17 Maja 2024 04:10:36
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [29]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.144.167.151
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] Tomato by shibby
shibby
jak następnym razem coś takiego ci się stanie wydaj najpierw komendę
nvram set mwan_debug=1

i poczekaj aż watchdog sprawdzi połączenie. Następnie zajrzyj w logi i może znajdziemy przyczynę.

Połączony z 14 kwiecień 2016 20:32:11:

Cytat

garos888 napisał(a):

@Shibby

Dlaczego jak modem LTE na USB straci połączenie to router je dalej trzyma?? Chodiz o połączenie z APN. Dzis drugi raz miałem sytuację, że modem z sygnaturki się rozłączył mrygal jedno razowo co chwila błękitnym kolorem, a router pokazywał, że ma połączenie z APN?? Miało to raz na firmwarze 135 i teraz na 136.


za połączenie APN nie odpowiada router tylko modem i to czy jest on połączony z BTSem czy tez nie mówi właśnie świecąca lub mrugająca dioda. Gdy modem ma połączenie z BTSem to tomato wysyła zapytanie dhcp na interfejsie modemu (usb0) i dostaje dzierżawę DHCP. Zatem to co pokazuje tomato to otrzymana dzierżawa od operatora i nie ma nic wspólnego z tym czy modem (lub operator ze swojej strony) nie zerwie nagle połączenia.

Takie zerwane połączenie powinien wykryć watchdog, gdyż nie będzie on w stanie wykonać poprawnie testu traceroute. W przypadku negatywnego rezultatu następuje restart połączenia WAN.

@pppp twój skrypt jest niekompletny, ponieważ po nawiązaniu połączenia APN z BTS powinieneś odświeżyć jeszcze dzierżawę DHCP.
Edytowany przez shibby dnia 14-04-2016 20:32
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pppp
@garos888

Tu nie ma filozofi. wyklikujesz to z gui w administration/scheduler/custom1 i ustawiasz co minutę, wklejasz skrypt, save i tyle. W logach co minutę pojawia ci się test WAN (modem)

Połączony z 14 kwiecień 2016 21:16:51:


@shibby

czyli dać na koniec:

service wan restart

?

Połączony z 14 kwiecień 2016 21:23:11:
teraz mam:

/bin/ping -c 1 8.8.8.8 > /dev/null
logger "WAN (modem) connection test"
if [[ $? != 0 ]]
then
MODE="AT^NDISDUP=1,0" gcom -d /dev/ttyUSB1 -s /etc/gcom/setverbose.gcom
MODE="AT^NDISDUP=1,1,\"internet\"" gcom -d /dev/ttyUSB1 -s /etc/gcom/setverbose.gcom
sleep 5
service wan restart
logger "WAN (modem) service restart"
fi
Edytowany przez pppp dnia 14-04-2016 21:23
 
joks
czy ktos ze stosujacych adblock-a moze polecic jakis zestaw filtrow dostepnych dla Polski? bo te SOURCES dostepne w configu srednio blokuja polskie strony :/ a probowalem dodac adresy z adblocka/ublocka dla Polski (certyficate.it) i niestety nie dzialaja. wydaje sie ze musi byc chyba inny format list
 
krystianman
Niestety ten skrypt nie działa dla Asusa AC68U ze względu na to że router nie radzi sobie z pingiem, czy jest w takim razie skrypt sprawdzający połączenie w inny sposób np. traceroute?

Cytat

pppp napisał(a):

@garos888

Ja w v135 też miałem zastrzerzenia co do mechanizmu pilnującego połaczenia i dołożyłem własny do crona co minutę:


/bin/ping -c 1 8.8.8.8 > /dev/null
logger "WAN (modem) connection test"
if [[ $? != 0 ]]
then
MODE="AT^NDISDUP=1,0" gcom -d /dev/ttyUSB1 -s /etc/gcom/setverbose.gcom
MODE="AT^NDISDUP=1,1,\"internet\"" gcom -d /dev/ttyUSB1 -s /etc/gcom/setverbose.gcom
logger "WAN (modem) service restart"
fi
 
pppp
@krystianman

Jak nie działą ping?

Co to za wynalazek? Pierwszy raz coś bym takiego słyszał.


Czhyba że pingujesz hosta który nie odpowiada na ping bo wyłaczono odpowiedzi
 
krystianman
wpisując w zakładce ping w polu adress np. google.pl lub 8.8.8.8

wyskakuje komunikat Packets: 5 transmitted, 0 received, 100% lost

nie działa przez to watchdog, co chwilę resetuje połączenie

na RT-n10u wszystko działa
 
shibby
@pppp - po prostu użyj komendy "switch4g wan connect". To załatwi całość.

@krystianman - i od tego masz właśnie metodę sprawdzania traceroutem i ją przy połączeniach 3G/4G powinieneś używać.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
krystianman
a można prosić o gotowy skrypt monitorujący połączenie 4G przy użyciu traceroute ?
 
garos888

Cytat

ovner napisał(a):

Jak już to czy mógłby to przetestować i zobaczyć , kolejna sprawa to od testów jesteśmy My użytkownicy hobbystycznie pisanego przez Shibby'ego alternatywnego oprogramowania dla wspieranych routerów i nie koniecznie posiadającego wszystkie konfiguracje sprzętowe i łączowe przedstawiane na forum. Łatwiej jak xxxx osób sprawdza to co im potrzeba czy działa i zgłasza błędy i uwagi, niż jedna osoba ma spędzać miesiące na testach 5 gałęzi softu w X dziestu odmianach każda , czytając w co piątym poście kiedy wypuści następną wersję.


Niech będzie, że mógłby Wink

Jednak skoro sie podjął robienia takowego firmwareu i skoro coraz więcej osób go zaczyna używac własnie do konfiguracji router+modem LTE USB to mógłby kupić czy pożyczyć od kogoś modem E3272s-153 czy E3372s-153 bo one nie wiele się róznia między soba i potestowac jakoś, albo to co tu jedna osoba napisała dopisac do firmwareu i by sie zobaczyło.

Myśle, że jest to do ustawienia i zrobienia i nie trzeba w to inwestowac jakoś nadzwyczajnie i poswięcac czasu. Chociaz powiem wam, że traki router D-Link DWR-116 tez miał podobne problemy z rozłączaniem modemu. Na TP-Link MR3420V2.1 nie zaobserwowałem takich problemów z rozłączaniem modemu USB. Może coś trzeba troszke ściągnąć z TP-Linka i by się tak nie robiło czy jakoś tak Smile Kompletnie się na tym nieznam jednak uważam, że jest to do zrobienia w Tomato Smile

Połączony z 15 kwiecień 2016 10:17:10:

Cytat

shibby napisał(a):

Połączony z 14 kwiecień 2016 20:32:11:

Cytat

garos888 napisał(a):

@Shibby

Dlaczego jak modem LTE na USB straci połączenie to router je dalej trzyma?? Chodiz o połączenie z APN. Dzis drugi raz miałem sytuację, że modem z sygnaturki się rozłączył mrygal jedno razowo co chwila błękitnym kolorem, a router pokazywał, że ma połączenie z APN?? Miało to raz na firmwarze 135 i teraz na 136.


za połączenie APN nie odpowiada router tylko modem i to czy jest on połączony z BTSem czy tez nie mówi właśnie świecąca lub mrugająca dioda. Gdy modem ma połączenie z BTSem to tomato wysyła zapytanie dhcp na interfejsie modemu (usb0) i dostaje dzierżawę DHCP. Zatem to co pokazuje tomato to otrzymana dzierżawa od operatora i nie ma nic wspólnego z tym czy modem (lub operator ze swojej strony) nie zerwie nagle połączenia.

Takie zerwane połączenie powinien wykryć watchdog, gdyż nie będzie on w stanie wykonać poprawnie testu traceroute. W przypadku negatywnego rezultatu następuje restart połączenia WAN.



Gdzie i jak to się ustawia poproszę bo jestem początkujący w tych sprawach i nie wszystko wiem ?? Smile
Edytowany przez garos888 dnia 15-04-2016 10:17
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
pppp
@garos888

Ma sobie kupić modem?

To złoż się i kup mu. On daje robotę.

Problem jest odwieczny. Ludzie mają pretencje a złamanego centa nie zainwestują w sprzęt dla dewelopera.
 
garos888

Cytat

pppp napisał(a):

@garos888

Ma sobie kupić modem?

To złoż się i kup mu. On daje robotę.

Problem jest odwieczny. Ludzie mają pretencje a złamanego centa nie zainwestują w sprzęt dla dewelopera.


Ciekawe, że TP-Link nie wołał kasy i zroibł całkiem dobry router, który bez wiekszych problemów dogaduje sie z modemami LTE na USB. Frown
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
pppp
@garos888

Please - zamknij sie. TP-link wziął kasę za gotowy produkt na który daję mało tego gwarancję.

Zgodnie z ideą otwartego oprogramowania - nie podoba się - wypad.

Pisz protest songi i podpalaj kubły z węglem na mrozie - tyle możesz i nic więcej. Dziekuj że cokolwiek za darmo dostałeś

Zapłacisz za produkt TP-linkowi - wymagaj na gwarancji.

Niektórym to sie we łbach pierd...
Edytowany przez pppp dnia 15-04-2016 10:55
 
garos888
Ktos podpowie jak ustawić to co mi napisał Shibby, zeby Asis RT-N18U z najnowsyzm jego Tomato robił keepalive czyli w razie rozłączenia wykonał traceroute i zrestartował połączenie WAN przez modem USB w tym Watchdog??

Połączony z 15 kwiecień 2016 10:56:24:

Cytat

pppp napisał(a):

@garos888

Please - zamknij sie. TP-link wziął kasę za gotowy produkt na który daję mało tego gwarancję.

Zgodnie z ideą otwartego oprogramowania - nie podoba się - wypad.

Pisz protest songi i podpalaj kubły z węglem na mrozie - tyle możesz i nic więcej. Dziekuj że cokolwiek za darmo dostałeś

Zapłacisz za produkt TP-linkowi - wymagaj na gwarancji.

Niektórym to sie we łbach pierd...


A inni maja kłopoty z nerwami i na forum się wyżywaja. Frown
Edytowany przez garos888 dnia 15-04-2016 10:56
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
pppp
Nerwy to mam jak słyszę co tego typu pretensje i teorie.
Typowe polaczkowo - bierzemy za darmo i wymagajmy ale jak złożyć się po 10 pln na modem dla developera to juz nie za bardzo.
 
garos888
Mniejsza o to jak ustawić, zeby w razie rozłączenia modemu na USB Tomato go zrestartowało i połączyło sie od nowa??

W Sheduler włączyć Reconnect co minute każdego dnia??
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
shibby

Cytat

Ktos podpowie jak ustawić to co mi napisał Shibby, zeby Asis RT-N18U z najnowsyzm jego Tomato robił keepalive czyli w razie rozłączenia wykonał traceroute i zrestartował połączenie WAN przez modem USB w tym Watchdog??


proste jak budowa cepa.
1) Basic -> network i ustawiamy "Check connection every" na zadaną ilość czasu. Ja testowałem na 1min i 2min.
2) Wpisujemy własne targety, czyli hosty lub ipki które mają być odpytywane. Można zostawić też już wpisane gogle i Microsoft. Ważne byśmy byli pewni, że targety pingują lub jest do ni trasa, by nie zrobić sobie zonka i podać hosta, który ma to zablokowane Wink
3) Przy każdym WANie mamy pole "Watchdog Mode" i tu można sobie wybrać czy ten WAN ma być sprawdzany pingiem czy traceroutem.

Ot cała filozofia.

Cytat

Jednak skoro sie podjął robienia takowego firmwareu i skoro coraz więcej osób go zaczyna używac własnie do konfiguracji router+modem LTE USB to mógłby kupić czy pożyczyć od kogoś modem E3272s-153 czy E3372s-153


kolega @pppp może zbyt ostro ale poprawnie zareagował na ten wpis. Tomato to moje hobby. Robię je w wolnym czasie i przede wszystkim dla siebie. To, że publikuję je jest tylko i wyłącznie moją dobrą wolą i odpowiedzą na prośby innych. Udostępniam je za darmo, nie oczekując nic w zamian. Przyrównywanie mnie i mojej pracy do szwadronu programistów z tplinka, którym za to płacą, było faktycznie nie na miejscu Smile Żeby było zabawniej, jak wielokrotnie podkreślałem fakt, że nie jestem programistą i zawodowo zajmuję się administracją sieci i systemów. Dlatego też nie wszystko jestem w stanie zrobić jeżeli chodzi o tomato ale daję z siebie wszystko Wink

Posiadam modemy E3276s i E3372s i na nich testuję połączenia. Sam zresztą używam od pewnego czasu jednego z nich jako właśnie moje drugie łącze zapasowe. Staram się przewidzieć wszystkie możliwe warianty i sytuacje ale czasami nie jest to takie proste lub wręcz niemożliwe. Dlatego potrzebne są "testy na Was" bo im większy feedback tym więcej błędów uda się poprawić.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
garos888
W logach będzie widac jak to "Check connection every" wykona??

3) gdzie to przy kazdtm WANie widac ten watchdog bo chyba nie dowidze?? Pfft

Połączony z 15 kwiecień 2016 11:27:23:
@Shibby - wszystko ok i rozumiem. Ja chciałem podyskutowac, a kolega @pppp najwyraźniej nadwyraz się zbulwersował na to co napisałem Wink

EDIT:

3) Już znalazłem Smile
Edytowany przez garos888 dnia 15-04-2016 11:33
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
jack78

Cytat

shibby napisał(a):

w logu podczas łączenia pokaże ci poziom sygnału.
Możesz też wydać komendę: switch4g signal
to też w logu doda nowy wpis.


Próbuję wpisać tę komendę i z poziomu SSH i przez wbudowany terminal, ale nic się nie dzieje.

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
garos888
@ Shibby

To Watchdog i ten Traceroute to odpowiednik KeepAlive np w routerach D-Link DWR-116 i DWR-921, że co minute odpytuje np. DNSy googla czy jak to dokłądnie działa??

Wybacz, że tak dopytuję, ale chciałbym wiedziećSmile
ASUS RT-N18U - 1.28.0000 -136 K26ARM USB AIO-64K
Huawei E3272s-153 - T-Mobile LTE No-Limit dla firm
 
Steel_Rat

Cytat

jack78 napisał(a):

Cytat

shibby napisał(a):

w logu podczas łączenia pokaże ci poziom sygnału.
Możesz też wydać komendę: switch4g signal
to też w logu doda nowy wpis.


Próbuję wpisać tę komendę i z poziomu SSH i przez wbudowany terminal, ale nic się nie dzieje.

Składnia tej komendy to

switch4g wan2 signal

O ile tan modem masz na wan2
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

71,955,708 unikalnych wizyt