05 Maja 2024 11:46:30
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [HOWTO] Kompilacja "...
· [Howto] Xpenology na...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [65]
· [Howto] Xpenology... [22]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.19.211.134
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] Tomato by shibby
pako
Obecnie leci low formatowanie, chociaż to nowy dysk prosto z "pudełka", nigdy nie używany.
Formatowany pod Win10, ntfs formatowany z systemu oraz fat czy ext3 poprzez EaseUS Partition Master 11.0


Dodam że pod windowsem działa dobrze, odczyt i zapis po 100MB/s

Połączony z 17 czerwiec 2016 11:09:43:
Przeskanowałem dysk i wygląda dziwnie, nie wiem czy jest uszkodzony czy nie, jak widać to nowy dysk, zaledwie 63h, w jednym smart wyrzuca błąd w innym nie, bad sektorów brak a niby parametr C4 odpowiada za remapowania uszkodzonego sektora a w skanie nie widać takiego?

gabrys.at/dysk1.png
gabrys.at/dysk2.png
gabrys.at/dysk3.png
Edytowany przez pako dnia 17-06-2016 11:09
 
qwerty321
Musisz wykonać zerowanie sektorów i odczytać po tym wszystkim co pokazuje SMART. Dysk ulega "naprawie" jeżeli wpisujemy w bajty sektora pattern 0x00. Firmware decyduje czy sektor należy podmienić na zapasowy czy wyczyścić wpis.

Zrób tak

Weź ten program:
PartitionGuru Free 4.8.0
http://www.eassos.com/download.php

I wybierz ten dysk prawym klawiszem myszki na tym dysku "Erase sectors". Żeby nie było wątpliwośći to usuń partycje opcją powyżej i dopiero prawym na tym dysku i "Erase sectors".
Najpierw przeleć go patternem 0xFF, a za te 2 godziny jak skończy wybierz ponownie tylko pattern 0x00. No i zobaczysz co z tego wyjdzie.

To jest dysk Seagate więc może lepiej wziąć też program ze strony Seagate'a i nim wykonać zerowanie sektorów. Nie wiem jak to się odbywa ale ja zwykle przemagnesowuję dysk 3 krotnie. Zera, FF i zera ponownie.
Czasem miałem takie przypadki, że było kilka tysięcy sektorów w stanie "pending" a po zerowaniu został jeden BAD albo nawet żadnego. No a powiem, że już ponad setkę dysków w życiu zerowałem.
Napisz jak było.

Połączony z 17 czerwiec 2016 13:13:43:
To jest dziwne, że tylko C4 jest dodatnie. Normalnie to jest C5 i C4 i czasem już wykonane 05.
A testowanie dysku poprzez jego odczyt nic nie daje. Trzeba zerować sektory.
Edytowany przez qwerty321 dnia 17-06-2016 13:13
 
MrRoger
Witam;

Jestem posiadaczem kilku routerów Linksys WRT, rtn18u itp - teraz czas na mobilnego (jak sądziłem) RTN16 i .... Jako jedyny z całej szajki mnie rozczarował.

Laikiem nie jestem więc nvcrear, i po kabelku i wsio inne robilem..
Do rzeczy:

Router RTN16
Modem E3372 hilink
ISP: Orange
IP (jesli ma to znaczenie) routera 192.168.102.2
VPN testowany TUN i TAP
Testowane wersje Tomato 1.24 1.28 1.30 1.31 1.32 1.36
Wersja jadra/kompilacja/procesor: K26 oraz K26RT-N
Testowane kompilacje AIO, VPN, VPN Mega itd... - interesuje mnie VPN!
Szyfrowanie WPA2 personal AES

Name TomatoUSB
Model Asus RT-N16
Chipset Broadcom BCM4716 chip rev 1 pkg 10
CPU Freq 480MHz
Flash Size 32MB

Time Not Available
Uptime 0 days, 00:05:43
CPU Load (1 / 5 / 15 mins) 0.13 / 0.06 / 0.01
Total / Free Memory 123.94 MB / 114.02 MB (91.99%)
Total / Free NVRAM 32.00 KB / 9.98 KB (31.18%)

Po włączeniu VPN Total / Free NVRAM wygląda chyba tak:
Total / Free NVRAM 32.00 KB / 0 KB (0%)

Może tu leży problem?

Objawy:
Router RTN16 po wgraniu tomato, wyczyszczeniu nvram w sofcie (normal, hard), a nawet 30/30/30 działa OK do poki nie skonfiguruje VPN.
Po skonfigurowaniu VPN działa...
Do czasu;
Pierwszego restartu lub zaniku napięcia.

Po jednej z wyzej wymienionych operacji router podnosi sie z domyslnym passwd, login, SSID i cała reszta.

Szlak trafia cała konfiguracje.

Widziałem, że ludziska maja tutaj podobne problemy, lecz nikt się nie chwali jak rozwiązał ten problem.
Dołożyłem wiatrak 12V o takim cfm lub jak kto woli l/s l/min, że mało mi radiatora nie odkleja, zastanawiam sie jeszcze nad wymiana kondensatorów - tonący sie chwyta brzytwy.

Routera potrzebuje właśnie jako stacji włącz <--> wyłącz w trasie w firmie.
W hotelu, w samochodzie itd...

Z ta jego dolegliwościa utraty "pamięci" to ja wiele z nim nie zdziałam...

Sugestie?



Połączony z 17 czerwiec 2016 23:21:00:
Ah dodam jeszcze, że do wersji tomato 1.30 modem w ogóle nie łaczy sie z ISP, a VPN po konfiguracji restartuje ustawienia

Od wersji 1.31 modem łaczy sie z ISP, VPN nadal restartuje ustawienia, aż do wersji 1.36... Bedzie jakas dzialająca ?? Pfft

Poniżej 1.24nie testowałem czy działa czy nie - sądzę iż nie...
Edytowany przez MrRoger dnia 17-06-2016 23:26
Pozdrawiam
 
Steel_Rat
Wydaje mi się że tu masz odpowiedź


Po włączeniu VPN Total / Free NVRAM wygląda chyba tak:
Total / Free NVRAM 32.00 KB / 0 KB (0%)

Kończy się NVRAM i router uruchamia się domyślnie. Musisz przenieś pliki certyfikatu do jffs.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
MrRoger
Tak tez sądziłem Grin
Tylko czy nie ma naprawdę wersji czystej tomato z VPN gdzie klucze bede mógł wpisywac z ręki?

Ktos to jakos rozwiązał? Może by okroit tomato z QoS i innych bzdetów które sa psu na budę w routerach mobilnych Pfft

Ale to juz prośba do autora polskiej wersji pomidora.
Pozdrawiam
 
Steel_Rat
Pisałem przecież przenieś pliki z certyfikatami do JFFS.
(Wcześniej załączyć w ustawieniach, dać zapis, potem sformatować, znowu zapisać).
potem w VPN w pole "Custom Configuration" wpisz


ca /jffs/ca.crt
cert /jffs/server.crt
key /jffs/server.key
dh /jffs/dh2048.p


będzie działać ja tak mam.
Zapomniałem. Pola gdzie masz teraz wpisane klucze mają być puste.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
MrRoger
OK, tak też zrobię, ale tak czy siak, troche zbednych gadgetów można by wywalic dla taki routerów za 70zł docelowo mobilnych:
traffic
qos
i kilka innych rzeczy.

Po wgraniu Tomato VPN mam ledwo 19% wolnego NVRAM, RTN16 to raczej nie jest router na baze więc po co mu to wszystko ?
To klient w 90% użytkowników.

Wiele osob ma z tym problem bo uzywa tych tanich sprzecików w TIRach, namiotach, w domu bo naczytali sie o szybkosci LTE w Polsce :-)

Tam tego nie potrzebują - więc Shibby, kiedy kolejna kompilacja na routery nie wymagajace tych wszystkich fajerwerków Pfft ?
Pozdrawiam
 
shibby
nie będzie takiej wersji. QoS, bw monitor to fundamentalne funkcje tomato. Część z nich jak np. bw limiter czy ip traffic praktycznie nie zajmują miejsca w nvramie, one po prostu wyliczają dane na podstawie statystyk np. kart sieciowych.

QoSa możesz odchudzić poprzez wywalenie wszystkich domyślnie dodanych klasyfikacji. To zwolni ci trochę miejsca w nvramie. Podobnie możesz zrobić z domyślnie dodanych wpisami w port forwarding.

tomato wyższe niż 132 odpuść bo dualwan/multiwan wprowadził bardzo dużo nowych zmienny przez co miejsca w nvramie jest jeszcze mniej.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
seneka
Wczoraj kupiłem Asus RT18.
Czy mogę wgrać tomato poprzez zwykły update z poziomu routera ?
 
Adooni
tak po wgraniu nalezy uruchomic router trzymajac wlaczony przycis WPS i czekac az zacznie szybko migac dioda (czysci wtedy nvram) po 10s wylacz i juz bedziesz mial tomato.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
dkozlows
Czy Tomato też jest podatne na CVE-2015-8899, :

dnsmasq --version
Dnsmasq version 2.73 Copyright (c) 2000-2015 Simon Kelley

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=CVE-2015-8899
 
seneka
Adooni
Dzięki za odpowiedź.
 
Chromatic
I'm sorry if no one can understand this. If I need to be on an English Forum please let me know. I run my Asus RT-N16 with Tomato v 1.28 (shibby) in English language, so will need it in english on upgrade.

Here is the build of Tomato I have in my Asus RT-N16 router - and I would like to update it to the latest firmware/version as it seems this is from 2010 and quite a lot has been fixed/added and so on since then.

s32.postimg.org/vepht0ujp/router.jpg

My question is: Which firmware download (exact name) would be the right file to choose to Upgrade what I already have on the router? I assume it keeps configuration settings - but if not I can reconfigure.

Thank you very much,
 
kille72

Cytat

Chromatic napisał(a):

I'm sorry if no one can understand this. If I need to be on an English Forum please let me know. I run my Asus RT-N16 with Tomato v 1.28 (shibby) in English language, so will need it in english on upgrade.

Here is the build of Tomato I have in my Asus RT-N16 router - and I would like to update it to the latest firmware/version as it seems this is from 2010 and quite a lot has been fixed/added and so on since then.

s32.postimg.org/vepht0ujp/router.jpg

My question is: Which firmware download (exact name) would be the right file to choose to Upgrade what I already have on the router? I assume it keeps configuration settings - but if not I can reconfigure.

Thank you very much,


Your firmware v. 128 is from 2015-03-23, see changelog: http://tomato.groov.pl/?page_id=12

Newest MultiWAN v. 136 AIO for Asus RT-N16: http://tomato.groov.pl/download/K26/b...36-AIO.zip
SingleWAN v132 AIO for Asus RT-N16: http://tomato.groov.pl/download/K26/b...32-AIO.zip
 
shibby

Cytat

I assume it keeps configuration settings - but if not I can reconfigure.


If you install v132 you probably can keep your settings and all should be fine. But if you decide to install MultiWAN version (133 or newer) then you have to erase all setting and configure your router manually.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
bartaspoz
Witam wszystkich,
a ja mam problem z modemem LTE na tomato
Zestaw, który spędza mi sen z powiek to Netgear WNL 3500L v1 (Tomato v136) + ZTE MF823

Po pierwsze router często ma problem z uzyskaniem adresu IP od modemu (wewnętrznego, bo to modem hilink, na komputerze działa od razu). Jak już dostanie to interenet działa bardzo losowo. Nie jestem nawet w stanie stwierdzić od czego to zależy. Korzystają z niego raptem 3 końcówki. Na jednym kompie śmiga wszystko, na drugim kompie śmigają tylko niektóre strony, a np, wyszukiwanie w googleu już timeoutuje, cześć stron ładuje się szybko, inne po 60 sekund. W pingach żadnych opóźnień.
Operator to Orange + zewnętrzne anteny do moedmu żeby łapał LTE.

Wymieniałem zasilacz do routera, podłaczyłem modem LTE na hubie USB z zewnętrznym zasilaniem oraz wczoraj również oddaliłem go od routera na ok 1,5m. Dalej to samo. Macie jakieś pomysły?
Operator to Orange

PS. Sprawdzałem też modem Megafon M150-2 (czyli Huawei E3372 bodajże) i nie wykrywa mi go w ogóle w tomato
Netgear WNR3500L - 1.28.0000 MIPSR2-136 K26 USB
Netgear WNR3500L v2 - 1.28.0000 MIPSR2-109 K26 USB AIO
Synology DS110j - DSM 4.2-3211
 
cygnus
ZTE MF823 to modem typu QMI. Oznacza to kłopoty na niektórych maszynach, gdyż jest niewykrywalny/niewspierany, szczególnie przez oryginalne firmware (i na Windowsie 8+).
Dodatkowo, masz 100% szans na niedoczytywanie i błędy stron na routerach z procesorami Broadcoma (oprócz RT-N10U). Aktualnie nic z tym nie można zrobić i wygląda mi to na ten właśnie problem.

Z plusów, ten dongle jest bardzo wydajny, nawet jako łącze podstawowe LTE, bardzo dobrze radzi sobie nawet ze słabym sygnałem. Dodatkowo jego pobór energii jest niski, przez co dobrze sprawuje się również bez huba aktywnego.

Z rzeczy które mi jeszcze przychodzą do głowy, to mieszanie klas adresowych (MF823 serwuje 192.168.0.0/24, często kolizyjnie z głównym routerem), albo brak załadowanego modułu do jądra - wymagane jest usbserial, cdc_ether i bodajże usbnet. Moduł cdc_net NIE DZIAŁA - należy go wywalić.
Trudno jednak coś wyrokować autoratywnie na odległość. Obstawiam raczej na klasyczny konflikt z chipsetem BC (a konkretnie zła suma kontrolna niektórych pakietów)
 
qwerty321
A gdzie jest to opisane autorytatywnie, że Broadcom źle liczy CRC? Czego CRC? Pakietów IP? Czy ma sprzętowy CRC który źle liczy? O co w ogóle chodzi?
 
cygnus
Zostało to choćby opisane na tym forum (przeoraj np. 'Router z obsługa LTE 4g i Tomato ?'Wink
Ładne opisy są m.in. na ruskich stronach. U nas technicznie dobrze opisał to @rpar (super robota!)

Jeśli nie wierzysz @shibby'emu i @Adooni, to dlaczego masz uwierzyć mnie hmm?
 
Jacek5
Ostatnio na radiu 2,4 internet działa wyraznie wolniej. Przy 5G jest ok. Restart routera nie pomaga. Zmiana kanałow rowniez. Czy ktos sie spotkał z taka sytuacja? Byc moze parukrotne restarty routera sie do tego przyczynily? (Ostatnio byly lekkie zaniki pradu z powodu wichur Wink ).
Asus RT-AC56U @1200,666 + Tomato 138 AIO
GPON 75/75
ASUS RT-N16 + Tomato 132 AIO
Multimedia 60Mb/3
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,582,932 unikalnych wizyt