03 Maja 2024 22:52:35
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· konfiguracja rout... [10]
· nju swiatło pytania [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.216.186.164
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Tutoriale
 Drukuj wątek
Konfigurowanie pliku wymiany (swap) - Tomato
amras666
Zdarza się, że z różnych przyczyn potrzebujemy nieco więcej pamięci w naszym routerze. Niestety, wymiana kości pamięci jest dość kosztowną i ryzykowną operacją. Dla wszystkich tych, którzy mogą pogodzić się z faktem że swap będzie wolny (380 KB/s zapis, 500 KB/s odczyt) - ten oto poradnik.

Swap można założyć na dowolnym zapisywalnym systemie plików, pokazuję na przykładzie karty SD:

Przed przystąpieniem do operacji konfigurujemy router aby móc instalować optware na karcie pamięci, poradnik znajduje się pod adresem:

http://openlinksys.info/forum/viewthr...ad_id=7607

Następnie instalujemy pakiet util-linux


ipkg install util-linux


Tworzymy na karcie pamięci plik wymiany:


dd if=/dev/zero of=/mmc/swap count=131072

count to wielkość pliku w blokach po 512 bajtów, wyliczamy z count=MB*2048, w moim przypadku jest to 64 MB

przygotowujemy go do użycia


mkswap /mmc/swap


i podmontowujemy


swapon /mmc/swap

aby zautomatyzować proces, warto dodać tą ostatnią linijkę do skryptów startowych

Voila:

img114.imageshack.us/img114/5026/mem.png
Edytowany przez shibby dnia 09-06-2010 09:19
 
shibby
ubiegles mnie Pfft

dobry poradnik. swap naprawde pomaga. mi juz uzywa ok 15mb ze swapa zamiast marnowac drogocenny ram. podpowiem ze ci co maja soft ten co mam w podpisie, maja juz util-linux w systemie wiec nie trzeba instalowac.

jezeli chcemy na jednym pendrive lub karcie wydzielic czesc miejsca mozna posluzyc sie np gpartedem. ja w ten sposob wydzielilem na pendrive 8gb, 200mb na swap a z reszty zrobilem ext2. podmontowalem swap a na reszte sciagam torciki Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
fjk8
Mam pytanko: Odpalilem swapa, status pokazuje ze pamiec sie zwiekszyla, jednak top pokazuje ze amule zajmuje 89% pamieci - tak samo jak przed wlaczeniem swapa (na dodatek amule egzystuje jako 4 procesy?) . Dlaczego ?
 
shibby
top nie pokazuje swapa.

zainstaluj htop i zobacz jak ci sie rozklada zajetosc pamieci na mem i swap.

a to ze amule jest jako 4 procesy to nic dziwnego. transmission tez jest jako 4 Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
eRd
Fajny, krotki poradnik i na temat. Wink Dobrze by bylo takie artykuly gdzies trzymac dla potomnych Wink
@shibby
Powiedz z jakiego klienta teraz korzystasz, bo czytalem juz pare Twoich watkow i wiem, ze eksperymentowales troche. Powiedz jakie sa wady/zalety konkretnego softu (transmission, rtorrent + pewnie jakas nakladka graficzna itp.). Sam planuje na moim asusie podpiac jakis dysk docelowo (prawdopodobnie 1TB), ale tymczasowo w ramach testu podpialbym pen'a 8GB zeby zobaczyc jak to ogolnie sie sprawuje.
Pozdrawiam
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monk
Po restarcie nie chce mi automatycznie montować swapa pomimo dodania wpisu:
"sleep 10
/bin/mount -o bind /mmc/opt /opt
echo "export PATH=/opt/bin:/opt/sbin:$PATH" > /root/.profile
echo "unset LD_LIBRARY_PATH" >> /root/.profile
swapon /mmc/swap"
do skryptów startowych - init. Co może być tego pwodem?
WRT54GL-EU 1.1 mmc mod + Tomato Firmware v1.23.8515 .5 RAF ND Thor MOD .7 + Script Generator
 
shibby
@monk - init laduje jak nie masz jeszcze karty zamontowanej.
przerzuc mount i swapon na koniec firewalla albo jako wykonanie skryptu po zaladowaniu karty. w tomato by slodki masz odpowiednie pole na wpisanie sciezki do skryptu.

@eRd - teraz uzywam transmission.
zalety - ladne gui, szybko sciaga, prosta instalacja
wady - gui nie dziala poprawnie w IE, zasoborzerny, raczej zapomnij o pobieraniu wiekszej ilosci torcikow na raz niz 3.

rtorrenta uzywalem poczatkowo bez gui, skonfigurowany mialem tak ze kopiowalem pliczek *.torrent do odpowiedniego katalogu a rtorrent sam go hapal i dorzucal na liste. z gui udalo mi sie wgrac tylko (hmm nie pamietam nazwy teraz, w tutorialu o rtorrencie pisalem). nie udalo mi sie skonfigurowac ani wtorrenta, ani ntorrneta ani rtgui..... wiec podziekowalem.

do jego zalet mozna zaliczyc: latwa instalacja (sam soft bez gui), jest mniej zasoborzerny od transmission, luka *.torrent z wybranego katalogu i sam dodaje na liste, po sciagnieciu sam przerzuca do completed, dziala Smile

wady: ciezka instalacja gui, sciaga parokrotknie wolniej niz transmission.

Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
obsy
@shibby: wyszła nowa wersja transmission, połatali go na rzecz ie więc możesz sprawdzić.
Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - ch?tnie przygarn? go.
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt
http://openrouter.info
 
monk
Dzięki @shibby zadziałało.
WRT54GL-EU 1.1 mmc mod + Tomato Firmware v1.23.8515 .5 RAF ND Thor MOD .7 + Script Generator
 
fjk8

Cytat

shibby napisał/a:
@monk - init laduje jak nie masz jeszcze karty zamontowanej.
przerzuc mount i swapon na koniec firewalla albo jako wykonanie skryptu po zaladowaniu karty. w tomato by slodki masz odpowiednie pole na wpisanie sciezki do skryptu.


Swapon mam na koncu mount_opt.sh wykonywanego po zamontowaniu karty mimo to tez mie sie nie wlacza automatycznie Sad
 
shibby
@fjk8 a sprobuj dac na koniec firewalla, powinno pomoc.
@obsy jeszcze nie ma w repozytorium... poczekam az bedzie to zrobie upgrade. nie chce mi sie bawic w kompilacje bo dziala mi dobrze (WKONCU) Smile a to ze dziala dobrze w firefoxie a w ie nie to mi nie przeszkadza Pfft


BTW uwaga to moj 500 post B)
Edytowany przez shibby dnia 16-04-2009 16:29
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
eRd
@shibby gratulacje 500ego posta Smile Marzy mi sie opis krok po kroku (lacznie z zakladaniem partycji na dysku z wykorzystaniem narzedzi wbudowanych w wersje extra tomato), swapa, opt, transmission itd, ale jak bede mial juz dysk to licze na pomoc i moze sam stworze taki opis na swoim przykladzie B)
Shibby powiedz czy probowales moze korzystac z partycji fat oraz moze sprawdzales czy mozna odmontowac dysk za pomoca przycisku w routerze, poniewaz taka funkcjonalnosc chyba zostala w pewnym momencie dodana.
Czasem byloby dobrze moc odmontowac dysk i gdzies sie z nim udac, a raczej fat jest bardziej uniwersalna partycja.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
shibby
vfat uzywam do patrycji na ktora sciagam. ale ze dysk mam podzielony na 3 partycje (1 swap, 2 opt (ext3), 3 dane (vfat)) to nie odmontowuje go. asus zreszta nie ma przycisku ktory by mozna bylo wykorzystac Smile

co do opisu to fdisk sluzy do zakladania partycji. jak sie nim obslugiwac jest mase opisow na necie w skrocie

n - zaklada nowa partycje
t - zmienia flage partycji (np z linuxowej na swap)
d - usuwa partycje
p - info o zalozonych partycjach
w - zapisuje tablice partycji na stale
m - help

ot cala filozofia Smile (chyba nic nie pomylilem bo z pamieci pisze) Pfft

opis swapa masz, tutorial do opt tez jest, tutorial do transmission tez. Smile

Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
eRd
W zasadzie to chodzi wlasnie o to zeby chociaz ta jedna, najwieksza partycja byla widoczna pod windowsem, opt moze byc ukryty. Co do tego przycisku to nie mam akurat pod reka swojego asusa, ale mam wrazenie, ze z tylu kolo resetu jest wystajacy przycisk na styl tego z linksysa do szybkiego tworzenia bezpiecznego wifi.
Na pewno bede korzystal z tych tutoriali, jesli w koncu zdecyduje sie na zakup dysku (waham sie czy nie przeskoczyc z Toshiby G900 na Diamonda tak na marginesie B)).
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
shibby
asus ma 2 przyciski z tylu.

1) reset
2) restore Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
fjk8

Cytat

@fjk8 a sprobuj dac na koniec firewalla, powinno pomoc.


Nie pomoglo Sad Jak moge zobaczyc co wydarzylo sie po wykonaniu skryptu firewalla ? Chetnie wlaczylbym na stale jakis rodzaj rozszerzonego logu stemowego bo w tym standardowym jest malo informacji Sad
 
shibby
w logu powinienes miec mniej wiecej cos takiego

Cytat

user.info kernel: Adding Swap: 96348k swap-space (priority -4)


ja w firewallu mam dopisane wykona nie pliku
/jffs/mnt_opt.sh

a jego zawartosc to:

Cytat

#!/bin/sh

sleep 5
CHECK_OPT=`df | grep ' /opt' | wc -l`
CHECK_MMC=`df | grep ' /mmc' | wc -l`

if [ "$CHECK_OPT" == "0" ]; then
/bin/mount -o bind /tmp/mnt/opt /opt
fi

if [ "$CHECK_MMC" == "0" ]; then
/bin/mount -o bind /tmp/mnt/dane /mmc
fi

swapon /dev/discs/disc0/part1


i montuje zarowno mmc i opt jak i swapa.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
fjk8
Wiem ze to powinno byc w logu - niestety tego nie ma Sad wlaczanie swapa dopisywalem juz wszedzie teraz mam w firewallu wlasnie.
Edytowany przez fjk8 dnia 20-04-2009 17:06
 
shibby
jaki masz soft? rozumiem ze wydanie komendy z shella ci dziala.

jaka komende wydajesz?


Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
fjk8
Tomato 1.23 SDHC mod. Wczesniej mialem swap w pliku teraz mam partycje swap. swapon /dev/mmc/disc0/part2. Dawalem tez z -v w nadzieji ze cokolwiek sie zapisze w logu.....Z shella uruchamia sie bez szemrania Smile Chyba przeinstaluje to wszystko na nowo bo jak ci pisalem mam inne dziwne problemy.... juz nie wiem gdzie szukac rozwiazania.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 22

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,548,908 unikalnych wizyt