18 Maja 2024 21:11:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [MOD] FreshTomato-MI...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· [Howto] Xpenology na...
· Takedown 2000
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [870]
· [MOD] FreshTomato... [405]
· [Howto] Xpenology... [30]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
18.217.249.77
Zobacz wątek
 Drukuj wątek
Jaki dual WAN?
Kontrolny
Doradźcie jakiś sprzęt - router, firewall - z dual WAN. Najlepiej od NETGEARa.

Założenia:
WAN 1 = obecnie DSL z TPSA, w przyszłości światłowód Frame Relay z TPSA.
WAN 2 = iPlus działający na WNR3500Lv2 z przypiętym modemem USB i Tomato.
LAN = obecnie 10 użyszkodników, w przyszłości do 60 a nawet w porywach 100 urządzeń różnego rodzaju obecnie w 2 podsieciach, a w przyszłości w 4 do 5 podsieciach. Musi na tym działać kilka VPNów itp. Czy taki np.
FVS336G ProSafe 35xVPN 2xWAN 4xLAN IPSec
będzie ok? Przy założeniu, że w przyszłości dołożę do niego switcha/e zarządzalne (niezarządzalne wystarczą?).
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
mosao
A Cisco RV320 lub RV082?
TL-WDR4300 @OpenWrt Barrier Breaker
 
Kontrolny
Czyli ten pierwszy Ciskacz ma obsługę modemu 3G na USB. Czy modem może pracować w dual WANie z łączem dostarczanym w tradycyjny sposób? Bo nie wynika to bezpośrednio z opisu, który znalazłem.

W czym jest lepszy ten drugi, bo na oko, to nie ma obsługi modemu 3G, ani gigabitu, a jest droższy.

No i co z Netgeara polecicie, bo o to byłoby mi najłatwiej.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
mosao
RV320 można ustawić tak, że modemy są failoverami dla wanów kablowych lub ustawić je jako primary. Przypomina rv042G z dodanym usb i zmianami w sofcie.
Zobacz tu https://supportforums.cisco.com/community/netpro/small-business/onlinedemos (chyba nie działa teraz)

RV082 jest trochę na rynku (bardzo stabilny soft) i lepiej radzi sobie z vpn-ami. Zobacz test na smallnetbuilder (wersję v3 oczywiście) i ma uszy do szafy. Jako minus ma vlany per port.
TL-WDR4300 @OpenWrt Barrier Breaker
 
Kontrolny
Zaczynam coś z tego kapować, ale wychodzi mi że:
a. to jednak musi być Netgear,
b. chodzi o ustawienie, w którym WAN1 ethernetowy jest łączem głównym, a WAN2 może być też ethernetowy (3G podepnę pod niego przy pomocy WNR3500Lv2 z Tomato i przyczepionym modemem 3G na USB), ale będzie działał razem z WAN1 przejmując ten ruch, który nie mieści się w WAN1.

Da się?
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
jarek7714
Panowie załamujecie mnie-używacie Tomato, jest świetny chiński soft do tego celu DUALWAN-w tej chwili 4xWAN a co ja tu widzę lansowanie drogich i nie zawsze pewnych rozwiązań Cisco. Grin
jareq
 
shibby
tyle że dual-wan skończył się na RT-N16. Dla 3500Lv2 nie ma dual-quadro-hiper-chińskiego-wana Smile

Ponadto ja tu widzę ogólnie prośbę o profesjonalny sprzęt a nie o routerek z tomato do domu Wink Gdzieś jest granica, gdzie routerek SOHO nie wystarcza.

Prosty przykład: jeden do firmy kupi gigagitowy switch tplinka za 100zł, drugi kupi setkowy switch 3coma za 4000 (dolarów) Wink Zapytasz gdzie tu logika? Wierz mi, jest Smile
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
mosao
@jarek7714 rv0## to linux na platformie cavium. masz kod źródłowy więc zawsze można coś wykombinować, np telnet, ssh. zapytam tak: ile wyciśniesz po ipsec-u na tomato dualwan? jak ponad 50mbps to zaczniemy rozmowę.
jak znajdziesz mod na 256mb ram, (rv082) będę dalej ciebie słuchał.
TL-WDR4300 @OpenWrt Barrier Breaker
 
jarek7714

Cytat

shibby napisał(a):

tyle że dual-wan skończył się na RT-N16. Dla 3500Lv2 nie ma dual-quadro-hiper-chińskiego-wana Smile

Ponadto ja tu widzę ogólnie prośbę o profesjonalny sprzęt a nie o routerek z tomato do domu Wink Gdzieś jest granica, gdzie routerek SOHO nie wystarcza.

Prosty przykład: jeden do firmy kupi gigagitowy switch tplinka za 100zł, drugi kupi setkowy switch 3coma za 4000 (dolarów) Wink Zapytasz gdzie tu logika? Wierz mi, jest Smile
Z tym Tomato to była prowokacja Smile, ale panowie tego sprzętu jest cała masa i jak czytam że jest proponowany tylko najdroższy, bez żadnych stosownych porównań do rozwiązań innych firm to żal.pl Nie ma w Polsce 2 takiej branży jaką jest IT o takim stopniu defraudacji gotówki (przy tym budowy dróg i autostrad są naprawdę cool ). Z tym switch to bdb porównanie (tak u mnie w firmie jest do takiego 25 portowego podłączone 3 urządzenia a raz w tygodniu problem z komunikacją z serwerem, sieć 2 razy przerabiana przez firmy IT na podstawie przetargów i takich switch jest kilka). Tylko u nas firmy instalacyjne zatrudniają kilka osób, dają niskie ceny wykonania w przetargach a wychodzą na swoje bo kolega "x" sprzedaje Cisco... Co do TL nie znam oferty ale z pewnością odpadają do takiego zastosowania takie za 100zł (to muszą być urządzenia z opcją podłączenia odgromników w celu zebrania ładunków statycznych). A co do wielkości przerzucania danych przez ipsec to do tego celu musimy mieć konkretne parametry łącza (co z tego że router będzie w stanie przerzucić 50Mbps+... jak łącze będzie pozwalało na 5-10Mbps. OT
jareq
 
mosao
@jarek7714: słaba prowokacja. 100 userów na łączu 5mbps? Mówiłem o Cisco SB za 750-1000pln a nie klocach za kilka tysięcy. Kontrolny pytał co warto rozważyć i tyle. Żadnego parcia (zresztą i tak pewnie będzie netgear).
TL-WDR4300 @OpenWrt Barrier Breaker
 
aroonio
Ja mam podobną siec i zrobiłem ja na mikrotiku. Mam swatało oraz failover z TPSA. Przełączanie działa świetnie nawet nie traci pakietów. Używam RB2011, ale jest za słaby bo skonfigurowane są tunele VPN i tatej przy szybszych połączeniach sie trochę routerek nie wyrabia z szyfrowanie. Mam zamiar go zmienić na RB1100x2 .Myślę żę w Twoim przypadku RB951 lub RB2011 powinien spokojnie wystarczyć.
Mikrotik RB750+ LTE Huawei E3272
Mikrotik RB951G,RB2011UAG, CCR1009
Netgear WNR3500L Tomato by Shibby | NAS HDD 3,5
Netgear ReadyNAS Duo
CentOS, VMware, Hyper-V, MS 2012 R2
 
jarek7714

Cytat

mosao napisał(a):
100 userów na łączu 5mbps? Mówiłem o Cisco SB za 750-1000pln a nie klocach za kilka tysięcy. Kontrolny pytał co warto rozważyć i tyle. Żadnego parcia (zresztą i tak pewnie będzie netgear).
Czytaj to co napisałem dokładnie-pisałem o tym co jest teraz DSL (ile na nim jest upload 50Mbps? Grin ), jak będzie światło i konkretne parametry łącza to wówczas można będzie dobrać rozwiązanie. Co do Cisco za 750-1000 to taki Asus RT-N16 z chińskim pomidorkiem zabije go swoimi możliwościami do wspomnianego DSL. Natomiast gdy będzie światełko propozycja kolegi @aroonio wydaje się naprawdę zacna. Smile
jareq
 
mosao
Czytaj co napisał kontrolny: on potrzebuje sprzęt który spełni jego wymagania teraz i w (niedalekiej?) przyszłości. Twoja odpowiedź: kup asusa, potem się zobaczy.

Cytat

to taki Asus RT-N16 z chińskim pomidorkiem zabije go swoimi możliwościami

A czy ma ipsec? Pytam z ciekawości bo coś nie umiem wygooglać poza ipsec-iem od shibby'iego. Da się to pożenić z chińskim pomidorem?
TL-WDR4300 @OpenWrt Barrier Breaker
 
Kontrolny
No więc jestem prawie zdecydowany na Netgear SRX5308.

Ma 4 WANy gigabitowe, 4 LANy gigabitowe z VLANami, dużo funkcji VPN, QoS i co tam jeszcze. W specyfikacji ma rewelacyjną przepustowość WAN<->LAN i wydajność VPN.

Dziś go testowałem jako dual WAN loadbalancing z DSLem i iPlusem i działa. Tzn. nie poustawiałem reguł i czasami jednak przy obciążeniu uplinka przymulał downlink. To jest to, czego chcę uniknąć - czyli sytuacji, że podczas np. wysyłania maila z załącznikiem muli internet w całym budynku. Myślę, że po ustawieniu w miarę prostych reguł problem powinien zostać opanowany.

Ale różnych urządzeń jest tyle, że można dostać zawrotu głowy.

Np. taki Netgear UTM9S. Ma dual WAN i możliwość montowania wymiennych modułów np. WiFi, DSL, światłowód? (2 moduły jednocześnie).

Zakup ma być na teraz i na przyszłość.
--
Netgear R6300 v1 OFW :-o
Netgear WNR3500L v2 × 3
Tomato Firmware 1.28.0000 MIPSR2-121 K26 USB AIO
ReadyNAS Duo v1
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 48

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
12-05-2024 18:22
Ma ktos sim Plus lub Plush? Mam kod to terabajta danych na 30 dni z blikomanii Smile

RaTaJ
10-05-2024 15:43
Czy intel n100 4x 3,40Ghz z Intel HD i DDR5 byłby dobry, widziałem za 550zł z 8gb ram i ssd 512gb?

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

72,089,870 unikalnych wizyt