18 Kwietnia 2024 20:56:16
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.218.168.16
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
Konfiguracja Ubiquiti Unifi AP.
Yowa
Witam
Planuję zakup dwóch AP firmy ubiquiti. Zastanawiam się na wyborem między AC LR i AC Pro.
1. Który model polecilibyście do dwupiętrowego domu z trzema użytkownikami sieci wifi i okazyjnie dla kilku gości?
2. Czy jest możliwość wyłączenia WiFi w godzinach nocnych w tych AP? Widziałem opcję ustawienia harmonogramu działania WiFi (WLAN schedule), ale niektórzy użytkownicy narzekają, że ona nie działa? Czy możecie to sprawdzić na swoich AP Ubiquiti?
3. Czy po ustawieniu harmonogramu działania WiFi, punkt dostępowy blokuje jedynie dostęp do SSID czy jednak całkowicie wyłącza swój sygnał WiFi?
4. W przypadku, w którym mamy dwie sieci SSID, ustawienie harmonogramu WLAN będzie dotyczyło dwóch sieci jednocześnie czy jednak jest możliwość ustawienia harmonogramu działania WiFi oddzielnie dla każdej z sieci bezprzewodowych?
 
tamtosiamto
Hmm, a po co taki sprzet na 3 userow? Mi tenda ac15 sieje na 2 pietra 150m2, sciany bez zelbetu,a na ulicy od pokoju, gdzie jest ruter net lapie jeszcze ok 70m od domu.
nic nie mam
 
Yowa
Miałem już problemy z zasięgiem w domu z innymi routerami, więc chcę zainwestować w coś lepszego i mieć spokój na przyszłość. Na początek kupię jeden AP i sprawdzę jego zasięg w domu.

Zastanawiam się jeszcze nad switchem z PoE. Mam w domu 12 gniazd ethernetowych z czego 6 będzie na pewno używanych już teraz. W przyszłości planuję podłączenie również 2-3 kamer IP (są już pod nie przygotowane gniazda). Czy w takiej sieci wystarczający będzie switch niezarządzalny z PoE? Czy może przy używaniu kamer IP lepszy będzie switch zarządzalny z możliwością wydzielenia podsieci VLAN dla bezpieczeństwa?
 
hermes-80
Unifi zarządza kontroler (oprogramowane na innej platformie) Poza kontrolerem (z wyłączonym w dalszej eksploatacji)można tylko ustawić podstawowe funkcję wifi - więc jeśli chcesz używać zaawansowanej konfiguracji musisz pomyśleć o jakimś urządzeniu, na którym postawisz kontroler działający 24/7.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Yowa
Na AP będę chciał ustawić dwie sieci WiFi: dla domowników z udostępnioną drukarką oraz oddzielną dla gości bez udostępniania sprzętów. Czy do skonfigurowania tego typu sieci będę potrzebował kontrolera? AP ma być używany tylko przez laptopy, smartfony itp., reszta sprzętu będzie podłączona przewodowo do switcha.

Połączony z 15 luty 2019 15:17:28:
Z tego co czytałem to można wydzielić ruch w sieci dla gości za pomocą firewalla w AP lub poprzez stworzenie sieci VLAN dla gości (do tego chyba bym potrzebował switcha zarządzalnego). Czy do stworzenia dwóch podsieci VLAN (w sieci WiFi) dla domowników i gości potrzebowałbym kontrolera?
Edytowany przez Yowa dnia 15-02-2019 15:17
 
koralm
@Yowa
UniFi jest kontrolerem programowym. Przy malutkiej sieci instalujesz np. na laptopie/stacjonarnym, ustawiasz i wyłączasz. Oczywiście nie usuwasz kontrolera z komputera, bo będzie przydatny do aktualizacji AP czy też modyfikacji ustawień. Nie ma potrzeby aby kontroler był non stop uruchomiony.
Proud winner of Netgear WNR3500L
 
hermes-80
Ale czy np harmonogram działa bez kontrolera?
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
Yowa
Czasowe wyłączanie wifi w harmonogramie WLAN w AP-kach firmy Unifi można ustawić w każdym AP z osobna w Unifi Controler (wystarczy kontroler programowy).

Zastanawiam się jeszcze nad switchem zarządzalnym. Obecnie wystarczy mi 8 portowy switch, ale w przyszłości będę potrzebował pewnie około 12-16 portów. Do switcha będą podłączone 2 AP, 2-4 kamery IP, więc PoE jest obowiązkowe. Dodatkowo kilka gniazd ethernet do TV, dekoderów itp. W domu planuję ustawić dwie sieci WiFi na dwóch sieciach VLAN, jedna dla domowników, a druga dla gości. Proszę o podpowiedzi w tej kwestii. Zastanawiam się nad poniższymi modelami:

- Netgear GS310TP + w przyszłości np. Netgear GS108Tv2,
- Netgear GS110TP + w przyszłości np. Netgear GS108Tv2,
- Netgear JGS516TP (minusem jest wiatrak).

Router będzie pewnie zakupiony z linii Edgerouter Ubiquiti.
 
cichosan
Wydaje mi się, że bez kontrolera czy to programowego (java na pc) czy sprzętowego to nie ma sensu brać unifi do domu. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba bez kontrolera amputujemy statystyki obciążenia sieci i logi. Jak dobrze koledzy podali, bez kontrolera działają tylko podstawowe funkcje. Na routerze takim jak Tomato, Openwrt lub innym raczej mamy pełną kontrolę nad wi-fi. Dobry dobór rutera mógłby być tutaj kluczowy. Swoją drogą jak już rozważasz unifi to zastanów się nad wersją z MU-MIMO, bo to może polepszyć osiągi w mocno używanej sieci LAN - niestety ta cena Sad
 
Yowa
Na ten moment AP z MU-MIMO odpada m.in. ze względu na cenę. Nad tym kontrolerem pewnie się zastanowię, ale teraz nie będę go kupował. Widziałem UAP-LR i UAP-AC-LR w działaniu i robią niezłe wrażenie, dlatego myślę, że pójdę w stronę AC LR.
Do listy switchy do wyboru dołączył jeszcze ZyXEL GS1900-10HP (+ w przyszłości np. Netgear GS108Tv2).
 
cichosan

Cytat

Yowa napisał(a):

Na ten moment AP z MU-MIMO odpada m.in. ze względu na cenę. Nad tym kontrolerem pewnie się zastanowię, ale teraz nie będę go kupował. Widziałem UAP-LR i UAP-AC-LR w działaniu i robią niezłe wrażenie, dlatego myślę, że pójdę w stronę AC LR.
Do listy switchy do wyboru dołączył jeszcze ZyXEL GS1900-10HP (+ w przyszłości np. Netgear GS108Tv2).

Dla domu 2 piętrowego moim zdaniem wybrać lepiej UAP-AC-PRO 2sztuki i w konfiguracji rozsunąć je na innych kanałach aby się nie zagłuszały. Pamiętaj, że ważniejsze od ich zasięgu jest zasięg zwrotny o czym wielu nie pamięta i ładuje mocarne radia w AP lub nastawia dużą siłę zapominając, że urządzenia takie jak smartfony czy tablety, albo inne bez antenek zewnętrznych tech muszą gadać do AP zwrotnie.
 
Yowa

Cytat

cichosan napisał(a):
Dla domu 2 piętrowego moim zdaniem wybrać lepiej UAP-AC-PRO 2sztuki i w konfiguracji rozsunąć je na innych kanałach aby się nie zagłuszały. Pamiętaj, że ważniejsze od ich zasięgu jest zasięg zwrotny o czym wielu nie pamięta i ładuje mocarne radia w AP lub nastawia dużą siłę zapominając, że urządzenia takie jak smartfony czy tablety, albo inne bez antenek zewnętrznych tech muszą gadać do AP zwrotnie.


Tak, pamiętam o transmisji z urządzeń do AP. Z opinii, które widziałem wywnioskowałem, że AC LR ma właśnie czulszą antenę do odbioru sygnału wysyłanego przez urządzenia mobilne. Wchodziłem w opcję ustawień mocy sygnału UAP LR u znajomego i widziałem, że można ustawić większą moc sygnału poprzez przestawienie regionu na np. Amerykę Płd. Oczywiście poprawiło do moc sygnału, ale tylko w kierunku urządzeń mobilnych.
 
shibby
no to może po kolei

Różnice między AC-LR a AC-Pro są 3:
1) wydajność: LR ma AC877 a Pro ma AC1300
2) zasięg: LR na anteny o większym zysku więc ma też większy zasięg od Pro
3) zasilanie: LR wymaga PoE 24V zaś Pro 48V

Do zarządzania serią unifi musisz mieć kontroler. Możesz użyć do tego celu PC/laptopa i zainstalować oprogramowanie, możesz postawić unifi na np RaspberryPi (ja tak mam) albo kupić dedykowane urządzenie tzw CloudKey. Przez kontroler ustawiasz wszystko, od adopcji, stref, sieci wifi, kanaly, moc, hasła itd po funkcje zaawansowane np bandwidth, progi przełączania, aktualizacja firmware czy Hotspot. Do podstawowych ustawień nie potrzebujesz włączonego kontrolera non stop - ustawiasz, propagujesz zmiany i wyłączasz. Do niektórych zaawansowanych funkcji np hotspot potrzebujesz działający kontroler non stop, tak samo jeżeli chciałbyś mieć powiadomienia na maila.

Napisałeś, że planuijesz zakupić też router z serii EdgeRouter. Zauważ, że niektóre modele mają wbudowany switch PoE, np ER-X-SFP lub ER-6P. Możesz więc zasilić UAP-AC wprost z takiego routera i nie potrzebujesz do tego dodatkowego switcha PoE. JEDNAKŻE... oba te routery mają PoE Passive 24V, zatem zasilisz nimi tylko urządzenia 24V czyli UAP-AC-Lite lub UAP-AC-LR. Niestety AC-Pro potrzebuje już 48V więc EdgeRouterem go nie zasilisz, musiałbyś użyć albo dołączonego do APka zasilacza albo faktycznie kupić switch PoE.

Jeżeli kupisz dajmy na to ER-6P i taka ilość portów LAN ci wystarczy to w ogóle obejdziesz się bez potrzeby zakupu dodatkowego switcha.

Ja, jak widać w podpisie mam ER-4 (ER-6p ma dodatkowo PoE i 2 porty LAN więcej, poza tym to identycznie sprzętowo routery). Do tego switch Netgeara (spięty z routerem przez światło), do switcha podpięte różne różności, w tym NAS z LACP 2Gbit, UAP-AC-Pro (mój switch potrafi dobierać napięcie per port więc nie było problemu z zasileniem urządzenia na 48V), kamerę Hikvision (PoE 24V). VLANów nie używam, przynajmniej póki co - nie zrobiłem tego od razu a teraz to za dużo zabawy by to skonfigurować.

Zastanów się nad postawieniem kontrolera unifi na RPi. Możesz na RPi postawić sobie dodatkowo Pi-Hole i mieć świetny adblock od razu.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Yowa
Ciekawy jest ten kontroler na RPi. Zastanowię się nad nim.

Cytat

shibby napisał(a):
Napisałeś, że planuijesz zakupić też router z serii EdgeRouter. Zauważ, że niektóre modele mają wbudowany switch PoE, np ER-X-SFP lub ER-6P. Możesz więc zasilić UAP-AC wprost z takiego routera i nie potrzebujesz do tego dodatkowego switcha PoE. JEDNAKŻE... oba te routery mają PoE Passive 24V, zatem zasilisz nimi tylko urządzenia 24V czyli UAP-AC-Lite lub UAP-AC-LR. Niestety AC-Pro potrzebuje już 48V więc EdgeRouterem go nie zasilisz, musiałbyś użyć albo dołączonego do APka zasilacza albo faktycznie kupić switch PoE.


Z tego co wyczytałem na forum ubnt to od bodajże 2016 roku Ubiquiti produkuje UAP-AC-LR w wersji z aktywnym PoE 802.3af. Link do tematu z forum ubnt: https://community.ubnt.com/t5/UniFi-W...-p/1834811

Odnośnie routera to ciekawy jest model Edgerouter 12P, którego nie ma jeszcze w sprzedaży. Jeśli jego cena byłaby do przyjęcia to może bym się na niego skusił. Podobno większość jego portów będzie działać jak switchu. W takim wypadku może zamiast kupować dodatkowy switch zarządzalny lepiej byłoby dołożyć do powyższego routera.
Edytowany przez Yowa dnia 21-02-2019 10:20
 
mosfit
Można też uruchomić Controller Unifi mając NAS Synology lub inny Serwer (np. OMV), włączając prog. Docker .
mosfit załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

Router- Ubiquiti USG-Pro-4 (FTTH)
Lan- Ubiquiti Switch US-8-150W , GS724Tv4 ProSafe
Wifi- 2x UAP-AC-Pro + 2x Ap OpenWrt 23.05 802.11r
Nas- DS918+
 
shibby
Yowa, wszystkie uap-ac mają zasilanie w standardzie 3af ale ja pisałem o routerach, które to mają PoE passive 24V, zatem zasila tylko urządzenia 24V. Uap-ac-pro ma PoE 3af 48V i dlatego nie da rady go zasilić edgerouterem. Tego problemu nie ma AC lite i AC lr.
Edytowany przez shibby dnia 25-02-2019 14:44
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,144,452 unikalnych wizyt