29 Kwietnia 2024 08:42:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.224.37.68
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
[MOD] Tomato by shibby
foxx

Cytat

foxx napisał(a):

Witam forumowiczów, to mój pierwszy post.
Na początek pragnę podziękować Shibby-emu za kupę roboty jaką wkłada do Tomato. Używam od kilku lat na WRT54GL i śmiga, ale już pokazuje swój wiek, więc pora była sięgnąć po czymś nowszym. Wybrałem Asusa RT-N18U i trafiłem na następujący problem:

wersja Tomato Firmware 1.28.0000 -124 K26ARM USB AIO-64K.

Konkretnie chodzi o problem s File-sharing z dysku NTFS.....


A wiec zrobiłem kilka testów i wygląda na to, że problem jest związany z driverem NTFS. Wypróbowałem kilka innych Filesystemów i idą bez problemu. Jak wyjaśniałem powyżej, NTFS był by dla mnie najlepszy ze względów bezpieczeństwa i kompatybilności.

Oto namierzone dane, kopiowałem 4,6 GB (18 plików) na dysk USB 8GB (7632 MB)


filesystem        read    write   space available
NTFS (z kompa)    26,5    16      99% 7566 / 7632 MB
NTFS (rt-n18u)    18      16      99% 7566 / 7632 MB
FAT (rt-n18u)     19      15      99% 7618 / 7632 MB
ext2 (rt-n18u)    19,5    7       94% 7131 / 7513 MB
ext3 (rt-n18u)    18,5    10,3    92% 7003 MB


NTFS wcale nie ma gorszą wydajność niż inne, zapis danych jest jeden z szybszych. Co mnie również zaskoczyło to fakt, że ext2 i ext3 dają do dyspozycji około 500MB mniej :/

Jedyny problem jaki jest z NTFS na RT-n18u to stabilność - nie można tego używać normalnie bo zacina się regularnie. Czasami nawet tak, że cały file-sharing nie reaguje i trzeba restartować router. W takich wypadkach tylko restart smbd i nmbd nie pomaga i nie udało mi się stiwerdzić, który proces blokuje dostęp do /dev/sda1 - w routerze brak lsof-a.
Czy jest w tomato inne narzędzie którym można znaleźć proces, który do pliku czy /dev/sda ?

Chętnie przeprowadze następne testy lub wrzuce logi, ale ktoś musi mi wyjaśnić co i jak, nie znam się na tyle na tych sprawach.

To dzięki i pozdrawiam :)
 
qwerty321
Jak w Netgearze 3500L V2 zwiększyć ilość NVRAM ? Podobno jakoś da się do 64k? Czy jest tutek?
 
ovner
@foxx
Czy obserwowałeś obciążenie procesora na poszczególnych systemach plików w trakcie kopiowania.
Ext2 i ext3 jest obsługiwany natywnie, ntfs przez moduł ntfs i to powoduje znaczne obciążenie procesora routera, co za tym idzie problemy z komunikacja z routerem.
TUF-AX5400 @ Firmware:388.1_0-gnuton1
RT-N16 @ FreshTomato Firmware 2023.3 MIPSR2 K26 USB VPN + Huawei e3372 no-hilink
www.speedtest.net/result/14587008641.png
 
foxx
@ovner
Tak, obserwowałem. W wypatku NTFS obciążenie bylo wyższe, ale to nie tłumaczy zawieszanie się routera.
Nie mam dokładnych pomiarow a z skaczących numerów z top-a trudno zdobyć jakąś przeciętną, ale od oka było tak:
z NTFS procek prawie cały czas na 100% (%idle pokazuje 0% lub 1%, duzo % zabiera io)
z innymi FS to wskaźnik %idle skacze na wyższym poziomie, strzelę, że procek jest obciążony 60% - 80%

Wg mnie to jak procek nie nadąża, to po prostu transfer powinien się zwolnić a nie zawiesić/przerwać. Pozatym, szybkość zapisywania danych jest wysoka, czyli tu spoko. Na przykład ext2 zapisuje dane dużo wolniej. Jedyny kłopot z NTFS to jest to zamarzanie podczas kopiowania.... :/ (plik uszkodzony i kilka minut nie działa samba, potem czasami sie rozjedzie, albo zostanie wisieć i trzeba restartować router). Wg mnie to jest jakiś bug a nie tylko sprawa obciążenia procka...
pozdrawiam
 
tomeq62
Nie wiem czy mój problem nie jest związany z problemem kolegi Foxx-a. Mam wgrane tomato 1.28.0000 MIPSR2-124 K26 USB Big-VPN, moje łącze to neostrada 10 Mbit. Gdy wpinam się laptopem w kabel doprowadzający WAN mam pełne łącze. Podobnie jest na routerze po kablu i WiFi ale tylko jak nie jest podłączony dysk do USB poprzez przelotkę SATA-USB. Gdy dysk jest wpięty transfer spada o ok. 30-60%. W top nie widzę nic niepokojącego w menu routera też nie widzę obciążenia. Zmieniłem przelotkę na inny egzemplarz i jest to samo. Dysk to WD RED 1TB. Co ciekawe nieważne czy na dysku jest optware, czy jest pusty z utworzonymi pustymi partycjami. Czyli podsumowując samo podłączenie dysku do portu USB powoduje obcięcie łącza o ok. 30-60%, co może być przyczyną. Dysk jest nowy ma dopiero 2-3 dni, smart czysty. Opwtare instaluje się bez problemu, dysk montuje się bez problemu log czysty pod tym kątem. Błąd w sterowniku? Uszkodzony port USB?
 
Steel_Rat
Może za duże obciążenie routera przez dysk, chodzi o pobór prądu. Spróbuj aktywnego huba usb.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
tomeq62
Dysk jest 3,5 cala z własnym zasilaniem więc raczej odpada problem poboru prądu. Dziwnym objawem jest także lampka od Wanu sygnalizujaca nonstop wymiane danych pomimo że takowej nie ma. Ja odłącze dysk lampka miga tylko jak jest transmisja.
 
foxx

Cytat

tomeq62 napisał(a):

Dysk jest 3,5 cala z własnym zasilaniem więc raczej odpada problem poboru prądu. Dziwnym objawem jest także lampka od Wanu sygnalizujaca nonstop wymiane danych pomimo że takowej nie ma. Ja odłącze dysk lampka miga tylko jak jest transmisja.


Wygląda na inny problem. U mnie jest internet 40/4 Mbit i leci jak ma. Kłopot pojawia się tylko podczas zapisu danych na dysk NTFS.
 
qrs
dziwnie wygląda optymalizacja zapisu zadań w cronie :)

dodałem aby codziennie o 00:01 następował reboot routera to zapis wygląda tak:

Cytat

1 0 * * 0,1,2,3,4,5,6 sched sch_rboot #sch_rboot#

a gdy dodałem aby co 2 godz następowała synchronizacja czasu NTP to zapis wygląda tak:

Cytat

39 1,3,5,7,9,11,13,15,17,19,21,23 * * * ntpsync --cron #ntpsync#


wg mnie wpisy w

powinny mieć następującą postać

Cytat

1 0 * * * sched sch_rboot #sch_rboot#

Cytat

39 */2 * * * ntpsync --cron #ntpsync#

---
Netgear R7000Netgear WNR3500L v2MikroTik hAP ac^2TP-LINK M7650
 
marekjs

Cytat

marekjs napisał(a):

Cytat

majkel152 napisał(a):

same 2 , ac66u i n66u pracowały bezproblemowo na tomato, miałem je jakieś 2-3mc


To masz niesamowite szczęście 😀
Znam przynajmniej dwie osoby, z którymi pracowałem zdalnie co szybko pozbyły się ac66. Nie dało się pracować jak byliśmy podlaczeni do ESXi gdzieś zdalnie. Poczytaj na forach opinie na temat tego routera.
Kupiłem toto w mediamarkcie, albo na aledrogo.
Chyba więcej nie kupię. Najlepszy sprzęt jaki kupiłem to chyba w Szanghaju, do tej pory chodzi jak jadę w teren i wrzucam do luggage. A mówią, że w Chinach to shite 😀

Edit:
Chyba jednak sobie odpuszczam opensource na routerach Smile
Pomimo tego, że siedzę w tym ładnych parę lat.
Dlaczego?
Otóż wrzuciłem oryginalny firmware i... wszysko odżyło.
Ale pokolei.
Jak ktoś się lubi bawić.
Aby poszedł oryginalny. chk, robimy z Tomato upgrade na dowolny DD-Wrt.
Wchodzimy w telnet, potem erase linux z palca i reboot.
Pingujemy czy wstaje. Pojawia się defaultowe IP. Potem przez tftp (jak ktoś nie ma w W8.1, ja mam Enterprise, bo mam licencję Open w Microsoft, dorzucamy nowe features na klienta telnet i tftp) wrzucamy oryginalny firmware.
I tu uwaga, bestia nie lubi zwykłego resetu. Da się co prawda, da się też odzyskać hasło http na usera i password z konsoli, ale u mnie wisiał na startpage.
Pomaga 30/30/30.
Routrer jest gotowy do konfiguracji.
Nawet nic nie odlączałem z sieci z portów itp. Sztuczka polega na skonfigurowaniu static IP na laptopie, PC itp, aby widział dwie różne sieci.
Po konfiguracji każdego routera mam ten sam SSID na różnych 3 kanałach na 2 i 5 GHz, bez szumu, z pełną prędkością bez strat na sieci Internet (praktycznie idzie 60/30 Mbit/s}.
Mało tego. Zestawiłem bridge na czwartym routerze po AC, i pokazuje prędkość 702 (nigdy tego nie osiągnąłem na DD-Wrt, było max 140, na Tomato nie chciał się łączyć z tamtej lokalizacji i musiałem ciągnąć plątaninę kabli po podłodze, aby coś złapał).
Ktoś może napisze, że tracę jakieś dodatkowe bajery z opensource. Tak, brakuje mi watchdoga i scheduled reboot. Ale to tyle.
Resztę obsługują mi trzy serwery na W2012R2 (dałem sobie spokój z Debianem, po dwóch latach męczenia się z patchowaniem systemów, dłubania w skryptach, modyfikowania łat na kernel jak coś nie chodzi ;wiem jedno Debian nie jest rozwiązaniem dla biznesu, z całym szacunkiem dla Debiana oczywiście, notabene, swoją przygodę zacząłem ze Slackware paredziesiąt lat temu).
Mam R6500 gdzieś w pudełku i parę WNR3500l tych zwykłych i v2. Ciekawe jak to pójdzie na oryginalnym... Jak do tej pory, jak nie kurzyło się to w pudle to chodziło to na Tomato, lub DD-Wrt...

Życzę udanych eksperymentów.
 
dateno1
I was Tested v124 on Asus RT-AC56U&RT-AC68U but it seem bug

oi57.tinypic.com/10dzhux.jpg
Bug 1 : I set Disable Access to Admin Page from WAN and I Can't Connect to router from Internet but Avast Network Scanner is not

Bug2 : I Can't Recovery Setting from cfg file by Admin Page (i try it few times but it not worked) (It try to Recovery Settings but nothing to changed)
I success to Recovery setting 'Old Version' on E3000 (Newest Version is Not Tested) (I was sold it before few month)
It worked by nvram dump on Newest Version on 56&68U
Edytowany przez dateno1 dnia 23-01-2015 14:26
 
shibby
Musisz wgrać obraz z mniejszą ilością ficzersów. Następnie:
a) wyczyścić nvram i ustawić wszystko od nowa z palca
b) ręcznie usunąć z nvramu wszystkie zmienne dotyczące danej funkcjonalności, której obecny obraz już nie posiada.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
dateno1

Cytat

shibby napisał(a):

Musisz wgrać obraz z mniejszą ilością ficzersów. Następnie:
a) wyczyścić nvram i ustawić wszystko od nowa z palca
b) ręcznie usunąć z nvramu wszystkie zmienne dotyczące danej funkcjonalności, której obecny obraz już nie posiada.


I already try few times (Everytime i was erase NVRAM by admin page and recovery backuped setting but Everytime Failed)

NVRAM dump is work well

If i need to set all of thing manually, why it(backup/recovery configure menu) exist?

I can't remember all of setting (too many rules exist)
 
shibby
Udało mi się zwiększyć rozmiar JFFS do 64MB w Tomato-ARM

Cytat

/dev/mtdblock5 64.0M 63.3M 700.0K 99% /jffs


@dateno1 - i think you have Tomato-ARM. If am i right, then you have to know that restore configuration in Tomato-ARM never works. You can restore config using SSH:
nvram restore
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Shadow2k3
Witam.

Jestem zainteresowany routera Asus RT-AC51U i tu pada pytanie czy w przyszłości będzie możliwość wgrania tomato do niego?
link do strony producenta http://www.asus.com/Networking/RTAC51U/

Pozdrawiam
Asus RT-AC68U Tomato Firmware 1.25
 
kille72

Cytat

Shadow2k3 napisał(a):

Witam.

Jestem zainteresowany routera Asus RT-AC51U i tu pada pytanie czy w przyszłości będzie możliwość wgrania tomato do niego?
link do strony producenta http://www.asus.com/Networking/RTAC51U/

Pozdrawiam


Tomato nie bo ma CPU MediaTek
https://wikidevi.com/wiki/ASUS_RT-AC51U
 
rpc
@shibby
czy któraś wersja tomato wspiera iapp dla leciwego wrt54gl ?
Rafa?
http://rpc.one.pl
 
dateno1

Cytat


@shibby - i think you have Tomato-ARM. If am i right, then you have to know that restore configuration in Tomato-ARM never works. You can restore config using SSH:
nvram restore


yes it ARM.

I wasn't know about that (no one say that and no warning messsage exist)

I just want to do bug report about them

I think you need to add warning message about that on ARM Build
 
shibby
są już pewne efekty więc pochwalę się Wam nad czym teraz pracuję Wink

update.groov.pl/lte1.png


update.groov.pl/lte2.png


Cytat

Jan 29 16:36:04 unknown user.notice root: 4G MODEM already found - Non-Hilink - using cdc_ncm module
Jan 29 16:36:31 unknown user.notice root: 4G MODEM WAN found - Non-Hilink - using usb0 as WAN
Jan 29 16:36:34 unknown user.notice root: 4G MODEM Signal Strength: -75 dBm
Jan 29 16:36:40 unknown kern.info kernel: cdc_ncm: usb0: 150 mbit/s downlink 150 mbit/s uplink
Jan 29 16:36:40 unknown kern.info kernel: cdc_ncm: usb0: network connection: connected


cdn...
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
jack78
Smile
Supeeeeeer

Jaki to model modemu? Masz ich więcej na testy?

Mikrotik hAP ac2
UniFi AP AC v2
-OFW, UniFi AP PRO- OpenWRT,
Linksys E1000v2 - Tomato-RT-N5x-MIPSR2-116-Hyzoom.4M-Mini
Tenda AC10 - AC1200 OFW
NAS - HP Microserver Gen8 i3-3220T, 8GB RAM 5x 3TB WD RED | Xpenology
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 25

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,116
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,431,305 unikalnych wizyt