25 Kwietnia 2024 11:38:35
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· nju swiatło pytania
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [0]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.137.185.180
Internet w każdym polskim domu? Cała nadzieja w ...
NewsyPrzemysław Poznański: Czy hamuje pan rozwój internetu w Polsce?

Piotr Kołodziejczyk: Czy można zatrzymać coś, co stoi? Nie rozumiem pytania. Co ma pan na myśli?

Taka opinia pojawiła się wśród ekspertów zajmujących się teleinformatyką, gdy zablokował pan projekt systemowy, czyli powstanie punktu informacyjnego przy UKE dla samorządowców chcących budować łącza.

- Jeśli mówimy o tym, że zahamowałem rozwój internetu w Polsce, to chciałbym zobaczyć przykład rozpędzonych inwestycji, które można byłoby zahamować. Do ministerstwa przyszedłem w marcu zeszłego roku i krajobraz, jaki zastałem, był następujący: 15 regionalnych programów operacyjnych, z których żaden nie ruszył. Zostały zatwierdzone, ale nie weszły w fazę realizacji, a mamy za sobą już cztery lata unijnego programu finansowania na okres 2007-13. Trudno więc mnie obwiniać o coś, co się nie ruszało. Nie rozumiem tego zarzutu.

Może projekt systemowy by to zmienił?

- Gdy przyszedłem do ministerstwa, zadałem sobie pytanie, dlaczego projekty regionalne nie wystartowały, mimo że marszałkowie mają w większości przypadków zrobione studia wykonalności, mają zatwierdzone programy operacyjne, mają pieniądze. To było logiczne pytanie. Wziąłem więc do ręki dokument o nazwie "Projekt systemowy" i przeczytałem go kilkanaście razy, ale tam też nie znalazłem odpowiedzi. A ja zawsze wychodzę z założenia, że nie może być wydatku [projekt miał kosztować 80 mln zł] bez spodziewanego udokumentowanego efektu.

Ma pan inny sposób, aby budowa internetu wreszcie ruszyła?

- Przeanalizowałem problem i znalazłem kilka odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: dlaczego nie ruszyła budowa sieci regionalnych? Jednym z powodów jest to, że nikt wcześniej nie wziął pod uwagę przepisów o dopuszczalności pomocy publicznej na konkurencyjnym rynku telekomunikacyjnym. Oto marszałkowie stanęli przed dylematem - albo będą prowadzili inwestycje, na których można zarabiać, np. sprzedając usługi, ale wtedy z Unii dostaną dofinansowanie do 40 proc., albo zbudują sieć niekomercyjną, dostaną 85 proc. unijnego dofinansowania, lecz nie będą mieli za co utrzymać tych sieci. Jeśli położy się sieć w obszarze słabo zurbanizowanym, to mało prawdopodobne, że znajdzie się wystarczająco dużo klientów, aby sfinansować codzienną eksploatację tej sieci.

Innym czynnikiem wstrzymującym inwestycje jest rezerwa operatorów komercyjnych. Otóż jeśli coś jest zbudowane za pieniądze publiczne, to musi być publicznie dostępne - to zdrowa zasada. Przedsiębiorca znający tę zasadę myśli tak: jeśli mnie marszałek namawia do współpracy, to ja może bym i wszedł w to, zaangażował swój kapitał. Jednak mam świadomość, że marszałek włoży w przedsięwzięcie publiczne pieniądze, a zatem infrastruktura, którą stworzymy, będzie musiała być publicznie dostępna, również dla moich konkurentów. I zamiast inwestować, jeden operator patrzy na drugiego. I wszyscy czekają.

Pozostaje budowa za unijne pieniądze.

- Jednak tu pojawia się kolejny problem - cele większości programów regionalnych zostały zdefiniowane następująco: podłączamy do sieci 100 proc. instytucji publicznych i 90 proc. mieszkańców. Takie założenie ma jedną wadę - wymaga unijnej notyfikacji, ponieważ podłączanie mieszkańców to wkraczanie na obszar działania komercyjnych operatorów. Dziś oczekiwanie na notyfikację to 12-18 miesięcy. Postawmy się na miejscu marszałka - nawet gdyby miał dziś wszystkie papiery, to notyfikację najwcześniej otrzyma na koniec 2011 r. W 2012 ogłosi przetargi na zrobienie dokumentacji, poczeka na tę dokumentację, ogłosi przetarg na budowę sieci. Ten przetarg - i to przy założeniu, że nie będzie protestów - rozstrzygnie najwcześniej pod koniec 2013 r., czyli w momencie, gdy pieniądze unijne powinny być już zakontraktowane. Spojrzałem na ten kalendarz i doszedłem do wniosku, że podstawowym ryzykiem jest niezrealizowanie inwestycji w terminie.

Jest na to sposób?

- Zaproponowałem marszałkom zmianę definicji celu - w pierwszym etapie zbudujemy sieć administracji publicznej, wykopiemy rowy, położymy kanalizację telekomunikacyjną, "wdmuchniemy" do niej światłowód. Sieć publiczna to nie tylko sieć łącząca urzędy. Nie chodzi przecież o budowanie sieci dla urzędników. Sieć publiczna to biblioteki, szkoły, szpitale... Tak robią np. Amerykanie.

Jednak nie oznacza to, że internet trafi pod strzechy.

- Dlatego równolegle rozpocznie się proces notyfikacji, potrzebnej po to, aby zbudowaną już sieć wykorzystać komercyjnie. Dwukrotnie rozmawiałem z komisarz Neelie Kroes. Otrzymałem obietnicę, że takie wsparcie otrzymamy.

Postanowiłem powrócić do koncepcji ministra Jerzego Hausnera. Stworzył on projekt programu operacyjnego zakładającego budowę jednej tzw. sieci szkieletowej [rodzaj internetowych autostrad]. Dziś jednak trud budowania sieci spada na barki marszałków, co trudno zrozumieć. Nie rozumiem idei budowania 16 kawałków sieci, która z natury jest jednolita i globalna.

A zatem marszałkowie zbudują jedną sieć?

- MSWiA buduje właśnie ogólnopolską sieć OST 112 [sieć przeznaczona dla służb ratunkowych], jest też sieć należąca do konsorcjum Pionier. Wiedząc o tym, bardzo się dziwiłem, że chcemy - rękami marszałków - budować kolejną sieć administracji publicznej, do tego w 16 kawałkach, gdy w tym samym czasie istnieją już (lub wkrótce będą istnieć) dwie inne sieci.

Jeśli ktoś odniósł wrażenie, że wstrzymuję rozwój internetu w Polsce, to dlatego, że trudno było mi się pogodzić faktem, że podmioty administracji publicznej budują trzy sieci w tym samym miejscu.

Jestem po poznańsku oszczędny, a szefa mam z Krakowa i dlatego nie byłem w stanie tego zaakceptować. Zaproponowaliśmy marszałkom: nie zakopujcie swoich światłowodów tam, gdzie my już zakopaliśmy swoje. Wymieniajmy się włóknami. Wspólne działanie przynosi lepsze efekty.

Jednak w pańskim modelu zarabiać będzie konkretny podmiot.

- Słyszałem zarzut, że kolaboruję z ludźmi z Pioniera. Jest chybiony, bo Pionier nie jest instytucją prywatną. Konsorcjum Pionier zarządza Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, jednostka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Pionier to sieć 22 placówek naukowo-badawczych, głównie uniwersytetów oraz PAN. 100 proc. własności sieci jest publiczne, pod publiczną kontrolą. A poza tym to sieć na najlepszym światowym poziomie - jej prędkość sięga 60 Gb/s.

Kiedy mieszkańcy tych gmin i wszyscy Polacy doczekają się powszechnego internetu?

- Projektowanie techniczne trwa mniej więcej rok. W końcu 2011 r. będziemy w stanie rozpoczynać przetargi budowlane, a na początku 2012 r. zacząć budowanie sieci w ramach regionalnych programów operacyjnych. Internet powinien trafić do domów przed końcem 2013 r.

*Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w MSWiA. Absolwent Politechniki Poznańskiej, w 1997 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, od 2004 do 2010 r. sekretarz miasta Poznania. Wywindował tamtejszy urząd do czołówki instytucji, w których wiele spraw można załatwić przez internet.



zrodlo: gazeta.biz
Komentarze
O
#1 oygb
w 04 sierpnia 2011 11:12:44
The Antonios said that the rebates christian louboutin shoes and credits would ultimately pay them back about $62,000 of their $72,000 outlay. And louboutin shoes the monthly savings can be substantial. In Park Slope, Martha Cameron christian louboutin sales said that the 18 solar panels Aeon installed on her brownstone roof covered the discount christian louboutin electric needs of her duplex, R0;including all the guilt-free christian louboutin air-conditioning.R1;
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby napisać komentarz.
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 24

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,323,992 unikalnych wizyt