29 Marca 2024 00:49:01
Nawigacja
· Strona Główna
· Forum

· Tomato by Shibby
· FreshTomato


Wątki na forum
Najnowsze dyskusje
· [Howto] Xpenology na...
· [MOD] Tomato64 (x86-64)
· [MOD] FreshTomato-AR...
· Optware na CIFS
· RT-AX56U - Status kl...
· Asus TUF-AX3000_V2 p...
· [MOD] FreshTomato-MI...
· Multiroom N z wykorz...
· [S] Asus RT-AC68U E1
· [S] ASUS RT-AC68U
· Rozłączanie klient...
· serwer VPN za wan'em
· Przejscie z dyndns f...
· WDR3600 i problem z WAN
· Jaki USB hub do syno...
· [S] Karta sieciowa Q...
· Asus rt-n18u port fo...
· Netflix dzielenie ko...
· Nextcloud konfigurac...
· Netgear WNR3500L
Najpopularniejsze obecnie wątki
· [MOD] FreshTomato... [869]
· [MOD] Tomato64 (x... [27]
· [Howto] Xpenology... [14]
Ankieta
Jaki procesor posiada twój router?

Broadcom MIPSEL
Broadcom MIPSEL
36% [151 głosów]

Broadcom ARM
Broadcom ARM
52% [216 głosów]

Atheros
Atheros
5% [22 głosów]

Marvell
Marvell
1% [4 głosów]

Ralink
Ralink
1% [3 głosów]

Intel/AMD/VIA
Intel/AMD/VIA
1% [5 głosów]

Żaden z powyższych
Żaden z powyższych
4% [15 głosów]

Ogółem głosów: 416
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 02/02/2015 09:38
Twoje IP
44.212.39.149
Zobacz wątek
OpenLinksys » :: PORTAL :: » Projekty
 Drukuj wątek
sieć domowa dla 1Gbps
dawidt
Witam,

w związku z pojawieniem w mojej okolicy możliwości zainstalowania światłowodu zaistniała konieczność wymiany wysłużonego WDR3600 na coś ciekawszego i zdecydowanie szybszego. W domu mam 3 kondygnacje + ogród dlatego użycie jednego routera nie ma szans zadowalająco pokryć zasięgiem wifi całego terenu.
Założenie podstawowe:
- łącze 1Gbps,
- jedna pula adresów IP tak by nie było problemów z broadcastem dlna itp.,
- możliwość postawienia serwera VPN by mieć dostęp do sieci z zewnątrz.
W domu pracują łącznie 22 (w tym PC, NASy, TV, dekodery) urządzenia podpięte do switcha 1Gbps 3com Baseline 2824 oraz 5 (telefony i laptopy) do WDR3600 po wifi.
Plan mam taki by na parterze gdzie zainstalowany będzie "modem" od ISP podłączyć router bez wifi, na nim postawić VPN oraz nim zarządzać przepływem danych (QOS, BW Limiter), a na poszczególnych kondygnacjach postawić proste routery z dobrym wifi AC 2,4+5, tak by pokrywały całą powierzchnię danej kondygnacji - około 100m^2.

Czy obecny switch da radę nowemu łączu? Jaki polecacie router główny(może być bez wifi) oraz jakie routery na poszczególne kondygnacje z dobrym wifi?

Pozdrawiam

jako ciekawostka powiem, że aktualnie wszystko pracuje na neostradzie 8mbps Smile spodziewam się zatem sporego przyśpieszenia Wink
Pozdrawiam

__________________________________
1000/1000@ER-X+2xArcherC7(AP)
 
hermes-80
Router główny jakiś z serii EDGE firmy unifi (chyba EDGERouter 4 shibby zachwalał), a za wifi, żadne routery tylko AP-ki też ze stajni unifi.

Połączony z 14 styczeń 2019 23:56:56:
*firmy Ubiquiti
Edytowany przez hermes-80 dnia 14-01-2019 23:56
===============================================================
Netgear WNR3500L v1
Podziękowania dla administracji Openlinksys.info!
 
djwujek
Do rozdzielenia 1gb wystarczy nawet Edgerouter x SFP z włączonym hwnatem oczywiście po wifi nie osiągniesz 1gb raczej tylko po kablu wiec dobór ap zależy od tego ile chcesz osiągnąć na wifi i jaki masz budżet do tego przeznaczony.Chyba że chcesz ruter od razu z poe dla apków zawsze to taniej wyjdzie to polecam ci edgerouter poe wersja tańsza i na pewno zdecydowanie lepsza ale i droższa to EdgeRouter 6P.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
dawidt
Dzięki za odpowiedzi. Przyznam, że dotychczas nie słyszałem o marce Ubiquiti, ale fakt, że wypadłem z obiegu w temacie sieci już kilka lat temu.
Co do AP'ki to trochę boje się bo przykładowe modele 2891 oraz 2896 nie posiadają anteny zewnętrznej. Czy zapewnią mi one prędkość połączenia i jego zasięg nie gorszy niż np. taki Asus RT-AC68u?
W temacie routera to chyba poczekam i zobaczę co dostanę od ISP, wszak ruch w sieci nie jest u mnie aż taki duży, a i online nikt nie gra natomiast wydatek 800 pln trochę jednak by zabolał.

Edit: chyba, że polecacie dopiero model Ubiquiti UAP-AC-Pro?
Edytowany przez dawidt dnia 16-01-2019 23:11
Pozdrawiam

__________________________________
1000/1000@ER-X+2xArcherC7(AP)
 
djwujek
Jeśli będzie to światłowód od Orange to o dobrym sprzęcie i dobrym zasięgu zapomnij dają byle co aby działało. Ubiquiti UAP-AC-Pro według testów w necie rozpędzi się do 600 Mbps w bardzo bliskiej odległości od ap więc pewnie musiałbyś kupić kilka aby pokryć zasięgiem cały dom tak czy tak masz dwa wyjścia pociągnąć kable co wyjdzie tanio albo postawić kilka ap co wyjdzie drogo kabelkiem osiągniesz prędkość do 1 Gbps po wifi zapomnij o takich prędkościach.Pomyśl czy naprawdę potrzebujesz aż tak dużej prędkości.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
dawidt
Net ma być od INEA. A możecie polecić jakąś budżetowa AP'kę? moze coś sensownego od tp-linka, asus'a czy linksysa? Te 850 PLN to jednak sporo...
Pozdrawiam

__________________________________
1000/1000@ER-X+2xArcherC7(AP)
 
Steel_Rat
Budżetowe to masz z N albo słabym AC. Im chcesz więcej mieć Mbit/s na wifi tym więcej musisz wydać. Oczywiście musisz doliczyć do tego odpowiednie karty WiFi w komputerach. O telefonach nie mówię bo tam jesteś ograniczony do tego co producent dał. Najczęściej to jest 150 Mb/s (czyli realnie tak około 75 Mb/s). Przy takich szybkościach to najlepiej mieć wszystko po kablu. Co do routera twój na pewno nie pójdzie na tym 1Gb/s bez fastpatha. Powinien być dostępny u Cezarego ale tylko dla LEDE. Możesz po testować. A tak na marginesie to po co QoS jak się ma 1 Mb/s. Myślę że nikt nie będzie blokował pasma przy ściąganiu.
WRT3200ACN (WRT32X) + OpenWRT 18.06+światełko 150/150 Mb/s
Asus RT-AC68UvE1 + RMerlin + Entware
Netgear WNR3500Lv2 + DDWRT
 
djwujek
https://www.tp-link.com/pl/products/d...AP245.html
może zobacz to testy są w necie podobno lepsze od uap-ac-pro https://www.mbreviews.com/tp-link-eap...-ac-pro/2/
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
dar3k
Cena tego tp-link też dużo lepsza niż ubiquiti, ciekawe jak z roamingiem bo podobno ubiquiti rodzi z sobie z roamingiem czasem nawet lepiej jak CISCO w swoich AP.
Nie używałem nigdy ani jednego ani drugiego ale szukałem dużo i ubiquiti polecane wszędzie właśnie ze względu na dobre parametry sygnału i szybkość, sam potrzebuje rozwiązania do siebie do domu aby pokryć cały dom + ogród w dostatecznie mocnym sygnale i aby się automatycznie przełączał między AP (roaming).
ER-12 + 4x UAP-AC-PRO
 
djwujek
Co do tp-linka i ich apków ostatnio byłem w górach w hotelu w którym były zainstalowane https://www.tp-link.com/pl/products/d...AP300.html czyli jedne z najtańszych w ich ofercie w pokoju na drugim końcu hotelu bez problemu łączyłem się z apkiem który był w innej części hotelu a to było w lini prostej ok 150m pluś ściany wieć uważam że warte są swojej ceny.
---- SIEĆ 1 -----

1.Modem Vectra 600/60 Mbps
2. Edgerouter X - Dom
3. Edgerouter X - Goście
4. Edgeswitch 24 Lite
5. Asus RT-N 12 d1 DD WRT 43012 - Goście
6. Nas QNAP TS-228A + 1 x 4TB
6. UPS 510W

------ SIEĆ 2 -------
1.Modem Livebox 3.0
 
Przejdź do forum
Zaloguj
Wprowadź adres e-mail lub nazwę użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Zapomniałeś/aś hasła?
Aktualnie online
· Gości online: 10

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 24,117
· Najnowszy użytkownik: Ja
Czat
Musisz się zalogować, aby opublikować wiadomość.

tamtosiamto
28-03-2024 23:24
tak, tak zgadza sie, ale ja pytam o wykluczenie noda na guest network w first set, i to nie dziala

Adooni
24-03-2024 13:16
Guest network is currently designed to allow the first set of each band (2.4G, 5G, 5G-1) available to the AiMesh node

tamtosiamto
24-03-2024 03:03
ale w 1 jest opcja do wyboru - dla calej sieci albo rutera only i wlasnie o tym mowie, ze nie dziala

Adooni
23-03-2024 16:31
w dokumencie asusa jest ze wlasnie dla 1 ma dzialac na nodach tez

tamtosiamto
23-03-2024 15:39
tak, ale nie zmienia to faktu, ze w pierwszej nie dziala wylaczanie aimesh dla goscinnej( a powinno), czyli jest jakis bug. Mam start soft, bo to dsl-ac68 ktory nie jest juz updateowany

Adooni
22-03-2024 18:07
nie, 1 wsza bedzie wszedzie trzeba 2ga zrobic dla kazdego pasma te nie sa przenoszone

tamtosiamto
19-03-2024 19:57
czyli jak mam jedna siec goscinna to powinno dzialac separowanie gosci od noda -a nie dziala Smile

tamtosiamto
19-03-2024 19:50
@Adooni 'Only one set is available for 1 band' i tak mam-1 set dla 2.4ghz i 1 dla 5ghz-czy czegos nie rozumiemW drugiej sieci goscinnej nie ma opcji wyboru Ruter only/ All nodes

Adooni
19-03-2024 19:14
no to przeczytaj to 2 pod - 1 stet z kazdego pasma jest dopuszczony na nody. zrob 2 siec jako goscinna na danym pasmie i wtedy sprawdz

tamtosiamto
19-03-2024 14:17
@Adooni 'Guest network on AiMesh - Router only'

70,432,205 unikalnych wizyt