+z+https


Norma ze nie umie "podsłuchać" po https.

Połączony z 08 kwiecień 2017 16:09:15:

Cytat

qwerty321 napisał(a):
W związku z tym prośmy Shibbiego aby projekt uspołecznił.


Nie rozumiem co masz na myśli.
 
jurekk
wg mnie chodzi mu o to zeby odgrywał podobna role co RMerlin czyli przyjmowal poprawki robione przez innych
Poniekąd juz to sie stało przecież dzięki tobie.
Skoro kolega qwerty321 jest chętny może coś co mu bliskie z racji tak wiedzy i doświadczenia zrobi i ty mu to uspołecznisz Cool
AX3000 v2 Tomato
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
qwerty321
Żeby kod był na githubie i żeby zmiany były zatwierdzane przez kilka osób. Żeby się samo kompilowało i żeby można było robić forki.
Kompilowanie na swoich komputerach jest bez sensu. Po pierwsze może doprowadzić do celowych backdoorów.
Trzeba to ucywilizować. Ja piszę głównie w C i assemblerze na jednoukładowce, Atmel, Ti, Microchip ale też piszę w C#, Builderze i paru innych.
Powiem szczerze, że nie mam nawet pojęcia gdzie są źródła Tomato i jak je skompilować :-) Ale nawet gdybym wiedział to robienie u siebie mija się z celem. W grupie moglibyśmy zrobić tysiąc razy więcej.
Potrzeba ludzi od dokumentacji, bez wiedzy programistycznej. Potrzeba testerów znających sieci i proogramistów na różnych poziomach abstrakcji.
W ogóle to by trzeba wziąć projekt, podpisać go w kilka osób GPG i zrobić audyt.

Nie wiem ale to Shibby musi zadecydować co dalej. Na pewno podsyłanie mailami czy pocztą pantoflową zmian nie wchodzi w rachubę. Ten projekt jest za skomplikowany jak na jedną osobę. Sam ciągnę kilka projektów i wiem jak jest ciężko, a co dopiero 100 routerów różnych typów.

Nie chodzi mi o to żeby Shibby przyjmował poprawki. Nie tędy droga. Dalej pozostanie to projekt Shibbiego ale jak Shibby odejdzie to się nie zawali. Shibby nie może być jedynym odpowiedzialnym. Komity powinny być dodawane i zatwierdzane przez innych jeżeli Shibbiego nie ma, metodą podpisów cyfrowych przez minimum kilku z nas.
Edytowany przez qwerty321 dnia 09-04-2017 05:20
 
qrs
Chętnie zająłbym się kompilacją, ale mam mały problem, nie mam już Linuxa w domu tylko MacOS - musiałbym jakoś pokonać tę niedogodność ale pewnie się da, jak się wie jak to ugryźć. Do tego https://bitbucket.org/ i SourceTree i jesteśmy w domu Smile
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
qwerty321
Kompilowanie samemu i dystrybucja innym nie ma sensu. Kompilować należy centralniie i to źródła podpisane przez innych. Binarki też muszą być podpisywane. Nie ma gwarancji, że jako pojedynczy człowiek nie wprowadzisz backdoora dla przestępców lub jakiejś 3-literowej agencji.
Natomiast każde ręce do pracy przydadzą się. Ja mogę się zająć kompatybilnością z hardwerem, czyli wszystko co jest na najniższej warstwie, bezpośrednio gada ze sprzętem. Czy timingi są właściwe i tak dalej. Na tym znam się, całe życie projektuję i oprogramowuję hardware.
 
Asusguy

Cytat

Do dnia dzisiejszego moja wersja Tomato zyskała uznanie wielu użytkowników na całym świecie i myślę, że udało mi się wpisać w karty historii Tomato

żebyście się nie zdziwili jak wam shibby odda swoj projekt Grin
 
qwerty321

Cytat

Asusguy napisał(a):

Cytat

Do dnia dzisiejszego moja wersja Tomato zyskała uznanie wielu użytkowników na całym świecie i myślę, że udało mi się wpisać w karty historii Tomato

żebyście się nie zdziwili jak wam shibby odda swoj projekt Grin


Właśnie i to będzie powolny koniec. Mnie się wydaje, że ta wersja Tomato powstała jako reklama sklepu sieciovo.pl. Mogę sie mylić ale w zeszłym roku chciałem uhonorować Tomato i kupić tam kilkanaście routerów dla jednego z klientów. Nikt nie odbierał żadnego z podanych telefonów przez cały dzień. Kupiłem na Allegro.

Nie wiem jak jest z prawami autorskimi ale jeżeli jest to tak jak wiele projektów open source i są dostępne źródła to można je zabrać i zrobić forka na githubie. Zacząć od v138, zrobić audyt, w międzynarodowym gronie, po angielsku tylko prowadzić to no i zrobić niezbędne poprawki oczywistych błędów.
Dalej w gronie wielu programistów damy radę.

Nie wiem czy Shibby odda czy nie ale nie tylko ja wiem jedno, że Shibby nie jest już w stanie tego ogarniać. Jeszcze lepiej Shibby zyska uznanie jeżeli dalej będzie to projekt by Shibby ale oddany pod kontrolę społeczności.
Edytowany przez qwerty321 dnia 09-04-2017 13:09
 
qrs
Ale wtedy nie będzie to już "Tomato by shibby" - jedna aktualizacja z nową nazwą i niewtajemniczeni zapomną o shibby'm.
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
Asusguy

Cytat

qrs napisał(a):
Ale wtedy nie będzie to już "Tomato by shibby" - jedna aktualizacja z nową nazwą i niewtajemniczeni zapomną o shibby'm.

nie zapomną - tak jak nie zapomniano o Jonathanie Zarate czy Fedorze Kozhevnikovie (known as a Teddy_Bear). Tomato użytkuje się dla innych rzeczy niż dla osoby ktora je tworzy.

shibby nie odkrył ameryki "swoim" tomato :

Cytat

My compilation of Tomato is a continuation of Teddy's work.

dawno temu ale jednak

Połączony z 09 kwiecień 2017 17:14:22:

Cytat

qwerty321 napisał(a):Mnie się wydaje, że ta wersja Tomato powstała jako reklama sklepu sieciovo.pl. Mogę sie mylić

mylisz się -kiedyś sieciovo sprzedawalo sprzet ze swoim tomato - ich wlasna edycja "sieciovo edition" z logo w sklepu w tomato zamiast openlinksys. Nie przygotowali sobie tego sami Wink
 
Adooni
ja akurat kupowalem w sklepie sieciowo ale faktycznie nie mozna sie tam dodzwonic i wtedy po drodze z pracy do domu tam zajechalem. Okazalo sie ze przy mnie caly czas dzwonil telefon a jedyna osoba w sklepie nie miala czasu go odebrac gdyz w sklepie czekalo kilku klientow zniecierpliwionych na obsluge. Mysle ze po prostu ich ten ogrom chetnych przerosl.

Co do "Tomato Shibby" to Shibby bardzo duzo do tematu wniosl i jakby nie on to pewnie juz dawno by Toato umarlo bo nikt nie chcial sie tematem ARM zajac. Trzeba zrozumeic ze ma on prywatne zycie, mloda zonke i moze dziecko w drodze Smile. Jak nikt tematu nie pociagnie to niestety z ogromna strata dla wszystkich temat tomato padnie i bedziemy skazani na soft producenta ktory nie ma co sie oszukiwac jest bardzo niedopracowany, okrojony itp. Oglnie to pozostanie szukanie nam nie po marce sprzetu ale po mozliwosciach oprogramowania co wybrac. Moze dla wiekszosci przyszloscia sa takie programy jak np https://omnia.turris.cz/en/ a dla nielicznych kompilowanie wlasnego softu na router.

Połączony z 09 kwiecień 2017 18:33:47:
uwazam za bardzo krzywdzace ze niektorzy uwazaja ze Tomato "Shibby" powstalo aby reklamowac sklep ...... Tym bardziej boli jak osoby ktore tak to mowia nie uczystniczyly nawet duchem w poczatkach tego projektu. Przytaczany przez niektorych sklep nie byl przez pierwsze kilka lat sponsorem naszego forum.

Uwazam ze Shibby bardzo dobrze zrobil wiazac sie ze sponsorem i dystrybutorem ASUS. Wszyscy chcielismy poznawac nowe routerki aby je testowano a niby za co Shibby mialby je kupowac. KIlka lat temu byl organizowany konkurs dla osob ktore wspieraly datkami nasze forum (ogolnie dostepna wiedza i jako ze w tym uczestniczylem uwazam ze moge to przytoczyc) i wiecie ile wszyscy uzytkownicy wylozyli niecale 600PLN przez rok za to to nawet forum nie utrzyma sie a juz nie mowiac o przeprowadzaniu testow i pracowaniu nad tomato dla nowych routerkow. Przeciez aby cokolwiek zrobic to trzeba router rozebrac aby kabelkiem serwisowym sie ratowac i wtedy zero gwarancji itd.

Naprawę szkoda mi wiecej pisac. Powinnismy byc wdzieczni ze przez tak dlugi czas (6lat) Shibby to ciagnal i pracowal np nad ARM, obsluga LTE i MultiWAN i wiele innych a nie krytykowac to ze nie ma teraz czasu i porzucil projekt.
Edytowany przez Adooni dnia 09-04-2017 18:33
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
jachu

Cytat

qwerty321 napisał(a):

Raczej nie wróci. To są już drgawki przedśmiertne. Po prostu jeden człowiek nie jest w stanie ogarnąć tego razem z rodziną i pracą zawodową i do tego nic z tego nie mając.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Shibbiemu za lata pracy ale chyba już jest czas aby projektem zajęła się grupa ludzi.

Połączony z 08 kwiecień 2017 15:23:17:
W związku z tym prośmy Shibbiego aby projekt uspołecznił.


Nie wiem skad Ty masz informacje ze tylko Shibby prowadzil ten projekt. Tomato by Shibby to tomato z wieloma poprawkami i nowymi rzeczami wrzuconymi przez Shibbiego ale polookaj na git-ie ile jest poprawek innych developerow w jego "dystrybucji".
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
kille72
https://bitbucket.org/kille72/tomato-...ommits/all dodałem około 150 commitow po wersji 138, Shibby miał je dodać do swojego repo + swoje poprawki/zmiany i wydać v139. W Anonie widać ze testuje v139 na 4 routerach. Po co tyle spekulacji???
 
LDevil
Zauważyłem, że VPN zachowuje czasami się dość dziwnie. Nigdy nie mam problemu z łączeniem się na drugą stronę tunelu jeżeli połączenie wychodzi z routera.
Ale jeżeli łączę się z komputera podłączonego do routera to czasami nie da się połączyć do hosta po drugiej stronie tunelu. Po uruchomieniu tcpdump na interfejsie VPN okazuje się, że adres źródłowy w pakietach które idą tym interfejsem jest ustawiony na mój zewnętrzny adres IP. Po pewnym czasie wszystko wraca do normy, ale nie mam pojęcia co powoduje zmianę działania VPNa.
Tomato v2020.3 MIPSR2 K26 USB VPN
 
qrs
O co chodzi? Czy shibby napisał ze porzucił projekt? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Dajcie spokój, miesiąc miodowy trwa Smile
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
seneka
Z tego co widzę shibby ostatnio logował się tutaj 1 kwietnia. Trochę czasu już upłynęło.
Może on miał wypadek i leży w szpitalu chociaż nawet wtedy mógłby napisać cokolwiek ze smartfona.
Pamiętam jak kiedyś miałem Nokię E52 i było dla niej utworzone forum przez jakiegoś fana tej marki. W pewnym momencie admin portalu E52 przestał się odzywać. Po kilku tygodniach okazało się że zaliczył zgon.
 
qrs
No tak, ożenił się, o zgon przy młodej żonie nie trudno Wink
---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
jachu

Cytat

kille72 napisał(a):

https://bitbucket.org/kille72/tomato-...ommits/all dodałem około 150 commitow po wersji 138, Shibby miał je dodać do swojego repo + swoje poprawki/zmiany i wydać v139. W Anonie widać ze testuje v139 na 4 routerach. Po co tyle spekulacji???


No wlasnie nie kumam ...
pozdrawiam
Jachu
Netgear WNR3500L v2 - Tomato
APU - OPNSense,PFSense
FeeNAS
Netgear R7000 - Tomato Smile
 
qwerty321
Dziedzictwo Shibbiego jest zbyt duże żeby tak ryzykować projektem. Spróbujmy się dogadać żeby to repo Shibbiego było dostępne dla wielu developerów i żebyśmy widzieli kolejne zmiany w czasie rzeczywistym.
To nie jest żadne gadanie ale jak napisał seneka, może coś się stać czy po prostu mu się nie chce, kobieta nie pozwala. Tym razem może minie rok, gdyby kille72 mógł robić komity na repo Shibbiego to sytuacja byłaby inna. Teraz nadrobić rok będzie ciężko, zważywszy, że ostatnie wydania po 132 były takie sobie.
W żadnym wypadku nie umniejszam roli Shibbiego ale to jest za dużo jak dla jednego człowieka.
 
Staszek
Koledzy, nigdzie nie napisał Shibby, że porzucił projekt. To nadinterpretacja. Babami nie jesteśmy, więc nie dopisujmy scenariusza Wink On się nie poddaje. Przerwa, to przerwa, a nie koniec projektu. Trochę panowie cierpliwości i optymizmu. Jeżeli Tomato, przyrównać do "dzieła mistrza", to Shibby ma jeszcze przed sobą długie życie. Dajcie mu trochę czasu, a Was zaskoczy! A tak na marginesie - uczono mnie, że to co dobre rodzi się w bólach. PozdrSmile
Asus RT-AC68U FreshTomato 2022.2-AIO
Światłowód 200/100
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,505,040 unikalnych wizyt