29 Marca 2024 07:53:25
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.204.196.161
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
NAS na cubietruck
morlinek
Chciałbym zrobić NAS, który miałby służyć do płynnego oglądania filmów w 1080p na TV, ściągania torrentów (transmission), samba, RAID 0/1, DLNA, później może Plex... a przy tym będzie pobierał jak najmniej prądu. Głównym kandydatem jest cubietruck (trzecia wersja cubieboard) i tu pojawia się moje pytanie. Czy na sprzęcie tej klasy da się postawić NAS który sprosta moim wymaganiom? Obecnie w wykazie sprawdzonych i działających dystrybucji jest Lubuntu, Android i Fedora czy FreeNAS da się zainstalować na ARM? Wolałbym FreeNAS z racji, że jest dedykowany do tego typu zastosowań (chyba, że na Lubuntu też się da?).

Cytat


Specifications

AllWinnerTech SOC A20,ARMŸ CortexT82;-A7 Dual-Core,ARMŸ Mali400 MP2 Complies with OpenGL ES 2.0/1.1
1GB/2GB DDR3@480MHz
HDMI&VGA 1080P display output on-board with ESD protectors
RTL8211E 10M/100M/1G Ethernet PHY
Wifi+BT wireless connection with antenna on-board BCM AP6210
SATA 2.0 interface support 2.5R17; HDD,(for 3.5R17; HDD, only need another 12V power input)
Storage solution:NAND+MicroSD or TSD+ MicroSD or 2*MicroSD
2 x USB HOST,1 x OTG,1 x SPDIF,1 x IR,4 x LEDs,1 Headphone,3 x Keys
Power: DC5V @ 2.5A with HDD,support Li-battery & RTC
54 extended pins including I2S, I2C, SPI, CVBS, LRADC x2,UART, PS2, PWMx2, TS/CSI, IRDA, LINEIN&FMIN&MICIN, TVINx4 with 2.0 pitch connectors
PCB size:11cm *8cm*1.4mm,very suitable for installing a 2.5R17; HDD
Pre-installed Android 4.2.2 with full functionalities


Ktoś testował takie rozwiązanie? Jak to z prędkościami zapis/ odczyt by się kształtowało?

P.S
Wiem, że lepiej kupić sobie NAS pokroju Synology DS 213j lub 213+ jednak kosztują znacznie więcej niż moje rozwiązanie.
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
moorgan
lepiej kup sobie zestaw na atomie ion lub coś na e350
przerabiałem różne rozwiązania na NAS ( od terminali po Synology DS 110j) ale dopiero platforma na Atomie dała większą swobodę i wydajność.
Edytowany przez moorgan dnia 22-10-2013 09:47
Synology RT2600
DS215+
 
morlinek
Coś konkretnego polecisz?
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
maglo18
INTEL DN2800MT płyta z prockiem jak u kolegi w podpisie. Sam używam takiej samej w swoim NAS-ie. Używam mniej więcej tego co opisałeś i od 1,5 roku zero problemów. Transfer po sieci zależy od dysku zainstalowanego ale potrafi wysycić sieć gigabitową.
------------------------------------------------------------------------------------------
2 x TL-WR1043ND | Gargoyle by obsy
Intel DQ77KB | PC | W8
Intel DN2800MT | 2TB NAS | DEBIAN-WEBMIN
 
shibby
nie miałem cubietrucka ale uważam, że ten gigabit to pic na wodę.

Prosty przykład: Malinka też jest na ARM. Podkręcona do 1GHz wyciąga z NASa do /dev/nulla trochę ponad 3MB/s!!. Zapis na dysk/pen dodatkowo obciąża malinkę i transfer spada do ok 2MB/s

Oczywiście cubie ma dual-core więc przemnóż sobie ten wynik odpowiednio i odpowiedz sobie na jakie transfery po LANie możesz liczyć.

Poszukaj lepiej D945GSEJT lub coś tego pokroju.

nie trzeba zaraz kupować synology 2xx. Ponadto cubie ma jeden port SATA więc raczej porównać go można do jednodyskowego NASa Wink Taki zyxel 310 będzie i wydajniejszy i w podobnej cenie. Jak ci OFW + FPP nie wystarczy to zawsze możesz wgrać debiana Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
anonim747874734
@morlinek - co się tak uparłeś na te cubie, pisałem Ci już że to nawet do filmów średnio się nadaje... nsa310 jak chcesz najtaniej... atom po środku i dopiero synology/qnap i inne...
 
morlinek

Cytat

shibby napisał(a):
Poszukaj lepiej D945GSEJT lub coś tego pokroju.

Całkiem nieźle się prezentuje i cenowo też nie jest źle ale doliczając zailacz, RAM, obudowę już tak kolorowo nie jest.

@house - cubieboard 1 owszem ale aż mi się nie chce wierzyć, że cubietruck tak słabo wypada... Może będę miał dostęp do cubietruck to przetestuje jak to w rzeczywistości wypada. Ciężko doszukać się jakiś recenzji i testów wydajności, bo to nowy sprzęt.
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
jimmy
Morlinek
Zastanów się nad normalnym rozwiązaniem opartym o ITXa - będziesz miał wydajność na poziomie Synology za 2-3 tysiące a koszt rzędu 600-800 zł lub nawet mniej.
Przykładowy konfig prawie identyczny z tym co mam. Śmiga na tym debian z OMV i plex - torrentów nie używam. Realny transfer po sambie w granicach 80-90 MB/s (podejrzewam router jako wąskie gardło). Filmów w1080p nie testowałem (mam plazmę HD Ready)- raczej problem będzie z transferem danych po wifi a nie wydajnością NASa.

Pamiętaj, że jak chcesz Plexa to jest tam opcja transkodowania w locie (jeśli urządzenie nie obsługuje danego formatu filmu). Do tego jest potrzebna moc a na atomie czy innym armie jej raczej nie będzie.
Korzystając z debiana możesz sobie doinstalować choćby napiprojekt czy inne przydatne narzędzia.

Jeśli chodzi o powyższy konfig to można jeszcze zejść z ceny:
- wziąć inną/tańszą obudowę (ja potrzebowałem małą obudowę na dwa-trzy dyski z normalnym zasilaczem ATX) np. IN-WIN BP655 (koszt 200 zł już z zasilaczem - stówka zostaje w kieszeni) - jej minusem są głośne wiatraczki
- jak masz jakiś stary dysk to można go użyć na system (OMV nie może być instalowany na dysku, który jest potem udostępniany). Nie należy instalować OMV na pendrive bo padnie w krótkim czasie.
WRT54 GL v1.1 + Tomato + NetGear 3500L + PAP2T
 
shibby

Cytat

morlinek napisał(a):

Cytat

shibby napisał(a):
Poszukaj lepiej D945GSEJT lub coś tego pokroju.

Całkiem nieźle się prezentuje i cenowo też nie jest źle ale doliczając zailacz, RAM, obudowę już tak kolorowo nie jest.


zasilacz 60zł lub nawet może podpasuje ci z jakiegoś lapka. Ram hmm ja miałem 1GB Smile Obudowa? No proszę cię, ja to upchałem w tuner cyfrowego Polsatu za 10zł Grin
Nie mów że nie widziałeś tego Wink http://openlinksys.info/forum/viewthr...d_id=12567
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
morlinek
Może rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie Smile Jednak gdy będę miał dostępnego cubietruck to przetestuje Smile
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
megabrain

Cytat

morlinek napisał(a):
@house - cubieboard 1 owszem ale aż mi się nie chce wierzyć, że cubietruck tak słabo wypada... Może będę miał dostęp do cubietruck to przetestuje jak to w rzeczywistości wypada. Ciężko doszukać się jakiś recenzji i testów wydajności, bo to nowy sprzęt.


Mam Cubieboard 2 i na jego podstawie można przewidzieć wydajnośc Cubietruck ( też A20 ). Jak bu to tu ładnie ująć... Generalnie d**y nie urywa, jest trochę szybszy od Cubie1, ale do zastosowań jakie podałeś wolałbym osobiśćie jakiegoś Atoma albo AMD E350.
Uruchomiłem na tym testowo OwnCloud i używać się tego za bardzo nie da. I nie sądzę żeby zmiana interfejsu sieciowego w Cubietruck na 1Gbit coś mocno poprawiła - procek po prostu nie wyrabia i tyle.

Chociaż potestować zawsze można Smile
__________________________________________________________________
Netgear WNR3500L v2 Tomato by Shibby v116 K26RT-N AIO
Linksys WRT54GL v1.1 Tomato by Shibby v112 K26 Mini
TP-Link WDR-4300 OpenWRT Trunk
 
morlinek
Jakie prędkości uzyskiwałeś?
Netgear WNR 3500Lv1 | 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB BTgui-VPN
 
IGI
Sorki za odkopywanie ale mam cubietruck i właśnie przymierzam się do zrobienia na nim NASa, mam pierwsze testy wydajności po Gbit ethernet i nie jest źle!
Dysk 1TB podpięty pod SATA, udostępniony przez SAMBĘ, system plików ext4 i osiągam średnie transfery odczytu i zapisu około 30MB/s.

Po podkręceniu procka na 1.2 ghz osiągam około 2-3 MB więcej.

Plus jest taki że sama płytka ciągnie 3W prądu. Nie robiłem jeszcze żadnych optymalizacji, system wrzucony to debian 7.3. Z tego co czytałem odczyt na arch linux jest o jakieś 10MB większy, zapis na podobnym poziomie.

Jak znajdę chwilę czasu spróbuję trochę popracować nad wydajnością.

Mam też zakupioną kartę/rozdzielacz z 1sata na 2xsata z sprzętowym raidem i mam zamiar uruchomić na tym RAID1.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 34

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,438,037 unikalnych wizyt