08 Maja 2024 03:37:56
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· Takedown 2000
· [Howto] Xpenology na...
· [HOWTO] Kompilacja "...
· nju swiatło pytania
· konfiguracja router ...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· Jaki router kupić? ...
· Szukam zaproszenia n...
· dodatkowe złącza s...
· RT-N18U - nie można...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [HOWTO] Kompilacj... [67]
· [Howto] Xpenology... [25]
· nju swiatło pytania [4]
· Takedown 2000 [2]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.14.70.203
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: ROUTERY :: » TP-Link
 Drukuj wątek
WR1043ND/OpenWRT Pytania dot. Instalacji pakietów
sierran
Witam. Mam kilka pytań. Linuxa używam już od dłuższego czasu lecz widzę że jego konstrukcja i użytkowanie różni się od zwyczajnego pingwina.

Pytanie nr.1
Mam zamiar kupić WR1043ND. Jak wygląda tam kwestia oprogramowania ? widzę że kość flash jest mała więc będę musiał instalować oprogramowanie na pendrive. I tu moje pytanie, Skąd system wie że np. na pendrive jest zainstalowany jakiś serwer www lub coś innego ?

2.
Czym dokładnie różni się openWRT od ddWRT ? Nie chodzi mi o szybkość działania. Bardziej interesują mnie zmiany w pakietach i czy repozytoria openWRT i ddWRT są zgodne ?

3.
Po "sflashowaniu" routera mogę zapisywać jakieś pakiety do rom'u ? Z tego co widziałem u znajomego na wrt54gl po zainstalowaniu tomato miał jeszcze 700kb w romie.

4.
Jakie jest prawdopodobieństwo uwalenia routera ? Niestety nie mam kabla do odzysku jak bym coś uwalił Wink

5.
Jak wygląda budowanie pakietów dla OpenWRT, ogólna kompilacja programów ?

Chyba na razie tyle Smile Planuje do routera podłączyć drukarkę, pendrive. Będzie miał on za zadanie rozdzielać internet na 3 kompy. Z tego 2 muszą mieć z góry ograniczone pasmo.

Pozdrawiam
 
TF
Odpowiem tyle ile, umiem (może ktoś dopowie resztę)

ad0
Poczytaj to, co już jest na forum, naprawdę wiele się można dowiedzieć (też wiele z rzeczy, o które pytasz)

ad1
8MB to naprawdę nie tak mało. Nie ma tu środowiska graficznego (nie mam na myśli interfejsu www), a pakiety są przystosowane do konkretnej platformy i zoptymalizowane. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej miejsca na programy da się to zrobić na zewnętrznym nośniku (poczytaj http://eko.one.pl/?p=openwrt-external...ternalroot - odpowie na drugą część pytania)

ad2
różnica jest przede wszystkim w ideologii - DD-WRT jest nastawione na obsługę przez przeglądarkę i ma już w sobie prawie wszystko. W OpenWRT GUI jest tylko dodatkiem, podstawowe obrazy mają tylko to, co niezbędne (nawet WiFi nie ma), a wszystko inne doinstalowujesz. Na kompatybilność nie licz.

ad3
ROM to pamięć tylko do odczytu, więc stosowanie tego pojęcia w tym przypadku jest co najmniej niedopowiedzeniem.
Ogólna odpowiedź na to pytanie brzmi: "tak". Z tego, co się orientuję da się zrobić obraz, który nie pozwoli Ci na to, ale te powszechnie używane są do tego przystosowane. Podstawowy obraz OpenWRT nie zajmie Ci nawet połowy pamięci flash. Ja miałem OpenWRT z GUI, Sambą, fto, obsługą vfat, ext2-4, ntfs, serwerkiem www, ddns i jeszcze było miejsce na więcej.

ad4
Mój padł po 10. flashowaniu. Przywróciłem go kabelkiem (naprawdę warto mieć - nie jest drogi) bez lutowania niczego w routerze (otwieranie obudowy nie zrywa żadnych plomb gwarancyjnych).

ad5
Tu Ci dużo nie pomogę. Nie wiem, czy będziesz w ogóle potrzebował samemu kompilować pakiety (jest ich naprawdę dużo gotowych). Poczytaj [Moje wlasne openWRT - czyli od zera do firmware`a].

Jeżeli gdzieś co źle napisałem, proszę mnie poprawić Smile
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
sierran
Ok. Mam jeszcze kilka niejasności. "Czysty" openWrt z oficjalnej strony jest kompatybilny z WR1043ND ? Na forum doczytałem się że tak, jednak ten router na znajduję się na liscie obsługiwanych urządzeń. I rozumiem że "uwalenie" routera to uwalenie bootloadera czyli przy zabawie po "sflashowaniu" przez SSH nie uda mi się go uwalić dość porządnie. Jeszcze chciałbym wiedzieć jaki to ma być dokładnie kabelek.Mówisz że czysty WRT nie posiada obsługi wifi.. Ale mam rozumieć, że"czysty" obsługuje normalne połączenie kabelkiem ?:>

Pozdrawiam.
 
TF
http://downloads.openwrt.org/backfire...03/ar71xx/ - jak widzisz jest tam obraz konkretnie do tego routera, więc można założyć, że jest kompatybilny Smile (lista, o której mówisz, jest chyba do poprzedniej wersji).
Przy zabawach z OpenWRT nie ruszamy bootloadera, więc raczej nie ma szans go uszkodzić. Po prostu czasem coś się źle wgra i bootloader nie jest w stanie uruchomić systemu. Poprzez kabelek gadamy właśnie z bootloaderem.

Co do samego kabelka - Slow kilka o CA-42.

Czyste OpenWRT obsługuje połączenia poprzez Ethernet. Ma domyślny podział na WAN i LAN oraz podstawowe funkcje routera (serwer DHCP, NAT itp).

Na początek polecam spróbować jakiś bardziej rozbudowany obraz, np http://eko.one.pl/?p=openwrt-wr1043nd...razdotestw (obsy), albo http://openwrt.groov.pl/WR1043NDv1/ba...fire-10.3/ (shibby). Mają wifi i kilka innych rzeczy.

Poczytaj też dokładniej forum i inne stronki. Nastaw się na szukanie informacji o plikach konfiguracyjnych Ja, w OpenWRT jeszcze chyba nic nie konfigurowałem przez GUI (coś tam próbowałem, ale pliki lepsze Pfft).
Edytowany przez TF dnia 22-04-2010 21:05
2 x TP-Link WR1043ND (Gargoyle PL by obsy) + SpeedStream 4101
 
sierran
Co do CA-42.. Kupiłem oryginalny noki.. No i nie działa.. Chciałem go użyć by uzyskać dostęp do terminala dyskowego.. Nawet nie udało mi się zmierzyć gdzie jest Rx a gdzie Tx :>

Kabelek: http://fshare.linuxpl.eu/inne/ca42-1.JPG
 
shibby
oryginalny kabel noki nie zadziala. Kup najtansza chinszczyzne na allegro. Taki zadziala Smile

Co do openwrt i budowy pakietow i wiekszosci twoich pytan odnosnie instalacji pakietow, czy sie da, jak sie da, czemu rom itd... odpowie ci temat
http://openlinksys.info/forum/viewthr...ad_id=9570

Budowa pakietow tez jest fajnie tu opisana: http://openwrt.pl/doku.php/kompilowan...owanie:sdk

openwrt backfire w pelni wspiera tplinka i mozna uzywac oficjalnego. Sa tez dostepne mody np moj lub obsego, bardziej dostosowane pod uzytkownika koncowego. Ten obraz oficjalny prawie nic nie ma w sobie i wiele pakietow trzeba na dzien dobry doinstalowac. Kolejny ich minus to brak wsparcia na external-root a z tego pewnie bedziesz chcial skorzystac.

Zeby uprzedzic nastepne pytanie a co to external-root i po co mi to, odsylam tu
http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
sierran
A może będzie ktoś chętny sprzedać gotowy, ładnie obrobiony kabelek ? :>
Przeczytałem http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot I dostałem odpowiedzi na swoje pytania :> ale jest jeszcze coś co mnie dręczy Grin Mam rtoorenta i wrzucam konfiguracje do niego. Jak rozpoznam czy plik jest w jffs czy w rom'ie ?. Widzę że są romy openWRT pod tp-link'a.. na pewno nie mają one obsługi wifi ?:> bo z tego co widzę przy kompilacji zaznaczamy Target system i... Target profile.. Który chyba już powinien zawierać podstawowe informacje o routerze. Co do external-root.. napisałeś "Kolejny ich minus to brak wsparcia na external-root a z tego pewnie bedziesz chcial skorzystac.". Tak, będę chciał skorzystać.. Ale nie moge tego pakietu potem sobie doinstalować ? Czytałem o external-root i pisze że fat się nie nadaje.. Ale ext3 nie zajedzie przypadkiem pendrive ? Wydaje mi się że nie jak fat to Ext2.

Pozdrawiam
 
shibby
oj krecisz.

ROM to pamiec tylko do odczytu. dlatego w tomato czy ddwrt nie mozna edytowac i zapisywac pamieci flash. Dlatego openwrt uzywa pivota roma i jffs jako system preudo zapisywalmy.

Co do softow oficjalnych to tak jestem pewny ze nie maja one w sobie wielu potrzebnych rzeczy do podstawowego dzialania.

co do external-root to niedoczytales ze pakiet MUSI byc w obrazie? nie mozna uzywac z external-root jezeli nie mialo sie w romie juz pakietu odpowiedzialnego za external-root. Doinstalowanie go nic nie da. Musi on byc w romie.

Na pendrive ext2.
Edytowany przez shibby dnia 23-04-2010 17:47
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
sierran
"ROM to pamiec tylko do odczytu. dlatego w tomato czy ddwrt nie mozna edytowac i zapisywac pamieci flash. Dlatego openwrt uzywa pivota roma i jffs jako system preudo zapisywalmy." Wiem Smile dlatego się pytam. Jak rozpoznam czy plik jest już a jffs czy w romie ?

A co do external-root. Doczytałem że musi być w obrazie. Ale dlaczego ? Czym różni się program, coś innego trzymane w romie a w jffs ?
 
shibby
To ze pakiet jest odrazu dostepny, jeszcze przed pivotem.

Co do tego czy plik jest tu czy tu to przeciez proste.
Niemodyfikowany plik jest w romie i z niego czytany, Jezeli plik zostanie zedytowany to jest zapisywany w jffs i "zakrywa" oryginalny plik z roma. Czyli jezeli plik istnieje w jffs to jest z niego czytany, jezeli nie ma go w jffs to czytany jest oryginalny plik z roma.
Proxmox VE: i7-7700T, 64GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 6

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,115
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

Adooni
26-04-2024 14:41
jaki router RMerlin nie pociagne, tomato/ openwrt tak non hilink,

tamtosiamto
23-04-2024 12:35
modem bez smilocka?

man1
22-04-2024 23:27
Czy próbował ktoś uzywac karty voice (z nolimit GB) od tmobile w modemie /routerze? Da się jakoś to zrobić? Bo u mnie neta brak. E3372 Sad

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

71,624,721 unikalnych wizyt