28 Kwietnia 2024 11:08:41
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· konfiguracja rout... [9]
· nju swiatło pytania [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.227.102.225
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
WRE54G - 3 w jednej sieci, czy to możliwe?
monroe
Witam,

chciałbym po całym dużym budynku "rozprowadzić" sieć WiFi (działa na Linksysie WAG325n). Kable nie wchodzą w grę, tylko łączność bezprzewodowa. Tak samo jak parę Access Pointów, potrzeba jest mało urządzeń.

Myślę nad zakupem 3 Linksysów WRE54G. Moje pytanie brzmi - czy w jednej sieci mogą działać naraz 3 takie urządzenia komunikując się ze sobą?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam Wink
 
eRd
Sadze ze nie powinno byc problemu, wystarczy aby na kazdym ustawic inne ip...
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe

Cytat

eRd napisał/a:
Sadze ze nie powinno byc problemu, wystarczy aby na kazdym ustawic inne ip...


Dziękuję za ekspresowo szybką odpowiedź Wink

Jeszcze jedno lamerskie pytanie Wink - w takim razie jeśli ustawię na każdym stałe IP, to wszyscy w sieci również będą musieli korzystać ze stałego ip? (i będę musiał wyłączyć DHCP?)
 
eRd
Wydaje mi sie ze te urzadzenia sa przezroczyste, czyli:
Router ma ip 192.168.1.1
Range booster 1 ma ip 192.168.1.2
Range booster 2 192.168.1.3 itd

Na routerze moze byc wlaczone DHCP to nie ma wplywu. Ze strony kompow podlaczonych do range boostera wyglada to tak jakby sie laczyly z routerem bezposrednio. Tak przynajmniej mi sie wydaje Wink
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Dzięki za info Wink

Masz u mnie piwo, gdy wpadniesz kiedyś do Bielska Wink

Pozdrawiam!
 
monroe
Jeszcze jedno:

jeśli zrezygnowałbym z tych extenderów Linksysa, to jakie urządzenia - w zamian - mógłbym zastosować? Koszt: do ok. 900 zł.

Wymagania: możliwość zamontowania w korytarzach budynku publicznego (więc np. w jakiejś puszce montowanej do ściany).

Cel: sieć bezprzewodowa na 2 piętrach. Na parterze Linksys WAG325n, na drugim piętrze AP D-Linka w trybie WISP Repeater do którego podłączony jest przewodowo switch z 16 komputerami. Do niego również musi dochodzić sygnał (dlatego wymyśliłem te 3 Linksysy WRE54G).

Wymagania: jak najmniej kabli (najlepiej ich brakWink ).

Będę wdzięczny za jakieś sugestie Wink
Edytowany przez monroe dnia 25-09-2007 19:38
 
eRd
Dobrze by bylo zebys zamiescil jakis schemacik jak wyglada rozmieszczenie scian i wymiary tego budynku. Tak zeby mniej wiecej zobaczyc co by tu zastosowac. Z tego co zrozumialem to chcesz aby te dwa urzadzenia laczyly sie ze soba bezprzewodowo. Czy to urzadzenie na pietrze ma rowniez dzialac jako AP? Ja bym Dlinka nie bral bo nie ciesza sie zbyt dobra opinia. Jak mowie daj schemacik i zastanowimy sie co by tu dobrac do tych konkretnych warunkow Wink
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Ekhm...

Ostrzegam, że zdolności plastycznych nie mam żadnych, mam nadzieję, że coś wyczytasz z tego "schematu" Grin

Ten budynek to pensjonat, ok 50 pomieszczeń.

- jest duży (nie mam pojęcia ile mkw, pewnie z 400 spokojnie), więc byłyby bardzo duże problemy z okablowaniem go (wolę tego uniknąć);
EDIT: jest troszkę większy niż mogłoby to wynikać ze skali "rysunku" Wink
- najlepiej byłoby, aby net bezprzewodowy był na parterze i I piętrze (piętro drugie niekoniecznie);
- w sali komputerowej znajduje się D-Link DAP-1160, który działał dobrze, dopóki nie został przeniesiony Linksys (musi zostać w tym miejscu w którym jest zaznaczone, niestety). Działał nie w trybie APC ale WISP Repeater. Teraz ma spełniać taką samą funkcję.

Generalnie chodzi więc o umieszczenie jakichś wzmacniaczy sygnału w korytarzach, które objęłyby zasięgiem 2 pierwsze piętra. Myślałem o jednym na parterze, przy schodach i 2 na pierwszym piętrze, aby D-Link "złapał" sygnał co jest PRIORYTETEM.

Raczej nie wchodzi w grę montowanie repeaterów w pokojach, nie ma tam monitoringu.

SCHEMAT:
img267.imageshack.us/img267/5605/schematpensjonatvt2.th.jpg

>
Edytowany przez monroe dnia 25-09-2007 20:34
 
eRd
Hmm ciekawy projekt. Nalezaloby sie zastanowic jakie urzadzenia, jakie anteny, ile i gdzie je rozlokowac. Ciezko bedzie to rozwiazac poprzez forum Wink Co moge zaproponowac ze swojej strony (nie dam sobie reki uciac ze bedzie dzialac tak jak zakladamy) Sprobowalbym zakupic np WRT54G w wersji od 2.0 do 4.0 wlacznie (najtaniej uzywany z allegro), a jak ma byc sprzet nowy to WRT54GL i zapodac do niego tomato. Ustawic w tryb AP+WDS wedlug faq tomato http://www.polarcloud.com/tomatofaq#h..._i_use_wds. Nigdy tego nie robilem, ale powinno zadzialac Wink Tego WRT zamontowalbym przy tych lewych schodach. Duzo zalezy od ustawienia anten, jak rowniez samego urzadzenia. Nalezy tak to poustawiac aby polaczenie bylo stabilne.
Drugim pomyslem jaki przychodzi mi do glowy to zastosowanie anten o wiekszym zysku np Horizon mini(7dBi),midi(9dBi) czy maxi(12dBi) lub senao. Rozlokowanie ich tak zeby bylo mozliwie malo przeszkod miedzy nimi i zeby nie byly jedna nad druga bo maja maly kat promieniowania w pionie. Ich zysk powinien zalatwic sprawe i pokryc zasiegiem cale dwa pietra (przynajmniej w teorii).
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co zrobic. Dlatego dobrze by bylo zebys mial dostep do sprzetu zeby sobie to potestowac (moze jakis zaprzyjazniony sklep Wink). Nalezaloby pokryc zasiegiem cale dwa pietra a to moze nie byc takie proste i oczywiste. B)

Edit:
Chcialbym zebys jeszcze zaznaczyl najlepiej innym kolorem jaki zasieg ma ten Dlink tak zeby bylo latwiej odnalezc punkt w ktorym "brakuje" sygnalu. Zeby pokryc taka sale konferencyjna to nie jest taki problem bo jest duza powierzchnia bez przeszkod, a pokoje troche trudniej bedzie "przebic" Wink
Edytowany przez eRd dnia 26-09-2007 00:18
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Dzięki za odpowiedź Wink

Jeśli dobrze zrozumiałem - kupuję WRT54GL (nawiasem mówięc sprzęt musi być nowy, na fakturę), montuję go gdzieś przy schodach (czy jakąś puszkę mogę do niego dokupić?). Następnie powiedzmy 2 anteny Senao 12dBi, z tym że łączę je poprzez kabel koncentryczny z Linksysem, tak? Jedna zostałaby zamontowana w pobliżu Linksysa a druga a I piętrze w okolicy sali konferencyjnej?

.


PS. Mam zaprzyjaźniony sklep komputerowy, jednak takiego sprzętu niestety nie dostanę "na wypróbowanie", bo sami go nie mają na stanie i musieliby zamawiać specjalnie dla mnie. Zależy mi więc na tym, aby to na pewno działało...
 
eRd
Na pewno to nie moge powiedziec, ze to zadziala, ale moge przypuszczac ze powinno Wink Te senao sa o tyle lepsze od horizon ze maja wiekszy kat promieniowania w pionie.
Mysle, ze to rozwiazanie bedzie najkorzystniejsze. Musisz pamietac zeby kabel do tej drugiej anteny nie byl zbyt dlugi (najlepiej kilka metrow max). Puszki hermetyczne i takie blaszane na kluczyk mozna na allegro z powodzeniem kupic. Jesli chodzi o wtyki z tego co pamietam w senao sa N zenskie a w linksysie r-tnc wiec musisz zalatwic taki kabel, najlepiej jakby Ci taki w sklepie odrazu zarobili.
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Dzięki Wink

Czyli jedna antena przy Linksysie pod schodami a druga na I piętrze tylko nie bezpośrednio nad nią? Jeśli tak, to kabel będzie musiał być ok. 10m...

Te 12dBi powinny "załatwić" parter i pierwsze piętro? Mam nadzieję, że D-Link "złapie" sygnał, bo jak widać na schemacie korytarz zakręca...

Kabel koncentryczny jak do TVSAT? Wink


A gdyby właściciel nie zgodził się na jakiekolwiek prowadzenie kabli, to czy te expandery Linksysa to dobre rozwiązanie, czy pobawić się jakoś inaczej? :>
 
eRd
w takim przypadku o ktorym mowimy te anteny moga byc w pionie, nie musza sie wzajemnie "widziec". Najpierw myslalem o rozlokowaniu ich na krancach budynku, ale Twoj pomysl bedzie lepszy, zeby byly mniej wiecej na srodku budynku. Wydaje mi sie ze rozwiazanie z tymi antenami bedzie lepsze niz te repeatery, bo jest duzo pomieszczen i duzo scian do przebicia, wiec takie dwie mocne anteny dookolne beda najlepszym rozwiazaniem i najmniej inwazyjnym, a kabli wlasciwie nie bedzie. Jesli chodzi o dobor kabli to mysle ze zda tutaj egzamin H-155 bez problemu.
oczywiscie zdaj relacje jak juz to wszystko zestawisz, jakies fotki mile widziane Wink
Edytowany przez eRd dnia 27-09-2007 00:09
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Postaram się o fotki jak to zrobię - pewnie za jakiś tydzień Wink

A ten Linksys z tomato to WDS + AP klient? (czyli bezprzewodowo odbiera sygnał?)

Jeśli chodzi o antenę, to myślę o tej: http://www.allegro.pl/item249088949_nowosc_antena_dookolna_senao_pelne_12dbi_2_4ghz.html


I uważasz, że jest tak silna, aby sygnał dochodził do tego D-Linka, który jest w rogu na I piętrze? (sygnał miałby do pokonania korytarz bez filarów ok. 10m + 10m (lub minimalnie mniej) drugiego korytarza).

I jeszcze jedno: zabij mnie, ale znalazłem tylko jedną obudowę, która wymiarami pasowałaby do tego Linksysa (186x48x200):
http://www.allegro.pl/item246568247_obudowa_hermetyczna_ip56_90x190x240_jakosc_fv.html

Przy czym rozumiem, że otwory sam będę musiał sobie zrobić Wink
 
eRd
Tak tomato, ale AP+WDS, AP jako ze bedzie rozsylal sygnal do klientow, a WDS sluzy do komunikacji z innymi AP czyli w tym przypadku z Linksysem podlaczonym do neo i z Dlinkiem. W trybie AP+WDS trzeba wtedy wpisac w odpowiednich polach adresy mac dlinka i linksysa. Oczywiscie tamte urzadzenia tez bedzie trzeba skonfigurowac aby dzialalo, najlepiej na ksztalt WDS (pewnie inaczej sie nazywa).
img223.imageshack.us/img223/1035/47849905ni4.th.jpg
W WRT nalezy jeszcze WAN ustawic na disabled, a lan na 192.168.1.2 (linksysa z neo na 192.168.1.1), d linka lan na 192.168.1.3, a wan rowniez wylaczyc.
Wydaje mi sie ze jezeli ta antena i d link beda na korytarzu nawet za zalamaniem to i tak powinno to dzialac. Antena wlasciwa (ale z tego co wiem yagi.pl to slaba firma, chociaz oni tej anteny nie produkuja, wiec nie ma to wlasciwie wplywu).
Jezeli chodzi o skrzynke moze np
http://allegro.pl/item248602233_puszk...zynka.html
otwory na kabel to mysle ze nie problem tym bardziej ze i tak bedzie wewnatrz umieszczona.
Lub cos takiego:
http://allegro.pl/item245325035_szafk...wodow.html
usunac ze srodka niepotrzebne rzeczy i na kluczyk ladna jest Wink
Ewentualnie bez kombinacji np w dipolu maja ladne:
http://www.dipol.com.pl/market.php?si...=219&mode=
mozesz tez poszukac w okolicy, jakies praktikery czy inne cuda jak hurtownie budowlane, sklepy z elektryka
Pozdrawiam
WRT54GL v 1.1 Tomato Firmware 1.28.0005 108 ND VPN + 11 użyszkodników na kablu + 1 wifi Wink
Netgear WNR3500L v1 @500MHz Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-108 K26 USB BTgui-VPN
PAP2T soft 5.1.6 LS / IPFON
Zotac HD-ID11 (ION2),
 
monroe
Dzięki wielkie,

w takim razie zabieram się w tym tygodniu za zamawianie a prawdopodobnie w przyszłym za montowanie Wink
 
monroe
Witam,

narazie jeszcze nie mam czego opisywać. Być może w listopadzie dojdzie do montażu, chociaż sprawa się przedłuża...

Pozdrawiam ;
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,116
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,415,749 unikalnych wizyt