28 Kwietnia 2024 15:19:03
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.219.236.62
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: HOME MEDIA :: » ITX / Media Center
 Drukuj wątek
plytka intela czy ion?
Tytan69
Podobnie jak z slackware tylko łatwiej.
Openwrt na WRT160NL.
 
SynC

Cytat

Tytan69 napisał/a:

Cytat

SynC napisał/a:


Za archa się nawet nie brałem, bo to by było jakby skakać bez spadochronu, i liczyć że jakoś się uda Smile

Ostatecznie poddałem się i wrzuciłem ponownie windowsa.
Instalacja flasha, sterowników, i efekt jest taki, że wszystko chodzi lepiej.


Archlinux jest naprawdę prosty i czytelny w konfiguracji. Idealnie pasuje na sprzęciki typu serwer domowy czy stacja HTPC.
Instalacja na tym XBMC (nawet z kompilacją) bajecznie prosta. Oczywiście należy znać przynajmniej podstawy obsługi konsoli linux i czytać tutoriale http://wiki.archlinux.org/index.php/M...8Polski%29
Kilka miesięcy temu dałem się zaszczepić a obecnie wszystko co nowe stawiam na archu B)



Ja jeszcze niedawno załamywałem ręce przy openwrt,
jak już załapałem to każdą wolną chwilę siedziałem "na routerze" by poznać go lepiej. Smile

Kto wie może dzisiejsza nocka będzie należeć do archa Wink
 
piotr_x
Mała odskocznia:
http://allegro.pl/show_user_auctions....uid=135696
Piloty do playerków.
Chodzi mi od kilku miesięcy taki po głowie Wink
Poniżej w innych kolorach:
http://zoweetek.en.alibaba.com/produc...erproduct1
Na ebay od 140 złoty.
Edytowany przez piotr_x dnia 18-09-2010 18:21
TP-Link TL-WR1043ND+Backfire
 
shibby
pisalem juz o nim. To nie pilot tylko klawiatura z touchpadem. Na dluzsza mete nie wiem czy bedzie praktyczny w uzytkowaniu.

Ja kupilem Medion X10
http://www.eventghost.org/forum/viewt...f=2&t=2511
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
piotr_x

Cytat

shibby napisał/a:
pisalem juz o nim. To nie pilot tylko klawiatura z touchpadem. Na dluzsza mete nie wiem czy bedzie praktyczny w uzytkowaniu.

Ja kupilem Medion X10
http://www.eventghost.org/forum/viewt...f=2&t=2511


Tak, wiem że to klawiatura. Miałem na myśli zastosowanie jako pilota, małe i w sam raz do obsługi youtube itp.
Miałem prawie 2 lata samsunga i600 ze sprzętową klawiaturą, obsługa bezproblemowa. Ten różni sie tym że nie ma wypukłych klawiszy tak jak we wspomnianym telefonie.
TP-Link TL-WR1043ND+Backfire
 
kolopeter
kurcze , mecze sie troszke z asrokiem A330ION . jaka dystrybucja ma drivery do karty sieciowej, albo co trzeba doinstalowac aby karta ruszyla.
 
Tytan69
Nie sprawdzałem dokładnie asrocka ale Archlinux z netinstall ma zazwyczaj najnowsze sterowniki. Na różnych dziwnych i nowych kartach działało.
Jeśli przy starcie nie wykryje wbudowanej karty można włożyć na okres instalacji jakąś inną kartę przez którą zainstaluje najnowsze sterowniki.
Po zainstalowaniu systemy odczepić tymczasową kartę.
Openwrt na WRT160NL.
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał/a:
zgadzam sie ze obecne ubuntu (i co gorsza wszystkie jego odmiany) to straszny kompajn. Na N230 nie dalo sie go uzywac ;/


a ja zgadzam się z tym że nieumiejętnie konfigurujecie ubunciaka...
u mnie działa już drugi rok na htpc i jestem bardzo zadowolony, ale muszę przyznać że używam distro w wersji mini - czyli takiego arch'a Smile
Czy to 1080p czy 720p gra mi przez lan z dlinka i działa wyśmiecie...

dla zielonych polecam :

Cytat

http://flx.me/xbmscript/



lub wiki :
http://wiki.xbmc.org/?title=HOW-TO_in...ep-by-step

lub :
http://wiki.xbmc.org/?title=XBMCbuntu

lub :
http://forum.xbmc.org/showthread.php?...hp?t=55282
www.virtualdanny.net/downloads/setupXBMC.gif

lub:
XBMC Complete Installer
http://sourceforge.net/apps/wordpress...installer/

i dodanie "zawsze świeżego" repozytorium aby mieć xbmc zawsze up-to-date (w wersi dharma):
http://www.xbmcfreak.nl/en/xbmcfreak-...epository/

a większość linuchowych tutoriali related to xbmc jest tu :
http://forum.xbmc.org/forumdisplay.ph....php?f=110

Cytat

kolopeter napisał/a:
kurcze , mecze sie troszke z asrokiem A330ION . jaka dystrybucja ma drivery do karty sieciowej, albo co trzeba doinstalowac aby karta ruszyla.

kurcze, praktycznie każda - czy to arch czy deb - lan zawsze działa out-of-box... dziwne ...
Edytowany przez anonim747874734 dnia 06-10-2010 11:44
 
kolopeter
no kurcze to mi nie dziala, probowalem ubuntu10 server edition 64bitowe. wogole sie nie zglasza karta. teoretycznie powinno dzialac jako 8169, ale niestety nie jest widoczna,
 
shibby
@nergal na jakiej podstawie wysnuwasz takie wnioski? Ja mowie o golej instalacji ubuntu, kubuntu, lubuntu badz xubuntu w najnowszej wersji (sprawdzalem ten wersje netbook edudtion) + instalcja sterow nvidia. Calosc chodzi niestabilnie, wolno, dlugo sie uruchamia. Poprzednie wersje chodza zdecydowanie lepiej. Windows XP chodzi szybciej !!

Debian + Xy chodzy duzo szybciej niz ubuntu.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał/a:
@nergal na jakiej podstawie wysnuwasz takie wnioski? Ja mowie o golej instalacji ubuntu, kubuntu, lubuntu badz xubuntu w najnowszej wersji (sprawdzalem ten wersje netbook edudtion) + instalcja sterow nvidia. Calosc chodzi niestabilnie, wolno, dlugo sie uruchamia. Poprzednie wersje chodza zdecydowanie lepiej. Windows XP chodzi szybciej !!

Debian + Xy chodzy duzo szybciej niz ubuntu.


ubuntu minimal + Xy chodzą tak samo szybko jak debian, a uwazam ze nawet szybciej niz winzgroza XP. ale tak miedzy nami co ma goła instalacja + 1 sterownik do uzywania systemu na co dzien ? po co uzywac wersji desktopowej na sprzecie do grania filmow (bo o tym chyba dyskutujemy). Po co na htpc emathy, openoffice, gnome i troche gier ? To jest moje subkiektywne zdanie podparte doswiaczeniem, oczywiscie nie odmawiam Ci twierdzenia inaczej ale gro ludzi czytajacych zajmie sie windowsami ktore to naprawde sa kombajnem i do takich rozwiazan sie nie nadaja... ale oczywiscie kazdy ma swoj cyrk i swoje malpki... ale nie warto przekreslac pewnych scenariuszy tylko dlatego ze ktos twierdzi na ich temat inaczej - dlatego tez podalem kilka linkow ktore beda pomocne w wycisnieciu z naszych maszyn maximum power'a Smile

Tak jak Tytan69 ocenił archa tak ja chciałem wspomóc kolegów swoim doświadczeniem z ubuntu i uważam ,ze nadaje się do tego wyśmiecie...
BTW- doszlo do tego ze Win7 otwieram z przyzwyczajenia cmd i stukam jak robot sudo apt-get **** tralala Smile
Mialem już na ASROCKU windowsy XP,7, server 2008 3 distro ubuntu i jak na razie najbardziej zawiodl mnie XP - 7 muliła strasznie a ubunciak chodzi kilkanascie miesiecy jak ta lala... minta tez probowalem ale nie mial wersji mini, teraz ujezdzam testowo minta na debianie... na razie ok, milo, szybko i sprawnie Smile



Oczywiscie "ochy i achy" mozemy wieszac na debianie ale nie wylewajmy subiektywnych "fee" na ubuntu... Smile
Edytowany przez anonim747874734 dnia 06-10-2010 13:01
 
shibby

Cytat

ale tak miedzy nami co ma goła instalacja + 1 sterownik do uzywania systemu na co dzien ?


to ze juz na tym etapie odechcialo mi sie go dalej uzywac widziac jego mulowatosc Smile Byle win7 chodzi szybciej po instalacji + stery.

Cytat

po co uzywac wersji desktopowej na sprzecie do grania filmow


ja nie uzywam swojego iona tylko do tego. Wrecz zastapil mi on domowy komputer. Ogladam na nim filmy, ogladam tv satelitarna + pilot, sciagam torty, robi mi za NAS (ftp i udostepnianie udzialow), ponadto mam na nim klienta openvpn, radmina, pulpit zdalny, przegladam na nim neta, otwieram pdf`y, mam nawet nagrywarke na usb podpieta i plytki na nim wypalam, z braku laku nawet pograk w C&C lub PoP`a. O to wszystko na XPku Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kolopeter
jeszcze jedno. ogolnie na archu poszlo. nie wiem dlaczego problem na ubuntu byl. nie wazne.
co sadzicie o sprzetowym raidzie1 . jak kontorlowac go. nie lepiej zrobic softwarowy. sorki za banalne pytania , ale pierwszy raz robie raid na takim czyms i chce aby jakakolwiek kontola byla. czy jesli mamy raid sprzetowy, to dam rade sprawdzac smarta.
 
Tytan69
Kontroler raid musi wspierać smarta -doczytaj w dokumentacji.
Openwrt na WRT160NL.
 
shibby
mi zaden linux nie widzial dyskow logicznych zrobionych na kontrolerach via/intel/nvidia. Musialem robic raid software`owy przez md.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734

Cytat

shibby napisał/a:
mi zaden linux nie widzial dyskow logicznych zrobionych na kontrolerach via/intel/nvidia. Musialem robic raid software`owy przez md.


a mnie debian dla odmiany widział Smile raid0 na intelu - bez najmniejszego problemu
 
shibby
debian widzial normalnie dwa dyski na intelu ICH9, musialem dopiero zrobic raid software`owy. Oczywiscie dziala ale wtedy nie kontroler nim zarzadza tylko linux (np jezeli chodzi o odbudowe badz edycje macierzy.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
kolopeter
to jakas masakra. pierwszy raz spotykam sie z takimi problemami. czysta instalka archa, lub ubuntu z 2.6.32, dysk hd154ui samsunga. i proby przegrywania na ten dysk z innych koncza sie w dmesg hard link reset czy jakos tak.plyta oczywiscie asrock na ionie. czy ktos uruchomil taka konfiguracje ??
przekladam dysk do lapka po usb i chodzi. kurcze , a kupilem dwa takie dyski. co prawda jeden padl... a drugi nie chce sie dogadac z plyta glowna. dwa inne dyski seagate 250giga dzialaja bez problemu. kurna bladz zawsze jak cos kupie samsunga to mam problemy. czy to ramka na zdjecia( z 2 jedna padla), mikrowela( popekana , nie uznali gwarancji), a teraz dyski( z 2 jeden dzialai to polowicznie.). inne sprzety kupuje i dzialaja.

wacajac do tematu, czy ktos odpalal jakiegos innego linuxa na tej plycie , aby nie bylo trabli z sieciowka. siedze nad tym tematem juz ktorys dzien. troszke uda sie przegrac i sie dysk rozlacza i wchodzi w ro. kable zmieniane , napiecia sprawdzane, porty tez. plyta sprawna. rece opadaja
debian lenny dziala, ale takze wali mi bledami. odczyt jeszcze jako tako, ale jakikolwiek zapis to bledy i schodzenie do dma 33 a nastepnie dysk sie blokuje. instaluje winde , moze to rozwiaze problem, choc chcialem serwer na linuxie
mam min takie bledy
[ 61.306483] ata1.00: cmd c8/00:08:00:00:00/00:00:00:00:00/e0 tag 0 dma 4096 in
[ 61.306599] ata1.00: status { DRDY }
[ 91.444103] ata1.00: exception Emask 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x2 frozen
[ 91.444163] ata1.00: cmd c8/00:08:00:00:00/00:00:00:00:00/e0 tag 0 dma 4096 in
[ 91.444219] ata1.00: status { DRDY }
to akurat wklejone z jakiejs strony , no ale to sie pokazuje. troszke jest o ncq , no i te reset link.

no i kicha, bo dysk dziala na tym samym sprzecie na win 7 i nawet ma troszke lepsze transfery .
co dopisac do gruba , aby dysk dzialal. ma ktos pomysl??? irqpoll nie pomoglo.

sprawdzony poprzez hd tune pokazuje bledy dma crc count, czyli bledy transmisji. ponad 4700. i ciagle rosnie. zmieniane kable itd. wychodzi na to ,ze kupilem 2 walniete dyski.... samsung hd154ui. jeden walniete talerze, drugi walnieta elektronika. samsung, 2 tyg sie lamalem przed zakupem,ale mial najlepsze opinie z tych wiekszych .....
Edytowany przez kolopeter dnia 09-10-2010 16:46
 
AaaA
Chciałbym zbudować coś podobnego co sprawdziło by się w roli parodyskowego serwera plików (w stylu Synology 4xx), odtwarzacz multimediów i streaming HD, radia internetowego, kanałów youtube i odbiornik cyfrowych kanałów satelitarnyh (jak Dreambox).

Cenowo budowa takiego PC wydaje się korzystniejsza niż wydatek conajmniej 3kPLN na dedykowane urzadzenia (cena bez dysków twardych, które juz mam).

Założenia:
NAS: (SMB z możliwością przydziału uprawnień dla użytkowników, iSCSI target, DLNA, fajnie byłoby jakby obsługa była zbliżona do SYNOLOGY/QNAP - interfejs http, który sprawdza się naprawdę fajnie), 3-4 dyski 3,5" SATA 300 w RAID 5 jako storage
dysk SATA 2.5/3.5" albo Flash USB czy karta pamięci jako dysk systemowy,
Obsługa multimediów przez wyjście HDMI w jakości Full HD, mile widziany również interfejs webowy do zarządzania playerem oraz
możliwość streamowania DLNA aktualnie odtwarzanego pliku na inne urządzenia,
Obługa karty Prof 7500 USB, możliwość streamowania na inne urządzenia,
Możliwie energooszczędny (automatyczne wyłączanie dysków storage jeśli aktualnie nieużywane), szybko wstający (S3 lub podobne), i cichy (o ile to możliwe przy 4 dyskachSmile ),
WOL czy inna metoda zdalnego obudzenia, wake up on keyboard.

Stoję przed zakupem podstawowych podzespołów i chciałbym zapytać o radę przy wyborze sprzętu:
Płyta główna z procesorem (micro ITX, raczej ION/ION2, co najmniej 4xSATA, 1Gb LAN, Atom 330 pewnie będzie wystarczający),
pamięć (mam kilka GB DDR2 i mogłbym je wykorzystać, jeśli płyta wymaga DDR3 będę musiał dokupić),
obudowa (to chyba największy sprzętowy orzech do zgryzienia, bo te cztery 3,5" HDD to już będzie prawie wielkośc średniego ATXSmile do tego potrzebny wiatrak, żeby je chłodzić a całość ma wyglądać dyskretniej niż popularna "buda")
zasilacz (pewnie 90w będzie wystarczające, przy tej wielkości obudowy dla HDD pewnie będzie na tyle miejsca, żeby użyć wewnętrznego zasilacza).

Co do wyboru OS to nie jestem pewny, zaczynając planowanie byłem mocno przekonany do użycia Windows 7, na początku pasował jak ulał jako rozwiązanie wprost z pudełka. Dobrze rozwiązane i udokumentowane zarządzanie energią, możliwość instalacji systemu na USB flash, SMB 3.0 z dobrą wydajnością pomiędzy wersjami 6.1, zintegrowany z WMP serwer DLNA kompatybilny z moim sprzętem, jednak spotkałem dość sporo problemów, które uda się w skończonym czasie rozwiązać ale myślę, że czas ich rozwiązania może być dłuższy niż znalezienie rozwiązania alternatywnego.
Nie znalazłem pasującego mi serwera DLNA pod Windows, natywna obsługa UPNP w Windows 7 i Windows Home Server nie jest dopasowana niestety dla video w jakości HD w popularnych formatach, trochę lepiej wygląda to w Home Server jednak Home Server nie ma wsparcia dla kart telewizyjnychSad. Inny popularny pod Windows UPNP - TVersity niestety nie działa z moim telewizorem Samsung (udało mi się znaleźć na to pewien trik dla Samsunga ale z moim konkretnym typem on TV nie działa). Jedyny UPNP pod Windows jaki przeszedł wstępną selekcję to Twonky - pasuje mi jeśli chodzi o funkcjonalności i wsparcie dla sprzętu ale nie przypadł mi za bardzo do gustu jeśli chodzi o obsługę. Podobnie z iSCSI - brak natywnego targetu, zostaje tylko target Starwind, który nie jest moim ulubionym a dodatkowo jest dość drogi. Dlatego pytanie o alternatywę. Pamiętam jeszcze jak wygląda zarządzanie systemami UNIX/Linux ale nie używam ich na co dzień jednak pewnie po niewielkim odświeżeniu wiadomości sobie dam radę przy niewielkiej pomocySmile
--
Karol Stilger
http://stilger.eu
 
kolopeter
ja buduje cos podobnego. zacialem sie na jakiejs ladnej stacji audio.
u mnie : debian, tinyweb gallery,extplorer(wersja stabilna) no i jakies menu w ajaxie do tego. w sumie nie jest moze to takie ladne jak w syno,qnap, ale brzydkie tez nie jest. jakbys cos znalazl ladnego np. audio station podbne do qnapa albo syno. byloby fajnie.
xbmc ci sie przyda , latwoinstalacja, bo w sumie mozna instalowac z repetytorii
Edytowany przez kolopeter dnia 15-10-2010 17:46
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,116
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,416,938 unikalnych wizyt