19 Marca 2024 09:02:12
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Optware na CIFS [42]
· [Howto] Xpenology... [7]
· RT-AX56U - Status... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
34.236.152.203
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Nastepca RT18
Roxbox
Witam.
Chce zmienic ruter na cos nowszego . Aktualny ogarnia 50m2 w bloku podlaczony pod UPC 500/250 i wisi na nim 3x pc,3x tel.,konsola,TV,drukarka,zmywarka.dysk sieciowy.
Wymagania :
alternatywne oprogramowanie majace w sobie transmission albo innego klienta
obsluga zew dysku
5ghz
koszt do 400pln no chyba ze warto odrobine dolozyc do czegos dobrego.

jak cos pominalem to pytajcie .

pozdr
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
Jezeli zaczekasz do czarnego piątku to pewnie na jakim amazonie itd ustrzelisz w tej cenie ax56u a może i ax58u.
Niestety tylko RMerlin jest na serie ax ruterów Asusa jako alternatywny soft.
Downolader tam jest wbudowany Asusa typowy , jak ktos sie pogimnastykuje z entware jakiegoś menagera idzie wgrać.
Jako ciekawostka Asus jako betę wypuścił oprogramowanie mające nowy VPN tj WireGuard, na razie nie testowałem bo czekam az Merlin to zaportuje do swego fimware.
https://www.top10vpn.com/guides/wireguard-vs-openvpn/
https://www.snbforums.com/threads/asuswrt-386-rc3-2-public-beta.75355/
Edytowany przez jurekk dnia 06-11-2021 08:57
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
Czyli RMerlin nie ma klienta ech tak czułem że będzie problem z moimi wymaganiami. Nie mam pojęcia o kombinowaniu dlatego szukam czegoś gotowego. Tomato jest idealne dla mnie.
Nie ma nic innego na rynku odpowiedniego z obsługa Tomato?
Edytowany przez Roxbox dnia 06-11-2021 10:02
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
To nie jest tak. Merlin ma filozofię taka by jak najmniej zmieniać firmware. Natomiast daje mozliwosc poprzez w tej chwil zautomatyzowane skrypty dodawania addonów np taki prawdziwy kombajn : amtm (addblock, skynet itd)
Standardowy downolader asusa obsluguje torenty i jest dostepny w menu : aplikacje USB i po kliknieciu sam sie instaluje na pendrivie
Tak wyglada : [img] https://ibb.co/rHyQJHt [/img]
Niestety dla nas i tomato ono zyje jedynie na nowym sprzęcie będącymi klonami ac68u a kupno czegos takiego nowego co ma technolgie sprzed 8 lat mija sie z celem i sensem.
Edytowany przez jurekk dnia 06-11-2021 09:55
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
Ok rozumiem. No dobra, czy obsługa tego ich klienta jest taka sama jak w Tomato, czyli przez przeglądarkę. Piszesz że się instaluje na pendrive,czyli w moim przypadku na zew dysku i tam trzebabybylo odmowa wszystko formatowac itp.
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
Dysk raczej zostanie zamontowany, Asus obsluguje ext2,ext3 i chyba ext4 choc nie mozna z giu formatowac w tych systemach . By działało amtm musi byc wlasnie system ktorys z tych. natomist fat32 ntfs itd sa obslugiwne z gui i montowanie i formatowanie.
Jak zamontujesz i to i zainstalujesz bez formatowania.
Dostep do donoladera jest przez gui lub poprzez zainstalownie w windowisie nakladki bo jest taka. Wtedy masz to jako aplikacje windowsa jakby dostepne.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
Mam chyba ext4 ale jakby co to sie sformatuje na nowo. Rozumiem ze ten downloader bedzie na zew dysku a tylko dostep bede mial z windowsa do niego i dzialanie klienta nie bedzie wymagalo wlaczonego kompa. Sory ze tak draze ale musze miec pewnosc ze to bedzie dzialalo tak jak chce bo inaczej nie ma sensu kupowania tego. Nie bardzo sie znam wiec musze miec jasnosc Smile
Nie ma zadnej alternatywy z tomato. Wszystkie nowoczesne rutery juz go nie obsluguja ?
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
Dostep do dwonoladera jest przez gui/html lub aplikacje windowsa.
Natomiast on dzialał bedzie na routerze i dysku do niego podpietym
Nowe routery obsluguja toamto ale to sa klony technologiczne ac68u majace troszke wiecej np. pameci ram czy wyzej taktowny procesor. Lepiej kupic uzywke ac68u lub R7000 pod tomato.
Nowszy technologicznie sprzet nie ma otwartych sterowników co blokuje mozliwosc zrobienia na nie toamto.
Chcesz altertywy to muislabys przejsc na ddwrt lub openwrt bo oni maja swoje sterowniki kupowane od twórców układów tj. Broadcom itp.
Wszystko jest szyfrowane i poblokowane.
RMerlin współpracuje z Asusem to mu pozwalają robic te swe mody
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
Spoko i dzieki za wytlumaczenie. Widze ze te alternatywy tez nie obsluguja serii AX. Warto sie pchac w ac68, duza roznica od mojej 18 ?
Ax58u na francuskim Amazonie za 410 pln znalazlem wiec to niezla cena ale warto na BF poczekac.
Duzy problem jest z wganiem merlina a gdyby cos sie stalo to spowrotem oryginala?
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
Moim zdaniem nie warto pchac sie w ac68u ale to kwestia priorytetów. Tomato to jakosc sama w sobie.
Rmerlin to jest soft równy prawach z OFW wiec możesz zamiennie z gui tzn z html strony routera flashowac , oczywiscie czyszczac nvram potem bo jednak to co innego jest.
Asusa nie uwalisz , zawsze masz jakby co Asus restoration tool
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
OK to czekam na dobra cene i go wezme. Troche poszperalem na temat tych addonow np. amtm,skynet itp. i jest to ciekawy temat i chetnie sie tym zajme i mam pytanie czy moge sie do Ciebie na priv odezwac jak bym mial probem z ogarnieciem tego ,konfiguracja itp . ?
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
Sam ogarniesz temat, żaden ze mnie znawca.
Podpinasz dysk do usb i jezeli jest sformatowany w est2, ext3, ext4 i sie zamontował to logujesz sie po putty i wydajesz komendę: amtm a potem to juz domyslnie wykonujesz polecenia.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox
No napewno wiesz wiecej niz ja. Rozumiem ze instalacja addonow idze przez putty ale obsluga ich juz ma gui ?
Asus RT-AX56U - Merlin
 
jurekk
W wiekszosci tak np Diversion Ad-Blocking ale obsługa przez putty jest intuicyjna, chyba lepsza niz przez gui.

Scalony z 06 listopada 2021 18:56:32:
Obsługa większości addonów jest integrowana jako zakładki do gui routera poprzez te automatyczne skrypty
Edytowany przez jurekk dnia 06-11-2021 18:56
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
dziubek
Witam,
podepnę się pod temat jako posiadacz jednej sztuki wspomnianego modelu routera ASUS RT-AX58U. Może mi doradzicie słuszność i prawidłowość planowanych działań.
Jeśli ceny tak spadły jak kolega pisze to zastanawiam się na zakup drugiej sztuki ax58u zamiast rytra xiaomi. Docelowo planuje, że jeden będzie stal w salonie podpięty do gniazdka lan (cat6) a drugi do gniazdka lan na pietrze i mam ogarnięte dla całego domu wifi? W kotłowni mam światłowód operatora wpięty do jakiegoś huwaei'a. Czy dobrze rozumiem, że połączenie ich po kablu dwa routery w sieć mesh będzie najbardziej optymalne. aby się nie wkurzać przez ciągle przełączania sieci pomiędzy pietrami. Jak działa asusa WiFi 6 AiMesh ,jest warte swojej ceny?

Jak kupowałem to myślałem że technologia mesh jest standaryzowana i będę mógł ja zrobić rożnymi ruterami go wspierającego od rożnych producentów. Później doczytałem, ze to tak nie działa... sieć mesh tak ale una rządzeniach od jednego producenta.
 
jurekk
Ja kupiłem dla zdalnego nauczania zony ;-). By miała zasięg i przełączanie sie wifi gdziekolwiek z lapkiem pójdzie bez przełączania. Node (przerobionego linksysa na ac68u) łącze kablem z ax56u, dobrze to hula i sie przelacza jak zmienisz lokalizacje komorki itp.
Jako node to jeśli łączysz po kablu a nie po wifi (wtedy WiFi 6 miałoby znaczenie bo tym kanałem by sie mogły komunikować routery to im node tanszy tym lepiej - czyli używka ac68u najlepszy - Asus ta technologie aimesh utrzymuje obecnie na tym sprzecie i bedziesz jescze chwile bo wypuszcza klony ac68u na rynek nadal.
Jezeli masz odbiorniki w standardzie WIFI 6 to co innego wtedy sprzęt serii ax
Ale tego nie ma duzo na rynku , najprędzej karty wifi w lapotpach jak nie wiekowe go moga uzywac.
Zastanów sie nad ax56u skoro bys chciał jednak miec standrad ax to wlsciwie silniejszy router bo czterordzeniowy z tym ze wifi jest obslugiwane przez podsatwowy procesor a w ax58u wifi ma swoj procesor a podstawowy procesor jest 3 rdzeniowy.
ea6500v2 @Ac66u_B1 @1000 Aimesh
ea6700v cfe (custom) @AC66u_B1 node
node Aimesh,
 
Roxbox

jurekk napisał:

W wiekszosci tak np Diversion Ad-Blocking ale obsługa przez putty jest intuicyjna, chyba lepsza niz przez gui.

Scalony z 06 listopada 2021 18:56:32:
Obsługa większości addonów jest integrowana jako zakładki do gui routera poprzez te automatyczne skrypty


OK thx Smile
Asus RT-AX56U - Merlin
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 48

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
18-03-2024 19:20
Asus napisał coś takiego Note: Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node. Only one set is available for each band.

Adooni
18-03-2024 19:15
@p4v3u Ciezko powiedziec sam pewnie będziesz miusiał sprawdzić. ja u kumpla a AC68Uwyciągnąłem okolo 400 Mbit przy laczy 500 wiec sie nie bawilem i dla niego bylo to akcepowalne

Adooni
18-03-2024 19:12
a masz ustawione Sync to AiMesh Node na router only?

tamtosiamto
17-03-2024 13:11
czy uzywa ktos aimesh asusa? Mam siec goscinna, ktora ma niby korzystc tylko z glownego rutera, a korzyst tez z noda i ciul wie czemu , glowny do dslac68u, nod ac66b1

p4v3u
15-03-2024 19:47
Dzień dobry, dawno tu nie zaglądałem. Czy stary AC68 do FTTH od Orange 900/300 pozwoli w pełni wykorzystać pasmo? Do autoryzacji za ONT konieczne ustawienie VLAN35 na WAN i PppoE-client.

maxikaaz
10-03-2024 10:22
Tak tylko tu zostawię, jako ciekawostkę Wink https://kittenlabs
.de/real-gaming-ro
u...ng-router/

shibby
12-02-2024 11:03
MTU zależy od typu połączenia. Inne jest dla połączenia kablowego inne dla wdzwanianego (pppoe)

PanRatio
11-02-2024 10:02
Jak podłączę Funboxa6 do światłowodu, to ma MTU 1540, a we FreshTomato max to MTU 1500 i samo zmienia na 1492. Tak ma być?

tamtosiamto
04-02-2024 10:36
jakby cos, to mam w dobrej cenie dir868l juz przerobiony na AC66U_B1 Grin i ac56u przerobiony na ac68u(dziala aimesh) tyle ze z wlacznikiem na zapalke Smile

Adooni
03-02-2024 10:36
widze ze oba sa na aledrogo i u nas mozesz sprawdzac w dziale sprzedam

70,128,984 unikalnych wizyt