26 Kwietnia 2024 02:52:45
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· nju swiatło pytania
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· konfiguracja router ...
· Szukam zaproszenia n...
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· Jaki router kupi... [552]
· Asus TUF-AX3000_V... [19]
· Szukam zaproszeni... [16]
· konfiguracja rout... [8]
· nju swiatło pytania [1]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.133.151.199
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
Rozbudowa amatorskiej sieci i poskładanie tego do kupy.
renovatio
Witam

Sieć, którą przedstawiam zacząłem tworzyć hobbystycznie, jednak przez te parę lat trochę mi się rozrosła. Teraz chciałbym ją przekonfigurować i rozbudować tak aby miała ręce i nogi a co najważniejsze nauczyć się czegoś nowego i wysłuchać rad bardziej doświadczonych osób.

Obrazek jest dość duży, dla tego nie umieszczam bezpośrednio w poście: http://i.imgur.com/MoKmJ.jpg

Powierzchnia na której rozsiane są urządzenia: od 10 do 300 metrów.
Wszystkiego jest kilkadziesiąt urządzeń.

Rysując ten schemat spostrzegłem już kilka rzeczy do poprawy.
1) Odseparować swoje urządzenia od reszty - podzielić wszystko na Vlany, ewentualnie gdyby zaszła taka potrzeba to można Vlany spiąć ze sobą.
2) APClient 1 i 2 można by zrobić inaczej. Wymienić urządzenia na AP z Routerem (tak jak jest to w przypadku APC 3,4,5), wtedy każde urządzenie za APC będzie widziane jako jeden MAC/IP, co za tym idzie będzie łatwiej nim zarządzać... chyba że macie jakiś inny pomysł. Tu się rodzi pytanie, jak w takim przypadku wejść zdalnie na APC (w tej sytuacji trzeba wejść od strony LANu a nie WANu)
3) Jak można zabezpieczyć się przed utratą prądu? Chodzi mi o jakieś UPS, z tym że na bardzo wielu zdjęciach widziałem same akumulatorki?! Prosiłbym o podanie linka do poczytania na ten temat. Urządzenia które miały by być podpięte to: Asus RT-N16 i Modem ADSL ZTE
4) Korci mnie aby zacząć zabawę na Mikrotiku i się trochę podszkolić. Póki co Tomato steruje przepustowością za pomocą bandwidth limitera i QOS. Czy jest coś takiego na OS Mikrotik a może mają jakieś inne rozwiązania? Nie chcę aby APC dostawał konkretne ograniczenie np do 3Mb, ale tak jak jest do tej pory czyli np od 1Mb gwarantowanej do 5Mb maks.
5) Jaki sprzęt Mikrotik polecacie na początek, tak aby spełniał moje wymagania?

Jeżeli czegoś nie napisałem, albo macie jakieś pomysły to dajcie znać.

Dzięki
Edytowany przez renovatio dnia 06-01-2013 21:18
 
domgl
Witam.

2)

Cytat

Wymienić urządzenia na AP z Routerem (tak jak jest to w przypadku APC 3,4,5), wtedy każde urządzenie za APC będzie widziane jako jeden MAC/IP, co za tym idzie będzie łatwiej nim zarządzać...

Są "plusy dodatnie i plusy ujemne" takiego rozwiązania. Wtedy właśnie tracisz kontrolę nad urządzeniami podpitymi do APC w trybie WISP.
Najlepiej jakby wszystkie APC były skonfigurowane w trybie Transparent Bridge. Ja stosuję do mostów urządzenia Ubiquiti.

3) Dobre są UPSy firmy APC z serii Smart, wystarczy najtańszy 12Ah. Dobrym żródłem wiedzy o UPS-ach jest elektroda.pl.

5) Nie podałeś jednej z podstawowych informacji, ze zdjęcia też nie można wywnioskować, mianowicie, ile użytkowników liczy (lub też będzie liczyć) twoja sieć. Bez tej informacji trudno zaproponować odpowiednio wydajną platformę MT. Myślę jednak że w Twoim przypadku wystarczy najprostszy model - 750GL.
 
hermes-80
Smile Smile

Cytat

Są "plusy dodatnie i plusy ujemne"
jeszcze takich nie widziałem
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
raq
Kolego renovatio na Twoim miejscu zainwestował bym w switcha zarządzanego z rodziny MT, co do 750GL to nie mam dobrych wspomnień, w ciągu jednego lata z 16 zostało niestety tylko 6 sztuk, nic innego nie umarło w sieci, a jest w okolicach 100 urządzeń.

Co do zasilania awaryjnego, to używany własnego pomysłu, mianowicie jest to ładowarka akumulatorów żelowych lekko zmodyfikowana + akumulator żelowy (zazwyczaj 7Ah), jest to wstanie podtrzymać switach ponad 12h.

Wracając do mikrotika, jest to moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o monitorowanie ruchu w sieci. U nas wykorzystujemy wraz z mt program dude to śledzenia tego co się dzieje, dzięki ciekawym skryptom jesteśmy powiadamiani o awariach/przeciążeniach po przez sms-y.

Co do sprzętu, to raczej zależne od funduszy i ilości ludzi w sieci oraz tego, czy chcesz go używać do czegoś więcej, niż tylko dzielenia łącza np. do postawienia bazy nadawczej.
 
renovatio
@ domgl
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

2) Dla przykładu załóżmy, że za APC jest użytkownik końcowy. Nie chcę wiedzieć co on ma tam podpięte. Ma on odgórnie nałożone limity w Bandwidth Limiterze po MAC/IP APC. Może mieć podpięte dwa lub 4 kompy - ważne że ma to działać u niego na jednym kompie. Można to trochę porównać do ISP i klienta.

Jak to właśnie wygląda u ISP?

3)Dziękuję, poczytam sobie o tych UPSach. Natknąłem się już kilka razy jak ludzie mają podpięte akumulatory, więc stąd to moje zdziwienie.

5) Tu jest ten ból. Obecnie wpisów w AP mam ~30. Chciałbym zrobić tak aby w AP1 było jak najmniej do roboty. Wezmę te wszystkie swoje urządzenia zepnę pod jeden VLan zrobię ze wszystkiego z ~10 wpisów do Tomato (5xAPC + jakoś ten 1xVLAN + 2xSerwer) i po sprawie. Każde dodawanie MACa w Wireless Client restartuje mi Wifi i niektóre APC się automatem nie podłączają - trzeba je zrestartować od strony klienta.
Chciałbym to zrobić tak, że wstawię pomiędzy antenę a Asusa Bullet M2 i to mi rozwiąże niektóre problemy. Może dobrym rozwiązaniem byłoby spiąć wszystkie moje urządzenia (wszystko prócz APC) pod Mikrotika? Czyli od Asusa do Mikrotika po Lanie, a potem już po wifi albo z kabla w zależności od potrzeb. Zanim wdrożę Mikrtoika w całą sieć chciałbym na razie potestować i pouczyć się jego konfiguracji na sobie. A potem podmienię go za Asusa.


@raq
Również dziękuję za wypowiedź.
Przez ostatnie kilka tygodni, kiedy to zacząłem się bardziej interesować Wifi i sieciami zauważyłem, że Mikrotik jest dosyć lubianym urządzeniem jeżeli chodzi o sieci średnie i bardziej rozbudowane. Postanowiłem nauczyć się obsługi jego oprogramowania. Co do kwoty to jeżeli będzie to 300 zł to ok, ale jeżeli jest coś naprawdę fajnego za 500/600 to też może być.
Co do akumulatorów to trochę sobie poczytam. Tak czy siak do podtrzymania dwóch urządzeń o znikomym poborze mocy każde wyjście będzie dobre.


EDIT
Zrobiłem update schematu na pierwszej stronie - dodałem oznaczenia budynków. http://i.imgur.com/MoKmJ.jpg
Edytowany przez renovatio dnia 06-01-2013 21:30
 
raq
U mnie w firmie używamy przede wszystkim modelu RTB-RB2011LS-IN ze względu na to, że w najbliższych miesiącach szkielet będzie na świetle, lecz jest to 'tylko' switch.

Do budowy bazy warto szukać RB411lub RB433 oczywiście w mikrotik level minimum 4.

Jeśli nie masz serwera, warto kupić RB z złączem kart sim, i wrzucić sobie skrypt informujący o zmianie napięcia oraz ewentualnych awariach u klientów (np. jest strata minimum 10% pakietów i dostajesz informację, że jest problem w sieci).

Ja teraz szukam do domu RB751G-2Hnd.
 
renovatio
A co sądzicie o MT RB450G?
Wstawił bym go na razie za ten switch niezarządzalny, uczył bym się konfiguracji, służył by jako poligon testowy - przy tym inni użytkownicy mogli by spać spokojnie. Jak już będę czuł się na siłach to podmienił bym go za Asusa i dodał bullet M2.
Router wyposażony jest w slot na kartę Micro SD.

Jeszcze jedno, jestem ciekaw jak lokalni ISP ustawiają u swoich klientów urządzenia? AP w trybie client z routerem?
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 34

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

71,348,123 unikalnych wizyt