21 Maja 2024 07:46:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [MOD] Tomato64 (x... [36]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.15.143.207
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Nowy router do kablówki 200/100 - pytanie laika...
mini21
Witam serdecznie.
Jednocześnie chciałbym się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy wpis na tym forum.

Kilka dni temu zostałem na innym forum "oświecony", że niepotrzebnie płacę za internet, którego nawet nie wykorzystuje...

Posiadam internet w tv kablowej o parametrach 200/100 Mbps.
Łączy się z nim dość stary router TP-Link TL-WR941 (stary, biały, z trzema antenkami).
Gdzieś wyczytałem, że może przesyłać max. 300 Mbps. więc jako laik uznałem "to jeszcze sporo brakuje mojemu internetowi, żeby dojść do tego poziomu".
Dopiero teraz dowiedziałem się, że to tak nie działa...

Przy obecnym ustawieniu osiągam max 90 Mb/s i 10 Mb/s Uploadu.

Dziś kupiłem "na próbę" nowy router - TP-Link Archer C5 v2.
Wziąłem go z takim zamiarem, żeby sprawdzić, jak zachowa się mój internet po zmianie.
I faktycznie, szybkość internetu w moim PC skoczyła do góry dwukrotnie (194.46 Mb/s).

Niestety, problem zaczął się z drugiej strony, a mianowicie - w komputerach w pozostałych pokojach.
U rodziców w pokoju szybkość internetu spadała o 10-20 Mb/s (wcześniej na starym Tp-linku rodzice mieli transfer po wifi rzędu 50 Mb/s, a spadło do 32-38 Mb/s) - co nie spodobało się zbytnio ojcu....
Czy może to być wina braku 3 anteny?

I tu zaczyna się główny temat mojego wątku - jaki router kupić...
Wydaje mi się, że ten Archer którego kupiłem jest aż za dobry, gdyż posiada mnóstwo różnych "bajerów" których nie potrzebuję, ale nie wiem...
Dlatego chciałem się poradzić - jaki router do takich wymogów moglibyście polecić?
Chciałem wydać możliwie najmniej - myślałem tak o kwocie 200-250 zł, ale nie wiem, czy uda mi się coś znaleźć.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i propozycje...
Mam dwa swoje typy po dość długich wałkowaniach net'a (Asus i TP-Link) ale wolę zasięgnąć rad ekspertów.

Z góry dziękuję!
 
Adooni
czy potrzebujesz wi-fi 5GHz - jak nie to bardzo dobrym wyborem bedzie ASUS RT-N18U
jezeli radio 5GHz to Asus RT-AC56U ale koszt ponad 400PLN (jest jeszcze w 1 sklepie morele net albo mozesz kupic uzywany z ogloszen z dzialu sprzedam na tym forum).
jest jeszcze ASUS 1200GP ale na razie nie ma na niego softu alternatywnego a AsusWRT nie jest dopracowany i niezbyt pozytywnie o nim osoby z forum sie wypowiadaja.

co do TP-Linkow to sie nie wypowiadam bo nie uzywam.

Jaka masz moc sygnalu na Archer? Problem z nowymi routerkami ze musza spellniac normy mocy sygnalu i zazwyczaj maja slabszy sygnal dodatkowo mozesz miec np konflikt ze sterownikami i to moze byc problemem z szybkoscia transferu.
Orange 300/50 Mb/s + ONT Terminal
HPE MS gen8 Proxmox 7.0-11 VMs: Router OPNsense 23.X-amd64 and OMV
HPE MicroServer gen8: Xeon E3-1265Lv2, 16GB (2x KTH-PL316E/8G), HP 331T, 4x4TB WD RED
Asus RT-AC68U AccessPoint
 
mini21
Dziękuję serdecznie za odp.

Szczerze mówiąc - nie wiem czy potrzebuję...
Podejrzewam, że moje urządzenia nie obsługują tej częstotliwości, więc pewnie nie jest konieczne... z drugiej zaś strony - jest to bardziej przyszłościowe.

Faktycznie, trochę ciężko z dostępnością tego Asus RT-AC56U...
Chciałbym go chyba najpierw kupić a następnie sprawdzić, ale faktycznie - dostępność dość ograniczona.

A co do tego modelu ASUS 1200GP - miałeś z nim styczność?
Powiem szczerze - jestem laikiem i wgrywać nowego softu do routera i tak pewnie nie będę - tym bardziej że (jak czytałem) wymaga to jeszcze większej wiedsu żeby to dobrze skonfigurować.

Nie wiem niestety, jaka jest moc, tego nie sprawdziłem.
Niestety, jest to dla mnie czarna magia...
Myślę tylko, że winny może być brak 3 anteny.

Sterowniki.... hmm.
Wiesz, u mnie w pc jest wszystko ok, więc nie narzekam - internet w końcu działa pełną prędkością, tylko te wifi...
Rodzice w pokoju w zasadzie mają net połączony po PLC i czy to z nowym czy starym routerem prędkość była taka sama, ale jak się okazało - po PLC jest wolniej niż po WiFi (chyba słabe PLC).
 
shibby
RT-AC56u dostępny jest tylko w morele
https://www.morele.net/router-asus-rt-ac56u-dual-band-wireless-802-11ac-a-b-g-n-ac1200-gigabit-router-usb-3-0-587463/

możesz więc kupić, sprawdzić i w razie czego oddać.

Co do RT-AC1200G+ to tu znajdziesz moją recenzję:
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=20211

Dla kompletu tu jest recka Rt-N18u
https://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=18177

poczytaj i dam zdecyduj co wymagasz od routera Smile

Co do wifi, to nie ważne jak silny router postawisz, przykładowo RT-AC56u ma pasmo 5GHz w AC max 877Mbps, ale co z tego jak klient może mieć kartę wifi pracującą tylko na paśmie 2,4GHz i tylko z prędkością 54g. Zweryfikuj więc jakie karty siedzą w urządzeniach klienckich, przestudiuj ich specyfikację, standardy i maksymalne prędkości mogą osiągać i wtedy będziesz wiedział jaki router kupić. Bez tej informacji możesz kupić router i za 1500zł i nadal nie uzyskasz tego co chcesz.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mini21
Dzięki shibby - czytałem Twoją recenzję i mówiąc szczerze - jeszcze gorzej mi ona po....mieszała w głowie.

Czytałem obie recki i dalej nie potrafię podjąć decyzji - za głupi na to jestem i mam za małą wiedzę ogólną w temacie łączności...

Ja bym najchętniej kupił NAJTAŃSZY (ale dobry) router, który po prostu pozwoli mojemu PC cieszyć się pełną szybkością internetu (bo obecny router "tnie" mi transfer o połowę), ale żeby wifi w pokoju obok (u rodziców) był przynajmniej na tym samym poziomie co obecnie (a w przypadku TP-Linka transfer spadł).

AC56u myślę czy nie kupić używanego - na allegro widziałem jedną aukcję i do niej się trochę przymierzam...

shibby - napisz PROSZĘ jak dla 7 latka - co Ty byś wybrał...
Sam nie podejmę decyzji, bo się po prostu na tym nie znam, a im więcej czytam, tym mam gorszy mętlik w głowie...
Jedni polecali mi TP-Linka TL-WR1043ND, inni Asusa RT-N18u, potem znowu tego RT-AC56u, teraz pojawił się RT-AC1200...
 
hermes-80
Po pierwsze - router podstawowy parametr musi mieć taki by przepchał ci przepustowość od ISP czyli jego wydajność LAN-WAN musi być wyższa niż przepustowość od ISP. Przy takich łączach kończą się żarty z tanim sprzętem.

Wifi jest drugorzędne bo równie dobrz do routera brzegowego możesz podpiąć tego TP-L i będzie wszystko po staremu.

Czyli polecam kupić najsilniejszy sprzęt czyli RT-AC56U - on pozwoli ci mieć zapas na przyszłość wydajności nawet jak jego wifi będzie kiepskie to po kablach będziesz zawsze miał dostępna całą przepustowość od ISP.

Wifi można rozwiązać na wiele sposobów chociażby dokładając AP-ki i zmieniając karty klienckie.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
mini21
Dzięki.
Spróbuje "zapolować" na tego Asusa...
Nowego niestety nie kupię, bo nie dysponuje takimi środkami (chyba, że parę miesięcy uda mi się odłożyć trochę z renty, ale boję się, że wtedy całkiem zniknie z rynku), ale może używkę w granicach tych 300-400 zł.

Dzięki.

Połączony z 13 lipiec 2016 13:59:39:
Niestety, ale muszę brnąć dalej...
Ponieważ Asus RT-AC56U może być ciężko dostępny, zapytam jeszcze raz (wybaczcie, że wałkuje tak ciągle i ciągle) - ale jaka jest dla niego alternatywa w podobnej cenie - czyli tak +/- 300 zł?
Jeśli nie RT-AC56U to co innego jeszcze warto kupić?

Nie wiem, czy uda mi się go wylicytować (bo płacić morele 50% więcej mi się nie uśmiecha), dlatego wolę już zacząć szukać alternatywy...
Czy RT-AC1200G można jakoś z nim porównać, czy to zupełnie inna klasa?
Edytowany przez mini21 dnia 13-07-2016 13:59
 
WojtekPL
Jeśli nie zależy Ci na 5 GHz to ja również polecam Ci Asus RT-N18U.
Mam ten router od kiedy wyszedł i nie miałem z nim jakichkolwiek problemów.
Parę dni temu kupowałem też dla znajomego za 290 zł w komputroniku.
 
hermes-80
Jak wynika z recenzji:
- https://openitforum.pl/forums/topic/1...t-ac1200g/
- https://openlinksys.info/forum/viewth...d_id=20211

RT-AC1200G ma wydajność wystarczającą dla twojego obecnego łącza.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
mini21
Czuję się już totalnie głupi...

Kupiłem Asusa AC1200g i właśnie testuje...

Rezultaty - znów po WiFi u rodziców jest gorzej niż na starym TP-linku...

Wynika z tego, że kupowanie routera pod tym kątem nie ma chyba sensu... Skoro i tak poprawy nie ma (a wręcz przeciwnie) to... nie wiem co robić Sad
 
hermes-80
Postaw u nich AP np: tego TP-Link-a.
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
mini21
Szczerze - to mnie to już rybka...
Mają PLC - niech się cieszą.
Liczyłem że ten router polepszy też im działanie netu, a tu... ZONK.

W takim razie totalnie bez sensu jest u mnie kupowanie drogich urządzeń...

Jaki najtańszy router mogę z czystym sumieniem kupić, aby spokojnie obsłużył te 200 Mbps i starczy na przyszłość jakby mi operator podniósł transfer?
Edytowany przez mini21 dnia 14-07-2016 19:53
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 45

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,169,958 unikalnych wizyt