23 Kwietnia 2024 11:39:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· konfiguracja router ...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [551]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.217.144.32
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
Tomato - opóźnienie startu WAN
foooox
Witam.

Kilka tygodni temu mój ISP wymienił infrastrukturę ze skrętki na światłowody. Teraz przed ruterem ASUS RT-N16 z Tomato na pokładzie mam modem/ruter DASAN H645G bez jakiejkolwiek możliwości zalogowania się do niego. Problem polega na tym, że po zaniku zasilania DHCP mojego ASUSa nie pobiera publicznego adresu IP od ISP, tylko jakiś prywatny adres 192.168.1.101 i nie mam wtedy Internetu. Ręczne odnowienie (Renew) adresu na WANie lub restart rutera z poziomu WWW rozwiązują ten problem. Podejrzewam, że po pojawieniu się zasilania ASUS wstaje wcześniej od DASANa i po prostu pobiera adres z serwera DHCP DASANa. I teraz moje pytanie. Czy da się jakoś w Tomato opóźnić start WANu tak, żeby DASAN zdążył wystartować i zsynchronizować się z infrastrukturą mojego ISP?
Teoretycznie mam rozwiązanie tego problemu. Otóż w teorii posiadam zmienne publiczne IP, które w praktyce jest stałe. Mógłbym zatem ustawić stałe IP na WANie. Niestety mojemu ISP w ostatnich latach zdarzyło się kilka razy zmienić moje IP, więc wolałbym nie ustawiać stałego IP na WANie.

Z góry dzięki za pomoc.
 
Tasiorsa
Wstaw sobie taki skrypt:

#START: Reboot on signal loss
sleep 60
while [ "`ping -c 3 8.8.8.8|grep 100%`" == "" ]
do
sleep 600
done
reboot
#END: Reboot on signal loss

A w ogole to sam mialem Dasan H645G. Dogadalem sie i wymieniono mi go na urządzenie V-Solution które pracuje w Bridge. Autoryzacja PPOE odbywa sie na Tomato. Uwazam ze działa to dużo lepiej niz Dasan z DMZ :)
 
foooox
Dzięki za pomoc! Podsunąłeś mi dobry pomysł. Spróbuje się najpierw dogadać z ISP, żeby wyłączył serwer DHCP na DASANie. Jeśli okaże się to niemożliwe lub ASUS pobiera IP z jakiegoś innego serwera DHCP znajdującego się w infrastrukturze ISP, to trochę Cię pomęczę i pokombinuje z zaproponowanym przez Ciebie skryptem. Jeszcze raz dzięki za pomoc!

Połączony z 21 July 2015 09:04:00:
No i nie dogadałem się z ISPR30; Pozostaje mi więc kombinowanie ze skryptem, co do którego mam kilka pytań:
1. Czy zamiast komendy RrebootR1; można użyć innej, np. RreconnectR1; lub RrenewR1;? Wolałbym uniknąć restartowania rutera za każdym razem gdy brak jest odpowiedzi ping.
2. Czy zamiast RdoR1; nie powinno być przypadkiem RtoR1;?
3. Do której zakładki w Tomato mam wkleić ten skrypt? Firewall? WAN Up? Czy może jeszcze innej.

Od razu zaznaczam, że na LinuxR17;ie się nie znam w ogóle, więc z góry dziękuję za pomoc.
Edytowany przez foooox dnia 21-07-2015 09:04
 
shibby
zamiast reboot możesz dać:
service wan restart

Skrypt Tasiorsa trochę bym zmodyfikował. Po pierwsze wywaliłbym sleep 60. Po drugie zamiast sleep 600 dałbym właśnie service wan restart i zaprzeczył warunek. Czyli gdy jeżeli mamy 100% lossa to restartuj usługę WAN. Całość można umieścić w shedulerze np. co 5min lub częściej. W ten sposób otrzymujemy watchodoga Smile

Cytat

if [ "`ping -c 3 8.8.8.8 | grep 100% | wc -l`" == "1" ]; then
service wan restart
fi

Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
foooox
Dzięki za pomoc. Wieczorem przetestuje skrypt i dam znać czy wszystko jest OK.

Połączony z 21 July 2015 12:56:56:
Shibby, a mógłbyś przerobić podany skrypt tak, żeby wysyłał tylko jeden ping? W schedulerze ustawiłbym wtedy częstotliwość jego uruchamiania co 60 sekund i miałbym kontrolę łącza pojedynczym pingiem co minutę. Ja po prostu nie wiem co mam wpisać w miejsce 100%, czy mam usunąć parametr -c, czy może zamiast 3 wstawić 1... Frown
Będę wdzięczny...
Edytowany przez foooox dnia 21-07-2015 12:56
 
Tasiorsa
@fooox zotaw 3. Jedynka jest niemiarodajna. Zawsze sie może coś przydażyć i pojedynczy ping nie odpowie.
 
shibby
jw. zostaw 3. Skrypt wykonuje się dosłownie 3sek jeżeli ping jest i ok 20sek jeżeli są timeouty. Ponadto też nie dawałbym wykonywania go co 60sek. W niektórych przypadkach proces łączenia może trwać dłużej niż minutę (np. 3G, 4G, PPP a nawet dhcp) i trafisz na wieczną pętlę. Proponuję dać co 3min. Tak by mieć pewność, że połączenie WAN faktycznie się nie powiodło.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
foooox
Niestety, ale skrypt:

if [ "`ping -c 3 8.8.8.8 | grep 100% | wc -l`" == "1" ]; then
service wan restart
fi

ustawiony w Schedulerze co 3 minuty nie działa... Po włączeniu zasilania czekałem cierpliwe 10 minut. Frown

Połączony z 21 July 2015 23:13:15:
Ale za to wykonanie tego skryptu w System Commands już odświeża IP na WAN. Wygląda na problem z Schedulerem...
Edytowany przez foooox dnia 21-07-2015 23:13
 
Tasiorsa
Ja uzywałem tego skryptu bez Schedulera w administration->scripts->init i działało to bardzo dobrze:

#!/bin/sh
# seconds between checks
WATCHDOG_SLEEP_SEC=180
# hostname or IP to ping
WATCHDOG_SITE=8.8.8.8
while sleep $WATCHDOG_SLEEP_SEC
do
if ping -c 3 $WATCHDOG_SITE > /tmp/null
then
echo "$WATCHDOG_SITE ok"
else
logger "$WATCHDOG_SITE missed ping"
sleep 4
if ! ping -c 3 $WATCHDOG_SITE > /tmp/null
then
logger "$WATCHDOG_SITE down, refreshing DHCP"
killall -SIGUSR2 udhcpc
sleep 2
killall -SIGUSR1 udhcpc
fi
fi
done 2>&1 &
 
shibby
spróbuj dodać #!/bin/sh na początku skryptu.

Skrypt Tasiorsa też wygląda ok, tylko wywal linijki killall-SIGUSR i wstaw w to miejsce service wan restart

Wtedy będzie uniwersalny skrypt bez względu na wybrany typ WANu.

@Tasiorsa: zamiast kilować udhcpc można w tomato wydać komendy:
udhcpc-release
udhcpc-renew

pozdro.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
foooox
OK. przetestuję wieczorem i dam znać co i jak.
Nie ukrywam, że wolałbym używać ten mniejszy skrypt w Schedulerze, bo ten od Tasiorsa jest dla mnie black magic...

Połączony z 22 July 2015 22:58:13:
Niestety, po dodaniu #!/bin/sh skrypt w Schedulerze nadal się nie wykonuje. Mam Tomato v121. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie...
Za to ten "duży" skrypt Tasiorsa wstawiony do Init działa. Smile
Mam pytanie czy poniższy "składak" jest poprawny?

#START: WatchDog ON
sleep 60
while [ "`ping -c 3 8.8.8.8|grep 100%`" == "" ]
do
sleep 180
done
service wan restart
#END: WatchDog OFF

Jeśli tak, to gdzie mam go wkleić, żeby sprawdzić czy działa? I czy ten skrypt będzie uruchamiany co 3 minuty?
Edytowany przez foooox dnia 22-07-2015 22:58
 
Tasiorsa
@fooox jak ci dziala mój skrypt to po co kombinować. Zostaw tak jak dziala i zajmij się używaniem tego netu Smile
 
foooox
Tasiorsa, pojemność nvram mi się powoli wyczerpuje. Więc im mniejszy skrypt, tym dla mnie lepiej...

Połączony z 23 July 2015 11:27:40:
@Tasiorsa, podpowiedz mi chociaż gdzie ten skrypt wkleić, żeby sprawdzić czy w ogóle działa? I czy ten skrypt będzie uruchamiany co 3 minuty?
Edytowany przez foooox dnia 23-07-2015 11:27
 
Tasiorsa
A czemu nie sformatujesz jiffs. Nie wrzucisz tam skryptu jako wan_check.sh (mod +x) i z init nie odpalasz tylko /jffs/wan_check.sh &
Wtedy nic ci nie zapycha nvram...
 
foooox
Podsumowanie... Powyższy "składak" wklejony do Init działa. Smile Nie wiem tylko, czy odpala się co 3 minuty. Ale sądzę, że tak. Skoro dwóch fachowców to zaproponowało i nie zgłaszało zastrzeżeń... Smile
Dziękuję koledzy za pomoc.
 
Obserwator
Czy ktoś to poskłada w logiczną całosć i napisze ten skrypt ?
 
branetre

Cytat

Obserwator napisał(a):

Czy ktoś to poskłada w logiczną całosć i napisze ten skrypt ?



#!/bin/sh
# seconds between checks
WATCHDOG_SLEEP_SEC=180
# hostname or IP to ping
WATCHDOG_SITE=8.8.8.8
while sleep $WATCHDOG_SLEEP_SEC
do
if ping -c 3 $WATCHDOG_SITE > /tmp/null
then
echo "$WATCHDOG_SITE Test ok"
else
logger "$WATCHDOG_SITE Utracono ping"
sleep 5
if ! ping -c 3 $WATCHDOG_SITE > /tmp/null
then
logger "$WATCHDOG_SITE Restart interfejsu WAN"
service wan restart
fi
fi
done 2>&1 &


w/w wklej do init i zapisz. 180 sek to 3 min. więc co tyle będziesz mieć test
 
shibby
a najnowszysch wersjach tomato macie już watchdoga wkompilowanego.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Obserwator
Czy chodzi o tego czuwajacego psa ? i.imgur.com/u8ydFi5.png
Czasami wiesza mi sie radiowka i potrzebny jest restart routera lub polaczenia z internetem. Czy ta opcja z mojego obrazka restartuje polaczenie z internetem ? Czy jak ?

Połączony z 31 marzec 2016 11:10:36:
@branetre czy w polu # hostname or IP to ping wpisuje jakis adres itp ?
Edytowany przez Obserwator dnia 31-03-2016 11:10
 
shibby
tak, dokładnie tak. warto też poczekać na v136 gdzie cały watchdog zostanie doszczętnie przebudowany by jeszcze lepiej wykrywał pady i powroty łącza Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 7

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

71,258,522 unikalnych wizyt