16 Kwietnia 2024 21:25:57
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· dodatkowe złącza s...
· Szukam zaproszenia n...
· RT-N18U - nie można...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· Firewall nie zawsze ...
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [Howto] Xpenology... [21]
· Szukam zaproszeni... [14]
· dodatkowe złącz... [4]
· RT-N18U - nie mo... [3]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
3.138.138.144
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: OPROGRAMOWANIE :: » Tomato - firmware
 Drukuj wątek
ASUS RT-N18U dual wan
pawelc
Witam
Mam w/w routerze wgrane w tej chwili oprogramowanie
merlin Version:386.3 i dual wan z awaryjnym przełączaniem łącza działa jedynie poprawnie w przypadku fizycznego odłączenia kabla w innym przypadku nie przełącza na zapasowe łącze , czy fresh tomato rozwiąże problem a jak tak to która wersja ?
wrt 54g x3
 
shibby
pokaż może jak masz ustawione przełączanie.

Tomato ma do wyboru kilka sposób testowania łącza, dlatego może lepiej się spisać niż asuswrt.
Proxmox VE: i7-7700T, 48GB RAM, 3x2TB SSD, 1x1TB SSD, 512GB NVMe, Intel X710-DA2 SFP+
VM Router: OpenWRT 22.03.4
VM NAS: Synology DS920+
VM VPS: Debian, WWW, Home Assistant
Switch: Netgear MS510TXPP
Switch: Ubiquiti USW-Flex-mini - szt. 2
Wi-Fi: Ubiquiti U6-Lite - szt. 2
 
pawelc
Tam nie ma za wiele opcji i z tego co czytam na zagranicznych forach jest z tym problem
pawelc załączono następujące plik:
Nie masz uprawnień, by zobaczyć załączniki w tym wątku.

wrt 54g x3
 
Bb
PRoblem jest taki że failover opiera się na błędnych założeniach. Tzn, założenia dobre, ale realizacja tych założeń już nie. Gdy używany np Huaweia jako jednego z portów WAN to huawei radośnie odpowiada na ping informując że "No route to host". Ale ping odpowiada i failover się nie przełącza. Łącza blokowane przez ISP czy wykorzystany limit i załączony lejek - tu też najczęściej pingi działają a internetu praktycznie brak.
Niestety założenia słuszne, ale w realnym życiu się nie sprawdzają. Ale ten problem jest nie tylko w Tomato.... Np. Ubiquiti ER-X zachowuje się identycznie. 2 Światłowody podpięte, jeden miał awarię, ale pingi szły - rezultat - brak internetu w LAN mimo że drugie łącze było w pełni sprawne. Sprzętowy load balanser TP-Linka - zachowanie identyczne. Failover w PfSense też daje się na to nabierać.
Edytowany przez Bb dnia 03-11-2021 09:21
 
pawelc
hmm ,czyli tomato nie rozwiąże mojego problemu ? Jedno łącze mam światłowodowe a drugie Lte ,a może load balance w tomato działa poprawnie z mozliwością ustawienia przydziału łącza ? Na asuswrt nie bardzo to działa pomimo ustawienia routingu nadal próbuje dzielić łącze, przymula itd.
wrt 54g x3
 
Bb
Brak "klejenia połączeń" skutecznie Ci obrzydzi korzystanie z neta. Na pewno strony bankowe będą się wywalać, ale i sporo stron "cywilnych" będzie miało problem zdziałaniem przy load balancingu łącz. Nawet przy obydwu łączach sprawnych będą problemy.

Chcesz failover? Wystaw w LAN 2 bramy, każda to inne łącze. I przełączasz sobie jakimś programem w windowsie domyślną bramę i tyle. Żaden automat nie zrobi tego lepiej. W Mikrotiku widziałem skrypt oparty o speedtesta do failover, ale to trzeba mieć mikrotika i trochę wiedzy bo skrypt miał kilka kB i trzeba go było pod siebie "podszlifować".
Edytowany przez Bb dnia 03-11-2021 09:31
 
pawelc
Potrzebne mi jest coś co by działało z automatu w sumie do jednego urządzenia na którym stoi home asistant ,jak to ugryźć ?
wrt 54g x3
 
Bb
Też takiego rozwiązania szukam już od lat i nie znalazłem nic prostego co po prostu by działało. Tylko jakieś magie w tablicach nat-u a i to działające tylko w specyficznych przypadkach. Po prostu - inaczej zachowuje się sprzęt profesjonalny który ma jasno określony sposób działania, zachowana jest nadmiarowość, automatyczne trasy routingu, etc, a zupełnie inaczej sprawa ma się w domu gdzie do dyspozycji mamy najtańszy sprzęt z tanimi łączami, gdzie o żadnej przewidywalności działania nie może być mowy. I okazuje się, że tak proste zadanie jest praktycznie niewykonalne w sposób klik-klik.

Zobacz ile takich tematów na forach zagranicznych zostaje praktycznie bez odpowiedzi, a tam gdzie są konkretne odpowiedzi, to realizacja wymaga rozbudowanego CLI i konkretnego sprzętu/OS-a aby dało się napisać skrypt pod nasze potrzeby.

Myślę że może failover oparty o ilość HOP-ów w tracercie byłby lepszy niż oparty o ping, już widzę potencjalne problemy, ale w przypadku wyżej wspomnianego huaweia (jakże popularnego u nas w domach) zdałoby egzamin. Do tego pobieranie jakiegoś malutkiego pliku co jakiś czas aby sprawdzić poprawność działania łącza i określić choć w przybliżeniu czy łącze ma lejek czy nie. Ale to wymaga dużej przebudowy failovera w Tomato.
Edytowany przez Bb dnia 03-11-2021 11:25
 
pawelc
Chyba zrobię to inaczej ,bo mam jeszcze bramkę xiaomi ,połączę ją z routerem lte a przez nią gniazdko wifi i zewnątrz jak padnie łącze światłowodowe będę mógł fizycznie wyłączyć je ,wtedy asus przełączy na łącze zapasowe całą sieć . Zaraz zobaczę czy zda to egzamin
wrt 54g x3
 
Bb
Jeśli zniknie fizycznie jeden z WAN-ów to jak najbardziej to zadziała.
 
pedro
A po co tak kombinować?
Nie prościej zainstalować najnowsze FreshTomato (2021.7) na tego RT-N18U, ustawić failover (z domyślnymi ustawieniami + watchdog 2 minuty) i sprawdzić?
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
pawelc

Bb napisał:

Jeśli zniknie fizycznie jeden z WAN-ów to jak najbardziej to zadziała.



Dokładnie, działa takie rozwiązanie . Nie jest to do końca jak chciałem ale zawsze mam jakąś opcję na zapasowe łącze do home asistanta

Scalony z 03 listopada 2021 12:28:50:

pedro napisał:

A po co tak kombinować?
Nie prościej zainstalować najnowsze FreshTomato (2021.7) na tego RT-N18U, ustawić failover (z domyślnymi ustawieniami + watchdog 2 minuty) i sprawdzić?


A działa na pewno bez problemu?
Edytowany przez pawelc dnia 03-11-2021 12:28
wrt 54g x3
 
pedro
Napisałem: sprawdzić.
Są sytuacje że może być lepiej lub gorzej.
W każdym razie po moich ostatnich zmianach, na testach (DHCP + LTE failover) zachowywało się to bardzo poprawnie.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Bb

pedro napisał:


W każdym razie po moich ostatnich zmianach, na testach (DHCP + LTE failover) zachowywało się to bardzo poprawnie.


A coś zostało poprawione? Mam kilka lokalizacji z routerami Tomato gdzie to by się przydało, ale jak nadal się to opiera na pingu bez sprawdzania rodzaju odpowiedzi a tylko na liczeniu odpowiedzi, to nie ma sensu sobie nawet głowy zawracać....
 
pedro
Podstawowa i najlepsza metoda opiera się na traceroute do wybranych lokalizacji.
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Bb
O, teraz podejrzałem źródła Tomato i faktycznie - komenda:

traceroute -i $IFACE -w 1 -m 4 -q 2 $IP > /dev/null 2>&1

ma szanse zadziałać. To właśnie to o czym mówiłem wyżej. Ale czy nie dałoby się wykorzystać danych z IP Traffic dla LAN i gdy np download < 100kbit zrobić test pobrania pliku 1MB aby określić czy łącze się po prostu nudzi czy ISP ma awarię i przełączać na zapasowe. Mniej więcej właśnie to robił skrypt na Mikrotika.
 
pedro
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej już słyszę głosy oburzenia, że sam watchdog im zabrał 50% pakietu dostępnego na jakiejś tam karcie operatora GSM...
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Bb
No ale można by to zrobić jako włączalną opcję. Taki "killer feature" dostępny tylko w Tomato. W zasadzie tylko coś takiego (jako najprostsza opcja) mogłoby sprawić że funkcji failover w końcu zaczęła by działać zgodnie z oczekiwaniami w najbardziej nawet egzotycznych konfiguracjach sprzętu po stronie WAN. Kto miałby LTE jako łącze główne nie włączałby sobie tego, na łączach kablowych ten transfer byłby bez znaczenia. Wystarczyłyby opcje włącz/wyłącz, treshold przy jakim wykonać test, interwał i ew url pliku.
Edytowany przez Bb dnia 04-11-2021 10:34
 
pedro
Zastanowię się.

To tworzy kolejne, czasowe problemy.
Ustanowienie połączenia, ściągnięcie pliku, stwierdzenie że jest ok/nie ok zajmuje czas, którego praktycznie nie ma, dlatego nie jest to takie proste.

Każdy chciałby żeby watchdog reagował natychmiast na zmiany w wanach. A tu się okazuje że będzie to trwało jeszcze dłużej...
Hmmm...
Netowski 1Gb/1Gb
Huawei E3372s-153 non-hilink + 2x15dBi MIMO
FreshTomato: Asus RT-AC3200 + RT-N18U + RT-N66U + RT-N12
 
Bb
Ale tu nie chodzi o natychmiastowe zmiany. I tak obecnie to się nie odbywa natychmiastowo a i bardzo łatwo ten mechanizm zmylić. Moje problemy z DualWAN ZAWSZE wynikały z tego że pingi szły, routery operatorów ustawiały się jako dns autorytatywny i odpowiadały na wszystkie zapytania, a awarie operatorów nie powodowały że łącze padało całkowicie. Zawsze coś się "sączyło". I uważam że lepiej jak dualwan zareaguje nawet i po 10 minutach niż gdy całkowicie internet zdechnie.
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 11

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
31-03-2024 12:54
Wesolego jajka wszytskim forumowiczom Grin

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

71,111,088 unikalnych wizyt